Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen DS4 ) Niedziałający wentylator chłodnicy.



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen DS4 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ofen

Czytelnik



Dołączył: 18 Gru 2020
Posty: 4
Skąd jesteś (miejscowość / region): Włocławek
Posiadane auto: DS4
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 19 Gru 2020, 06:31
Temat postu:

Niedziałający wentylator chłodnicy.


Witam,

Mój samochód to Citroen DS4 z 2011 1.6 e-HDI kod silnika to chyba 9HR, automat.

Rozszczelniła mi się chodniczka oleju i dostał się olej do chłodnicy. Po kilkukrotnym czyszczeniu chłodnicy i usunięciu oleju z układu chciałem sprawdzić czy wentylator pracuje poprawnie wysterowując jego prace za pomocą testera i o dziwo ani pierwszy bieg ani drugi nie zadziałał.

Po chwili wysterowania 1 biegu gdy nie ruszył wentylator wyskoczył błąd silnika. Pierwszy o otwartym obwodzie lub zwarciu i drugi o niewłaściwej prędkości wentylatora do zadanej pracy. (nie pamiętam numerów błędu ale mogę zasymulować ponownie najwyżej jutro te błędy jeszcze raz). Na drugim biegu to samo i podobne błędy treściowo tylko opisywały 2 prędkość zamiast 1.

Sprawdziłem wentylator na krotko i działa. Następnie zwarłem 1 i 2 (grube kable) na rezystorze chłodnicy i wentylator nie działał wiec myślałem ze brak masy albo zasilania na rezystor. Jako ze kable były grube i charakterystyczne łatwo było znaleźć gdzie są drugie końce. Okazało się ze przepalił się bezpiecznik 60A (jeden z tych co znajdują się w skrzynce nad akumulatorem co od plusa metalowymi blaszkami wychodzą - takie płaskie z dwoma oczkami).
Już myślałem ze po sprawie bo po zwarciu pinów na wtyczce do rezystora wentylator działał wiec zasilanie było OK. Niestety znów testerem próbuje wysterować 1 i 2 bieg wentylatora i znów wentylator się nie włącza. Następne podejrzenie padło na rezystor ale dałem w pracy koledze do sprawdzenia i mówi ze przekaźniki rezystora działają poprawnie. Powiedział że 1 i 2 pin pierwsza lub druga prędkość wentylatora, 3 pin masa, 4 pin nie wie ale prawdopodobnie jakiś sygnałowy który odpowiada za odczytanie prędkości wentylatora. Podłączyłem regulator z powrotem i wysterowałem na krotko tak jak powiedział: masę na 3 pin i "+" na 1 i 2 pin i wentylator zadziałał w pierwszej i drugiej prędkości. Na testerze w tym momencie jak wysterowałem na krotko rezystor wyskoczyły 3 błędy do wentylatora (link poniżej) oraz inne ale chyba nie maja wpływu na wentylator.

W skrzyni wymieniałem całego "murzyna" przełączającego biegi i nie mogę wykonać adaptacji sprzęgła i biegów bo chyba tester się zawiesza i jest "czekaj" w nieskończoność podczas adaptacji. Na skrzyni wisi błąd o niedokończonych adaptacjach i pewnie dlatego jest błąd z komunikacja skrzyni. Błędy skrzyni i komunikacji można skasować ale powracają po odłączeniu aku. A co do grzania świec to nie wiem bo samochód pali z pierwszego strzału bez żadnych problemów.

Wygląda na to ze nie ma zasilania sterowania rezystora ale nie mogę po kablach dojść gdzie one idą bo wiązka w okolicy podłożnicy wpada w gruba wiązkę i potem już nie wiem gdzie mogę ich szukać.

Mógłbym prosić o schemat do mojego silnika i krótkie wytłumaczenie jak działa sterowanie wentylatora? Gdzie mogą iść kable od sterowania rezystora i czy jest to sterownik jakiś który mógł się zepsuć czy może być miedzy aku, a rezystorem jeszcze jakieś zabezpieczenie typu bezpiecznik bo skoro główny zasilający wentylator był spalony to i tu może coś się spaliło.

Dzięki za pomoc

https://ibb.co/10vt2sK]
Powrót do góry
Ofen

Czytelnik



Dołączył: 18 Gru 2020
Posty: 4
Skąd jesteś (miejscowość / region): Włocławek
Posiadane auto: DS4
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 23 Gru 2020, 19:28
Temat postu:

Re: ( Citroen DS4 ) Niedziałający wentylator chłodnicy.


Witam,

Nikt nie ma schematu do 1.6 e-HDI? Może ktoś z posiadaczy C4 w końcu to prawie takie same samochody?
Powrót do góry
Thrasher

Debiutant



Dołączył: 10 Mar 2013
Posty: 31
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa-Łomianki
Posiadane auto: C5 2.0HDI
Piwa: 0/1
Wysłany: Czw 25 Mar 2021, 21:34
Temat postu:

Re: ( Citroen DS4 ) Niedziałający wentylator chłodnicy.


Witam kolego , czy uporałeś się z tym wentylatorem ?? bo mamy to samo czyli nie działa wentylator chłodzenia , na krótko wentylator działa , wymieniony nowy oem rezystor i nic , sprawdzone bezpieczniki są ok , wywala komunikat serwis zatrzymaj samochód , zbyt wysoka temperatura błąd wentylatora itd. a silnik nie jest rozgrzany , błędy P0495 , P0494 , P0691 , P0693 wszystkie zespół wentylatora chłodnicy i P0215 główny przekaźnik . w DB test wentylatora 1 i 2 prędkość słychać tylko cyknięcie w rezystorze a wiatrak nie rusza , gdzie szukać przyczyny bo już nie mam pomysłu co to może być ???
Pacjent to citroen DS4 2.0HDI
Powrót do góry
Ofen

Czytelnik



Dołączył: 18 Gru 2020
Posty: 4
Skąd jesteś (miejscowość / region): Włocławek
Posiadane auto: DS4
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 26 Mar 2021, 11:38
Temat postu:

Re: ( Citroen DS4 ) Niedziałający wentylator chłodnicy.


Witam,

Niestety nie. Miałem dwa inne samochody do zrobienia jeszcze wiec tego odstawiłem na koniec bo nawet nie mogłem się wcisnąć do nikogo w mojej okolicy kto się specjalizuje w Citroenach / Peugeotach. Dodatkowo inna usterka w silniku wystąpiła która musiałem naprawić i rozebrać silnik. Jedyne podpowiedzi jakie zdołałem się doszukać to możliwe ze BSM jest do wymiany ale tez nie chciałem tak w ciemno kupować poza tym nie wiem czy można tak sobie po prostu podmienić BSM i wszystko będzie działało . Niedługo kończę inny samochód to wrócę do problemu wentylatora.
Powrót do góry
Ofen

Czytelnik



Dołączył: 18 Gru 2020
Posty: 4
Skąd jesteś (miejscowość / region): Włocławek
Posiadane auto: DS4
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 19 Kwi 2021, 13:28
Temat postu:

Re: ( Citroen DS4 ) Niedziałający wentylator chłodnicy.


Witam wszystkich,

Uporałem się z problemem wentylatora (odkręcenie BSM i przeczyszczenie kostek) i klima sama zaskoczyła - mozna ja wysterować na 1 i 2 biegu plus sama tez sie załacza jak płyn sie nagrzeje, adaptacją skrzyni automatycznej (adaptacje trzeba było wykonać wybierając samochodu c4 b7 zamiast ds4 bo w ds4 był jakiś inny sterownik skrzyni niż ten co mam obecnie - Magneti Marelli oraz niegrzejąca jedną świecą (wyciągnął się pin z wtyczki)

Nadal jednak pozostają 3 problemy do rozwiązania:
- cały czas występuje błąd w module silnika U1109. Co dziwne w module skrzyni biegów nie ma błędu. na Wyświetlaczu tez nie ma błędu i nie świeci się ani check ani błąd skrzyni. Biegi wchodzą normalnie itp. Jedyne zaobserwowane zjawisko to takie ze ten błąd na zapłonie jest nieciągły i można go skasować ale po zapaleniu samochodu powraca i jest stały a po zgaszeniu samochodu znów jest nieciągły. Kostka która idzie z BSI lub sterownika była zgnieciona dlatego wymieniałem kostkę i dorabiałem kable ale wydaje mi się ze wszystkie były dobrze połączone zresztą w samym sterowniku tak jak pisałem nie ma błędów.
- wyrzuca mi błąd ESP gdy skręcę do oporu kierownice w prawo lub w lewo. Gdy wyprostuje kierownice zgaszę i zapale samochód to błąd znika. Wygląda to na to jakby kąt skrętu kierownicy wychodził poza dopuszczalny zakres czujnika konta skrętu. (Kierownice mogę skręcić w prawo lub lewo prawie 2 obroty i do momenty 1,75 obrotu błąd esp się nie pojawia dopiero gdy delikatnie przekroczę 1,75 obrotu. Dzieje się tak w obie strony) Czujnik mam skalibrowany przy wyprostowanych kołach wiec to nie problem założenia zwijaka źle o jeden obrót. Poza tym kalibrowałem specjalnie na kierownicy obróconej o jeden obrót np w prawo i wtedy w prawo nie występował błąd a w lewo po obróceniu o 1,75 obrotu wyskakiwał gdzie jeszcze miałem cały jeden obrót zakresu w lewo.
W samochodzie po wypadku była wymieniana maglownica bo pękł korpus i leciał olej wiec jedynie co mi przychodzi do głowy to ze może istnieją jakieś rożne typy przekładni gdzie jedna ma więcej ząbków i np większy kąt skrętu Czy ds3 i citroen c4 b7 lub picasso maja te same przekładnie bo może ktoś się pomylił przy oznaczeniu bo te przekładnie wyglądają z zewnątrz tak samo.
- Mam 2 dodatkowe błędy w module BSI które nie wiem skąd mogły się wziąć i 1 błąd który raczej wiem czemu jest (Błędy to: B1003 - błąd konfiguracji - brak objawu - obecny, U1F00 - Usterka nie zapisana w zapisie usterek = brak objawu - obecny oraz B132A - Usterka bezpieczeństwa obwodu niskiego ciśnienia klimatyzacji - sygnał zbyt niski - obecny (te ostatnie prawdopodobnie dlatego ze mam jeszcze odłączone przewody od chłodnicy klimy i nienabita klimę)
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 19 Kwi 2021, 13:28
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen DS4 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1





 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen DS4 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy.


CitroenC4

20 990

2011r.

252 000 km

wielkopolskie

CitroenXsara Picasso

11 800

2008r.

194 650 km

lubelskie

CitroenC4 Cactus

49 000

2017r.

130 000 km

śląskie

CitroenC2

9 500

2008r.

128 056 km

mazowieckie

CitroenC3

49 300

2017r.

87 007 km

podkarpackie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System