Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C3 ) Citroen C3 1.4L L4 SOHC 8V FWD Silnik do remontu?



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C3 ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
architects

Czytelnik



Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 4
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: C3 1.4 8V 2003
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 22 Lut 2021, 20:44
Temat postu:

Citroen C3 1.4L L4 SOHC 8V FWD Silnik do remontu?


Shocked Shocked
Witam serdecznie.

Od kilku tygodni jestem szczęśliwą posiadaczką citroena C3 1.4i automat z 2003roku.

Moje nieszczęście zaczęło się od chęci zaoszczędzenia na regulacji zaworów w serwisie.

Za namową sąsiada, który coś tam reperuje przy swoim samochodzie, dałam się skusić na jego

pomoc - oświadczył, że wyreguluje mi luz zaworowy nieodpłatnie. Zgodziłam się na to i pod moim

okiem - przyglądałam się temu zabiegowi z ciekawości. Z pomocą poradnika ze

strony:http://prostyporadnik.blogspot.com/2015/07/regulacja-luzu-zaworowego-dla-tu3jp-14.html

sąsiad przystąpił do działania.

Z powodu utrudnionego dostępu do środkowej śruby koła pasowego, za pomocą klucza 16 w celu

ustawienia zaworu wydechowego cylindra pierwszego przy pomocy klucza nasadowego sąsiad kręcił

śrubą od wałka zaworów, po ustawieniu zaworów na 1 i 3 cylindrze, czyli tak jakby po dwóch krokach,

wałek zaworów zablokował się, a z powodu utrudnionego dostępu ( śruba od łapy silnika) kluczem

nasadowym musiałam podjechać do sklepu po klucz oczkowy nr 16. Odpaliłam normalnie i

pojechałam do sklepu zakupić klucz oczkowy. Umówiliśmy się na dzień następny. Następnego dnia

przystąpiliśmy do regulacji ponownie. I od początku czy.i najpierw 1 potem 3,4 i 2 zawór w tej

kolejności był regulowany luz zaworowy https://i.imgur.com/3PAxNRx.png. Dodam, że aby przekręcić

ten wałek zaworów, sąsiad używał sporo siły, aż czerwieniał. Potem wsiadłam, przekręciłam kluczyk i

rozrusznik kręcił, ale nie odpalił, przy

demontażu cewki zapłonowej ściągane były fajki, bo nie mógł założyć tej cewki z powrotem i

probował z włożonymi fajkami do otworów na świece i później cewka, ale tak też nie szło jej włożyć,

po którejś próbie się udało z założonymi fajlami na cewkę.

Co mogło się stać przy kręceniu tym wałkiem zaworów? Czy uszkodzenie może być poważne? Z

wywiadu telefonicznego z mechanikiem - stwierdził, że najprawdopodobniej przestawiony został rozrząd i spotkały

się tłoki z zaworami i że naprawa będzie bardzo droga, bo silnik do remontu. Proszę was o pomoc we

wstępnej diagnozie i w poleceniu rzetelnego i uczciwego specjalisty od Citroena w Krakowie, który nie

zedrze ze mnie za naprawę i w miarę szybko upora się z problemem.


Ostatnio zmieniony przez architects dnia Pon 22 Lut 2021, 23:08, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
radzio77

Auto Maniak



Dołączył: 11 Wrz 2011
Posty: 2319
Skąd jesteś (miejscowość / region): Ostrów
Posiadane auto: Xantia 2.0 C5 Break 2.0+lpg C5 X7 Tourer 2.0 16V
Piwa: 225/3
Wysłany: Pon 22 Lut 2021, 21:53
Temat postu:

Re: ( Citroen C3 ) Citroen C3 1.4L L4 SOHC 8V FWD Silnik do remontu?


Pierwsze to teraz sprawdził bym ustawienie rozrządu. Potem sprężanie w cylindrach...
"Sąsiad" powinien kręcić wałem korbowym a nie wałkiem rozrządu. Wał korbowy obraca się dwa razy na jeden obrót wałka rozrządu. Kręcąc wałkiem rozrządu "stworzył" przekładnię multiplikującą co dodatkowo obciążyło pasek rozrządu i efektem mogło być przedstawienie rozrządu, jak Cię poinformowano lub jego zniszczenie ale nie koniecznie uszkodzenie silnika. Choć nie można tego wykluczyć...
Krótko mówiąc poszedł na łatwiznę a pojęcie miał mizerne. Jeśli silnik jest zdrowy czasem jest kłopot z obróceniem nawet przez wał korbowy ale wtedy dla ułatwienia można poluzować świece lub wykręcić... Regulacji dokonywał chociaż na zimnym silniku ??? Smile Nie mówię tu o temperaturach zimowych Wink
Klasyczna kolejność zapłonu 1-3-4-2...
A cewka z jakiego powodu zdemontowana ???
W jakim położeniu była skrzynia biegów w czasie regulacji...
_________________
Jak mogie to pomogie.
Posiadam DiagBox-a


Ostatnio zmieniony przez radzio77 dnia Pon 22 Lut 2021, 22:23, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
architects

Czytelnik



Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 4
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: C3 1.4 8V 2003
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 22 Lut 2021, 22:18
Temat postu:

Re: ( Citroen C3 ) Citroen C3 1.4L L4 SOHC 8V FWD Silnik do remontu?


Cewka była zdemontowana, bo utrudniała założenie pokrywy zaworów.
Skrzynia była w pozycji N.
Regulacja była przeprowadzana na zimnym silniku, dlatego czekaliśmy do dnia następnego, żeby kontynuować.
Silnik jest zdrowy, pomimo swojego wieku ma przejechane udokumentowane 100tyś.
Jaki jest koszt naprawy zniszczonego rozrządu?
Ewentualnie koszt wymiany silnika, czy do tego modelu będzie pasował każdy silnik 1.4 8V ?
Powrót do góry
radzio77

Auto Maniak



Dołączył: 11 Wrz 2011
Posty: 2319
Skąd jesteś (miejscowość / region): Ostrów
Posiadane auto: Xantia 2.0 C5 Break 2.0+lpg C5 X7 Tourer 2.0 16V
Piwa: 225/3
Wysłany: Pon 22 Lut 2021, 22:35
Temat postu:

Re: ( Citroen C3 ) Citroen C3 1.4L L4 SOHC 8V FWD Silnik do remontu?


Skoro dlatego była zdemontowana cewka to może w złej kolejności są założone przewody wysokiego napięcia... Efekt-nie daje się uruchomić.
Koszt naprawy silnika w takiej sytuacji (bo to nie tylko rozrząd) jest nie mały ale najpierw trzeba sprawdzić to co wspomniałem na początku moim zdaniem. Powinien to zrobić każdy mechanik...
Głowa do góry. Wink
P.S.
Bo ciekaw jestem. Czy silnik w czasie rozruchu po "regulacji" wydawał taki sam odgłos jak zawsze czy trochę inny ?
_________________
Jak mogie to pomogie.
Posiadam DiagBox-a
Powrót do góry
architects

Czytelnik



Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 4
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: C3 1.4 8V 2003
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 22 Lut 2021, 22:59
Temat postu:

Re: ( Citroen C3 ) Citroen C3 1.4L L4 SOHC 8V FWD Silnik do remontu?


To raczej nie możliwe tylko fajki były ściągnięte z cewki, z przewodami nic nie było kombinowane, tylko trudno było tę cewkę wsadzić między tę pokrywę zaworów, tam jest bardzo wąsko, praktycznie wolne miejsce tylko na szerokość cewki. Po pierwszej regulacji, tych dwóch krokach 1-3 wszystko było ok. Więc muszę poprosić o sprawdzenie ustawienia rozrządu, potem sprężanie w cylindrach i czy w dobrej kolejności są założone przewody wysokiego napięcia. Tak?
Międzyczasie szukam nowego silnika, tylko nie wiem, jakiego dokładnie... Wiesz może, jakie ma oznaczenie silnik do tego modelu ? Wink


Identyfikator roku 2
Informacje podstawowe
Marka Citroen
Model C3
Rok modelowy 2003
Styl nadwozia 4/5 Doors Hatch
Typ silnika 1.4L L4 SOHC 8V FWD
Typ paliwa Gasoline
Skrzynia biegów 5-Speed Automatic
Klasa pojazdu Subcompact Car
Typ pojazdu Passenger car
Kraj France
Specyfikacja pojazdu
Typ nadwozia Hatch
Ilość drzwi 4/5
Ilość siedzeń 2-5
Pojemność SI 1360
Pojemność CID 83
Pojemność Nominalna 1.4
Typ silnika L4
Typ głowicy SOHC
Ilość zaworów 8
Ilość cylindrów 4
Moc konie mechaniczne 67-79
Moc kilowaty 49-58
Automatyczna skrzynia biegów 5AT
Rodzaj paliwa Gasoline
Standard emisji spalin Euro 3
Rodzaj napędu FWD


Ostatnio zmieniony przez architects dnia Czw 17 Cze 2021, 08:41, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 22 Lut 2021, 22:59
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
radzio77

Auto Maniak



Dołączył: 11 Wrz 2011
Posty: 2319
Skąd jesteś (miejscowość / region): Ostrów
Posiadane auto: Xantia 2.0 C5 Break 2.0+lpg C5 X7 Tourer 2.0 16V
Piwa: 225/3
Wysłany: Wto 23 Lut 2021, 06:01
Temat postu:

Re: ( Citroen C3 ) Citroen C3 1.4L L4 SOHC 8V FWD Silnik do remontu?


Kod silnika podałaś przy kolejności zapłonów. To TU3JP. Ale jak silnik był zdrowy to może warto rozważyć naprawę Confused
_________________
Jak mogie to pomogie.
Posiadam DiagBox-a
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C3 ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C3 »

Opinie o samochodach Citroen C3 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C3 ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy.


CitroenC3

49 000

2018r.

70 000 km

śląskie

CitroenC5

23 990

2011r.

254 754 km

pomorskie

CitroenC5

25 000

2009r.

259 000 km

śląskie

CitroenC4 Picasso

49 900

2017r.

140 700 km

wielkopolskie

CitroenC4 Cactus

38 900

2014r.

65 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System