Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) wymiana linek hamulca ręcznego



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
piotrc5

Stały Bywalec



Dołączył: 20 Paź 2009
Posty: 141
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa Radzymin
Posiadane auto: Citroen C5 kombi 2.0 2003r.
Piwa: 2/1
Wysłany: Pon 28 Cze 2010, 10:44
Temat postu:

wymiana linek hamulca ręcznego


Witam.Ręczny w mojej c5 odmówił współpracy.Pół roku temu reanimowałem to wszystko czyszcząc smarując lecz na niewiele się to zdało.W tej chwili prowadnice linek i same linki muszą być tak zawalone syfem że gdy zaciągne ręczny to już nie odpuści.Zdecydowałem kupić nowe prowadnice i linki.Koszt to ponad 300zł.Mam pytanie do kolegów: czy któryś z was już to samodzielnie wymieniał,czy w trakcie wystąpiły jakieś nispodzianki,utrudnienia,problemy.Czy jest to możliwe samodzielnie wymienić? Słyszałem że ponoć trzeba aż całe sanki opuszczać aby wyjąć prowadnice.Czy jest to prawda? Będę wdzięczny za szczegółowy opis jak i każdą odpowiedż.Sprawa pilna bo za tydzień przegląd tech a bez ręcznego nie pojadę.Dziękuję i pozdrawiam.
Powrót do góry
piotrc5

Stały Bywalec



Dołączył: 20 Paź 2009
Posty: 141
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa Radzymin
Posiadane auto: Citroen C5 kombi 2.0 2003r.
Piwa: 2/1
Wysłany: Pon 12 Lip 2010, 11:44
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana linek hamulca ręcznego


Witam.I po problemie.Wymieniłem sam linki oraz prowadnice na nowe.Dwie linki 80zł jakieś włoskie ale bardzo porządnie wykonane i dwie prowadnice za 280zł niestety oryginały bo zamienniki nie występują.Ręczny wreszcie działa jak powinien,idealnie mięciutko podnosi sie dzwignia i potem bez problemów powraca.Skończył się koszmar blokujących sie przednich kół linek w prowadnicach itp itd. Przed zamontowaniem nowych prowadnic wepchnąłem do nich dużo smaru miedziowego aby linki lekko pracowały,wyczyśćiłem dźwigienki przy zaciskach i wszystko chodzi jak w masełku:) Potem regulacja naciągu linek i po problemie.Cały problem blokującego sie ręcznego spowodowany jest korozją wewnątrz prowadnic linek (dlatego napakowałem tam smaru miedziowego) Korodująca prowadnica zmniejsza swą wewnętrzną średnicę i blokuje linkę a ta skolei trzyma hamulce itd.... Jeśli autko ma parę lat to raczej nie da sie już wyciągnąc samych linek i wymienic ich.Trzeba wymieniac i prowadnice (koszt) ale spokój na parę lat:) Teraz słowo o wymianie: wymienic same linki jesli uda wam sie je wyciągnąc z prowadnic to pikuś.Jeśli niestety trzeba będzie wymienic prowadnice to nie życzę tego najgorszemu wrogowi.Przechlapane,koszmar,tragedia!!!!! Prowadnice montowane są na etapie składania pojazdu przed montażem wydechu,osłon termicznych,zawiszenia,elemementów hydrauliki i wyjęcie tych pier.... rurek to koszmar!!! Stare rurki można jeszcze poucinac powyginac ale niestety z nowymi trzeba obchodzic sie jak z jajkiem.Włożenie na swoje miejsce nowych to prawdziwy cud!!! NIGDY WIĘCEJ!!!! Piękna była chwila gdy już siedziały na swoim miejscu.Składanie potem wszystkiego to już bułka z masłem:) Parę stówek zostało w kieszeni bo suma jaką walneli w ASO za montaż mało nie zwaliła mnie z nóg.Pozdrawiam i powodzenia:)
Powrót do góry
tomeczek

Stały Bywalec



Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 125
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: C5 2.0i 16V '03
Piwa: 7/1
Wysłany: Pon 12 Lip 2010, 13:01
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana linek hamulca ręcznego


Można zaoszczędzić kolejne stóweczki stosując zamiast prowadnic rurkę miedzianą fi 12mm giętką.
Powrót do góry
piotrc5

Stały Bywalec



Dołączył: 20 Paź 2009
Posty: 141
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa Radzymin
Posiadane auto: Citroen C5 kombi 2.0 2003r.
Piwa: 2/1
Wysłany: Pon 12 Lip 2010, 19:50
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana linek hamulca ręcznego


Też myślałem nad miedzianymi rurkami lecz gdy zobaczyłem z jak twardej i mocnej stali są zrobione oryginalne prowadnice to stwierdziłem że gdyby można było zastosować miedziane, producent napewno by to zrobił..... Ponadto stosując miedziane z jednej strony należy zrobić ok 3 cm długości kielich na linkę od strony zacisku hamulcowego a z drugiej strony zaadaptować do plastikowej złączki która to trzyma całą prowadnicę przy dźwigni ręcznego.Tak więc w warunkach domowo-garażowych wątpliwe jest doładne i podobne oryginałowi wykonanie.Dodam że do wymiany samych linek hamulcowych nie potrzeba kanału ani wyszukanych narzędzi natomiast do wymiany linek i prowadnic kanał a najlepiej podnośnik kolumnowy jest niezbędny.
Powrót do góry
m4h00

Debiutant



Dołączył: 18 Lip 2009
Posty: 30
Skąd jesteś (miejscowość / region): Londyn / okazjonalnie Gdynia, moje miasto...
Posiadane auto: MK1 C5 2.0Hdi
Piwa: 0/2
Wysłany: Nie 11 Wrz 2011, 23:54
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana linek hamulca ręcznego


Ile czasu mniej wiecej trwa wymiana prowadnic i linek? Pytam, poniewaz planuje odwiedzic "samoobslugowy" warsztat z podnosnikiem, platny za kazda godzine... Smile
Powrót do góry
gadu-gadu komunikator tlen - status
Reklama








Wysłany: Nie 11 Wrz 2011, 23:54
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
piotrc5

Stały Bywalec



Dołączył: 20 Paź 2009
Posty: 141
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa Radzymin
Posiadane auto: Citroen C5 kombi 2.0 2003r.
Piwa: 2/1
Wysłany: Pon 12 Wrz 2011, 08:56
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana linek hamulca ręcznego


Witam.Skoro pytasz to pewnie tego wcześniej nie robiłeś,więc licz minimum 3-4 godziny.Oprócz wymiany trzeba wszystko dokładnie pooczyszczac,przesmarowac i zakonserwowac. Najgorsze jest wkładanie nowych prowadnic.Jeśli masz syna,kolegę,znajomego to niech Ci pomogą chociaż na sam moment wkładania prowadnic.Są one bardzo długie i bardzo trudno je samemu włoży (wszędzie ciasno i mało miejsca). Trzymając ze jeden ich koniec ktoś musi trzymac i nakierowywac aby drugi koniec wszedł na swoje miejsce. Osobiście udało mi sie zrobi to samemu ale co sie upociłem i kur..... nasłałem to tylko ja wiem.I jeszcze jedna rada: koniecznie zrób to na podnośniku warsztatowym (cztery łapy pod auto i cały samochód w górę) bedziesz miał wtedy mnóstwo miejsca do dyspozycji i może robota pójdzie sprawniej.Ja to robiłem w swoim kanale i choc jest duży i wygodny to jednak żle sie robiło-brakowało miejsca,kanał to tylko ok 1m szerokości wiec sie namęczyłem.Pozdrawiam i powodzenia.
Powrót do góry
pikoko

Debiutant



Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 37
Skąd jesteś (miejscowość / region): Barłogi
Posiadane auto: citroen c5 2.0 16v 2004 sedan
Piwa: 0/5
Wysłany: Pon 09 Sty 2017, 20:03
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana linek hamulca ręcznego


Witam,u mnie natomiast reczny zaciąga się miękko i dopiero na samym końcu trzyma a było latem dobrze.Wystarczyło trochę zacągnąć i trzymał jak brzytwa.Odbija napewno bo auto zaczyna się toczyć jak stoję na górce.Czy w takim razie konieczna jest wymiana linek czy tylko regulacja,dodam że klocki mam wymienione?
Powrót do góry
HudyDG

Debiutant



Dołączył: 21 Sty 2009
Posty: 29
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków, Dąbrowa Górnicza
Posiadane auto: Citroen C5 1.6HDi 190kkm 2005r
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 08 Lut 2017, 12:42
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana linek hamulca ręcznego


Ja wymieniałem komplety podnosząc tylko z jednej strony auto. wchodząc pod niego, ściągając koniec tłumika i osłonę termiczną. Byłem przygotowany na najgorsze, a poszło całkiem nieźle. A do szczupłych nie należę. Więc uważam, iż przesadzacie, dysponując tylko zwykłą żabą (dość wysoką) można to bez problemu zrobić oczywiście auto do góry, raz z jednej, raz z drugiej strony, zależnie od prowadnic.

Warto założyć koszulki termokurczliwe na połączeniu pancerza elastycznego z rurką, tamtędy dostaje się woda do rurki i powoduje korozje. a tak uszczelni się wlot do rurki i prawdopodobnie dużo mniej syfu tam się zgromadzi. ja założyłem 4 warstwy termokurczy i już od kilku lat izolują połączenie rurki z pancerzem.
_________________
Citroen ZX->Berlingo->C5
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy


CitroenBerlingo

12 999

2007r.

201 000 km

warmińsko-mazurskie

CitroenC4 Cactus

62 000

2019r.

90 000 km

śląskie

CitroenC4

19 990

2012r.

162 000 km

wielkopolskie

CitroenC3

49 300

2017r.

87 007 km

podkarpackie

CitroenC4 Grand Picasso

17 900

2007r.

271 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System