Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) wymiana linek hamulca ręcznego



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
piotrc5

Stały Bywalec



Dołączył: 20 Paź 2009
Posty: 141
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa Radzymin
Posiadane auto: Citroen C5 kombi 2.0 2003r.
Piwa: 2/1
Wysłany: Pon 28 Cze 2010, 10:44
Temat postu:

wymiana linek hamulca ręcznego


Witam.Ręczny w mojej c5 odmówił współpracy.Pół roku temu reanimowałem to wszystko czyszcząc smarując lecz na niewiele się to zdało.W tej chwili prowadnice linek i same linki muszą być tak zawalone syfem że gdy zaciągne ręczny to już nie odpuści.Zdecydowałem kupić nowe prowadnice i linki.Koszt to ponad 300zł.Mam pytanie do kolegów: czy któryś z was już to samodzielnie wymieniał,czy w trakcie wystąpiły jakieś nispodzianki,utrudnienia,problemy.Czy jest to możliwe samodzielnie wymienić? Słyszałem że ponoć trzeba aż całe sanki opuszczać aby wyjąć prowadnice.Czy jest to prawda? Będę wdzięczny za szczegółowy opis jak i każdą odpowiedż.Sprawa pilna bo za tydzień przegląd tech a bez ręcznego nie pojadę.Dziękuję i pozdrawiam.
Powrót do góry
piotrc5

Stały Bywalec



Dołączył: 20 Paź 2009
Posty: 141
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa Radzymin
Posiadane auto: Citroen C5 kombi 2.0 2003r.
Piwa: 2/1
Wysłany: Pon 12 Lip 2010, 11:44
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana linek hamulca ręcznego


Witam.I po problemie.Wymieniłem sam linki oraz prowadnice na nowe.Dwie linki 80zł jakieś włoskie ale bardzo porządnie wykonane i dwie prowadnice za 280zł niestety oryginały bo zamienniki nie występują.Ręczny wreszcie działa jak powinien,idealnie mięciutko podnosi sie dzwignia i potem bez problemów powraca.Skończył się koszmar blokujących sie przednich kół linek w prowadnicach itp itd. Przed zamontowaniem nowych prowadnic wepchnąłem do nich dużo smaru miedziowego aby linki lekko pracowały,wyczyśćiłem dźwigienki przy zaciskach i wszystko chodzi jak w masełku:) Potem regulacja naciągu linek i po problemie.Cały problem blokującego sie ręcznego spowodowany jest korozją wewnątrz prowadnic linek (dlatego napakowałem tam smaru miedziowego) Korodująca prowadnica zmniejsza swą wewnętrzną średnicę i blokuje linkę a ta skolei trzyma hamulce itd.... Jeśli autko ma parę lat to raczej nie da sie już wyciągnąc samych linek i wymienic ich.Trzeba wymieniac i prowadnice (koszt) ale spokój na parę lat:) Teraz słowo o wymianie: wymienic same linki jesli uda wam sie je wyciągnąc z prowadnic to pikuś.Jeśli niestety trzeba będzie wymienic prowadnice to nie życzę tego najgorszemu wrogowi.Przechlapane,koszmar,tragedia!!!!! Prowadnice montowane są na etapie składania pojazdu przed montażem wydechu,osłon termicznych,zawiszenia,elemementów hydrauliki i wyjęcie tych pier.... rurek to koszmar!!! Stare rurki można jeszcze poucinac powyginac ale niestety z nowymi trzeba obchodzic sie jak z jajkiem.Włożenie na swoje miejsce nowych to prawdziwy cud!!! NIGDY WIĘCEJ!!!! Piękna była chwila gdy już siedziały na swoim miejscu.Składanie potem wszystkiego to już bułka z masłem:) Parę stówek zostało w kieszeni bo suma jaką walneli w ASO za montaż mało nie zwaliła mnie z nóg.Pozdrawiam i powodzenia:)
Powrót do góry
tomeczek

Stały Bywalec



Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 125
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: C5 2.0i 16V '03
Piwa: 7/1
Wysłany: Pon 12 Lip 2010, 13:01
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana linek hamulca ręcznego


Można zaoszczędzić kolejne stóweczki stosując zamiast prowadnic rurkę miedzianą fi 12mm giętką.
Powrót do góry
piotrc5

Stały Bywalec



Dołączył: 20 Paź 2009
Posty: 141
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa Radzymin
Posiadane auto: Citroen C5 kombi 2.0 2003r.
Piwa: 2/1
Wysłany: Pon 12 Lip 2010, 19:50
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana linek hamulca ręcznego


Też myślałem nad miedzianymi rurkami lecz gdy zobaczyłem z jak twardej i mocnej stali są zrobione oryginalne prowadnice to stwierdziłem że gdyby można było zastosować miedziane, producent napewno by to zrobił..... Ponadto stosując miedziane z jednej strony należy zrobić ok 3 cm długości kielich na linkę od strony zacisku hamulcowego a z drugiej strony zaadaptować do plastikowej złączki która to trzyma całą prowadnicę przy dźwigni ręcznego.Tak więc w warunkach domowo-garażowych wątpliwe jest doładne i podobne oryginałowi wykonanie.Dodam że do wymiany samych linek hamulcowych nie potrzeba kanału ani wyszukanych narzędzi natomiast do wymiany linek i prowadnic kanał a najlepiej podnośnik kolumnowy jest niezbędny.
Powrót do góry
m4h00

Debiutant



Dołączył: 18 Lip 2009
Posty: 30
Skąd jesteś (miejscowość / region): Londyn / okazjonalnie Gdynia, moje miasto...
Posiadane auto: MK1 C5 2.0Hdi
Piwa: 0/2
Wysłany: Nie 11 Wrz 2011, 23:54
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana linek hamulca ręcznego


Ile czasu mniej wiecej trwa wymiana prowadnic i linek? Pytam, poniewaz planuje odwiedzic "samoobslugowy" warsztat z podnosnikiem, platny za kazda godzine... Smile
Powrót do góry
gadu-gadu komunikator tlen - status
Reklama








Wysłany: Nie 11 Wrz 2011, 23:54
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
piotrc5

Stały Bywalec



Dołączył: 20 Paź 2009
Posty: 141
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa Radzymin
Posiadane auto: Citroen C5 kombi 2.0 2003r.
Piwa: 2/1
Wysłany: Pon 12 Wrz 2011, 08:56
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana linek hamulca ręcznego


Witam.Skoro pytasz to pewnie tego wcześniej nie robiłeś,więc licz minimum 3-4 godziny.Oprócz wymiany trzeba wszystko dokładnie pooczyszczac,przesmarowac i zakonserwowac. Najgorsze jest wkładanie nowych prowadnic.Jeśli masz syna,kolegę,znajomego to niech Ci pomogą chociaż na sam moment wkładania prowadnic.Są one bardzo długie i bardzo trudno je samemu włoży (wszędzie ciasno i mało miejsca). Trzymając ze jeden ich koniec ktoś musi trzymac i nakierowywac aby drugi koniec wszedł na swoje miejsce. Osobiście udało mi sie zrobi to samemu ale co sie upociłem i kur..... nasłałem to tylko ja wiem.I jeszcze jedna rada: koniecznie zrób to na podnośniku warsztatowym (cztery łapy pod auto i cały samochód w górę) bedziesz miał wtedy mnóstwo miejsca do dyspozycji i może robota pójdzie sprawniej.Ja to robiłem w swoim kanale i choc jest duży i wygodny to jednak żle sie robiło-brakowało miejsca,kanał to tylko ok 1m szerokości wiec sie namęczyłem.Pozdrawiam i powodzenia.
Powrót do góry
pikoko

Debiutant



Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 37
Skąd jesteś (miejscowość / region): Barłogi
Posiadane auto: citroen c5 2.0 16v 2004 sedan
Piwa: 0/5
Wysłany: Pon 09 Sty 2017, 20:03
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana linek hamulca ręcznego


Witam,u mnie natomiast reczny zaciąga się miękko i dopiero na samym końcu trzyma a było latem dobrze.Wystarczyło trochę zacągnąć i trzymał jak brzytwa.Odbija napewno bo auto zaczyna się toczyć jak stoję na górce.Czy w takim razie konieczna jest wymiana linek czy tylko regulacja,dodam że klocki mam wymienione?
Powrót do góry
HudyDG

Debiutant



Dołączył: 21 Sty 2009
Posty: 29
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków, Dąbrowa Górnicza
Posiadane auto: Citroen C5 1.6HDi 190kkm 2005r
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 08 Lut 2017, 12:42
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana linek hamulca ręcznego


Ja wymieniałem komplety podnosząc tylko z jednej strony auto. wchodząc pod niego, ściągając koniec tłumika i osłonę termiczną. Byłem przygotowany na najgorsze, a poszło całkiem nieźle. A do szczupłych nie należę. Więc uważam, iż przesadzacie, dysponując tylko zwykłą żabą (dość wysoką) można to bez problemu zrobić oczywiście auto do góry, raz z jednej, raz z drugiej strony, zależnie od prowadnic.

Warto założyć koszulki termokurczliwe na połączeniu pancerza elastycznego z rurką, tamtędy dostaje się woda do rurki i powoduje korozje. a tak uszczelni się wlot do rurki i prawdopodobnie dużo mniej syfu tam się zgromadzi. ja założyłem 4 warstwy termokurczy i już od kilku lat izolują połączenie rurki z pancerzem.
_________________
Citroen ZX->Berlingo->C5
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy


CitroenC5

17 900

2008r.

359 000 km

kujawsko-pomorskie

CitroenC1

31 900

2020r.

29 800 km

mazowieckie

CitroenC4 Grand Picasso

66 300

2017r.

90 328 km

podkarpackie

CitroenC3

6 900

2003r.

123 000 km

mazowieckie

CitroenC-Crosser

29 900

2008r.

221 554 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System