Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) wymiana oleju


Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Nadwozie.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maiden777

Czytelnik



Dołączył: 19 Sie 2009
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rzeszów
Posiadane auto: Citroen C5, 2.0 HDI 2003r
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 28 Sty 2010, 13:14
Temat postu:

problem z olejem


Witam, trochę odświeże wątek ponieważ mam taki problem:
od niedawna jestem posiadaczem C5 2.0HDI Break 80kw 2003r.(ok. 110 tys. km.), chcę wymienić olej ale trudno mi dobrać odpowiedni- nie bardzo wiem jaki był wcześniej zalany- na drzwiach mam tylko karteczkę (po włosku) przy ilu kilometrach był wymieniony i że jest to 10w40 (wnioskuję że to półsyntetyk -słusznie?) generalnie większość na forum zaleca 5w40 total quartz 9000, ostatnio spytałem w warsztacie o wymianę oleju to mi powiedzieli że z lepszego na gorszy można zawsze ale z gorszego na lepszy nie, więc chciałem zapytać czy total quartz 7000 10w40 będzie w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. no i jeszcze kwestia FAP- bo wiem że do tego zupełnie inne oleje się leje, ale prawdę powiedziawszy to nie wiem czy to mam czy nie (jak poznać?) ale wnioskuję że skoro zalany był jakiś 10w40 to raczej jest bez fap (słusznie?). Jak widzicie jestem dość dużym laikiem w tej kwestii i prosiłbym bardziej doświadczonych kolegów o wskazówki- pewnie przydadzą się jeszcze kilku osobom.
Powrót do góry
rjan

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 330
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lubelskie
Posiadane auto: C5 MK1 2,2 HDi 2001 Exlusive BVA
Piwa: 14/0
Wysłany: Czw 28 Sty 2010, 15:02
Temat postu:

Re: problem z olejem


maiden777 napisał:
mi powiedzieli że z lepszego na gorszy można zawsze ale z gorszego na lepszy nie

To legenda wywodząca się z epoki Gierka. W tamtych czasach powszechnie używany był olej "LUX", który nie miał dodatków płuczących. Próba wymiany tego oleju na któryś z olejów nowszej generacji, zwłaszcza w samochodach o dużym przebiegu, kończyła się wypłukaniem nagarów i rozszczelnieniem silnika. Stąd legenda, do dzisiaj powtarzana przez mechaników.
Współczesne oleje, nawet mineralne, mają już wystarczająco dużo dodatków uszlachetniających, prawdopodobieństwo rozszczelnienia silnika przy przejściu na syntetyki i półsyntetyki jest niewielkie.
Duże jest natomiast ryzyko stosowania olejów mineralnych w silnikach, które wymagają oleju syntetycznego. Oleje mineralne nie wytrzymują warunków pracy w takich silnikach.
Reasumując, wymień olej na zalecany przez fabrykę Total Ineo 5W30 lub odpowiednik innej firmy.
Powrót do góry
wic1

Stały Bywalec



Dołączył: 15 Lis 2014
Posty: 219
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: C5 III - 2008r 1.8
Piwa: 2/0
Wysłany: Sro 20 Sty 2016, 18:28
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana oleju


Witam, przepraszam, że budzę temat.

Zbliża się wymiana oleju.

Citroen C5 III 2008, 1.8 benzyna.
Dotychczas mój mechanik (uznawany za kumatego) doradzał taki jak radzi producent. Total Quartz 9000 5w-40.

Tymczasem w internecie doszukałem się rozpiski, że mój silnik preferuje 5w30.
Nie wiem ile w tym prawdy. Link poniżej:
http://autosotua.com/olej-silnikowy/citroen/c5.html

Jeszcze nie patrzyłem po numerach więc skąd taki wniosek?
Po ilości wlewanego oleju.


Prz wymianie oleju pamiętam, że wchodziła calutka bańka 5litrów oleju i było (jak mechanik zasugerował) w sam raz.
Tymczasem ilość 5l widnieje przy silniku z sugestią 5w30. Przy silniku 5w40 jest ilość oleju 4.25 l.

Jakie macie z tym doświadczenia?
Możliwe, że niepotrzebnie bredzę i się stresuję ale chciałbym poznać wasze opinie.

Pozdrawiam!
Powrót do góry
jackowskipatryk

Stały Bywalec



Dołączył: 14 Lip 2016
Posty: 235
Skąd jesteś (miejscowość / region): Raciąż
Posiadane auto: Citroen c5 1.6hdi 115km 2012r
Piwa: 6/11
Wysłany: Sob 18 Mar 2017, 09:55
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana oleju


Chłopaku poczytaj o specyfikacjach olei. Jeśli nie masz FAPa to zawsze lepszym olejem jest olej 5w40 bo ma lepsze smarowanie w dodatku to olej synyetyczny 5w30 to oleje hydrokrakowane coś pomiędzy mineralem a syntetykiem wymyślono je tylko dla ekologii mają mniejsze smarowanie tzw lekki bieg ale przez to latem jak dajesz w d...pę to może dojść do zerwania filmu olejowego czyt. Tarcia metal o metal. Jak nie masz FAPa lej 5w40 to najlepszy wybór
Powrót do góry
wic1

Stały Bywalec



Dołączył: 15 Lis 2014
Posty: 219
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: C5 III - 2008r 1.8
Piwa: 2/0
Wysłany: Czw 17 Maj 2018, 13:28
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana oleju


OK, tak też robię.
Generalnie auto ma już ok 130 tysięcy i nasuwa się inne pytanie.

Co ile czasu wymiana oleju i czy totala czy jakiś może lepszy?
Producent (gdzieś przeczytałem) zaleca do 30 tysięcy jak nie dajemy w palnik (normalne warunki) i bodaj 2-3 lata lub 20 tysięcy jak trudne warunki i częściej dalejemy wpalnik i ok 1-2 lata.

Jeśli chodzi o totala to ponoć to olej z minimalnymi właściwościami smarnymi i jakością ale producent go zaleca.

Inna sprawa to fakt, że auto ma 10 lat. Trzyma się świetnie, nie planuję go sprzedać no ale czy do 10 latka warto wlewać olej jak od porsze? Razz

Do młodego pewnie tak a do starszego to jakoś mam wątpliwości.

Proszę o sugestię Smile

Pozdrawiam!
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Czw 17 Maj 2018, 13:28
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
fretek

Debiutant



Dołączył: 25 Cze 2017
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: citroen c5 2,0 16v 2006
Piwa: 1/0
Wysłany: Pią 18 Maj 2018, 14:24
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana oleju


Ja mam takie zdanie na temat wymiany oleju. Nie bądźmy mądrzejsi od producentów i jeśli piszą że co 30 tys to tak róbmy , jeśli piszą że total jest ok , to widocznie sprawdzili i tak jest. Jeśli eksploatujesz auto mocniej np. dużo latasz z przyczepą to można wymienić olej częściej ale przy normalnym użytkowaniu takie zabiegi moim zdaniem to nabijanie kasy lobby olejowemu.
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Pią 18 Maj 2018, 20:41
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana oleju


Kolego jackowskipatryk tyle, że kolega wic1 ma benzynę, a nie diesla Idea
Tak więc, o Fap nie musi się martwić.

Na podstawie danych:
5W-30 Syntetyczny
API/ACEA: C2 (tutaj oznaczenie w kodzie kreskowym musi być A) i do innego auta przerabiane tutaj:
http://citroen.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?p=1195494&highlight=#1195494

5W-40 Syntetyczny
API?/ACEA: SM3+B4
ilość litrów od 4.3 do 5 litrów max.

Lub:
10W-40 Półsyntetyczny
API?/ACEA: SL/A3+B4
Choć tego ostatniego to już jak auto ma bardzo dużo przebiegu i nie polecane do mniejszych przebiegów auta.


jackowskipatryk, nie masz racji tego co opisujesz.

Ps.
Nie powinno być omawiane na temat oleju w dziale nadwozia i należy prosić administratora lub moderatora o przeniesienie do odpowiedniego działu.
Powrót do góry
dociekliwy

Auto Maniak



Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 1512
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Gr.C4Picasso 1,6HDi, Freelander 1.8; Ulysse2,0; Idea 1,4
Piwa: 103/3
Wysłany: Pią 18 Maj 2018, 22:34
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana oleju


wiem nie ten dział ;
ale przedostanie posty/ lub ich bezsens Twisted Evil / wznoszą włosy na mym czole ;

Cytat:
Generalnie auto ma już ok 130 tysięcy i nasuwa się inne pytanie.
Co ile czasu wymiana oleju i czy totala czy jakiś może lepszy?
Producent (gdzieś przeczytałem) zaleca do 30 tysięcy jak nie dajemy w palnik (normalne warunki) i bodaj 2-3 lata lub 20 tysięcy jak trudne warunki i częściej dalejemy wpalnik i ok 1-2 lata.
jeśli lubicie swoje pojazdy nie róbcie im tego Mr. Green

Koledzy- jazda po miescie w korku to już trudne warunki, jak ten sposób eksploatacji przeważa to ok 12-15 mcy lub 15tys.km
olej "longlife" = motor shortlife

kolego fretek nie zapłacisz za rzetelnie zalecaną wymianę oleju - zapłacisz za naprawę lub próbę wyciszenia klekocącego silnika jak hydrauliczne kompensatory luzu zastrajkują Evil or Very Mad - a będą miały powody
i zapewniam Cie, że to nie będzie strajk upolityczniony
takie są skutki marketingu i lobby producentów
stare przysłowie -kto smaruje /dobrze / ten jedzie
Powrót do góry
MarC5in

Czytelnik



Dołączył: 21 Maj 2018
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Katowice
Posiadane auto: Citroen C5, Tourer, 2.0 16v benzyna/gaz, rok prod. 2008
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 21 Maj 2018, 21:54
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana oleju


2.0 16v z roku 2008 - gaz.
Polecam Valvoline Synpower 5w40.
Fakt, że zalecanyjest przez Citroena 5w30 ale to dość "żadki" olej w wyższej temp. pracy silnika. Przy instalacji gazowej, gdzie spalanie ma wyższą temp. lepszym wydaje się 5w40.
Co do firmy zalecanej przez producenta, Citroen/Total, Renault/Elf itd... To są wieloletnie układy między koncernami. Co do Valvoline, jeździłem Xantią 1.8 16V (gaz) na Valvoline MaxLife 10w40 przez wiele lat, silnik ma przebieg 400 tys. w tym 9 lat na LPG i pracuje jak zegarek.


Ostatnio zmieniony przez MarC5in dnia Wto 16 Paź 2018, 19:18, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
jackowskipatryk

Stały Bywalec



Dołączył: 14 Lip 2016
Posty: 235
Skąd jesteś (miejscowość / region): Raciąż
Posiadane auto: Citroen c5 1.6hdi 115km 2012r
Piwa: 6/11
Wysłany: Wto 16 Paź 2018, 14:03
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana oleju


Koledzy wiem że nie każdy olej 5w40 jest 100% syntetykiem decydują o tym dodatki. Ale u nas oleje hydrokraking też nazywa się syntetycznymi. Trzeba by pisać do producenta. Druga prawda jest taka że to nie czasy PRL-u i oleje są naprawdę dobrej jakości jeśli kupujemy znanych producentów., Więc nie ma co przesadzać. Na pewno 5w30 są olejami lekkobierznymi czyli smarują silnik słabiej niż 5w40
Powrót do góry
Tommy1977

Czytelnik



Dołączył: 16 Paź 2018
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wielkopolska
Posiadane auto: C5
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 16 Paź 2018, 19:42
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana oleju


Do kolejnego auta zalewam castrol turbodiesel. Dlaczego? Ciszej silnik pracuje. A wymiana co 30.000 to proszenie się o pożegnanie z panewką Wink
ps. Sprzedam ori bagażnik rowerowy C5 hatchback 400zł tel. 509 672 572
Powrót do góry
jackowskipatryk

Stały Bywalec



Dołączył: 14 Lip 2016
Posty: 235
Skąd jesteś (miejscowość / region): Raciąż
Posiadane auto: Citroen c5 1.6hdi 115km 2012r
Piwa: 6/11
Wysłany: Sro 17 Paź 2018, 06:59
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wymiana oleju


Nigdy w życiu nie zmieniałem oleju po 30 tys. U mnie normą to 10 tys. Km. Jeżdżę na Valvoline 5w40 maxlife choć teraz na zimę zaleję 5w30 bo żona codziennie dojeżdża do pracy a auto stoi pod chmurką.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Nadwozie. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Nadwozie.


CitroenC3 Aircross

45 900

2017r.

81 000 km

wielkopolskie

CitroenC4 Picasso

15 000

2007r.

227 000 km

lubelskie

CitroenC5 Aircross

97 900

2019r.

58 500 km

wielkopolskie

CitroenDS5

56 000

2016r.

129 000 km

śląskie

CitroenDS4

34 900

2013r.

150 000 km

kujawsko-pomorskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System