Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C4 Picasso ) Światła skandynawskie C4GP

postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C4 Picasso ) Elektronika/Elektryka/Komunikaty.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Japan76

Czytelnik

Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C4 grand picasso 2.0 HDI 2009r
Piwa: 0/5
Wysłany: Pią 10 Sty 2020, 00:00
Temat postu:

Światła skandynawskie C4GP

C4GP 09r mam pytanie czy jest możliwość zmiany świateł na skandynawskie bez podpięcia kompa? Jeżeli nie to czy jest ktoś z Warszawy lub okolic kto mógł by mi pomóc to zrobić za pomocą diagnoza lub lexii? Mam C4 dopiero dwa tygodnie i chce żeby wszystko było tak jak powinno. Zrobiłem już aktualizację softu,nowe mapy na 2019-2020 i parę innych dupeteli. Pozdrawiam[/i]
Powrót do góry
marek_c

Auto Maniak

Skąd jesteś (miejscowość / region): Pruszków
Posiadane auto: Citroen C4 Picasso 1.6 hdi manual
Piwa: 193/15
Wysłany: Pią 10 Sty 2020, 07:54
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Światła skandynawskie C4GP

Teoretycznie światła "skandynawskie" nie są zgodne z przepisami. Chcesz się pobawić, przyjedź do mnie a udostępnię lexię.
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
machony79

Auto Maniak

Skąd jesteś (miejscowość / region): Katowice
Posiadane auto: C5 III Exclusive Tourer 2.0 lpg
Piwa: 264/12
Wysłany: Sob 11 Sty 2020, 09:18
Temat postu:

A co w tym niezgodnego?
Światła tzw,skandynawskie to tylko system automatycznego włączania świateł mijania(przód+tył) po zapaleniu silnika.

Moje filmy na YT
Powrót do góry
gadu-gadu
marek_c

Auto Maniak

Wysłany: Sob 11 Sty 2020, 20:08
Temat postu:

Nie kolego, "skandynawskie" to automatyczne uruchomienie świateł mijania bez tylnej pozycji.
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
AMlGO

Stały Bywalec

Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: C4 Pikuś Wielki
Piwa: 18/4
Wysłany: Sob 11 Sty 2020, 20:57
Temat postu:

Temat mnie zainteresował, bo już zgłupiałem co ja mam u siebie i znalazłem takie wyjaśnienie:

Cytat:
Ograniczenie mocy żarówek, szwedzkie dzienne i tryb skandynawski to zupełnie różne różności. Po kolei:

1. Tryb skandynawski (po naszemu AWŚM) to automatyczny włącznik świateł mijania po kluczyku. Bez względu na fabryczność lub niefabryczność jest legalny - pod warunkiem, że się da wyłączyć świateł mijania z miejsca kierowcy. Wygląda to tak, że przełącza się gałkę na pozycyjne i wtedy mają się świecić tylko pozycyjne, bez mijania, zaś po przekręceniu na OFF świecą się światła mijania z pozycyjnymi, no, może czasami bez podświetlenia tablicy przyrządów.
Nazwa wzięła się stąd, że jeśli w Skandynawii auto nie ma DRL, to musi mieć taki włącznik, by przejść przegląd. Z reguły odradzam to coś w Polsce, bo ma wyjątkowo mało sensu. Mr. Green

2. Zredukowana moc żarówek (po naszemu/mojemu "ćwierćdługie") jest legalna, o ile takie urządzonko zainstalowano seryjnie. Nie ogranicza ono mocy, a jedynie zamienia prąd na serię impulsów (mignięć) tak częstych, że wygląda toto, jakby świeciło słabiej. Zużycie żarówek jest nikłe, reflektor też trochę mniej się zużywa. Niefabrycznie założony system osłabiający żarówki w reflektorze bez homologacji świateł do jazdy dziennej (RL wybite na kloszu) jest nielegalny. Teoretycznie jest tak, jakbyś jeździł na drogowych/przeciwmgłowych, a jednocześnie nie włączył mijania. Dwa mandaty w jednym.

3. Szwedzkie dzienne to bardzo rzadki przypadek, występujący w tych modelach saabów i volvo, które weszły do produkcji w latach 1967-1977 (w tych latach wymagano takich świateł, potem weszły wymogi AWŚM-owe). Homologacja na DRL jeszcze wtedy nie istniała, więc ich status prawny poza Szwecją jest niejasny. Składają się z bardzo mocnych pozycyjnych z przodu i zwyczajnych pozycyjnych z tyłu, przypominają obecne światła DRL, tylko te obecne nie muszą się palić z tyłu, a szwedzkie tak.

4. Brytyjskie światła typu Dim-Dip: zredukowane mijania plus pozycyjne.
Jeszcze rzadsze od szwedzkich. Nie zostały stworzone do jazdy w dzień, tylko w nocy - Brytyjczycy jeżdżą na samych pozycyjnych, a pogoda często jest nietentego, więc 1 kwietnia 1987 brytyjskie władze nakazały producentom wyposażanie nowych aut w takie właśnie światła (albo dzienne). Pomysł długo się nie utrzymał (niezgodność z regulaminem UNECE), a przy tym brytyjscy kierowcy mieli (i mają) takie pomysły głęboko w swojej brytyjskiej d... .

5. Tryb kanadyjski - najbardziej niejednorodny. Może się składać z:
- samych mijania bez pozycyjnych,
- samych mijania o zredukowanej mocy,
- ćwierćdługich,
- szwedzkich,
- AWŚM,
- Dim Dip.
W Polsce to wszystko jest nielegalne, no chyba, że fabryczne, to wtedy raczej odpuszczą. Europejska homologacja nie przewiduje takiego czegoś.

6. Światła europejskie - śliczne, higieniczne, zawsze legalne dzienne na osobnej lampie. Białe, diodowe lub żarówkowe, wytłoczona homologacja RL na każdym egzemplarzu. Nic oprócz nich ma się nie palić.

Wygląda na to, że u mnie są "skandynawskie" i że są legalne, bo działają jak w cytacie.
Z resztą jak policjant będzie zwyczajnie mądry to jeżeli widzi, że światło z przodu ma odpowiednią barwę, moc i nie będą to świeczki to nie będzie kręcił przełącznikami, żeby sprawdzać czy to tryb EU, skandynawski czy afroamerykański Rolling Eyes ...no chyba, że np. akurat podważymy legalność jego radaru

BTW zainteresowało mnie jakie masz radio/navi?
Japan76 napisał:
C4GP 09r (...) Zrobiłem już aktualizację softu, nowe mapy na 2019-2020(...)
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Sob 11 Sty 2020, 20:57
Temat postu:

reklama

Powrót do góry
marek_c

Auto Maniak

Wysłany: Sob 11 Sty 2020, 21:42
Temat postu:

Tzn jak działają u Ciebie? Problem (teoretyczny, mogą się przyczepić ale nie muszą) jest tylko wtedy kiedy włączają się mijanie bez tylnych pozycji.
Powrót do góry
machony79

Auto Maniak

Skąd jesteś (miejscowość / region): Katowice
Posiadane auto: C5 III Exclusive Tourer 2.0 lpg
Piwa: 264/12
Wysłany: Sob 11 Sty 2020, 21:48
Temat postu:

Zanim w Polsce wprowadzono obowiązek jazdy przez całą dobę na światłach mijania w skandynawii był juz od dawna.Dlatego auta tam były wyposażone w takie moduły,które właczały za kierowce światła automatycznie.
Stąd nazwa światła skandynawskie.Jest to nic innego jak włączanie świateł po uruchomieniu silnika.Świecą z przodu i z tyłu.
Pamiętam,że w starszych autach było to rozwiązane na przekaźnikach.Tak miałem w Oplu.Wpinało sie moduł w gotową instalację.Przy nowszych instalacjach np.CAN są to już funkcję dostępne z poziomu komputera.

Moje filmy na YT
Powrót do góry
gadu-gadu
marek_c

Auto Maniak

Wysłany: Sob 11 Sty 2020, 23:18
Temat postu:

W wielu autach (jak nie wszystkich) to żaden system, wystarczy zostawić włączone światła i wyłączyć zapłon, zgasną a po ponownym uruchomieniu włączą się.
Dawno, dawno temu Laughing faktycznie tak było jak piszesz, włączniki mechaniczne, brak komputerów sterujących itp.
Generalnie ja mam ustawione tak: manetka na auto, uruchamiam silnik i włączają się mijania bez pozycji, jak zapada zmierzch czy wjeżdżam do tunelu, automat włącza pozycję.
Powrót do góry
Japan76

Czytelnik

Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C4 grand picasso 2.0 HDI 2009r
Piwa: 0/5
Wysłany: Sob 11 Sty 2020, 23:45
Temat postu:

Światła skandynawskie C4GP

Mi zależy na tym żeby zapalały się po przekręceniu kluczyka światła mijania z przodu a tył był wyłączony. Wydawało mi się że to są światła skandynawskie? Jestem posiadaczem C4GP od dwóch tygodni i staram się studiować fora i wszelkie info na temat tego samochodu.
Powrót do góry
marek_c

Auto Maniak

Wysłany: Nie 12 Sty 2020, 11:37
Temat postu:

Właśnie tak mam.
Powrót do góry
AMlGO

Stały Bywalec

Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: C4 Pikuś Wielki
Piwa: 18/4
Wysłany: Nie 12 Sty 2020, 20:59
Temat postu:

marek_c napisał:
Tzn jak działają u Ciebie? Problem (teoretyczny, mogą się przyczepić ale nie muszą) jest tylko wtedy kiedy włączają się mijanie bez tylnych pozycji.
Posprawdzałem i mam chyba jakiś system afro-amerykańsko-skandynawsko-arabski, bo u mnie jest tak w położeniu:

0 -> zapalają się tylko mijania bez pozycyjnych + brak podświetlenia radio i kierownicy (cały czas D/N)
AUTO -> włączone światła mijania z pozycyjnymi + podświetlenie radio i kierownica (cały czas D/N)
Pozycyjne -> to porostu same pozycyjne
Powrót do góry
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C4 Picasso ) Elektronika/Elektryka/Komunikaty. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C4 Picasso »

Opinie o samochodach Citroen C4 Picasso - testy użytkowników »

Skocz do: