Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) Sprzegło i wysprzęglik - problem z działaniem


Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tomekk1989

Debiutant



Dołączył: 19 Lis 2019
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): polkowice
Posiadane auto: Citroen C5 MK1 2.0 benzyna 136 kM
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 19 Lis 2019, 19:53
Temat postu:

Sprzegło i wysprzęglik - problem z działaniem


Mam następujący problem - ale po kolei. Podczas normalnej jazdy - tak około 80-90 km/h przy zmianie biegu, pedał sprzęgła wpadł mi w podłogę. Po jego ręcznym podniesieniu wrócił względnie do normy ale zmiękł i drastycznie spadły osiągi wozu.
Jako, że i tak był najwyższy czas, to wymieniłem kompletne sprzęgło (przebieg około 260 tys km), wysprzegnik i pompę sprzęgła. Wszystko zrobione zgodnie ze sztuką i wszystko poszło gładko. Żadna z tych czynności nie przyniosła wymiernych zmian. Układ jest odpowietrzony (metoda z podciśnieniem, czyli strzykawka z wężykiem na odpowietrznik i zaciagamy ), ale pedał sprzęgła nadal jest bardzo miękki, auto niema osiągów - prędzej przypalę sprzęgło niż ruszę normalnie, czy pod górę - praktycznie auto nie nadaje się do jazdy. Co jeszcze ciekawego - to do przodu auto praktycznie nie jedzie, natomiast po wrzuceniu wstecznego, rusza jak należy.
Co do części:
-sprzęgło z dociskiem i łożyskiem oporowym LUK
-pompa sprzęgła FTE
-wysprzeglik FTE
-nowe uszczelki przewodu z serwisu.
Wszystkie połączenia są szczelne (sprawdziłem "ocznie", ręcznie i nawet mydlinami).
Proszę pomóżcie, bo do praktycznie miesiąca nie mam czym jeździć.
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Wto 19 Lis 2019, 20:21
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzegło i wysprzęglik - problem z działaniem


Witaj.
Cytat:
ale zmiękł i drastycznie spadły osiągi wozu.
Nie ma nic wspólnego z osiągami i najwyżej biegi żadnego nie wrzucisz więc co ma osiągi do tego?

Cytat:
ale pedał sprzęgła nadal jest bardzo miękki
hmm, skoro miękki to czy wysoko bierze czy nisko?

Cytat:
Co jeszcze ciekawego - to do przodu auto praktycznie nie jedzie, natomiast po wrzuceniu wstecznego, rusza jak należy.
Skoro na wstecznym normalnie rusza to widocznie coś zbiegami nie tak i sprawdź jeszcze raz czy dobrze założone, bo może zamiast z jedynki to ruszasz z największego biegu. (Pewnie odwrotnie założone linki)

A może nie wyregulowana linka sprzęgła (ale tu masz hydrauliczne), ale to byś miał problem i na wstecznym biegu więc trochę dziwne objawy.
Możliwe, że źle tarcza założona. (nie słychać szorowania podczas naciskania sprzęgła?)
_________________
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
Regulamin to nie wróg, a przyjaciel który uchroni Ciebie przed kwarantanną.
Powrót do góry
tomekk1989

Debiutant



Dołączył: 19 Lis 2019
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): polkowice
Posiadane auto: Citroen C5 MK1 2.0 benzyna 136 kM
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 19 Lis 2019, 20:32
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzegło i wysprzęglik - problem z działaniem


Po prostu dokładnie opisuję co i jak.
Sprzęgło coś zaczyna brać, jak praktycznie pedał jest na samej górze, ale muszę go sporo przeciągnąć na obrotach, żeby ruszył. praktycznie, 3-4 tys i coś zaczyna jechać, ale każdy podjazd go zabija.
Nie wiem, czy linki można założyć odwrotnie? założyłem je tak samo jak były przed wymianą sprzęgła. Na samym początku, auto śmigało wyśmienicie...
Powrót do góry
Sabion

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Gru 2018
Posty: 241
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: C8, 3008, C1
Piwa: 11/0
Wysłany: Wto 19 Lis 2019, 20:52
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzegło i wysprzęglik - problem z działaniem


Podaj nr. sprzęgła LUK i ostatnie 8 z nr. vin. Może źle sprzęgło dobrane.
Powrót do góry
tomekk1989

Debiutant



Dołączył: 19 Lis 2019
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): polkowice
Posiadane auto: Citroen C5 MK1 2.0 benzyna 136 kM
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 19 Lis 2019, 21:02
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzegło i wysprzęglik - problem z działaniem


z numerem sprzęgła, może być problem (bo karton został zutylizowany) - ale sprzęgło było dobierane w sklepie stacjonarnym, co do VIN, to proszę: 76334117

Mogę jeszcze zaryzykować montaż starego sprzęgła - ale czy to ma sens - między jednym a drugim jest 2 mm różnicy w grubości.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Wto 19 Lis 2019, 21:02
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Wto 19 Lis 2019, 21:18
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzegło i wysprzęglik - problem z działaniem


A Ty sam wymieniałeś czy mechanik wymieniał?


Cytat:
-sprzęgło z dociskiem i łożyskiem oporowym LUK
Podaj numery tych części.
_________________
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
Regulamin to nie wróg, a przyjaciel który uchroni Ciebie przed kwarantanną.
Powrót do góry
Andrzej Kłódka

Czytelnik



Dołączył: 19 Lis 2019
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: Daewoo Matiz
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 19 Lis 2019, 21:21
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzegło i wysprzęglik - problem z działaniem


Mi pomogła firma Automix z Łodzi. Chłopaki wiedzą co robią, znają się na swojej pracy. Baaardzo ich polecam, tutaj jest link http://www.automix-lodz.pl/
Powrót do góry
tomekk1989

Debiutant



Dołączył: 19 Lis 2019
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): polkowice
Posiadane auto: Citroen C5 MK1 2.0 benzyna 136 kM
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 19 Lis 2019, 21:29
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzegło i wysprzęglik - problem z działaniem


Sprzęgło wymieniałem sam - wymieniłem też docisk, i łożysko oporowe gdyby to był diesel, to z miejsca pojechałbym do mechanika.
Dziękuję, ale do Łodzi mam "kilka" kilometrów - jestem z Polkowic w Dolnośląskim.

Zastanawia mnie to, że wcześniej (przed awarią), sprzęgło brało już w połowie skoku pedału i praktycznie, ciut powyżej obrotów jałowych - bez problemu moglem zerwać przyczepność. Teraz to jest muł nie samochód - dość powiedzieć, że mam problem z ruszeniem pod lekkie wzniesienie... Ale na wstecznym, to niema problemu.
Powrót do góry
dociekliwy

Auto Maniak



Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 1512
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Gr.C4Picasso 1,6HDi, Freelander 1.8; Ulysse2,0; Idea 1,4
Piwa: 103/3
Wysłany: Wto 19 Lis 2019, 22:59
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzegło i wysprzęglik - problem z działaniem


Cytat:
pedał sprzęgła wpadł mi w podłogę. Po jego ręcznym podniesieniu wrócił względnie do normy ale zmiękł i drastycznie spadły osiągi wozu.
-
objawy odpowiadające pęknięciu sprężyny talerzowej lub oberwaniu okładzin tarczy ciernej ( skoro piszesz podczas normalnej jazdy to b. rzadko - chociaż dziadki też mogą normalnie palić gumy Laughing )

ale jeśli auto nie może ruszyć i górki go zatrzymują - to ślizganie sprzęgła masz i po wymianie -
tu wniosek taki ; albo żle dobrane sprzęgło, albo założony docisk sprzęgła samonastawnego bez napinacza
tak czy inaczej ; niech to sprawdzi jeszcze mechanik- właczanie 1 czy 2 biegu nie 3 lub 4 ,
bo skrzynię chyba będzie jeszcze raz wymontować
Powrót do góry
tomekk1989

Debiutant



Dołączył: 19 Lis 2019
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): polkowice
Posiadane auto: Citroen C5 MK1 2.0 benzyna 136 kM
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 19 Lis 2019, 23:51
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzegło i wysprzęglik - problem z działaniem


Sprzęgło mam zwyczajnie - nie dwu masowe. Zresztą, w sklepie podałem dowód rejestracyjny i według VIN dobierał sprzęgło.
Druga sprawa, że przed i po wymianie sprzęgła jest tak samo - jakbym nigdy nic nie zrobił. No po prostu, jakby kasa wyrzucona w błoto...
A trzecia, to taka, że wiedząc iż mam dwumas, to bez klucza SAC nawet nie będę się za to zabierał, bo z tego co wiem, to bez takiego ustrojstwa, to nowe sprzęgło można zdewastować w kilka setek kilometrów.
Hmm, przecież to czy obrywają się tarczki ścierne, to można chyba poczuć usłyszeć??

Jutro spróbuję, jeszcze zrobić coś bardzo prozaicznego - przedmucham przewód sprzęgła - może coś się w nim zakleszczyło i "działa" jak zaworek jednostronny.

Boli mnie jeszcze to, że mimo bardzo starannego odpowietrzenia i uszczelnienia układu, gdzieś zasysa lewe powietrze. Wygląda to tak, że po odpowietrzeniu i skręceniu wszystkiego, gdy ponownie założę na odpowietrznik wężyk ze strzykawką (w wężyku i strzykawce trochę płynu - żeby układu nie zapowietrzać - odpowietrznik odkręcam o 2-3 obroty) i zacznę odciągać płyn to w wężyku pojawia się powietrze - bąbelki powietrza - porównując jak kryształki soli - bardzo drobne.
Z tym, że jak sprawdzam wszystkie połączenia to są suche.
Powrót do góry
dociekliwy

Auto Maniak



Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 1512
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Gr.C4Picasso 1,6HDi, Freelander 1.8; Ulysse2,0; Idea 1,4
Piwa: 103/3
Wysłany: Sro 20 Lis 2019, 00:32
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzegło i wysprzęglik - problem z działaniem


Cytat:
Sprzęgło mam zwyczajnie - nie dwu masowe.

dwumasowe to bywa ale koło zamachowe- przy tym silniku nie było stosowane -nie było potrzeby ,

1) czy jak nastąpiło wpadło w podłogę i go odciagnąłeś - jak było ze zmiana biegów ? bez problemów ?

2) czy w zdemontowanym docisku coś Ci zwróciło uwagę ?? jak łożysko wyglada ? możesz zrobić zdjęcia ?

3) czy montowane docisk i tarcza cierna nie nosiły żadnych śladów montowania ???

spróbuj odpowietrzyć we 2 osoby -jedna pompuje pedałem , odkrecając tyle odpowietrznik umożliwiasz zassanie powietrza przez lużny gwint

ale i tak zapowietrzenie układu wyłączającego (pompa-siłownik) nie wpływa na zasprzeglenie czyli spadek sily uciągu ,

a raczej na niecałkowite rozsprzęglenie ( rozłaczenie napędu) do zmiany biegów co powoduje trudności z ich zmianą

na postoju niech jedna osoba zmienia biegi lewarkiem , a druga sprawdza czy zmienia się układ/płaszczyzna właczania zewnetrznego mech. zmiany biegów

No i istotne pytanie zmieniona tulejka na wałku sprzegłowym ? widełki łapy i oska dzwigni w porzadku ?
Powrót do góry
tomekk1989

Debiutant



Dołączył: 19 Lis 2019
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): polkowice
Posiadane auto: Citroen C5 MK1 2.0 benzyna 136 kM
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 20 Lis 2019, 00:57
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzegło i wysprzęglik - problem z działaniem


Biegi wchodzą bez problemu - normalnie nie muszę używać siły - po prostu dwoma palcami przerzucam... - Co nie zmienia faktu, że auto po prostu nie jedzie - no chyba, że na wstecznym to tam, jest extra...

Raczej wszystko wyglądało normalnie - znaczy się tak, stara tarcza sprzęgłowa, była o 2 mm cieńsza od tej nowej - natomiast na docisku było widać lekkie zakolorowanie - (ślad po przegrzaniu?), łożysko oporowe nie wykazywało luzów.

Komplet do wymiany (tarcza, docisk łożysko) wyciągnąłem z pudełka wszystko nowe czyściutkie - na tarczy nadruki od producenta.

Co do obserwacji zmiany biegów, to chyba wszystko jest OK - mechanizm porusza się bez problemów, a i jak ruszam go ręcznie, to też wszystko idzie gładko.

Hmm, tulejki na wałku sprzęgłowym nie zmieniałem (nie wyglądała na zużytą), co do reszty, to też nie nosiło śladów zużycia - widełki miały tylko startą farbę, ale bez wytarcia samego materiału.

Zapomniałem dodać, że zaraz po wymianie sprzęgła, podczas ruszania było czuć spore wibracje - jakby od mimośrodu - trochę zmalały po niecałych 100 km.
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Sro 20 Lis 2019, 10:08
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzegło i wysprzęglik - problem z działaniem


A możesz napisać w jaką stronę tarczę założyłeś? (do koła zamachowego)
Cytat:
spróbuj odpowietrzyć we 2 osoby -jedna pompuje pedałem , odkrecając tyle odpowietrznik umożliwiasz zassanie powietrza przez lużny gwint
Można samemu zrobić i żeby nie było powietrza to potrzebne jest wężyk w rozmiarze odpowietrznika. Następnie po założeniu wężyka odkręcamy lekko odpowietrznik i czekamy aż całkowicie uzupełni się płynem bez pompowania pedału sprzęgła w tym samym czasie koniecznie pilnować uzupełnienie płynu w zbiorniczku, bo w przeciwnym razie znów złapie powietrza. Jak już zacznie swobodnie płyn utrzymywać się wężyku to zakręcamy i kilka razy po tym zabiegu naciskamy pedał sprzęgła co powinno już być wyczuwalne opór i gotowe.

Cytat:
Komplet do wymiany (tarcza, docisk łożysko) wyciągnąłem z pudełka wszystko nowe czyściutkie - na tarczy nadruki od producenta.
To wiemy, że jest w komplecie, ale nie znamy numer takowej części zamiennej czy rzeczywiście pasuje do twojego pojazdu.

Z Twojego opisu można podejrzewać, że najprawdopodobniej założyłeś odwrotnie tarczę do koła zamachowego i stąd powyższe problemy od samego początku o którym opisujesz. (Podejrzenie jest również, że będziesz musiał na nowo kupić zestaw sprzęgła czyli tarcza z dociskiem).
_________________
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
Regulamin to nie wróg, a przyjaciel który uchroni Ciebie przed kwarantanną.
Powrót do góry
tomekk1989

Debiutant



Dołączył: 19 Lis 2019
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): polkowice
Posiadane auto: Citroen C5 MK1 2.0 benzyna 136 kM
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 20 Lis 2019, 10:57
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzegło i wysprzęglik - problem z działaniem


Co do zakładania sprzęgła, to wspomagałem się instrukcją serwisową Hayensa znalezioną w internecie.
Powrót do góry
dociekliwy

Auto Maniak



Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 1512
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Gr.C4Picasso 1,6HDi, Freelander 1.8; Ulysse2,0; Idea 1,4
Piwa: 103/3
Wysłany: Sro 20 Lis 2019, 11:13
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzegło i wysprzęglik - problem z działaniem


stwierdziłeś usterkę nagłą w napędzie , zadecydowałeś że sprzegło -ale nie stwierdziłeś na wyjetych elementach przyczyn
poza zuzyciem okładzin ,.... ale nie znalazłeś przyczyn nagłych zmian
zamontowałeś spokojnie z powrotem
nie wiem czy w tym silniku można zamontować odwrotnie tarczę ?
nie wiem czy dobrze dobrane sprzegło -w sklepach też pracują ludzie ,
lub podejrzewam usterkę w skrzyni biegów
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy.


CitroenDS5

45 900

2013r.

197 000 km

śląskie

CitroenC4

33 333

2017r.

217 000 km

kujawsko-pomorskie

CitroenC4 Grand Picasso

53 300

2016r.

115 665 km

podkarpackie

CitroenC5

11 500

2006r.

170 000 km

śląskie

CitroenC4 Picasso

17 900

2007r.

254 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System