Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) C5 1.6 THP LPG bierze 3 litry oleju na 14 tyś km


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
chovans

Dyskutant



Dołączył: 02 Lis 2009
Posty: 60
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive, 1.6THP, 2011, LPG
Piwa: 0/8
Wysłany: Pią 11 Paź 2019, 08:41
Temat postu:

C5 1.6 THP LPG bierze 3 litry oleju na 14 tyś km


Witam,
mam pytanie: silnik bierze mi 3 L oleju na 14 tyś km. Leję Total 5W30 zgodnie z instrukcją. Mam instalację gazową. Czy to dużo?
Powrót do góry
Francuz_C8
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 20 Maj 2016
Posty: 1451
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wyżyna Lubelska
Posiadane auto: Citroën, C8, Exclusive, 2.2 HDi ML6CL, 2005... i jakieś dwa niemieckie.
Piwa: 84/53
Wysłany: Pią 11 Paź 2019, 10:55
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 1.6 THP LPG bierze 3 litry oleju na 14 tyś km


Tak.
_________________
Do poczytania:
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
ZPA www.francuskie.pl
Moje C8
Było fajnie... a potem przekroczył 270 tysięcy :p
Powrót do góry
chovans

Dyskutant



Dołączył: 02 Lis 2009
Posty: 60
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive, 1.6THP, 2011, LPG
Piwa: 0/8
Wysłany: Pią 11 Paź 2019, 12:08
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 1.6 THP LPG bierze 3 litry oleju na 14 tyś km


A jest sens coś z tym robić, czy dolewać i jeździć?
A jak robić co co z tym robić?
Czy zmienić na inny olej?
Powrót do góry
zibi2210

Auto Maniak



Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 3119
Skąd jesteś (miejscowość / region): TUSZYN
Posiadane auto: Peugeot 307 CC 1.6 16V 2007
Piwa: 1086/1
Wysłany: Pią 11 Paź 2019, 17:55
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 1.6 THP LPG bierze 3 litry oleju na 14 tyś km


O ile dobrze pamiętam to średnie zużycie oleju przy tym silniku podane przez producenta to 0.5l/1000km.
_________________
Jak umiesz to postaw piwo. Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Diagbox na stanie.
Powrót do góry
dociekliwy

Auto Maniak



Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 1512
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Gr.C4Picasso 1,6HDi, Freelander 1.8; Ulysse2,0; Idea 1,4
Piwa: 103/3
Wysłany: Pią 11 Paź 2019, 22:42
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 1.6 THP LPG bierze 3 litry oleju na 14 tyś km


Cytat:
silnik bierze mi 3 L oleju na 14 tyś km


czasem mówią kto bogatemu zabroni Laughing

trochę już pisałem o tym wynalazku niemiecko -francuskim -a zasadami eksploatacji tegoż - rozłożyli ekonomiści lub marketingowcy ?
podejrzewam przytarcie w cylindrach , poczytaj o sterowaniu pompą cieczy i termostacie
ale jakby zmierzyć kompresję i zajrzeć do cylindrów to może sie okazać czy uda się coś z tego jeszcze uratować -
czy szukać innego?
-inny kupować tylko z gwarancja - jakby się trafił jeszcze gorszy
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pią 11 Paź 2019, 22:42
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
ABDANK

Stały Bywalec



Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 191
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: Citroën C5 Lift 1,6HDi HYDRActive
Piwa: 12/1
Wysłany: Pią 11 Paź 2019, 23:21
Temat postu:

Re: C5 1.6 THP LPG bierze 3 litry oleju na 14 tyś km


chovans napisał:
silnik bierze mi 3 L oleju na 14 tyś km.

Kolego chovans, czy silnik zaczyna brać olej - licząc tak jak podałeś - od ostatniej wymiany, czy od czasu zakupu nowego Citroena C5?

chovans napisał:
Leję Total 5W30 zgodnie z instrukcją

Dla silników 1,6 THP niektórzy producenci marek zalecają nawet olej syntetyczny o oznaczeniu 0W-40.

chovans napisał:
Mam instalację gazową.

Spotkałem się z opinią, że w przypadku Citroena C5 z instalacją gazową sugeruje się znaczne skrócenie przebiegu pomiędzy wymianami oleju silnikowego.

chovans napisał:
Czy to dużo?

W sieci można przeczytać o silnikach 1,6 THP, że poziom zużycia oleju silnikowego zależy od egzemplarza (można trafić na silnik nie palący oleju, ale trafiają się jednostki biorące od nowości po litrze na każde przejechane dwa i pół tysiąca kilometrów).

W silnikach 1,6 THP bardzo trzeba pilnować poziomu oleju, ponieważ jazda ze zbyt niskim poziomem oleju w krótkim czasie spowoduje uszkodzenie panewek co doprowadzi do konieczności remontu silnika.

chovans napisał:
A jest sens coś z tym robić, czy dolewać i jeździć?

Decyzja zależy wyłącznie od właściciela Citroena C5.

chovans napisał:
A jak robić co co z tym robić?

Ja sprawdził bym - dla własnej wiedzy - stopień sprężania na każdym z cylindrów, w celu porównania aktualnego stanu z danymi fabrycznymi.

chovans napisał:
Czy zmienić na inny olej?

Zmiana oleju na inny olej (pewnie gęściejszy) dla systemu turbodoładowanego to według mnie błąd.
W przypadku silników wolnossących, które też występują pod oznaczeniem 1,6 THP, jest to pewne rozwiązanie, które można nazwać "przeciągnięciem w czasie tego co nieuniknione".
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Sob 12 Paź 2019, 09:51
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 1.6 THP LPG bierze 3 litry oleju na 14 tyś km


Cytat:
silnik bierze mi 3 L oleju na 14 tyś km
Zdecydowanie dużo i przyjrzałbym się bardziej czy z odmy nie wywala oleju bądź od turbiny.
Jeżeli z odmy są dużej ilości śladów oleju to oznacza, że głowica do naprawy po stronie uszczelniaczy, bo przez jej nieszczelność olej wywala górą.

Cytat:
stopień sprężania na każdym z cylindrów
Niekoniecznie musi być przez słabe pierścieni na cylindrach i nawet znaczna różnica nie pobierze tyle oleju co przez uszkodzeń uszczelniaczy na zaworach, na którym uszczelniacze po kilku przebiegach zaczynają twardnieć i tym samym traci swoje uszczelnienie. (częsty przypadek)

Pytanie tylko jaki przebieg auta i jeżeli blisko 200 tys to z pewnością głowica do naprawy. Naprawy głowicy nie musi zawsze być uszkodzona uszczelka, bo do tego jest jeszcze jest w głowicy prowadnice, uszczelniacze i jej użycie ma duże znaczenie zwłaszcza kiedy występuje duży pobór oleju i nie szukałbym przyczyny w stopniu sprężania w cylindrach, bo to rzadkość przy takim przebiegu auta i raczej byłby znaczny spadek mocy o czym tego nie wspomniano.
_________________
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
Regulamin to nie wróg, a przyjaciel który uchroni Ciebie przed kwarantanną.
Powrót do góry
dociekliwy

Auto Maniak



Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 1512
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Gr.C4Picasso 1,6HDi, Freelander 1.8; Ulysse2,0; Idea 1,4
Piwa: 103/3
Wysłany: Sob 12 Paź 2019, 21:04
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 1.6 THP LPG bierze 3 litry oleju na 14 tyś km


Cytat:
Cytat:
stopień sprężania na każdym z cylindrów
Niekoniecznie musi być przez słabe pierścieni na cylindrach i nawet znaczna różnica nie pobierze tyle oleju co przez uszkodzeń uszczelniaczy na zaworach, na którym uszczelniacze po kilku przebiegach zaczynają twardnieć i tym samym traci swoje uszczelnienie. (częsty przypadek)

Pytanie tylko jaki przebieg auta i jeżeli blisko 200 tys to z pewnością głowica do naprawy. Naprawy głowicy nie musi zawsze być uszkodzona uszczelka, bo do tego jest jeszcze jest w głowicy prowadnice, uszczelniacze i jej użycie ma duże znaczenie zwłaszcza kiedy występuje duży pobór oleju i nie szukałbym przyczyny w stopniu sprężania w cylindrach, bo to rzadkość przy takim przebiegu auta i raczej byłby znaczny spadek mocy o czym tego nie wspomniano.

Kolego Mostek dziwna teoria i raczej teoria ;
żeby takie ilości oleju przepuścić przez nieszczelne uszczelniacze prowadnic to musiał by to być silnik 8-10 cylindrowy,
nie wiem czy wiesz że w tym silniku jest wtrysk bezpośredni -i z oleju w kolektorze tworzą się spore ilości nagaru -tak że prowadnice są " nadbudowane ", ale żeby ten olej się tam dostał to musi go wdmuchać najpierw spod tłoka do komory spalania, nagar narasta też na zaworach i może utrudniać domykanie poszczególnych zaworów
jeśli silnik chodzi na gazie to temp. spalania jest jeszcze wyższa i skłonnośc do nagaru , ale ...i do przegrzania jest silnika jest dużo większa - od nadmiernej temperatury przyciera tłoki i zarysowuje gładz cylindrów ,
albo zapieka pierścienie ;
niestety możliwości zgromadzenia części słabe, a koszt zakupu częsci do remontu tego silnika bywa przewrotny
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Nie 13 Paź 2019, 19:15
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 1.6 THP LPG bierze 3 litry oleju na 14 tyś km


Cytat:
dziwna teoria i raczej teoria
Ale prawdziwa.

Cytat:
żeby takie ilości oleju przepuścić przez nieszczelne uszczelniacze prowadnic
Widać, że praktyki to kolego dociekliwy nie miałeś jak i do czynienia. Za to proponuję Tobie zdjąć pokrywę i w ten sposób celowo uszkodzić uszczelniacze to sam się przekonać ile oleju Ci zerżnie, bo ja sam osobiście miałem z tym do czynienia (wielokrotnie), gdzie zamiast normalnie uszczelniacze być na swoim miejscu bądź twarde uszczelniacze z powodowane zużycia powodowały nadmierne zużycia oleju w tym i lekkie kopcenie z rury wydechowej.
Kolego dociekliwy, dużo silników rozbieram w tym naprawy i uwierz mi, że przy takim przebiegu to nie doszukiwałbym się słabej kompresji podczas pobieranie oleju, bo jej naprawdę nie znajdziesz, chyba, że naprawdę auto ma duży przebieg niż opisuje się czyli, musiałby mieć około 500 tys żeby silnik miało słabej kompresji na cylindrach.
Natomiast jak dotąd podczas pobierania oleju pomagało naprawy samej głowicy i wymiany uszczelniaczy na inne niż fabryczny mający kolor uszczelniaczy.

Ps.
dociekliwy, jeśli nie wierzysz to spróbuj zrobić jak wyżej napisałem.
_________________
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
Regulamin to nie wróg, a przyjaciel który uchroni Ciebie przed kwarantanną.
Powrót do góry
dociekliwy

Auto Maniak



Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 1512
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Gr.C4Picasso 1,6HDi, Freelander 1.8; Ulysse2,0; Idea 1,4
Piwa: 103/3
Wysłany: Nie 13 Paź 2019, 19:55
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 1.6 THP LPG bierze 3 litry oleju na 14 tyś km


Cytat:
to proponuję Tobie zdjąć pokrywę i w ten sposób celowo uszkodzić uszczelniacze to sam się przekonać ile oleju Ci zerżnie, bo ja sam osobiście miałem z tym do czynienia (wielokrotnie),


kolego Mostek -ja nie będę żadnych silników demolował -ja je usprawniałem , parę kapitalek dawnych silników zrobiłem -
pózniej pare lat "majstrowania " i odpowiedzialności za poczynania innych ...minęło trochę lat ...
i dalej jestem przekonany że aby tak paliło olej - (jeśli nie ma wycieków ) to musi być silny przedmuch do skrzynii korbowej przy tłokach

Cytat:
chyba, że naprawdę auto ma duży przebieg niż opisuje się czyli, musiałby mieć około 500 tys żeby silnik miało słabej kompresji na cylindrach.
- kolego Mostek to nie jest silnik Merca, BMW ,Volvo ,czy PSA z lat 90tych -

czy w silnikach VW/Audi TSI żłopiących olej litrami też klientom wymieniasz same uszczelniacze ????

to niestety silnik 1,6 THP który z założenia miał być dobry - gdyby był z porządnych materiałów , miał wymieniany olej co 12 tys/12 m-cy i jakby osprzet sterujący chłodzeniem był niezawodny
-dawniej takie testy silników producent robił na koszt koncernu nie przerzucając tego na póżniejszych klientów Mr. Green
ps
Mostek -nie mam parcia na szkło, ani na klawiaturę , coś o tym silniku pisałem znając perturbacje serwisowe takiego C5 1,6 THP mojego przyjaciela - najpierw kłopoty przy 50 tys rozrzad , pompa wys ciśn. itp , aż po rozerwanie przewodu płynu chodz. na autostradzie- w aucie 5 czy 6 letnim i przebiegu ok 70 tyskm - auto jezdziło tylko na austriackiej benz. 98okt -


Ostatnio zmieniony przez dociekliwy dnia Nie 13 Paź 2019, 20:06, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
HERMES
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 30 Wrz 2008
Posty: 3822
Skąd jesteś (miejscowość / region): Starachowice
Posiadane auto: Citroen Peugeot Renault
Piwa: 174/25
Wysłany: Nie 13 Paź 2019, 20:04
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 1.6 THP LPG bierze 3 litry oleju na 14 tyś km


Dolewaj i jeździj, zużycie jest jeszcze do akceptacji, wpakować sie w remont nie problem a jak ma brać litr czy dwa mniej a wydasz 2 tysiace to ile oleju za to kupisz i ile KM zrobisz...
_________________
Prosze pytać na pw.
Powrót do góry
komunikator tlen - status skype status
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Nie 13 Paź 2019, 20:51
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 1.6 THP LPG bierze 3 litry oleju na 14 tyś km


Cytat:
że aby tak paliło olej - (jeśli nie ma wycieków ) to musi być silny przedmuch do skrzynii korbowej przy tłokach
Wiesz, że przy słabej kompresji na cylindrach to nie byłoby możliwości aby silnik nie miał wycieku, bo raz, całe ciśnienie idące do dolnej części silnika olejowej co nie muszę tego wyjaśniać co następuje czyli, rozszczelnienie całego silnika więc o jej szczelności przy takiej usterce nie byłoby mowy aby nie miał wycieku. Nawet słabe kompresje na cylindrach silnika które przy takiej ilości oleju pobiera którędy? (możesz wyjaśnić) Z kolei do czego służą uszczelniacze na zaworach też może wyjaśnić skoro naprawiałeś? (A może o tym nie wiedziałeś)



Cytat:
to niestety silnik 1,6 THP który z założenia miał być dobry
Myślisz, że ma lepsze lub gorsze uszczelniacze od starszych aut? Bo śmiem stwierdzić, że niczym się różnią i różnica może być tylko mniejsze lub większe uszczelniacze.
A do tego przydatny link:
https://motointegrator.com/pl/pl/uslugi/108-wymiana-uszczelniaczy-zaworowychTeż teoria, bo tylko ja jeden o tym.

To tyle w temacie i mam nadzieję, że kolega chovans wystarczająco dostał dużo informacji o swojej przyczyny w aucie Wink
_________________
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
Regulamin to nie wróg, a przyjaciel który uchroni Ciebie przed kwarantanną.
Powrót do góry
chovans

Dyskutant



Dołączył: 02 Lis 2009
Posty: 60
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive, 1.6THP, 2011, LPG
Piwa: 0/8
Wysłany: Pon 14 Paź 2019, 12:38
Temat postu:

Re: C5 1.6 THP LPG bierze 3 litry oleju na 14 tyś km


ABDANK
Auto mam 2 lata, ale jeździłem mało. Przy 200 tyś założyłem gaz i jeżdżąc więcej zwróciłem uwagę na zużycie oleju. w tej chwili mam przebieg 215 tyś km

W tej chwili koszt oleju to 40 gr /100 km
Powrót do góry
ABDANK

Stały Bywalec



Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 191
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: Citroën C5 Lift 1,6HDi HYDRActive
Piwa: 12/1
Wysłany: Pon 14 Paź 2019, 22:23
Temat postu:

Re: C5 1.6 THP LPG bierze 3 litry oleju na 14 tyś km


chovans napisał:
ABDANK
Auto mam 2 lata, ale jeździłem mało.

Kolego chovans, na podstawie zamieszczonych przez Ciebie informacji, wszystkie porady - których udzielili Tobie uczestnicy dyskusji w temacie - mają swoje uzasadnienie, i dodatkowo są poparte doświadczeniem zdobytym przez mechaników przy serwisowaniu i remontach silników.

chovans napisał:
Przy 200 tyś założyłem gaz i jeżdżąc więcej zwróciłem uwagę na zużycie oleju.

Zastanawiam się nad tym, co skłoniło Ciebie to tego, aby mając benzynowy z wtryskiwaczami, wysilony, silnik turbodoładowany 1,6 THP z przebiegiem dwustu tysięcy kilometrów, zdecydować się na zamontowanie "w ciemno" instalacji LPG (bez uprzedniego sprawdzenia kondycji silnika, którego jednym z podstawowych wyznaczników jest test stopnia sprężania na każdym z cylindrów). Rolling Eyes

chovans napisał:
w tej chwili mam przebieg 215 tyś km

Kolego chovans, spróbuj doczytać między wierszami informacje jakie otrzymałeś dotychczas od kolegów i ode mnie.
Musisz podjąć samodzielnie decyzję dotyczącą wyboru pomiędzy: zostawić jak jest a naprawiać.

PS.
Jako użytkownik Citroena C5 1,6 HDi (silnik wysokoprężny Common Rail), tematem kolegi chovans zainteresowałem się, ponieważ kilka lat temu jeździłem autem z silnikiem benzynowym wolnossącym - stąd mój dopisek wyżej o występowaniu odmiany silnika 1,6 THP w wersji wolnossącej Wink , gdzie powinno być 1,6 VTi - i pomimo zrobienia na benzyniaku ponad trzystu tysięcy kilometrów przebiegu, nie zdecydowałem się na zamontowanie instalacji gazowej. Zmieniałem olej 0W-40 co piętnaście tysięcy kilometrów, do tego filtry, rozrząd co sześćdziesiąt tysięcy kilometrów, i silnik od nowości do dnia sprzedaży nie palił oleju.
Jak ktoś zapyta, dlaczego nie zdecydowałem się na gaz odpowiem, ponieważ to tuning silnika.
A co do przypadku benzynowych silników z wtryskiem dodam, tuning na bardzo zaawansowanym poziomie. Idea
Powrót do góry
chovans

Dyskutant



Dołączył: 02 Lis 2009
Posty: 60
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive, 1.6THP, 2011, LPG
Piwa: 0/8
Wysłany: Wto 15 Paź 2019, 08:19
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 1.6 THP LPG bierze 3 litry oleju na 14 tyś km


ADBANK
Poprawka, auto przy przebiegu 80 tys km miało wymieniony silnik (znana usterka z rozrządem tego silnika) czyli defakto gaz założony przy przebiegu 120 tyś km.
Pytanie zasadnicze, czy w moim przypadku zmiana na 0W40 może dac jakieś korzyści?
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy.


CitroenC3 Picasso

21 800

2013r.

143 000 km

mazowieckie

CitroenC3

41 900

2018r.

57 000 km

wielkopolskie

CitroenDS4

49 800

2017r.

108 000 km

małopolskie

CitroenBerlingo

10 900

2006r.

153 300 km

mazowieckie

CitroenC4 Grand Picasso

66 300

2017r.

90 328 km

podkarpackie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System