Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C4 Picasso ) Jaki olej zalewacie do mechanicznej skrzyni biegów ?.



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C4 Picasso ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia- układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kiniam

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 14 Cze 2017
Posty: 378
Skąd jesteś (miejscowość / region): Nadrenia
Posiadane auto: C4 Grand Picasso 1.6 hdi 2009
Piwa: 16/14
Wysłany: Nie 02 Cze 2019, 12:47
Temat postu:

Jaki olej zalewacie do mechanicznej skrzyni biegów ?.


Według jakiej normy zalewany jest olej do mechanicznej skrzyni biegów BE4L ?.
W serwisówce warsztatowej znalazłem tylko normę Peugeot PR: 9730 A2, czy ta norma jest równoznaczna z normą PSA 71 2330 ?.
A jaki olej polecacie ?
Czy warto olej wzbogacić o jakieś dodatki ?.
Powrót do góry
Pyotrek

Auto Maniak



Dołączył: 10 Kwi 2013
Posty: 2847
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 2.0HDI 2006, 2007
Piwa: 255/2
Wysłany: Nie 02 Cze 2019, 14:21
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Jaki olej zalewacie do mechanicznej skrzyni biegów ?.


Ale 9730 A2 jeśli dobrze pamiętam jest normą PSA, wg serwisówki jest TOTAL TRANSMISSION BV 75W80.
Powrót do góry
Kiniam

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 14 Cze 2017
Posty: 378
Skąd jesteś (miejscowość / region): Nadrenia
Posiadane auto: C4 Grand Picasso 1.6 hdi 2009
Piwa: 16/14
Wysłany: Pon 03 Cze 2019, 10:36
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Jaki olej zalewacie do mechanicznej skrzyni biegów ?.


Zasadniczo interesuje mnie jakie oleje zalewacie oprócz rekomendowanego przez Totala BV 75W80 obecnie zastąpionego przez GEAR 8 75W80.
Do tego typu skrzyń zalecany jest olej o niskiej lepkości 45-50 przy 40 stopniach Celsjusza, Total ma wskaźnik 49.
Co się dzieje jeśli zalejemy 75W80 o wyższym wskaźniku lepkości?.
Są oleje o wskaźniku 60 lub więcej, czy wtedy dodać dodatek na tarcie?.
Jak to jest z tym wymianami : producent nie zaleca, producenci olejów zapewniają ich skuteczność przez 250-300 tys. km.
Mój znajomy mechanik stoi na stanowisku, że po 10 latach olej w przekładni powinno się zmienić.
Więc co ile zmieniacie o ile w ogóle i na jaki olej.
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Pon 03 Cze 2019, 13:18
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Jaki olej zalewacie do mechanicznej skrzyni biegów ?.


Cytat:
Czy warto olej wzbogacić o jakieś dodatki
Nie wiem czy ktoś podpowie, ale spróbuj po testować (z tym, że tylko wyłącznie na swoim aucie) dodać dodatki i potem się podziel co i jak poszło Laughing

Cytat:
obecnie zastąpionego przez GEAR 8 75W80
Skoro został zastąpiony przez producenta to taki trzeba lać.

Cytat:
Mój znajomy mechanik stoi na stanowisku, że po 10 latach olej w przekładni powinno się zmienić.
Twój mechanik bredzi fal-mezony. Bo jak sobie wyobrażasz wymiana co 10 lat skoro ktoś może mieć przejechany sporo km? niż przeciętny użytkownik niedzielny Laughing

Cytat:
Więc co ile zmieniacie o ile w ogóle i na jaki olej.
Zazwyczaj wtedy są wymieniane jak biegi zaczynają ciężko chodzić w trakcie mrozu (oczywiście z chwili rozruchu), bo na lato bardzo rzadko spotykane aby ktoś wymieniał. A Ci co dbają o skrzynię to co czwarta wymiana oleju w silniku, a najlepiej co 6-sta.
_________________
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
Regulamin to nie wróg, a przyjaciel który uchroni Ciebie przed kwarantanną.
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
Kiniam

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 14 Cze 2017
Posty: 378
Skąd jesteś (miejscowość / region): Nadrenia
Posiadane auto: C4 Grand Picasso 1.6 hdi 2009
Piwa: 16/14
Wysłany: Wto 04 Cze 2019, 00:01
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Jaki olej zalewacie do mechanicznej skrzyni biegów ?.


Mostek123 napisał:

Cytat:
Mój znajomy mechanik stoi na stanowisku, że po 10 latach olej w przekładni powinno się zmienić.
Twój mechanik bredzi fal-mezony. Bo jak sobie wyobrażasz wymiana co 10 lat skoro ktoś może mieć przejechany sporo km? niż przeciętny użytkownik niedzielny Laughing

Mój mechanik miał na myśli właśnie takich ro robią rocznie 10-12 tys. km.
Ostatnio miałem audi 25 letnie przebieg 350 tys km, gdzie olej w skrzyni biegów nie był wymieniany od nowości, podobnie układ wspomagania a płyn w chłodnicy przypominał rdzawą breję.
Forda 10 letniego ok.200 tys km z silnikiem diesel, olej silnikowy nie wymieniany od 3 lat / użytkownik uważa że zrobił na nim zbyt mały przebieg coś ok. 10 tys. km/, a inne płyny jak fabryka wypuściła, właściciel forda póki co zastanawia się nadal nad wymianą płynów, do oleju silnikowego na wszelki wypadek zalałem dawkę TBN, jedyne co wymieniłem to płyn w układzie wspomagania bo było go ok. 25/30 %.
Dziwią mnie tacy właściciele, ten od forda wymieniał wtryski rok temu a miesiąc temu sprzęgło dwumasę koszty nie współmierne do koszty oleju i innych płynów eksploatacyjnych / płyn w układzie chłodzenia fordowski może być eksploatowany 10 lat sam byłem mocno zdziwiony jak zajrzałem do serwisówki/.
Osobiście szukam zwykle lepszych olejów niż zaleca producent.
Od 20 lat stosuję dodatki zwykle dwusiarczki molibdenu i wolframu, nanoborany potasu i nanoceramika - silniki i skrzynie biegów mają się wyśmienicie.
Jestem pedantem jeśli chodzi o eksploatację pojazdów pod moją pieczą i takich co do mnie trafią, nie jestem zawodowym mechanikiem ale pewne doświadczenie konstrukcyno-trybologiczne mam i to 40 letnie.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Wto 04 Cze 2019, 00:01
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Sro 05 Cze 2019, 10:54
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Jaki olej zalewacie do mechanicznej skrzyni biegów ?.


Cytat:
Mój mechanik miał na myśli właśnie takich ro robią rocznie 10-12 tys. km.
Takich co robią rocznie to co dwa lata wymiana, ale dla silnika najlepiej zawsze przecież wymiana i bezpieczna co 20 tys km o ile silnik na to zezwala, bo nie które silniki potrzebują co 15- 16 tys km wymiany oleju.

Cytat:
Dziwią mnie tacy właściciele, ten od forda wymieniał wtryski rok temu a miesiąc temu sprzęgło dwumasę koszty nie współmierne do koszty oleju i innych płynów eksploatacyjnych / płyn w układzie chłodzenia fordowski może być eksploatowany 10 lat sam byłem mocno zdziwiony jak zajrzałem do serwisówki/.
Wiesz ja też mam Forda z tym, że Transit i jakoś wymieniam olej według swoich zasad i nie patrzę na to co serwis pokazuje, ale są i tacy którzy w ogóle nie wymieniają. (żeby było śmiesznie to mam z pompą vp44 i jakoś tej pompy nie mogę zatrzeć ani żeby sterownik uszkodzić)

Cytat:
Od 20 lat stosuję dodatki zwykle dwusiarczki molibdenu i wolframu, nanoborany potasu i nanoceramika - silniki i skrzynie biegów mają się wyśmienicie.
Ja nic nie stosuję żadnych dodatków, bo biorę to pod uwagę, że nie które auta wyjeżdżające już z fabryki jakby celowo dopuszczone ze złą jakości, bo jak wytłumaczyć, że dany model auta mniej się psuje od innego modelu auta mający tej samej marki.

Natomiast, jeśli chodzi o skrzyni biegów to jak wcześniej wspomniałem i niekiedy nie ma co patrzeć co serwis mówi, a tylko trzeba własnym logicznym myśleniem się kierować, bo im chodzi o to, aby ilość przejechany km na tym samym oleju ma już być koniec żywotność skrzyni biegów, ale niestety praktyka co innego pokazuje i wszystko zależy jak wygląda olej w skrzyni biegów choćby do 100 tys km i jeżeli sami o to nie zadbamy to nie ma co się dziwić skąd smoła w skrzyni biegów.
_________________
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
Regulamin to nie wróg, a przyjaciel który uchroni Ciebie przed kwarantanną.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C4 Picasso ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia- układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C4 Picasso »

Opinie o samochodach Citroen C4 Picasso - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C4 Picasso ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia- układ zasilania-układ napędowy.


CitroenBerlingo

29 900

2013r.

210 725 km

warmińsko-mazurskie

CitroenXsara Picasso

11 800

2008r.

194 650 km

lubelskie

CitroenC4 Cactus

38 900

2014r.

65 000 km

mazowieckie

CitroenC4 Cactus

49 000

2017r.

130 000 km

śląskie

CitroenDS3

29 900

2012r.

151 520 km

warmińsko-mazurskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System