Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen Xsara ) Xsara II 2.0 HDI nie odpala. Definitywne.



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen Xsara ) Elektronika/Elektryka/Komunikaty.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
przemol1975

Debiutant



Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 22
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdynia
Posiadane auto: Citroen Xsara Break 2.0 HDi, 2001
Piwa: 0/1
Wysłany: Wto 26 Mar 2019, 10:29
Temat postu:

Xsara II 2.0 HDI nie odpala. Definitywne.


Po raz kolejny występił problem z odpalaniem a dokładnie z pracą pompy paliwa. System BOSH, pompa w baku. Pompa nie pracuje po przekręceniu kluczyka w poz II co skutkuje niemożliwością uruchomienia silnika. Podaję prąd bezpośrednio z plusa akumulatora na PIN 2 pompy, urządzenie ożywa, można odpalić silnik. Odłaczenie kabelka powoduje unieruchomienie pompy i gaśnięcie silnika.
Byłem z tym problemem kilkukrotnie u mechanika - on nie widział problemu bo jak na złość za każdym razem auto sprawowało się nienagannie. Były czyszczone styki, pomagało czasem na dłużej, czasem na krócej ale problem powracał i teraz definitywnie rozłożył cytrynę na łopatki.

Chcę prześledzić tor płynięcia prądu. Ze schematu, który posiadam, wyczytałem, że idzie to tak:
idąc po obwodzie zaczynając od pompy:


Pin 2 pompy paliwa - bezpiecznik 25 jest połaczenie (na prawym pinie bezpiecznika);
bezpiecznik 25 - PIN 5 przekaźnika zespolonego - brak przejścia na obu pinach bezpiecznika 25;
PIN 15 i PIN 8 przekaźnika zespolonego - bezpiecznik 27 -jest przejście na lewym pinie bezpiecznika
bezpiecznik 27 - (+) akumulatora jest przejście na obu pinach bezpiecznika 27

Włącznik p/uderzeniowy zwiera wciśnięty i rozwiera uderzony. Na włączniku są następujące oznaczenia: C, NO, NC. Przy wciśniętym włączniku zwiera C z NC i przekazuje połączenie na PIN 7 przekaźnika zespolonego; włącznik uderzony zwiera ze sobą piny C z NO i przerywa połączenie w obwodzie pinu 7.

Bezpiecznik 25 zwarty z (+) aku albo pokazuje skaczące minusowe wartości w okolicach 785 jednostek na obu pinach , albo nie pokazuje żadnych wartości.

Wygląda na to, że coś się dzieje na odcinku pomiędzy lewym pinem bezpiecznika 25 a pinem 5 przekaźnika zespolonego. Wg schematu bezpiecznik z lewego pinu wychodzi ze skrzynki stykiem oznaczonym 2V (lub 2Y) BA 120. Myślę, że skoro 15V oznacza kostkę 15 pinową to jednak będzie 2Y co oznacza kostkę białą (BA) 2 piny. i wiązkę o nr 120.
Z pinu 5 do bezpiecznika F27 powinien iść niebieski kabel. Owszem, wychodzi taki i ginie gdzieś w wiązce biegnącej pod silnikiem i do skrzynki bezpieczników nie wchodzi kabel o takim kolorze.

Auto, pomomo, że to MII ma część rozwiązań, które bardziej przypominają rozwiązania z MI. nie wiem, czy to kwestia rocznika (2001), czy były tam jakieś poważne ingerencje.

Gdzie jeszcze szukać problemu? Macie jakieś pomysły? Jak ewentualnie zlokalizować ten kable pomiędzy pinem 5 a bezpiecznikiem F27 bez konieczności prucia całej wiązki? Jest szansa na samodzielne rozwiązanie problemu poza warsztatem? Auto niestety stoi na parkingu...
Powrót do góry
__Robert__

Auto Maniak



Dołączył: 15 Lut 2014
Posty: 3339
Skąd jesteś (miejscowość / region): Szczecin
Posiadane auto: Citroen C5 X7 Tourer Exclusive 2.0 16V LPG
Piwa: 178/11
Wysłany: Wto 26 Mar 2019, 11:13
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Xsara II 2.0 HDI nie odpala. Definitywne.


Padł BSM
Powrót do góry
przemol1975

Debiutant



Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 22
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdynia
Posiadane auto: Citroen Xsara Break 2.0 HDi, 2001
Piwa: 0/1
Wysłany: Sro 27 Mar 2019, 00:52
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Xsara II 2.0 HDI nie odpala. Definitywne.


Pod maską mam skrzynkę bezpieczników taką, jak w MI.Czy tam też jest BMS? Ona różni się o tych, które m.in. można znaleźć na znanym i lubianym portalu aukcyjnym...
Powrót do góry
przemol1975

Debiutant



Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 22
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdynia
Posiadane auto: Citroen Xsara Break 2.0 HDi, 2001
Piwa: 0/1
Wysłany: Sob 30 Mar 2019, 11:52
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Xsara II 2.0 HDI nie odpala. Definitywne.


Sprawdziłęm jeszcze raz skrzynkę bezpieczników w komorze silnika. Rozebrałem ją, w środku było kilka luźnych konektorków - dwa leżały luzem - nie wiem, może leżały tak wcześniej, może wyleciały podczas grzebania w tej skrzynce...Podoginałem je, osadziłem na miejsce, poprawiłem kontakty. Żaden ze styków ani też wchodzących do skrzynki kabli nie jest nadtopiony, luźny, zgniły. Ogólnie ta skrzynka wygląda całkiem nieźle, poza tym, że sama plastikowa obudowa a właściwie jej pokrywa jest nieco popękana. Auto nadal nie wysyła (+) na pompę, ba nawet teraz - podpięte na krótko nie odpala choć pompa pracuje. Pokazuje się za to po pięciu sekundach migający STOP na desce rozdzielczej razem z brzęczykiem...
Jeszcze jedne pytanie: za co odpowiedzialne są te dwa czarne przekaźniki? Jeden w prawym górnym rogu skrzynki, drugi w lewym dolnym?
Powrót do góry
md131

Czytelnik



Dołączył: 23 Lis 2013
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen Xsara 1.4 hatchback,
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 07 Kwi 2019, 17:21
Temat postu:

Re:Xsara II 2.0 HDI nie odpala. Definitywne...


Szanowni Państwo;
Pragnę włączyć się do tego wątku bo mam podobny problem. Citroen Xsara II, 1.4, benzyna, 2002 r. kupiony w salonie w Polsce. Od początku się psuł, mógłbym napisać książke, to mój pierwszy i ostatni francuski samochód, nigdy więcej!
Od czasu do czasu zapala się pomarańczowy kluczyk (nie rozpoznaje kluczyka) i nie zapala. Często miga maleńka biała doda w przycisku świateł awaryjnych. Nie pomaga zmiana kluczyka, różne magiczne zabiegi, po jakimś czasie zapala. Mam naprawdę dość tego auta i tych problemów. Jak wyłączyć na stałe ten cholerny immobilizer? Będę wdzięczny za pomoc.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Nie 07 Kwi 2019, 17:21
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
przemol1975

Debiutant



Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 22
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdynia
Posiadane auto: Citroen Xsara Break 2.0 HDi, 2001
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 08 Kwi 2019, 17:56
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Xsara II 2.0 HDI nie odpala. Definitywne.


Zanajomy mechanik (niestety "wyemigrowany" z Polski) zwrócił mi uwagę, że przyczyną moich problemów może być padający lub już zupełnie martwy czujnik położenia wału. Ma to o tyle sens, że rzeczywiście, na początku problemów z odpalaniem ujawniały sie one najczęściej na ciepłym silniku. Trzeba będzie sprawdzić ten czujnik.
Potrzebuję wskazówki gdzie go szukać i czy np. jak w przypadku C5 będę musiał demontować obudowę termostatu by tam się dostać. Silnik jest 90 konny, więc mniej skomplikowany, ale kto wie...Gdzie szukać tego czujnika, i czy też od razu szukać czujnika położenia wałka rozrządu (o ile ten model takowy posiada).
Dzięki Smile
Powrót do góry
md131

Czytelnik



Dołączył: 23 Lis 2013
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen Xsara 1.4 hatchback,
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 08 Kwi 2019, 18:36
Temat postu:

Temat postu: Re: ( Citroen Xsara ) Xsara II 2.0 HDI nie odpa


Bardzo dziękuję za sugestię. Postaram się to jakoś sprawdzić choć najchetniej pozbędę się tego cacka. Nigdy więcej francuskich samochodów.
Powrót do góry
przemol1975

Debiutant



Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 22
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdynia
Posiadane auto: Citroen Xsara Break 2.0 HDi, 2001
Piwa: 0/1
Wysłany: Wto 16 Kwi 2019, 17:08
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Xsara II 2.0 HDI nie odpala. Definitywne.


OK. Zlokalizowałem ten czujnik, ale bez wywalania albo połowy gratów w komorze silnika by dostać się do niego od góry, albo bez kanału nie ma tam dojścia. Odpuszczam, bo w obu przypadkach nie mam warunkó by to zrobić.
Ponawiam pytanie odnośnie polecanego mechanika, elektryka, elektromechanika w Gdyni i okolicach, któremu niestraszne są rozwiazania stosowane przez PSA. Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen Xsara ) Elektronika/Elektryka/Komunikaty. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen Xsara »

Opinie o samochodach Citroen Xsara - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen Xsara ) Elektronika/Elektryka/Komunikaty.


CitroenC5

19 900

2008r.

149 000 km

śląskie

CitroenC3 Aircross

64 900

2019r.

20 000 km

wielkopolskie

CitroenDS4

32 990

2014r.

203 000 km

wielkopolskie

CitroenXsara Picasso

7 700

2007r.

212 000 km

mazowieckie

CitroenC3 Picasso

23 900

2012r.

134 000 km

wielkopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System