Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen Jumpy ) Silnik nagle stanął. Coś poleciało po asfalcie. 1.6 HDI 9HU


Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen Jumpy ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bartazz

Debiutant



Dołączył: 19 Lip 2013
Posty: 44
Skąd jesteś (miejscowość / region): Jarocin
Posiadane auto: Citroen Jumpy 2009r. 1.6 HDI 9HU
Piwa: 0/2
Wysłany: Pią 16 Lis 2018, 20:14
Temat postu:

Silnik nagle stanął. Coś poleciało po asfalcie. 1.6 HDI 9HU


Witam wszystkich serdecznie.

Dzisiaj wydarzyła mi się bardzo pechowa historia. Mianowicie podczas jazdy na drodze ekspresowej jadąc około 125km/h nagle poczułem jakieś puknięcie, coś poleciało dołem pod samochodem (zobaczyłem w lusterko coś na asfalcie) i silnik natychmiast zgasł. Od tego momentu, potoczyłem się na pobocze i nawet nie dotykałem już więcej kluczyka, nie próbowałem ani razu go zapalać, tylko czekałem na lawetę i na luzie, wyciągarką wciągnąłem ją na najazd i przyprowadziłem do domu.

Moje pierwsze przemyślenia, że zerwał się pasek rozrządu ale według naklejki pod maską, był wymieniany przy 125.900km a obecnie mam 188.300km i w ogóle, czy jest możliwe, że jak się rozrząd zerwał to wyleciał na zewnątrz? Przecież jest osłona rozrządu która jest cała.

Olej w silniku jest, pasek klinowy też, macie pomysły co się mogło stać?

A może łańcuszek na wałkach poszedł? Ale to też niemożliwe, żeby coś wyleciało na zewnątrz?

Jestem załamany, bo silniczek pracował idealnie, zapalał na dotyk, świeżo wymieniłem olej jakieś 300km temu ale to chyba nie miało wpływu?

Chyba, że mnie oszukał handlarz i przebieg był cofnięty tylko, że nawet jeszcze niedawno jakiś miesiąc temu miał jeszcze fabryczne opony z których wyszedł z fabryki więc to chyba nie możliwe żeby na tych oponach miał przejechane jeszcze więcej bo były spękane ale bieżnik jeszcze miały...... nie wiem.

Proszę pomóżcie, czy jest możliwe, że pasek rozrządu poleciał po asfalcie?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc

Pozdrawiam
Powrót do góry
__Robert__

Auto Maniak



Dołączył: 15 Lut 2014
Posty: 3339
Skąd jesteś (miejscowość / region): Szczecin
Posiadane auto: Citroen C5 X7 Tourer Exclusive 2.0 16V LPG
Piwa: 178/11
Wysłany: Pią 16 Lis 2018, 21:39
Temat postu:

Re: ( Citroen Jumpy ) Silnik nagle stanął. Coś poleciało po asfalcie. 1.6 HDI 9HU


Pewnie pasek rozrządu pękł i tłoki spotkały się z zaworami. A próbowałeś zakręcić rozrusznikiem?>
Trzeba było się cofnąć i zobaczyć co to wyleciało, to byś wiedział na 100% jak jest przyczyna.
Powrót do góry
Bartazz

Debiutant



Dołączył: 19 Lip 2013
Posty: 44
Skąd jesteś (miejscowość / region): Jarocin
Posiadane auto: Citroen Jumpy 2009r. 1.6 HDI 9HU
Piwa: 0/2
Wysłany: Pią 16 Lis 2018, 22:39
Temat postu:

Re: ( Citroen Jumpy ) Silnik nagle stanął. Coś poleciało po asfalcie. 1.6 HDI 9HU


__Robert__ napisał:
Pewnie pasek rozrządu pękł i tłoki spotkały się z zaworami. A próbowałeś zakręcić rozrusznikiem?>
Trzeba było się cofnąć i zobaczyć co to wyleciało, to byś wiedział na 100% jak jest przyczyna.


Na drodze ekspresowej nie było szans się cofnąć bo tiry i osobówki by mnie zmiotły a laweta musiała nadrabiać 20km aby do mnie zawrócić więc nierealne. Rozrusznikiem nie próbowałem nic robić, bo się boję, że coś jeszcze pogorszę.
Jutro ściągam osłonę rozrządu ale jak ten pasek (jakby to było to) wydostał się z obudowy?
Powrót do góry
__Robert__

Auto Maniak



Dołączył: 15 Lut 2014
Posty: 3339
Skąd jesteś (miejscowość / region): Szczecin
Posiadane auto: Citroen C5 X7 Tourer Exclusive 2.0 16V LPG
Piwa: 178/11
Wysłany: Pią 16 Lis 2018, 22:58
Temat postu:

Re: ( Citroen Jumpy ) Silnik nagle stanął. Coś poleciało po asfalcie. 1.6 HDI 9HU


Tak, od tego trzeba zacząć, zobaczyć co z rozrządem.
Powrót do góry
Emiś

Junior admin


Dołączył: 18 Lut 2010
Posty: 7671
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dolny Śląsk.(ok.Lubina|)
Posiadane auto: Citroen C5 Kombi 2.0 16v LPG,,Renault Scenic 2,016v Lpg BRC 2006
Piwa: 209/71
Wysłany: Sob 17 Lis 2018, 11:52
Temat postu:

Re: ( Citroen Jumpy ) Silnik nagle stanął. Coś poleciało po asfalcie. 1.6 HDI 9HU


Próbowałeś obrócić wałem ręcznie? Jeżeli obrócisz to próbuj z kluczyka. A jak już poszedł rozrząd to przy próbie odpalania z kluczyka więcej szkód i tak już nie narobisz niż jest.

Może tylko coś leżało na drodze uderzyło w jakiś tam czujnik i coś się rozłączyło?
_________________
Nie znam się,kobietą jestem ...Wink

(zpa 1256585)
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sob 17 Lis 2018, 11:52
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Bartazz

Debiutant



Dołączył: 19 Lip 2013
Posty: 44
Skąd jesteś (miejscowość / region): Jarocin
Posiadane auto: Citroen Jumpy 2009r. 1.6 HDI 9HU
Piwa: 0/2
Wysłany: Nie 18 Lis 2018, 15:19
Temat postu:

Re: ( Citroen Jumpy ) Silnik nagle stanął. Coś poleciało po asfalcie. 1.6 HDI 9HU


Witam ponownie.

Ściągnąłem osłonę rozrządu i pasek jest cały. Przy odpaleniu silnik stoi i rozrusznik nie ma siły go odpalić.
Wydaje mi się, że albo łańcuszek na wałkach padł, albo jego ślizg pękł, może się zawór jakiś urwał? Nie wiem.
Szczerze, to jestem bardzo zdziwiony, że tak nagle silnik potrafi się rozwalić, nie dając wcześniej żadnych objawów (chodził idealnie) i teraz do tego 1.6 HDI jestem mocno zrażony. Rozmawiałem też z dwoma znajomymi. Jeden ma berlingo 1.6 hdi a drugi experta 1.6 hdi i też robili remonty. Jednemu właśnie uszkodził się ślizg łańcuszka a drugiemu pękł ten łańcuszek. Ogólnie myślałem, że te silniki są nie do zdarcia a teraz to chyba zmienię zdanie na temat tej jednostki montowanej prawie wszędzie ford volvo citroen peugeot mazda.
Dzwoniłem do swojego mechanika i muszę czekać 2 tygodni w kolejce. Jak porozbiera wszystko to dam znać co się dokładnie stało, bo cały czas mnie zastanawia, co poleciało mi na asfalt. (Może blok mi rozwaliło gdzieś z tyłu czego nie widzę i jakiś odłamek poleciał, tylko, że olej jest więc już sam nie wiem).

Pozdrawiam
Powrót do góry
Emiś

Junior admin


Dołączył: 18 Lut 2010
Posty: 7671
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dolny Śląsk.(ok.Lubina|)
Posiadane auto: Citroen C5 Kombi 2.0 16v LPG,,Renault Scenic 2,016v Lpg BRC 2006
Piwa: 209/71
Wysłany: Nie 18 Lis 2018, 17:18
Temat postu:

Re: ( Citroen Jumpy ) Silnik nagle stanął. Coś poleciało po asfalcie. 1.6 HDI 9HU


Masz możliwość zobaczenia od spodu czy wszystko jest całe?
_________________
Nie znam się,kobietą jestem ...Wink

(zpa 1256585)
Powrót do góry
archie39

Auto Maniak



Dołączył: 04 Lut 2011
Posty: 691
Skąd jesteś (miejscowość / region): Świętokrzyskie
Posiadane auto: Citroen C5 Tourer 2011, 3.0 HDI, był C5 2,2 HDI 2001r
Piwa: 45/0
Wysłany: Nie 18 Lis 2018, 22:27
Temat postu:

Re: ( Citroen Jumpy ) Silnik nagle stanął. Coś poleciało po asfalcie. 1.6 HDI 9HU


Pierwsze co mi przyszło do głowy to, że turbina odleciała ale w 1.6 turbo jest z przodu więc pewnie byś zauważył. Spróbuj zdjąć pasek osprzętu i zobacz czy przekrecisz wałem. Jeśli nie to chyba korba wyszła bokiem i uszkodził blok. Trzeba obejrzeć silnik od dołu.
Powrót do góry
Bartazz

Debiutant



Dołączył: 19 Lip 2013
Posty: 44
Skąd jesteś (miejscowość / region): Jarocin
Posiadane auto: Citroen Jumpy 2009r. 1.6 HDI 9HU
Piwa: 0/2
Wysłany: Pon 19 Lis 2018, 00:23
Temat postu:

Re: ( Citroen Jumpy ) Silnik nagle stanął. Coś poleciało po asfalcie. 1.6 HDI 9HU


Jutro zanurkuje i zobaczę go dokładnie. Też myślałem o turbo ale właśnie jest z przodu na samym widoku i nic nie widzę (chyba, że odłamek z wirnika się urwał?) Jakby blok rozwaliło to olej by nie zleciał? Odnośnie kręcenia wałem nie sprawdzałem, ale co sprawdzałem, to wbiłem mu 5-bieg i w dwóch chcieliśmy go przepchnąć i nie ma szans. Dodatkowo jak przekręciłem kluczyk w stacyjce, rozrusznik próbował kręcić a na rozrządzie żadne koło nawet nie drgnęło. (Ogólnie jest d...... ,auto u mnie zarabiało i teraz jestem uziemiony).
Powrót do góry
archie39

Auto Maniak



Dołączył: 04 Lut 2011
Posty: 691
Skąd jesteś (miejscowość / region): Świętokrzyskie
Posiadane auto: Citroen C5 Tourer 2011, 3.0 HDI, był C5 2,2 HDI 2001r
Piwa: 45/0
Wysłany: Pon 19 Lis 2018, 10:29
Temat postu:

Re: ( Citroen Jumpy ) Silnik nagle stanął. Coś poleciało po asfalcie. 1.6 HDI 9HU


Na początek zdejmij ten pasek osprzętu, bo jak jakaś rolka stanęła to może go blokować. Jeśli po zdjęciu paska osprzętu też nie ruszy to raczej silnik kaput i trzeba szukać nowego, bo koszty naprawy będą niewspółmierne. Te silniki 1,6hdi niestety nie są zbyt trwałe. Mają kilka wrażliwych punktów a na pewno jedną z najważniejszych jest częsta wymiana oleju, co 10-15k km a nie co 30k jak podaje producent. Osobiście zetknąłem się z kilkoma uszkodzonymi a na forum jest sporo tematów o awariach. Do większości przyczyniło się sitko w rurce turbiny, które zachodzi nagarem i najpierw odlatuje turbina a potem silnik. Najwięcej awarii, których powodem był olej jest na castrolu. Nie wiem czym jest to spowodowane, być może jest dużo podróbek. Osobiście widziałem silnik jeżdżący na Castrol edge 5w30 w którym po 25k km od wymiany cała głowica pod klawaiturą była tak zasyfiona jakby ktoś tam tawotu napchał i oczywiście silnik stanął.
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Pon 19 Lis 2018, 19:26
Temat postu:

Re: ( Citroen Jumpy ) Silnik nagle stanął. Coś poleciało po asfalcie. 1.6 HDI 9HU


Cytat:
Rozrusznikiem nie próbowałem nic robić, bo się boję, że coś jeszcze pogorszę.
W praktyce inaczej wygląda, no chyba, że doskonale wiedziałeś co poszło to by wyjaśniało dlaczego nie próbowałeś uruchomić.

Cytat:
to wbiłem mu 5-bieg i w dwóch chcieliśmy go przepchnąć i nie ma szans.
Tak się nie robi to pierwsze.

Do zablokowania całkowitego obrotu wału i całego rozrządu musi być przyczyną:
Zatarty wał lub sklejone panewki albo pęknięty wał lub wałek rozrządu.
Przestawiony lub zerwany pasek rozrządu.
No i ostatni to silnik pokazał swoje kopyto co w tym ostatnim możliwe, że cześć bloku silnika z padło na asfalt albo zbieg okoliczności podczas gwałtownego zgaszenia silnika poduszka silnika się urwała. (mowa o poduszki środkową)
W każdym razie jeśli nie można obrócić wału korbowego to należy:
Obejrzeć silnik i osprzęt, czy nie ma nigdzie widoczny pęknięć lub brakujący elementu.
Drugim podejściem o ile się okaże, że nic nie brakuje lub nie śladów pęknięć jak wyżej to:
Zdjąć osłonę obudowy klawiatury zaworów i obejrzeć, czy nie ma nigdzie pęknięć takie jak wałek rozrządu.
Trzecim podejściem o ile nie będzie widoczny pęknięć lub jakichkolwiek uszkodzeń jak wyżej to:
Zdjąć pasek rozrządu i spróbować obrócić lekko wał korbowy raz w jedno, a raz drugą stronę i jak tutaj lekko się obraca to sprawdzić wałek rozrządy w ten sam sposób co wał korbowy.

Na koniec, daj znać co poszło.
Powrót do góry
Bartazz

Debiutant



Dołączył: 19 Lip 2013
Posty: 44
Skąd jesteś (miejscowość / region): Jarocin
Posiadane auto: Citroen Jumpy 2009r. 1.6 HDI 9HU
Piwa: 0/2
Wysłany: Pon 19 Lis 2018, 20:26
Temat postu:

Re: ( Citroen Jumpy ) Silnik nagle stanął. Coś poleciało po asfalcie. 1.6 HDI 9HU


Dzięki za odpowiedzi. Na tą chwilę nic sam nie grzebie. Nie mam warunków, na dworze pada i czekam do poniedziałku. Za tydzień zawożę go do mechanika.
Odnośnie czy coś wiem co mogło się stać? Nie mam pojęcia. Jedynie jeszcze co mi przychodzi do głowy to stało się to jakieś 200km po wymianie oleju na świeży (wcześniej nie wiedziałem jaki był zalany, a że miałem lekki wyciek zalałem go półsyntetycznym olejem orlen platinum 10w40 zresztą zawsze zalewam ten olej i w innych autach było zawsze ok)
Możliwe, że ten olej załatwił mi ten silnik? Wiem, że teraz to już tylko będzie moje gdybanie.
Dam znać jak już coś się więcej dowiem. Ja ze swojej strony już nic nie ruszam bo jestem na to za "cienki bolek"

Pozdrawiam
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Pon 19 Lis 2018, 21:43
Temat postu:

Re: ( Citroen Jumpy ) Silnik nagle stanął. Coś poleciało po asfalcie. 1.6 HDI 9HU


Sam wymieniałeś olej czy ktoś wymieniał?
Bo jak ktoś to możliwe, że nie ten olej co trzeba albo możliwe celowo dosypano coś do oleju co jednocześnie cała prawda by wyszłaby przy rozbieraniu panewki korbowodu jak i wału korbowego.
Powrót do góry
Bartazz

Debiutant



Dołączył: 19 Lip 2013
Posty: 44
Skąd jesteś (miejscowość / region): Jarocin
Posiadane auto: Citroen Jumpy 2009r. 1.6 HDI 9HU
Piwa: 0/2
Wysłany: Pon 19 Lis 2018, 21:58
Temat postu:

Re: ( Citroen Jumpy ) Silnik nagle stanął. Coś poleciało po asfalcie. 1.6 HDI 9HU


Mostek123 napisał:
Sam wymieniałeś olej czy ktoś wymieniał?
Bo jak ktoś to możliwe, że nie ten olej co trzeba albo możliwe celowo dosypano coś do oleju co jednocześnie cała prawda by wyszłaby przy rozbieraniu panewki korbowodu jak i wału korbowego.


Sam wymieniałem. Wszystkie parametry takie jak w książce i naklejce na pasie przednim się pokrywały. Wymieniałem już może z 10 razy sam w swoich autach i nigdy nie miałem problemów, że coś nie tak zrobiłem.
Powrót do góry
archie39

Auto Maniak



Dołączył: 04 Lut 2011
Posty: 691
Skąd jesteś (miejscowość / region): Świętokrzyskie
Posiadane auto: Citroen C5 Tourer 2011, 3.0 HDI, był C5 2,2 HDI 2001r
Piwa: 45/0
Wysłany: Wto 20 Lis 2018, 10:20
Temat postu:

Re: ( Citroen Jumpy ) Silnik nagle stanął. Coś poleciało po asfalcie. 1.6 HDI 9HU


Z tego co pamiętam do 1,6 hdi powinien być 5w30, zalecany Ineo ECS low SAP, ale troche nie chce mi się wierzyć aby od tego silnik się rozleciał. Raczej coś wcześniej musiało być przykombinowane. Olej 5w30 ma silne właściwości myjące co jest dość ważne, ale po 200km na innym oleju nie powinien się silnik rozlecieć, jeśli wcześniej wszystko było OK z olejem.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen Jumpy ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen Jumpy »

Opinie o samochodach Citroen Jumpy - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen Jumpy ) Porady, problemy techniczne


CitroenC5

19 900

2010r.

264 000 km

kujawsko-pomorskie

CitroenC4 Grand Picasso

13 500

2010r.

2 318 701 km

mazowieckie

CitroenC4 Cactus

62 000

2019r.

90 000 km

śląskie

CitroenC4

49 900

2018r.

129 000 km

wielkopolskie

CitroenC-Elysée

32 900

2019r.

107 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System