Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) Citroen c5 2007 - DP0/AL4 po zatrzymaniu nie wrzuca biegu


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
matt79

Czytelnik



Dołączył: 11 Mar 2018
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lublin
Posiadane auto: Citroen c5
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 11 Mar 2018, 23:37
Temat postu:

Citroen c5 2007 - DP0/AL4 po zatrzymaniu nie wrzuca biegu


Dzień Dobry
Jako, że jestem nowy na wstępie chciałem się serdecznie przywitać.

Wiem, że z lakonicznego opisu, bez podpięcia pod interfejs ciężko o diagnozę ale może objawy są na tyle charakterystyczne, że ktoś oceni usterkę ewentualne koszty naprawy.
Mianowicie - auto Citroen C5 2.0 benzyna 2007 rok skrzynia 4 biegowa (mniemam DP0 (AL4)).

Dziś odebrałem auto od mechanika po wymianie leju statycznej.
Auto do momentu dobrego nagrzania zmieniało biegi bardzo płynnie.
Niestety po pewnym czasie zaobserwowałem następującą nieprzyjemną usterką:
-dojeżdżam do świateł noga na hamulcu, auto zatrzymuje się i czuję szarpnięcie (tak jakby zapięcie i przygotowanie 1-go biegu).
- po kilku światłach moment szarpnięcia i "zapięcia" pierwszego biegu przesuwał się w czasie do tego stopnia, że po zatrzymaniu i puszczeniu nogi z hamulca auto nie przyspiesza a na górce cofa się do tyłu, po dodaniu gazu obroty skaczę do 2-3 tys i dopiero czuć to szarpnięcie i w tym momencie auto normalnie przyspiesza.
Jedyne wyjście z tej sytuacji to tryb manualny - przerzucenie na "dwójkę" i ruszanie z dwójki i przełączanie dopiero w tryb "d".
Po ostygnięciu auto jeździ normalnie - po nagrzaniu jak wyżej.
Pokusi się ktoś o diagnozę i ewentualne określenie kosztów naprawy ? będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam i z góry dziękuję.
Powrót do góry
piotrek70Lu

Stały Bywalec



Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 102
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lublin
Posiadane auto: Citroen C5 2.0 16V + LPG 2005
Piwa: 8/4
Wysłany: Pon 12 Mar 2018, 13:57
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Citroen c5 2007 - DP0/AL4 po zatrzymaniu nie wrzuca biegu


Cześć.
W jakim warsztacie robiłeś wymianęi i jaki olej użyto do wymiany?
Jaki masz przebieg i czy ta usterka występowała przed wymianą oleju?
Powrót do góry
matt79

Czytelnik



Dołączył: 11 Mar 2018
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lublin
Posiadane auto: Citroen c5
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 12 Mar 2018, 16:12
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Citroen c5 2007 - DP0/AL4 po zatrzymaniu nie wrzuca biegu


No własnie cięzko mi odpowiedzieć na powyższe pytania,
Auto kupiłem dwa tygodnie temy i bardzo mało nim jeżdziłem. Trudno mi co kolwiek obiketywnego powiedzieć - przebieg coś około 190 tys (raczej ok książka serwisowa szwajcarska, wydruki z aukcji szwajcarskiej itd..)
Z tego co zaobserwowałem przed wymianą - skrzynia funkcjonowała raczej prawidłowo chociaż sprzedający wspomniał cos o podobnym zachowaniu które mu "niby raz mu sie zdarzyło".
wymianę przeprowadzał zaprzyjazniony mechanik który kulka lat pracował w serwisie w Citroenie a w chwili obecnej pracuję na własny rachunek.
Co do oleju nie mam pojecia nie pytałem go - mam do niego zaufanie.
Mówił, że 4 litry i nadmiar po nagrzaniu upuscił.
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Pon 12 Mar 2018, 16:17
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Citroen c5 2007 - DP0/AL4 po zatrzymaniu nie wrzuca biegu


Witaj na forum.
Z opisu:
Wygląda mi na zastosowanie niewłaściwego oleju oraz nie wiadomo jak zmieniano.
Proponuję nie jeździć do czasu weryfikacji, bo w przeciwnym razie uszkodzisz całkowicie skrzynię automatyczną i podaj dodatkowo numer vin pojazdu oraz odpowiedzieć na powyższe pytanie kolegi piotrek70Lu czyli;
1. Jaki olej zastosowano? ( nazwa i specyfikacja).
2. Jak wymieniali (choć tutaj pewnie ciężko będzie się dowiedzieć).
3. Przebieg auta.
4. Jaki powód był na wymianę oleju.

Ps.
Cytat:
Mówił, że 4 litry i nadmiar po nagrzaniu upuscił.
Za mało i to jest powód zachowania typowej usterki.
Powrót do góry
piotrek70Lu

Stały Bywalec



Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 102
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lublin
Posiadane auto: Citroen C5 2.0 16V + LPG 2005
Piwa: 8/4
Wysłany: Pon 12 Mar 2018, 16:33
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Citroen c5 2007 - DP0/AL4 po zatrzymaniu nie wrzuca biegu


Jeżeli masz zaufanie do mechanika to dobrze. Very Happy
Mogą być już elektrozawory do wymiany


Ostatnio zmieniony przez piotrek70Lu dnia Sro 14 Mar 2018, 06:28, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 12 Mar 2018, 16:33
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
matt79

Czytelnik



Dołączył: 11 Mar 2018
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lublin
Posiadane auto: Citroen c5
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 12 Mar 2018, 16:57
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Citroen c5 2007 - DP0/AL4 po zatrzymaniu nie wrzuca biegu


wymiana statyczna na bank, mechanik dysponuję Lexią czyli mniemam nagrzał auto do 60 st C.
Tak jak pisałem przebieg to 190 tys. (czy oby skrzynia się nie kończy ? Sad)
KUrde nie wiem co mysleć - wszystkie manuale podają przy statycznej ok. 3.5 litra (mechanik wlał niby 4 litry a po nagrzaniu nadmiar zlał).
Dzwoniłem juz do dwóch wyspecjalizowanych zakładów od napraw ASB opisałem objawy i obydwaj wskazali za przyczynę zbyt niką ilośc oleju .
Więc przy statycznej (bede sam wymianiał) ile wlać 4 litry 4.5 ?
Zamówiłem Ravenol 5/4.
Dzięki za podpoiedzi - bedę bardzo wdzięczny za kolejne.
pozdrawiam
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Pon 12 Mar 2018, 17:01
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Citroen c5 2007 - DP0/AL4 po zatrzymaniu nie wrzuca biegu


Cytat:
Mogą być już elektrozawory masz do wymiany
Niekoniecznie do wymiany, wystarczy nie zastosowania właściwego oleju i mamy problem.
Cytat:
mam do niego zaufanie.
To ciekawe i skoro taki zaufany to czemu Ty nic nie wiesz?.

Cytat:
wszystkie manuale podają przy statycznej ok. 3.5 litra
W skrzyni manualu wchodzi 1.8 litry, a w skrzyni automatycznej 5.9 litrów, co przy wymianie statystycznej w przypadku automatycznej to dwa razy po 3 litry i tutaj też trzeba wiedzieć jak to zrobić.
Powrót do góry
piotrek70Lu

Stały Bywalec



Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 102
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lublin
Posiadane auto: Citroen C5 2.0 16V + LPG 2005
Piwa: 8/4
Wysłany: Pon 12 Mar 2018, 18:18
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Citroen c5 2007 - DP0/AL4 po zatrzymaniu nie wrzuca biegu


A wiesz w jakim stanie był olej który mechanik spuścił ze skrzyni? (Bo jak było "błoto" to szkoda oleju na wymianę statyczną.)

Dlaczego chcesz jeszcze raz robić wymianę statyczną?
Powrót do góry
piotrek70Lu

Stały Bywalec



Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 102
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lublin
Posiadane auto: Citroen C5 2.0 16V + LPG 2005
Piwa: 8/4
Wysłany: Pon 12 Mar 2018, 18:28
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Citroen c5 2007 - DP0/AL4 po zatrzymaniu nie wrzuca biegu


matt79 napisał:

Więc przy statycznej (bede sam wymianiał) ile wlać 4 litry 4.5 ?


Wystarczy 4 litry Smile
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Pon 12 Mar 2018, 20:18
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Citroen c5 2007 - DP0/AL4 po zatrzymaniu nie wrzuca biegu


Napisał piotrek70Lu:
Cytat:
Wystarczy 4 litry Smile
Czemu koledze wprowadzasz w błąd, bo nie dość że nie wiadomo jaki wcześniej zalany był olej to raz. To drugie, wymiana tego samego oleju nie wystarczy 4 litry, bo wchodzi 5.9 litry do takowej skrzyni automatycznej.

Ps.
Widzę że piszecie chyba sobie między sobą, co macie gdzieś na innych osób i do tego wprowadzacie w błąd na forum. Confused
Kolego matt79 proszę się zastosować do powyższych pytań i jeśli rzeczywiście nie wiesz jaki olej był zalany to proponuję i radzę dobrze, że lepiej będzie jak wymienisz całkowicie olej w skrzyni automatycznej, bo naprawdę sobie narobisz więcej szkód niż pożytku.
Powrót do góry
piotrek70Lu

Stały Bywalec



Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 102
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lublin
Posiadane auto: Citroen C5 2.0 16V + LPG 2005
Piwa: 8/4
Wysłany: Pon 12 Mar 2018, 22:25
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Citroen c5 2007 - DP0/AL4 po zatrzymaniu nie wrzuca biegu


Nie wprowadzam w błąd, bo do wymiany statycznej wystarczy 4 litry ( spuścisz max 3-3.5) 5.9 litra dotyczy wymiany dynamicznej.
PS.
Nie piszemy do siebie na pw.
A nie odpisuje od razu bo nie mam takiej możliwości Wink
Też czekam nna odpowiedź dlaczego robi 2 wymianę statyczną zamiast raz a porządnie zrobić dynamiczną tym bardziej że nie wie co ma w skrzyni
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Wto 13 Mar 2018, 12:18
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Citroen c5 2007 - DP0/AL4 po zatrzymaniu nie wrzuca biegu


Kolego piotrek70Lu, wymiana statystycznie można zrobić jak przy dynamicznym wymianie oleju. Co nie każdy zdaje sobie sprawy, że wymiana statystycznie jednorazowego nie jest to dobrym rozwiązaniem i ktoś powiela takie informacje nie zdając tym samym z powagi jakiej szkody wyrządza komuś krzywdy mający auta ze skrzynią automatyczną.
Ponieważ, bez sensu jest wymiana takiej ilości świeżego oleju, bo miesza się nie tylko z niewiadomym pochodzenia oleju, ale i miesza się ze starym olejem co taka wymiana staje się wówczas bezsensowna.
Natomiast, wymiana statystycznie można zrobić to dwukrotnie zamiast jednorazowe i jest to również dobrze jak przy wymianie dynamicznym.

Jak wymienić dwukrotnie statystycznie zamiast jedno:
Potrzebne tutaj diagnostyka komputerowa oraz 6 litry oleju do wymiany.
Jak wiadomo, zgodnie procedurą wymienia się przy 60 stopni temperatury. (Bo przy takiej temperaturze najlepiej spływa stary olej)

Spuszczamy stary olej. UWAGA: Należy obserwować wygląd i zapach starego oleju, to bardzo WAŻNE.
Po spuszczeniu już starego oleju, wlewamy świeży tylko 3 litry i dalej: (nie będę się rozpisywał z odkręcaniem nakrętki i jej zakręcaniem)

Uruchamiamy silnik, następnie zmieniamy przełożenie od P-R-D-1-2-3 utrzymujemy w pozycji co kilka sekund dla każdej i po tym wszystkim gasimy silnik. (proces nie powinno więcej trwać jak 5-10 minut)

Ponownie zlewamy i zazwyczaj jest to pozostałość starego oleju, co po spuszczeniu znów wlewamy świeży olej 3 litry i tutaj należy już nagrzać do odpowiedniej temperatury po to, aby spuścić nadmiar oleju i po tym wszystkim mamy pełną wymianę oleju w skrzyni automatycznej jak przy dynamicznej.
Powrót do góry
piotrek70Lu

Stały Bywalec



Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 102
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lublin
Posiadane auto: Citroen C5 2.0 16V + LPG 2005
Piwa: 8/4
Wysłany: Wto 13 Mar 2018, 13:07
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Citroen c5 2007 - DP0/AL4 po zatrzymaniu nie wrzuca biegu


Zgadzam się z tym co piszesz i nie ma co się rozwodzić. Szkoda, że kolega matt79 nie zadał pytania przed pierwszą wymianą no ale cóż. Tak jak pisałem wcześniej też doradziłbym wymianę calego oleju.
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Wto 13 Mar 2018, 15:12
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Citroen c5 2007 - DP0/AL4 po zatrzymaniu nie wrzuca biegu


Nie tyle co nie zadał pytanie przed wymianą oleju w skrzyni automatycznej na forum, lecz to i tak jeszcze nie koniec, ale tutaj zaczekamy aż kolega się odezwie, bo rozumiem że miał zaufanego mechanika który poszedł na własną rękę i raczej powinien mieć więcej rozumu zanim podjął się takiej roboty. (A może był tylko pomocnikiem, bo to by wyjaśniało takie zachowanie albo chcąc naciągnąć na naprawę skrzyni co jedno i drugie pasuje do siebie)
Bo mechanik o ile to rzeczywiście mechanik który to robił, to według mnie jakieś jedno wielkie nieporozumienie. Bo nawet ja sam osobiście bym się nie zgodził na takiej praktyki jakiej zastosował obecny mechanik, nawet jeśli sam klient zażyczyłby takiej wymiany to bym szybko podziękował lub zaproponował całkowitej wymiany tłumacząc tym samym powód takiej a nie innej wymiany, ale cóż jest jak jest i zostaje tylko czekać aż faktycznie kolega matt79 się odezwie.
Powrót do góry
matt79

Czytelnik



Dołączył: 11 Mar 2018
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lublin
Posiadane auto: Citroen c5
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 14 Mar 2018, 00:00
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Citroen c5 2007 - DP0/AL4 po zatrzymaniu nie wrzuca biegu


Więc tak:
mechanika faktycznie znam i mam do niego zaufanie - (jak i zapewne kilku użytkowników tego forum) ale uciąć sobie reki za niego (zreszta jak i za zonę czy nawet siebie|Smile nie dam. Tak jak zaznaczyłem na wstępie - pracował kilka lat w serwisie Citroena - teraz kilku znajomych serwisuję u niego swoje auta i żaden się na nim nie "sparzył"

Dzisiaj rano zadzwoniłem do niego- wszystko było przeprowadzone zgodnie z procedurą - olej Ravenol 5/4 syntetyk, procedura oczywiście zachowana. Mówił, że olej był nawet ładny (nie czerwony, nie brudny - widać, że jakiś czas temu ktoś wymieniał). Umówiłem sie na wieczór na ponowna wymianę.

Co do usterki - Sprzedający sam stwierdził, że kiedyś podobna sytuacja raz mu się zdarzyła (czy raz nie wiem). Ja przejechałem od kupna do wymiany może 200 - 300 km i nie zauważyłem tego defektu.
Po wymianie oleju każdorazowo po mocnym zagrzaniu wada opisana występuję (ale dopiero po nagrzaniu).

Boje się, że przedmiotowa wymiana oleju obnażyła zużycie skrzyni....
Na stronie prnd znalazłem opis troche się wstrzeliwujący w mój problem:
"Częstą usterką występującą w tej skrzyni jest to, że auto po mocnym nagrzaniu do ok. 100 st. C rozpina napęd. To jest odczuwalne w ten sposób, że np. dojeżdżając do świateł, zatrzymując się nie możemy już ruszyć. Samochód musi ostygnąć i dopiero można ruszyć. Tak, jakby się przegrzewał. Winą tego są dwie rzeczy. Pierwsza to sprzęgło konwertera a druga kosz forward. Po nagrzaniu rozszczelnia się hydraulika."
Edit:

Dzisia wieczoremj raz jeszcze zmieniliśmy olej (na zakupiony Ravenol ten sam typ) - druga wymiana statyczna po przejechaniu od pierwszej około 150 km.
Zleciało 3.5 litra wlaliśmy 4 litry i zgodnie z procedurą - zagrzany do 60 st, pracujący ślinik zlane 0,5.
Olej bardzo ładny - jak nowy.

Niestety efekt po zagrzaniu ten sam.

Mechanik by nie generować na chwile obecną największych kosztów radzi zmienić dwa zawory ciśnieniowe.
Jak to nie pomoże skrzynia na stól.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy.


CitroenBerlingo

10 900

2006r.

153 300 km

mazowieckie

CitroenC4 Picasso

38 800

2015r.

140 000 km

małopolskie

CitroenC5

25 000

2009r.

259 000 km

śląskie

CitroenDS4

31 900

2012r.

178 000 km

wielkopolskie

CitroenC4 Aircross

38 900

2012r.

211 000 km

łódzkie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System