Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) Upg? Ubywa płynu. 2.0hdi 109



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kacperr94

Czytelnik



Dołączył: 25 Lut 2018
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 2002 2.0 HDi 109
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 25 Lut 2018, 14:54
Temat postu:

Upg? Ubywa płynu. 2.0hdi 109


Witam. Może ktoś będzie mi umiał pomoc?
Zaczęło się niewinnie dolewki płynu raz na pół roku. Gdy zaczęły się duże mrozy wsiadłem i komputer pokazał zbyt niski poziom plynu. Dolałem półtora litra. Przez ostatnie dni komputer codziennie rano pokazuje zbyt niski poziom i płynu w zbiorniczku faktycznie jest zbyt mało w związku z tym uzupełniam brak. Dziś rano przy odkreceniu korka wywaliło około szklanki płynu przez wlew. (Zdarzyło się to 1 raz), a poziom po tej sytuacji jest idealny.

Teraz co sprawdziłem :
Po nocy węże od chłodnicy są miekkie, jednak przy odkręcaniu korka upuszcza ciśnienie.
Na rozgrzanym silniku oba węże ciepłe, jednak mocno napuchnięte.
Z okolic korka na ciepłym silniku słychać syczenie, i mam wrażenie że trochę popuszcza płyn.
Przy temperaturach -7 i więcej samochód nie zawsze chce się dogrzać do temperatury roboczej.
Ogólnie bardzo słabo łapie temperaturę gdy na zewnątrz jest na -.
Korek wymienilem, nadal jest to samo.
Nie ma żadnych typowych objawów typu biały dym, płyn chłodniczy w oleju czy korek płynu chłodniczego śmierdzący spalinami.
Uszczelka była robiona 60kk temu i od tej pory nie było nigdy problemu z temperaturą. Minimalne ubytki były spowodowane delikatnie nieszczelna obudowa termostatu.
Rozkładam już ręce, szczególnie po tym jak dziś wywaliło trochę płynu i teraz poziom jest idealny.
Pozdrawiam,
Powrót do góry
jacekczewa

Auto Maniak



Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 3784
Skąd jesteś (miejscowość / region): Czestochowa
Posiadane auto: Citro DS 5 2,0 hdi 163 KM 2014R
Piwa: 323/2
Wysłany: Nie 25 Lut 2018, 19:23
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Upg? Ubywa płynu. 2.0hdi 109


sprawdz czy nie ma wycieków na połaczeniach...własnie podczas dużych mrozów "materiał" troche kurczy się i może gdzieś puszczać płyn, miałem taki objaw zawsze podczas zimy w c4 picasso 1,6 hdi ubywało sporo płynu , podejrzałem że nie trzymał oring czujnika temperatur w bloku wodnym ( termostacie) i to tylko gdy temoeratury spadały poniżej minus 5 stopni... od wiosny do jesieni nie ubywało ani kropli.....
_________________
było wiele opli, vw, mercedesy, 2 citrony, BMW x3 x-drive a teraz znowu citron
Powrót do góry
gadu-gadu
__Robert__

Auto Maniak



Dołączył: 15 Lut 2014
Posty: 3339
Skąd jesteś (miejscowość / region): Szczecin
Posiadane auto: Citroen C5 X7 Tourer Exclusive 2.0 16V LPG
Piwa: 178/11
Wysłany: Nie 25 Lut 2018, 19:26
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Upg? Ubywa płynu. 2.0hdi 109


Pojedź do mechanika i niech zrobi test na zawartość CO2 w płynie chłodniczym, tes potwierdzi lub wykluczy UPG.

https://www.youtube.com/watch?v=M_kvBm4rjb8
Powrót do góry
jacekczewa

Auto Maniak



Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 3784
Skąd jesteś (miejscowość / region): Czestochowa
Posiadane auto: Citro DS 5 2,0 hdi 163 KM 2014R
Piwa: 323/2
Wysłany: Nie 25 Lut 2018, 19:48
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Upg? Ubywa płynu. 2.0hdi 109


mozna także wymienić korek ( w korku jest zabudowany zawór ciśnienia ( działający w obie strony ) ...warto spróbowac bo koszt nieduży - kupić nowy
_________________
było wiele opli, vw, mercedesy, 2 citrony, BMW x3 x-drive a teraz znowu citron
Powrót do góry
gadu-gadu
__Robert__

Auto Maniak



Dołączył: 15 Lut 2014
Posty: 3339
Skąd jesteś (miejscowość / region): Szczecin
Posiadane auto: Citroen C5 X7 Tourer Exclusive 2.0 16V LPG
Piwa: 178/11
Wysłany: Nie 25 Lut 2018, 19:52
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Upg? Ubywa płynu. 2.0hdi 109


jacekczewa napisał:
mozna także wymienić korek


Kacperr94 napisał:

Korek wymienilem, nadal jest to samo.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Nie 25 Lut 2018, 19:52
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
jacekczewa

Auto Maniak



Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 3784
Skąd jesteś (miejscowość / region): Czestochowa
Posiadane auto: Citro DS 5 2,0 hdi 163 KM 2014R
Piwa: 323/2
Wysłany: Nie 25 Lut 2018, 21:06
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Upg? Ubywa płynu. 2.0hdi 109


umknął mi ten korek.... Shocked
_________________
było wiele opli, vw, mercedesy, 2 citrony, BMW x3 x-drive a teraz znowu citron
Powrót do góry
gadu-gadu
Kacperr94

Czytelnik



Dołączył: 25 Lut 2018
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 2002 2.0 HDi 109
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 27 Lut 2018, 11:58
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Upg? Ubywa płynu. 2.0hdi 109


Tak korek wymieniany Smile
Na ten moment sytuacja wygląda tak:
Wyłowiłem jakiś kawałek szyszki czy kij wie czego ze zbiorniczka wyrównawczego. Korek obłożyłem dookoła papierem, żeby widzieć czy cieknie korek.
Wnioski: zrobiłem 150 km płynu nie ubyło, węże twarde, samochód ładnie się zagrzał mimo -17 rano.
Jestem głupi jeszcze bardziej:
Raz się dogrzewa silnik raz nie. Termostat tak wariuje? Czasem za wcześnie się otwiera? Termostat ma wpływ na ciśnienie? A może coś się przytkało i dlatego rosło ciśnienie.
Nie lubię jak coś się "naprawi" samo, bo wiem że zepsuje się też w najgorszym momencie.
W związku z tym szukam dalej przyczyn. Zamówiłem tester CO2 jutro powinien dojechać.
Pzdr.

Ps: razem z ubytkiem płynu pojawił się piszczący pasek osprzetu, teraz przestał piszczec, więc chyba działo się tak od tego że musiało chlapać po nim.
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Wto 27 Lut 2018, 12:30
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Upg? Ubywa płynu. 2.0hdi 109


Cytat:
Ps: razem z ubytkiem płynu pojawił się piszczący pasek osprzetu, teraz przestał piszczec, więc chyba działo się tak od tego że musiało chlapać po nim.
Możliwe że z pompy wodnej ciekło płyn i radzę jak najszybciej zweryfikować, bo z tego co opisujesz to wygląda mi na brak obiegu w układzie i dlatego takie przeskoki temperatury silnika.
Uszkodzenie termostatu to zazwyczaj jest niskie lub za wysokiego temperatura silnika i nie sądzę żeby był winny termostat.
Powrót do góry
Kacperr94

Czytelnik



Dołączył: 25 Lut 2018
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 2002 2.0 HDi 109
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 27 Lut 2018, 12:45
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Upg? Ubywa płynu. 2.0hdi 109


Sprawdzę pompę w weekend, jednak to CHYBA nie to(?) Wyciek był z okolic zbiorniczka zachlapane okolice korka zbiorniczek błotnik wewnątrz i zbiorniczek od lds, a pompę mamy niżej.
Wymieniana była razem z rozrządem 60k temu na OEM częściach. Jeśli okaże sie, że to pompa to nie będzie to dobrze świadczyło o jakości produkowanych części...
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Wto 27 Lut 2018, 15:10
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Upg? Ubywa płynu. 2.0hdi 109


Ok, ale żeby nie wprowadzać w błąd to musisz odpowiedzieć na trzy pytania:
1. Czy po naprawie o którym właśnie wspomniałeś wymieniono od razu nowy termostat.
2. Jak szybko nagrzewa się silnik i czy zauważono jakieś zmiany pod względem szybkiego wzrostu temperatury silnika. (Dla przykładu: Mamy jeszcze niedogrzany silnik po uruchomieniu zimnego silnika i z chwili przejechany 3 lub 4 bądź nawet 5 km, wskazówka nam pokazuje już 80 stopni.)
3. Piszesz że wymieniono uszczelkę co się domyślam, że to chyba pod głowicą i jeśli tak, to czy głowica została z planowana.
Powrót do góry
Kacperr94

Czytelnik



Dołączył: 25 Lut 2018
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 2002 2.0 HDi 109
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 27 Lut 2018, 18:52
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Upg? Ubywa płynu. 2.0hdi 109


Mostek123 napisał:
Ok, ale żeby nie wprowadzać w błąd to musisz odpowiedzieć na trzy pytania:
1. Czy po naprawie o którym właśnie wspomniałeś wymieniono od razu nowy termostat.
2. Jak szybko nagrzewa się silnik i czy zauważono jakieś zmiany pod względem szybkiego wzrostu temperatury silnika. (Dla przykładu: Mamy jeszcze niedogrzany silnik po uruchomieniu zimnego silnika i z chwili przejechany 3 lub 4 bądź nawet 5 km, wskazówka nam pokazuje już 80 stopni.)
3. Piszesz że wymieniono uszczelkę co się domyślam, że to chyba pod głowicą i jeśli tak, to czy głowica została z planowana.


1. Nie. Termostat nie był wymieniany, z takiego powodu nie, że nigdy nie było z nim problemu. Teraz też nie widzę specjalnych problemów z samym jego dzialaniem. Otwiera się po rozgrzaniu silnika.
2. Przy aktualnych temperaturach rano silnik nagrzewa się do temperatury roboczej po około 10 km. Jeżeli zgaszę silnik i wrócę np za pół godziny gdy troszkę ostygnie i jadę dalej to bardzo szybko osiąga ponownie temperaturę roboczą. W samochodzie ciepłe powietrze zaczyna lecieć w momencie gdy wskazówka zaczyna iść do góry średnio po jakiś 2-3 km.
3. Jeżeli chodzi o uszczelkę pod głowicą to sytuacja miała się tak, że po kupnie była wymiana 3 razy ciągle ją wydmuchiwalo po kilku tysiącach ale to było spowodowane, że jakiś geniusz jeszcze w ASO pomylił korek ustalający głowice( jak zwał tak zwal) i głowica nie przylegała odpowiednio. Zanim doszedłem o co chodzi wyjęty był nawet dół silnika w celu sprawdzenia bloku czy nie jest krzywy. Ostatnia wymiana uszczelki miała miejsca około 60 k temu( uszczelka dobrana odpowiednio grubsza, nowe śruby glowicy, glowica splanowana ) wszystko zrobione zgodnie ze sztuką i jestem pewien że na sto procent prawidłowo.

Dzisiaj wywaliło płyn korkiem znowu, miało to miejsce w trakcie powrotu z pracy po tym jak osiągnął temperaturę roboczą. Rano jak jechałem wszystko było ok mimo osiągnięcia temperatury roboczej.
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Wto 27 Lut 2018, 19:46
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Upg? Ubywa płynu. 2.0hdi 109


Jeżeli piszesz tak jak jest, to jedyna przyczyna może być pęknięta głowica albo uszkodzona pompa wodna lub znów uszczelka.
Aby zweryfikować pęknięcia głowicy, to spróbuj na zimnym silniku odkręcić korek ze zbiorniczka i następnie uruchom silnik, następnie poczekaj aż troszkę się na grzeje silnik i jeśli w tym samym czasie ze zbiorniczka wyrównawczego będzie płyn się podnosił bądź wylewać się wraz ze wzrostem temperatury to można stwierdzić uszkodzenia uszczelki bądź nieszczelność głowicy.

Natomiast co do pompy wodnej, to należy obserwować w zbiorniczku wyrównawczym przelew płynu i jeśli będzie brak widoczny przelewów płynu lub sporadycznie oznaki płynu, może oznaczać że pompa jest uszkodzona po stronie wirnika od strony silnika, na którym wirnik obraca się sobie wokół osi, co wówczas powoduje brak obiegu.
W każdym razie musisz to wszystko zweryfikować i po kolei posprawdzać, bo nic innego nie może się dziać.
Powrót do góry
Kacperr94

Czytelnik



Dołączył: 25 Lut 2018
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 2002 2.0 HDi 109
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 10 Mar 2018, 12:19
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Upg? Ubywa płynu. 2.0hdi 109


Przepraszam za przestój. Walczyłem z diagnoza i jakoś mało czasu ostatnio na wszystko.
Więc tak diagnoza jest taka że uszczelka/głowicą do śmietnika. Zrobiłem testy na zawartość CO2 kilkakrotnie + sprawdziłem też na samochodzie świeżo odebranym z salonu czy test napewno dziala.
Głowice i tak muszę kupić drugą, ponieważ stara już nie będzie się nadawała do kolejnego planowania.
Przy okazji wymiany upg lecę z rozrządem pompą itd itd dla świętego spokoju.
Narazie samochód jeździ z wydmuchana uszczelką i będzie musiał wytrzymać jeszcze troche do wymiany.

Mostek co do podnoszenia się płynu to trochę masz rację ale chyba (?)nie do końca jeśli się mylę to mnie popraw:

Płyn chłodniczy zmienia swoją objętość pod wpływem temperatury w związku z tym zawsze ze wzrostem temperatury silnika będzie rósł poziom płynu w zbiorniczku. Czyż nie?Smile

Pozdrawiam serdecznie
Powrót do góry
dzioob

Czytelnik



Dołączył: 03 Gru 2016
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: Berlingo 1,9D 2001r.
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 22 Mar 2018, 10:04
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Upg? Ubywa płynu. 2.0hdi 109


Witam
Miałem podobny przypadek w moim DW8, tylko u mnie płyn znikał na postoju ale tylko wtedy, gdy nie odpuściłem ciśnienia z układu przez poluzowanie korka. Gdy auto stało to w ciągu tygodnia potrafiło wylecieć 0,7l płynu i nie było po nim nawet śladu. Miałem problemy z zapowietrzaniem układu, a przez to z obiegiem płynu i ogrzewaniem.
Podczas pracy silnika w zbiorniczku podnosił się poziom płynu i można było zauważyć bąbelki powietrza. jeździłem tak przez kilka miesięcy, niestety w końcu nastąpiło nieuniknione. Auto nagle przestało palić na wszystkich cylindrach, a na drugi dzień już nie odpaliło w ogóle.
Przyczyną była uszczelka pod głowicą, płyn prawdopodobnie wyciekał do cylindra, a następnie był wyrzucany do wydechu. Wyciek spowodował korozję i dalsze uszkodzenia uszczelki.
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Pon 26 Mar 2018, 21:07
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Upg? Ubywa płynu. 2.0hdi 109


Cytat:
Płyn chłodniczy zmienia swoją objętość pod wpływem temperatury w związku z tym zawsze ze wzrostem temperatury silnika będzie rósł poziom płynu w zbiorniczku. Czyż nie?Smile
Tak będzie zmieniał swoją objętość przy wyższym temperatury silnika, ale na zimnym silniku przez około 10-15 minut pracy silnika nie ma prawa w ogóle się podnosić, to samo dotyczy sprawdzenie testerem na zawartość CO2 w układzie chłodzącym, bo w przeciwnym razie będzie źle odczytane.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy.


CitroenC3 Picasso

27 777

2014r.

179 000 km

pomorskie

CitroenBerlingo

12 999

2007r.

201 000 km

warmińsko-mazurskie

CitroenC1

19 900

2011r.

100 227 km

śląskie

CitroenC3

47 800

2019r.

18 850 km

lubelskie

CitroenC3

15 900

2010r.

227 000 km

wielkopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System