Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C4 Picasso ) Problem z wyrzucaniem biegów - C4GP z 2011 1.6VTI



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C4 Picasso ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
disk_krakow

Debiutant



Dołączył: 09 Lut 2016
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: C4 Grand Picasso 1.6 VTi
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 19 Lut 2018, 00:37
Temat postu:

Problem z wyrzucaniem biegów - C4GP z 2011 1.6VTI


Witam,

mam problem dziwnej natury - czasem nie mogę wyrzucić biegów. Zwłaszcza 1, 3 i wstecznego. Żeby je wyrzucić muszę, albo szarpać się z lewarkiem, albo popuścić sprzęgło (nawet bez przemieszczenia auta) i wtedy idzie normalnie. Silnik zimny, ciepły - bez znaczenia. Problem chyba nie występuje (lub mało/rzadko) na 2ce i 4ce.

1 tys. km temu urwałem linkę do zmiany biegów (bez siłowania się, chciałem ruszyć... a tu lewarek lata)

Ogólnie mam wrażenie, że od jakiegoś czasu (1-2 lata? ~20 tys. km) biegi wchodzą jakby gorzej (są drobne opory)

Auto:
Citroen C4 Grand Picasso z 2011 roku (polski salon, pierwszy właściciel)
1.6 VTI ale silnik z oznaczeniem EP6C / 5FS; VIN VF7UA5FS0BJ611735

Na liczniku 86 tys. km
olej w skrzyni wymieniono przy 60 tys. km
sprzęgło przy 70 tys. km (na oryginał ze serwisu Citroena, ale poza salonem robota)
(przy sprzęgle dziwna sprawa - oryginalny przewód podciśnieniowy był za krótki i miałem "warczenie" przy obrotach rzędu 1500-3000, ustało po przymocowaniu opaską zip przewodu, a potem po wymianie na nowy)

Problem z wyrzucaniem biegów zaczął się prawdopodobnie przed zmianą sprzęgła... ale nie pamiętam tego zbyt dobrze.

Wdzięczny będę za każdą rozsądną sugestię.
Łukasz
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Pon 19 Lut 2018, 12:42
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Problem z wyrzucaniem biegów - C4GP z 2011 1.6VTI


Cytat:
(przy sprzęgle dziwna sprawa - oryginalny przewód podciśnieniowy był za krótki i miałem "warczenie" przy obrotach rzędu 1500-3000, ustało po przymocowaniu opaską zip przewodu, a potem po wymianie na nowy)
O jakim przewodzie podciśnieniowym piszesz, tam nie ma podciśnienia bo ten przewód powinien być przymocowany do zbiorniczka płynu hamulcowego.
Z Twojego opisu można wnioskować, że masz problem z pompą sprzęgła albo z siłownikiem sprzęgła lub linki źle wyregulowane, ale skoro piszesz jak wyżej to trudno mieć wątpliwości co do Twoich problemów.
Powrót do góry
disk_krakow

Debiutant



Dołączył: 09 Lut 2016
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: C4 Grand Picasso 1.6 VTi
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 20 Lut 2018, 12:22
Temat postu:

Sprzęgło


Dzięki za odpowiedź - a czy jest możliwość jakiegoś ograniczenia zgadywania? Na coś mogę zwrócić uwagę?
Powinny być jakieś dodatkowe symptomy?

Na razie usterka jest na tyle nieokreślona, że nawet nie mam jej jak pokazać mechanikowi (wczoraj mechanik jeździł pół godziny autem, kombinował, zmieniał biegi, ruszał/stawał i się nie pojawiła...)

Nie drążę tak z ciekawości - chciałbym tym autem na wakacje pojechać dość daleko.

Łukasz
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Wto 20 Lut 2018, 13:41
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Problem z wyrzucaniem biegów - C4GP z 2011 1.6VTI


Cytat:
chciałbym tym autem na wakacje pojechać dość daleko
Jeszcze zdążysz pojechać i na pewno pojedziesz, ale najpierw trzeba wyjaśnić pewne rzeczy o którym nie odpisałeś jeszcze, a pytanie były: O jakim przewodzie podciśnieniowym piszesz,

Cytat:
Na coś mogę zwrócić uwagę? Powinny być jakieś dodatkowe symptomy?
Powinny być, ale za mało wnosisz do tego tematu, a zwrócenie uwagę to: Czy na postoju i nie odpalonym silniku biegi luźno wchodzą.
Jak biegi wchodzą luźno bez oporu to problemy leżą w układzie sprzęgłowym, a jak z oporem i ciężko wchodzą to problemy leżą w samej skrzyni biegów lub źle wyregulowane linki, oczywiście mowa jest na nie odpalonym jeszcze silniku.
O reszcie problemów musisz najpierw odpisać, aby problem rozwiązania problemów miało swoją kolejność.
Powrót do góry
MyNameIsNobody

Dyskutant



Dołączył: 21 Lut 2017
Posty: 77
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dolnośląskie
Posiadane auto: Renault Kadjar 1.5 dCi
Piwa: 3/5
Wysłany: Wto 20 Lut 2018, 18:06
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Problem z wyrzucaniem biegów - C4GP z 2011 1.6VTI


Może jest tak jak tutaj:
https://forum-mechanika.pl/threads/ananasy-czyli-przypadki-ktore-nas-zdziwily.8492/page-118#post-350824
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Wto 20 Lut 2018, 18:06
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
MyNameIsNobody

Dyskutant



Dołączył: 21 Lut 2017
Posty: 77
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dolnośląskie
Posiadane auto: Renault Kadjar 1.5 dCi
Piwa: 3/5
Wysłany: Wto 20 Lut 2018, 18:06
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Problem z wyrzucaniem biegów - C4GP z 2011 1.6VTI


Może jest tak jak tutaj:
https://forum-mechanika.pl/threads/ananasy-czyli-przypadki-ktore-nas-zdziwily.8492/page-118#post-350824
Powrót do góry
disk_krakow

Debiutant



Dołączył: 09 Lut 2016
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: C4 Grand Picasso 1.6 VTi
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 21 Lut 2018, 22:41
Temat postu:

Skrzynia


Mostek123 napisał:
Cytat:
chciałbym tym autem na wakacje pojechać dość daleko
Jeszcze zdążysz pojechać i na pewno pojedziesz, ale najpierw trzeba wyjaśnić pewne rzeczy o którym nie odpisałeś jeszcze, a pytanie były: O jakim przewodzie podciśnieniowym piszesz,


Postaram się. W citroenie serwis opisano na fakturze jako "przewód sprzęgła" 9675299080 - taki gumowy wygięty w literę u dość sporą. Części sam kupowałem.

Cytat:
Cytat:
Na coś mogę zwrócić uwagę? Powinny być jakieś dodatkowe symptomy?

Powinny być, ale za mało wnosisz do tego tematu, a zwrócenie uwagę to: Czy na postoju i nie odpalonym silniku biegi luźno wchodzą.


Na płaskim (i ciepłej skrzyni) biegi wchodzą równo... bez sprzęgła i ze sprzęgłem tak samo akurat jak stoję.
Jedyne co mogę powiedzieć, to że nim bieg "wejdzie/wyjdzie" jest moment oporu i wymaga on siły rzędu 2-4kg (jednym palcem przechodziłem z 3<->4 i wymagana siła wydaje się być mniejsza niż niezbędna do podniesienia 6l wody)

Cytat:

Jak biegi wchodzą luźno bez oporu to problemy leżą w układzie sprzęgłowym, a jak z oporem i ciężko wchodzą to problemy leżą w samej skrzyni biegów lub źle wyregulowane linki, oczywiście mowa jest na nie odpalonym jeszcze silniku. O reszcie problemów musisz najpierw odpisać, aby problem rozwiązania problemów miało swoją kolejność.


Dziś mi się "4" dwa razy lekko przycięła... ale popuściłem sprzęgło i poszło gładko.

Dzięki za wszelką pomoc.
Łukasz
Powrót do góry
disk_krakow

Debiutant



Dołączył: 09 Lut 2016
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: C4 Grand Picasso 1.6 VTi
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 21 Lut 2018, 22:41
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Problem z wyrzucaniem biegów - C4GP z 2011 1.6VTI


MyNameIsNobody napisał:
Może jest tak jak tutaj:
https://forum-mechanika.pl/threads/ananasy-czyli-przypadki-ktore-nas-zdziwily.8492/page-118#post-350824


Jak rozumiem, cappuccino jest pytaniem o olej - przy 57 tys. km zmieniano olej w skrzyni biegów (na Elf 75w80 tranself)

Łukasz
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Czw 22 Lut 2018, 14:59
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Problem z wyrzucaniem biegów - C4GP z 2011 1.6VTI


Cytat:
W citroenie serwis opisano na fakturze jako "przewód sprzęgła" 9675299080 - taki gumowy wygięty w literę u dość sporą. Części sam kupowałem.
No rozumiem już tego, czyli od pompki sprzęgłowej do siłownika sprzęgłowej.

Cytat:
Na płaskim (i ciepłej skrzyni) biegi wchodzą równo... bez sprzęgła i ze sprzęgłem tak samo akurat jak stoję.
Dobrze, a jak na zimnym biegi się zachowują?

Cytat:
na Elf 75w80 tranself
Jaki olej ma ten specyfikacje, bo według katalogu to 97 30 A2 a ten co zalałeś nie jest przystosowany do tej skrzyni biegów.
U Ciebie skrzynia ma oznaczenie:CP 15X76
OZNACZENIE (DP5F) DP56
Ten co zalałeś to na daje do skrzyni o oznaczeniu: PXX i P-Type.
Powrót do góry
disk_krakow

Debiutant



Dołączył: 09 Lut 2016
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: C4 Grand Picasso 1.6 VTi
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 25 Lut 2018, 20:26
Temat postu:

Lusterko


Sorry, ale odpowiem jak odzyskam auto - mam rozwalone lusterko i auto trafiło do serwisu
(bo z ubezpieczenia likwiduję).
Dzięki za info o oleju - skoro jest w serwisie, zapytam o wymianę na właściwy, może nie zginę od ceny Wink

Łukasz
Powrót do góry
disk_krakow

Debiutant



Dołączył: 09 Lut 2016
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: C4 Grand Picasso 1.6 VTi
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 14 Maj 2019, 14:47
Temat postu:

Bez rozwiązania na razie


Z uwagi na pytanie opisuje dla innych - niestety na razie bez remedium.

Jeżdżę dalej (mam 102 tys. na liczniku), w międzyczasie dodatkowa wymiana oleju w skrzyni na właściwy zgodnie z tym co mi tutaj podano (chyba przy ok. 90 tys. km). Także w międzyczasie urwałem linkę/ki od zmiany biegów (gałka mi luźno latała i tyle). Po wymianie obu w/w jakby nieco lepiej.

Teraz praktycznie problem występuje tylko na zimnej skrzyni - przy wrzuceniu 1... czasem muszę najpierw "2", potem jeden... a i czasem to nie pomaga i muszę prawie na siłę (10kg?) wrzucić "1". Po lekkim rozgrzaniu się silnika (1-3 minuty!) problem ustępuje prawie całkiem (są lekkie opory, czasami).

Od dawna czasem też nie mogę wyrzucić biegu w czasie jazdy (chyba tylko "1", próbuję na sprzęgle i nie puszcza - muszę wtedy podjechać kawałek i wtedy nagle mogę). Podobne problemy chyba zdarzały się na wstecznym, ale przeszło.

Poważnie się zastanawiam, czy nie mam jakiś elementów w skrzyni biegów skopanych (np. coś się z/odłamało i gdzieś blokuje elementy i nie chodzi tu np. o rozgrzanie silnika a np. wibrację, aby odblokować jakiś szajs w gęstym oleju).

Ogólnie teraz mam odruchy na to (że nie da się wyrzucić biegu w korku i trzeba docisnąć podjechać i dopiero można bieg wyrzucić) i auta nie pożyczam.

Łukasz
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Sro 15 Maj 2019, 15:45
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Problem z wyrzucaniem biegów - C4GP z 2011 1.6VTI


Jaką masz linkę tą regulowaną? (oczywiście tą co kupiłeś)
Jak biegi wchodzą na nieodpalonym silniku? (Jeżeli nadal ciężko biegi wchodzą to wina niedoregulowania linki)
Musisz odczepić linki ze skrzyni i sprawdzić czy bez tych linek biegi w chodzą lekko.
_________________
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
Regulamin to nie wróg, a przyjaciel który uchroni Ciebie przed kwarantanną.
Powrót do góry
disk_krakow

Debiutant



Dołączył: 09 Lut 2016
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: C4 Grand Picasso 1.6 VTi
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 24 Cze 2019, 14:57
Temat postu:

Rozwiązanie


Mostek123 napisał:
Jaką masz linkę tą regulowaną? (oczywiście tą co kupiłeś)
Jak biegi wchodzą na nieodpalonym silniku? (Jeżeli nadal ciężko biegi wchodzą to wina niedoregulowania linki)
Musisz odczepić linki ze skrzyni i sprawdzić czy bez tych linek biegi w chodzą lekko.


Urwanie linki było objawem jak sądzę - bo problemy były dużo przed i nie ustąpiły po wymianie.

Co do reszty niestety nie miałem czasu dociekać. Byłem w firmie zajmującej się remontem skrzyni biegów (4grear) i oni wskazali na sprzęgło i ewentualnie małą szansę na usterkę skrzyni. Więc oddałem im skrzynię do przeglądu (250zł), na którym nic nie wykryto, wymieniłem olej na zgodny ze specyfikacją (w/w w postach) i wymieniłem sprzęgło na Luka.

W międzyczasie od znajomego miałem zgłoszenie, że zaprzyjaźniony mechanik mocno sugeruje zapowietrzone sprzęgło, ale auto było już w robocie, więc nie było o czym rozmawiać Sad

Na razie wszystko OK, przez dobrą chwilę musiałem odzwyczajać się od problemów Smile

Łukasz
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C4 Picasso ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C4 Picasso »

Opinie o samochodach Citroen C4 Picasso - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C4 Picasso ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy.


CitroenC4 Aircross

38 900

2012r.

211 000 km

łódzkie

CitroenC4 Grand Picasso

37 500

2014r.

165 000 km

pomorskie

CitroenC5

7 300

2006r.

295 000 km

śląskie

CitroenDS5

45 900

2013r.

197 000 km

śląskie

CitroenC3 Picasso

23 900

2012r.

134 000 km

wielkopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System