Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C8 ) Dziwne zachowania elektroniki - czy jest się czego obawiać?



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C8 ) Elektronika/Elektryka/Komunikaty.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Francuz_C8
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 20 Maj 2016
Posty: 1450
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wyżyna Lubelska
Posiadane auto: Citroën, C8, Exclusive, 2.2 HDi ML6CL, 2005... i jakieś dwa niemieckie.
Piwa: 84/53
Wysłany: Nie 04 Lut 2018, 16:33
Temat postu:

Dziwne zachowania elektroniki - czy jest się czego obawiać?


Witajcie,

Wczoraj z C8 podziało się coś dziwnego. Odpowiedzi na pytania, które zadam chyba znam, ale wolę się upewnić, bo większość z Was ma pewnie rozleglejszą wiedzę na temat Cytrynek. Po kolei (będzie długo):

Rano wszystko działało bez zarzutu. Czujniki parkowania działały, pokazywały odległość. Auto postało jakieś 40 minut po dłuższej trasie, po odpaleniu przywitał nas komunikat: "Awaria asystenta parkowania." i "Awaria tylnych czujnikow parkowania.". Rzeczywiście, po wbiciu wstecznego nie pokazywała się już wizualizacja, ale czasem na ułamek sekundy ukazywała się sylwetka samochodu, jednak bez kresek sygnalizujących odległość. To jednak nie koniec historyjki.

Po powrocie do domu oczywiście gdybania, co to mogło być. Typy są dwa: centralka lub czujniki. Zasugerowano mi sprawdzenie bezpiecznika. Był dobry, ale tego się domyślałem, gdyż odpowiada on za różne inne funkcje (przesuwne drzwi, alarm niezapięcia pasa), z którymi problemu nie było. Po przyłożeniu palca do czujników nie czuć pulsowania, nie słychać żadnego dźwięku. W tej kwestii 1:0 dla auta.

Po chwili jednak postanowiliśmy z tatą sprawdzić jeszcze bezpiecznik opisany jako "Poduszka powietrzna" w nadziei, iż rozwiąże to problem z komunikatem mówiącym o ich awarii. Bezpiecznik wyglądał na dobry, ale zachciało się upewnić... "Pożyczyliśmy" więc bezpiecznik opisany jako "Moduł sterujący przyczepy" (nie mieliśmy żadnego bezpiecznika 5A). Zapłon zadziałał, ale auto nie odpaliło. Próba 2 i nagle... BUM! SAMODESTRUKCJA! Awaria hamulców, "choinka", kreski zamiast przebiegu, same włączają się wycieraczki, silnik nie pracuje. Po założeniu bezpieczników tak, jak były wcześniej wszystko ucichło. Pozostała tylko "Awaria systemu sterowania silnikiem", ale auto jeździ chyba dobrze... (choć trasa próbna była krótka, więc ciężko coś stwierdzić...)

Pytania:

- czy błąd dot. systemu sterowania jest błędem fantomowym, tzn. powstałym w wyniku zawieszenia się elektroniki i wystarczy go wykasować, a problemu nie będzie?

- czy moduł sterujący przyczepą jest rzeczywiście tak ważny, że chwilowy brak jego bezpiecznika powoduje unieruchomienie auta? Czy może on być powiązany z innymi systemami, np. hamulcami, co powodowałoby wyświetlenie się ich błędu?

- że czujniki z zaistniałą sytuacją nie są powiązane jestem prawie pewien, ale... Swoją drogą - gdzie jest ich centralka, bo ją w pierwszej kolejności chcę sprawdzić (jeśli to nie ona, to zostaje chyba tylko szukanie zepsutego czujnika)?

Przepraszam, że tak długo, ale może dzięki temu łatwiej będzie nam dojść do jakiejś konkluzji. Mam nadzieję, że to tylko przez tę zabawę bezpiecznikami i nie było żadnego zwarcia, ani nic, no ale żeby jeden bezpiecznik tak oddziaływał na całe auto? Nie wiem... Trochę mnie to wszystko przestraszyło.

Pozdrawiam i czekam na podpowiedzi - jestem ciekaw waszej opinii.

EDIT: Błąd systemu sterowania po kolejnym odpaleniu nie wyświetlił się.
_________________
Do poczytania:
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
ZPA www.francuskie.pl
Moje C8
Było fajnie... a potem przekroczył 270 tysięcy :p


Ostatnio zmieniony przez Francuz_C8 dnia Nie 04 Lut 2018, 23:24, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Nie 04 Lut 2018, 18:48
Temat postu:

Re: ( Citroen C8 ) Dziwne zachowania elektroniki - czy jest się czego obawiać?


Cytat:
Zapłon zadziałał, ale auto nie odpaliło. Próba 2 i nagle... BUM! SAMODESTRUKCJA! Awaria hamulców, "choinka", kreski zamiast przebiegu, same włączają się wycieraczki, silnik nie pracuje. Po założeniu bezpieczników tak, jak były wcześniej wszystko ucichło. Pozostała tylko "Awaria systemu sterowania silnikiem", ale auto jeździ chyba dobrze...
Warto przyjrzeć się masy pojazdu a z tym bezpiecznikiem to prawdopodobnie zbieg okoliczności.
Brak masy powoduje: Brak możliwości reakcji rozrusznika oraz choinka po całym BSI. (od akumulatora sprawdź wszystkie połączenie masy które wychodzi od akumulatora i lepiej poprawić zanim znów nie wystąpi taki problem).

Cytat:
- czy błąd dot. systemu sterowania jest błędem fantomowym, tzn. powstałym w wyniku zawieszenia się elektroniki i wystarczy go wykasować, a problemu nie będzie?
Tak, ale nie oznacza że problemu nie będzie, bo tylko zapisany błąd skasujesz.
Powrót do góry
Francuz_C8
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 20 Maj 2016
Posty: 1450
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wyżyna Lubelska
Posiadane auto: Citroën, C8, Exclusive, 2.2 HDi ML6CL, 2005... i jakieś dwa niemieckie.
Piwa: 84/53
Wysłany: Nie 04 Lut 2018, 19:03
Temat postu:

Re: ( Citroen C8 ) Dziwne zachowania elektroniki - czy jest się czego obawiać?


Dziękuję. Na razie się uspokoiło i nie pokazuje żadnych błędów poza czujnikami i poduszkami, ale one były już wcześniej. Przyznam, że pierwszy raz się taka sytuacja zdarzyła... Trochę dziwny zbieg okoliczności, no ale w sumie sprawdzić nie zaszkodzi.
_________________
Do poczytania:
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
ZPA www.francuskie.pl
Moje C8
Było fajnie... a potem przekroczył 270 tysięcy :p
Powrót do góry
jacekbed

Stały Bywalec



Dołączył: 19 Paź 2014
Posty: 181
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraśnik
Posiadane auto: Citroen C5 1.6 HDI FAP 2006r.
Piwa: 5/1
Wysłany: Pon 05 Lut 2018, 09:00
Temat postu:

Re: ( Citroen C8 ) Dziwne zachowania elektroniki - czy jest się czego obawiać?


Jeśli chodzi o czujniki parkowania to w pierwszej kolejności podłącz pod kompa i zobacz który czujnik ma awarię bo podejrzewam że masz po prostu któryś z czujników wadliwy i takie komunikaty jak awaria asystenta...najczęściej na to wskazują.
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Pon 05 Lut 2018, 10:22
Temat postu:

Re: ( Citroen C8 ) Dziwne zachowania elektroniki - czy jest się czego obawiać?


Cytat:
Swoją drogą - gdzie jest ich centralka, bo ją w pierwszej kolejności chcę sprawdzić (jeśli to nie ona, to zostaje chyba tylko szukanie zepsutego czujnika)?
Moduł sterujący systemu wspomagania parkowania znajdziesz w tylnej części auta z prawej strony za osłoną a przy czujniku sprawdź dobrze instalację wszystkich czujników, bo też często się zdarza przerwa instalacji idące do czujnika. Lecz tak jak wyżej kolega pisze, podłącz pod komputer i będziesz wiedział w czym jest problem.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 05 Lut 2018, 10:22
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Francuz_C8
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 20 Maj 2016
Posty: 1450
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wyżyna Lubelska
Posiadane auto: Citroën, C8, Exclusive, 2.2 HDi ML6CL, 2005... i jakieś dwa niemieckie.
Piwa: 84/53
Wysłany: Pią 09 Lut 2018, 23:20
Temat postu:

Re: ( Citroen C8 ) Dziwne zachowania elektroniki - czy jest się czego obawiać?


No to tak: w poniedziałek znów był przelot do Warszawy. W drodze powrotnej jakiegoś lepszego humoru dostał, bo czujniki zaczęły działać i pokazywać odległość, błędów nie było. Nie nacieszyłem się takim stanem rzeczy długo - dziś jest tak, jak było wcześniej. Auto stoi w zamykanym garażu, więc gdyby tam było coś do wyschnięcia, to już by pewnie wyschło. Czyli bez podłączenia do komputera raczej się nie obędzie.
_________________
Do poczytania:
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
ZPA www.francuskie.pl
Moje C8
Było fajnie... a potem przekroczył 270 tysięcy :p
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C8 ) Elektronika/Elektryka/Komunikaty. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C8 »

Opinie o samochodach Citroen C8 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C8 ) Elektronika/Elektryka/Komunikaty.


CitroenC4 Grand Picasso

49 800

2017r.

152 000 km

małopolskie

CitroenC4

12 900

2009r.

208 300 km

śląskie

CitroenC4 Aircross

42 900

2012r.

101 000 km

mazowieckie

CitroenC3

27 900

2014r.

98 000 km

wielkopolskie

CitroenC8

21 900

2011r.

263 000 km

łódzkie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System