Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C4 Picasso ) Zagmatwanie z kołami. Szerokość standardowa felgi C4P?



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C4 Picasso ) Zawieszenie-układ jezdny-układ hamulcowy-układ kierowniczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SpiderPig

Czytelnik



Dołączył: 14 Paź 2017
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: citroen, C4, Picasso, 2.0 HDI 136kM
Piwa: 0/1
Wysłany: Sob 14 Paź 2017, 18:09
Temat postu:

Zagmatwanie z kołami. Szerokość standardowa felgi C4P?


Cześć,

Od dwóch miesięcy razem z narzeczoną jeździmy C4P. Jako, że sezon zimowy się zbliża pomyślałem o zmianie ogumienia (bądź ewentualnym zakupie całych kół zimowych).

Zacząłem zastanawiać się nad rozmiarem nowych opon (pomyślałem o węższych 205/65 16 lub o standardowych) i odszukałem informację o standardowym rozmiarze 215/55 R16 (silnik 2.0 HDI 136 kM).

Poszedłem obejrzeć, co w tym momencie znajduje się na felgach a moim oczom ukazał się opis 225/60 R16 (standardzik dla C5 według google). Problem polega na tym, że to około 5% większa średnica zewnętrzna niż ta zalecana… (no i dość szeroko może na 215 czy 205 dałoby się trochę paliwa zaoszczędzić)

Chciałbym poprosić was o pomoc w usystematyzowaniu tego co mogę wiedzieć na temat tej felgi i opony.

Czy jest możliwe, że na standardową felgę 16’’ od C4P założono oponę o szerokości 225 ?) Jeżeli nie to znaczy, że mam oprócz złej opony, również złą felgę. Jaka jest szerokość standardowej felgi C4P?

Serwis https://www.oponeo.pl/narzedzia/dobor-felgi-do-opony
Mówi, że zalecane szerokości to odpowiednio: 6,5 dla 225/60 ; 7 dla 215/55 ; 6 dla 205/65.

Jeżeli mam oryginalną felgę będę zastanawiał się nad naciągnięciem nowych opon na nią lub nad kupnem stalowych zimowych 6x16 cali pod wąską oponę. Jeżeli mam nieoryginalną felgę to najprawdopodobniej będę próbował ją sprzedać lub dobrać do niej letnie opony na następny sezon.

Może potraficie coś doradzić, z chęcią rozważę wasze pomysły. Musze przyznać, że jestem lekko zagubiony w tym wszystkim. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie opon/felg? Indeks nośności od 93?

Pozdrawiam serdecznie.
Powrót do góry
marcin2m

Dyskutant



Dołączył: 26 Cze 2012
Posty: 81
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Peugeot 3008 1.6 HDI 120KM
Piwa: 2/2
Wysłany: Sob 14 Paź 2017, 19:13
Temat postu:

Re: Zagmatwanie z kołami. Szerokość standardowa felgi C4P?


SpiderPig napisał:
Cześć,
...
Czy jest możliwe, że na standardową felgę 16’’ od C4P założono oponę o szerokości 225 ?) Jeżeli nie to znaczy, że mam oprócz złej opony, również złą felgę. Jaka jest szerokość standardowej felgi C4P?
...
Pozdrawiam serdecznie.


Wszystko jest możliwe z tą felgą ale rozmiary opon, które wymienileś da się zamontować na szerokości felg od 6 do 7.5. Oczywiście wyglądać to może różnie, no i reakcje samochodu będą różne - trudno przewidzieć jakie. Zanim nie zmierzysz felgi nie będziesz wiedział.
Można kombinować i po VIN sprawdzić jakie felgi dała fabryka. Później poszukać takiego modelu w necie i zobaczyć czy u Ciebie wygląda felga tak samo (wzór). Najpewniej jednak zmierzyć.

Są tacy co wymienili 215 na 205 aby zmniejszyć koszty zakupu opon i jeżdzą, a w Twoim przypadku może chodziło o "efekt wizualny".

Index nośności 93 i wszystko co powyżej będzie OK, ale im wyższy tym opona bardziej sztywniejsza = mniej komfortowa. 93 w zupełności wystarczy.

Założyłbym na początek, że masz opony, które miały "poprawić" wygląd. Felgę zmierzysz u dowolnego oponiarza.

No i to punkt wyjścia.

A później musisz sam podjąć decyzję. Opony w rozmiarze 215 są dużo droższe od 205. Ale opon nie kupuje się na jeden sezon więc ja jestem zdania, że rozmiary powinny być takie jak fabryka proponuje.. co nie oznacza że na innym rozmiarze jeździć się nie da. Wszystko jednak ma jakieś mniejsze lub większe znaczenie (konsekwencje, np szersza opona = większe opory toczenia, węższa być może mniejszy komfort, może większe zużycie).
_________________
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
JDANIL

Debiutant



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 24
Skąd jesteś (miejscowość / region): BIAŁYSTOK
Posiadane auto: C4 GP 1,8 benzyna-gaz 2009
Piwa: 3/2
Wysłany: Pon 16 Paź 2017, 06:15
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Zagmatwanie z kołami. Szerokość standardowa felgi C4P?


Cześć. Najbardziej zbliżone do oryginału 215×55×16 są opony o rozmiarze 205×60×16 . Delikatnie węższe ale wysokością prawie identyczne. Ja na takich jeżdżę.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C4 Picasso ) Zawieszenie-układ jezdny-układ hamulcowy-układ kierowniczy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C4 Picasso »

Opinie o samochodach Citroen C4 Picasso - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C4 Picasso ) Zawieszenie-układ jezdny-układ hamulcowy-układ kierowniczy


CitroenBerlingo

12 999

2007r.

201 000 km

warmińsko-mazurskie

CitroenC3 Aircross

62 990

2019r.

19 000 km

śląskie

CitroenC4 Grand Picasso

51 800

2018r.

171 000 km

małopolskie

CitroenC4 SpaceTourer

59 800

2019r.

134 000 km

małopolskie

CitroenC5

18 990

2010r.

233 000 km

wielkopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System