Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C4 Picasso ) Błąd skrzyni MCP, niemal wyłącznie przy zimnym silniku


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C4 Picasso ) Elektronika/Elektryka/Komunikaty.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zly

Debiutant



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 23
Skąd jesteś (miejscowość / region): PL
Posiadane auto: c4gp
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 08 Kwi 2016, 19:37
Temat postu:

Błąd skrzyni MCP, niemal wyłącznie przy zimnym silniku


Witam

Mija już miesiąc czasu odkąd zaczęły sie problemy z pół-automatyczną skrzynią w moim c4 (wersja przed liftem, 1.6hdi 110KM). Początkowo chwilowo pojawiała sie informacja "gearbox fault" na wyświetlaczu ale nie wpływało to na użytkowanie. Obecnie wyświetlenie w/w komunikatu = unieruchomieniu pojazdu na minutę-trzy.

Ogólnie jakie są objawy:
-na zimnym silniku często (ale nie zawsze) pojawia sie komunikat i nie ma reakcji na przełączanie trybu za pomocą manetki przez czas do 5ciu minut pracy silnika
-gdy wyświetli tryb A1 to auto porusza się do przodu i prawidłowo zmienia biegi
-przy wybranym połozeniu automatycznym do przodu, potrafi przestawić na chwilę na tryb

manualny (przez pierwsze 10-20s)
-przy trybe manualnym potrafi przełączyć na tryb automatyczny (przez pierwsze 10-20s

jazdy)

Co zrobiłem:
-wymieniem czujnik STOP (w związku z innymi błędami: ESR/ABS, nie działający automatyczny ręczny); nic to nie zmieniło
-sprawdziłem poziom płynu od sterowania - na w miarę poziomej powierzchni, stan po dekompresji ciśnienia był niemal na równi ze znacznikiem "A"); po tej operacji, czyli

dekompresja, nabicie ciśnienia, odpowietrzanie, przez 3 dni był spokój
-wypiąłem 5 wtyczek z kalkulatora skrzyni (dostepne od przodu - dwie główne i trzy od czujników) i potraktowałem je sprayem typu "kontakt" (mimo wszystko styki były

zabezpieczone jakimś mazidłem)
-wymiania oleju w skrzyni 4 miesiące temu
-rozłożylem manetkę od zmiay biegów, liczac na to, że jest mechaniczna, niestety jest w pełni eletroniczna i raczej nie ma co się w niej uszkodzić.

Inne problemy auta:
-błędy ESR/ABS, jednak ABS działa prawidłowo
-syczące serwo które wymienię w niedługim czasie
-zatkany FAP w 73%
-nie działa automatyczny ręczny, często mimo wciśnięcia przycisku odpuszczania ręcznego, potrafi go ponownie zaciągnąć

Aktualnie z autem jestem za granicą dlatego muszę polegać na swoich możliwościach. W przyszłym tygodniu zamierzam przeczyścić FAP i sprawdzic czy czujniki ABS nie są zabrudzone. Czy są jeszcze gdzieś jakieś wtyczki które powinienem sprawdzić (związane ze sterowaniem) ew gdzie doszukiwac się problemu? Często jest informacja, że EGR "sieje błędami" ale samo urzadzenie raczej działa prawidłowo, tzn. nie czuć, że brakuje mocy, nie dymi przy mocnym wcisnięciu pedału "gazu", przy teście w diagboxie sychać jego pracę.

Link do wydruku błędów z diagboxa: http://tnij.org/c4gp_bledy
m.in:
P0490 (sygnał położenia elektrycznego zaworu EGR)
P1459 (sygnał położenia elektrycznego zaworu EGR)
P0409 (sygnał położenia elektrycznego zaworu EGR)
P1394 (defekt kalkulatora skrzyni biegów)
P0571 (sygnał stycznika hamulca)
P1718 (usterka sygnału dźwigni zmiany biegów)


Ostatnio zmieniony przez zly dnia Pią 08 Kwi 2016, 23:06, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Cypcio

Auto Maniak



Dołączył: 19 Lis 2014
Posty: 828
Skąd jesteś (miejscowość / region): Płock
Posiadane auto: C4 GP II 2014 2.0 BHDi AUTOMAT
Piwa: 80/4
Wysłany: Pią 08 Kwi 2016, 22:01
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Błąd skrzyni MCP, niemal wyłącznie przy zimnym silniku


Obawiam się ze tu na forum nikt ci nie pomoże. jak masz możliwość podmienić kalkulator od MCP to jest jakaś myśl.
_________________
Maciek
Pomogłem - brawo JA.
Powrót do góry
zly

Debiutant



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 23
Skąd jesteś (miejscowość / region): PL
Posiadane auto: c4gp
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 08 Kwi 2016, 23:01
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Błąd skrzyni MCP, niemal wyłącznie przy zimnym silniku


Dziekuję za odpowiedź.

Jest szansa, że problemy z załączaniem biegu moga wynikać z jednego z czujników przy skrzyni? Ew czy zdarzają sie awarie manetki sterującej bądź czy olej sterowania hydraulicznego podlega wymianie?

Pozdrawiam
Powrót do góry
jacekczewa

Auto Maniak



Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 3784
Skąd jesteś (miejscowość / region): Czestochowa
Posiadane auto: Citro DS 5 2,0 hdi 163 KM 2014R
Piwa: 323/2
Wysłany: Sob 09 Kwi 2016, 10:53
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Błąd skrzyni MCP, niemal wyłącznie przy zimnym silniku


- po pierwsze zacina Ci sie zawór egr - do wymiany ( czyszczenie rzadko pomaga - przy ponownym montażu popodginaj styki we wtyczce i w silniczku zaworru egr - bardzo często nie stykają po ponownym podłaczeniu - totalne wielkie G )
- po drugie ciekawe czemu masz ciągle bład od wyłacznika stopu - może żle ustawiony skok lub wadliwy styk i nie synchronizuje działania obwodu światła z sygnałem do sterownika abs
- FAp nie ma nic do rzeczy...szkoda na razie czasu lepiej sprawdz to co napisałem wczesniej Smile
Powrót do góry
gadu-gadu
zly

Debiutant



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 23
Skąd jesteś (miejscowość / region): PL
Posiadane auto: c4gp
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 09 Kwi 2016, 15:18
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Błąd skrzyni MCP, niemal wyłącznie przy zimnym silniku


Na egr przyjdzie pora jak zjadę do PL. Wyłącznik ustawiałem wg instrukcji czyli jak pedał hamulca jest zwolniony to druga część bolca (szersza) jest niemal (brakuje ok 0,5mm) na równi z obudową czujnika.

Fap'a muszę wyczyścić bo spalanie mam wysokie , tzn wyzsze niz jak zakupiłem auto (było w trasie ok 6,2l a teraz jest 7) no i 73% to już wysoka wartość.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sob 09 Kwi 2016, 15:18
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
jacekczewa

Auto Maniak



Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 3784
Skąd jesteś (miejscowość / region): Czestochowa
Posiadane auto: Citro DS 5 2,0 hdi 163 KM 2014R
Piwa: 323/2
Wysłany: Sob 09 Kwi 2016, 21:10
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Błąd skrzyni MCP, niemal wyłącznie przy zimnym silniku


jakie 73...wyznacznikiem zapchania fapa jest ilośc zgromadzonego dodatku wyrażona w gramach oraz ciśnienie różnicowe na wolnych obrotach....
Powrót do góry
gadu-gadu
zly

Debiutant



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 23
Skąd jesteś (miejscowość / region): PL
Posiadane auto: c4gp
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 09 Kwi 2016, 21:19
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Błąd skrzyni MCP, niemal wyłącznie przy zimnym silniku


Taką wartość odczytałem w Diagboxie.
Powrót do góry
Cypcio

Auto Maniak



Dołączył: 19 Lis 2014
Posty: 828
Skąd jesteś (miejscowość / region): Płock
Posiadane auto: C4 GP II 2014 2.0 BHDi AUTOMAT
Piwa: 80/4
Wysłany: Nie 10 Kwi 2016, 08:36
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Błąd skrzyni MCP, niemal wyłącznie przy zimnym silniku


Tak się podaje dla uproszczenia aby zorientować kogoś o skali zjawiska. Do 90 możesz spokojnie jeździć. Potem wypalanie.
_________________
Maciek
Pomogłem - brawo JA.
Powrót do góry
costam000

Auto Maniak



Dołączył: 03 Kwi 2009
Posty: 1596
Skąd jesteś (miejscowość / region): silesia ;)
Posiadane auto: C4 GP 1.6 HDI 2009 Exclusive
Piwa: 307/4
Wysłany: Nie 10 Kwi 2016, 13:57
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Błąd skrzyni MCP, niemal wyłącznie przy zimnym silniku


podczepię się trochę - sprawdziłem w weekend parametry u siebie i mam: masa dodatku w filtrze 102g
czy taka wartość to już za dużo i konieczne jest czyszczenie/wymiana FAP ?
wypalanie mam co około 250km - jazda głównie po mieście
Powrót do góry
jacekczewa

Auto Maniak



Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 3784
Skąd jesteś (miejscowość / region): Czestochowa
Posiadane auto: Citro DS 5 2,0 hdi 163 KM 2014R
Piwa: 323/2
Wysłany: Nie 10 Kwi 2016, 18:07
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Błąd skrzyni MCP, niemal wyłącznie przy zimnym silniku


102 gramy to powiedzmy 50 procent , czyszczenie fapa powinno przeprowadzić się ok 180 - 200 chociaz ja miałem 200 gram i wszystko śmigało bez problemu, ciśnienie róznicowe na postoju wynosiło 0, przebieg ok 200 tys km tyle że ja codziennie przejeżdzam trasę ok 50 km w ruchu mieszanym - poza miastem może nie za szybko ale z równa prędkością 70 km ( 15 km)
Powrót do góry
gadu-gadu
costam000

Auto Maniak



Dołączył: 03 Kwi 2009
Posty: 1596
Skąd jesteś (miejscowość / region): silesia ;)
Posiadane auto: C4 GP 1.6 HDI 2009 Exclusive
Piwa: 307/4
Wysłany: Pon 11 Kwi 2016, 11:17
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Błąd skrzyni MCP, niemal wyłącznie przy zimnym silniku


Jacek, dzięki za odpowiedź; jeszcze trochę pojeżdżę Smile
Powrót do góry
zly

Debiutant



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 23
Skąd jesteś (miejscowość / region): PL
Posiadane auto: c4gp
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 15 Kwi 2016, 13:36
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Błąd skrzyni MCP, niemal wyłącznie przy zimnym silniku


Witam ponownie

Dzisiaj podpiąłem diagboxa i okazało, że gdy pół roku temu czyściłem FAPa (nieumiejętnie), nie doprowadziłem procedury do końca tzn nie zastosowałem w diagboxie procedury "wymiana fap". Mimo, że komputer pokładowy ciągle informuje o ryzyku zapchania, wartości parametrów znacznie się obniżyły- obciążenie filtra spadło do 22% (masa całkowita dodatku zgromadzonego w filtrze cząstek stałych wynosi 144g, ciśnienie różnicowe na postoju 0mbar).

Wracając do tematu czyli problemów ze skrzynią, zauważyłem następującą rzecz. Wsiadłem do samochodu, potestowałem diagboxem, odpaliłem, przejechałem parę metrów do przodu, parę do tyłu i wszystko było w porządku (temperatura na zewnątrz 17stopni). Ponownie podpiąłem diagboxa i szukałem różnych ciekawostek. W trakcie coś zapikało z konsoli i wyświetlił się błąd skrzyni na wyświetlaczu (nie poruszałem dźwignią zmiany biegów). W zakładce "standardowe warunki pomiarów" dla połączenia silnik-skrzynia, położenie dźwigni biegów zamiast "N" wskazywało "położenie pośrednie". Poruszałem dźwignią i przez chwilę pojawiały się różne, właściwe położenia ale już po chwili mogłem ustawić albo na "A" albo w pozostałych pozycjach "położenie pośrednie". Oczywiście nie dało się ręcznie ustawić biegów ponieważ jednym z warunków, obok wyłączonego silnika, jest tryb "N".
Podsumowując podejrzewam uszkodzenie manetki zmiany biegów lub wiązki elektrycznej.
Powrót do góry
zly

Debiutant



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 23
Skąd jesteś (miejscowość / region): PL
Posiadane auto: c4gp
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 18 Kwi 2016, 10:03
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Błąd skrzyni MCP, niemal wyłącznie przy zimnym silniku


Czy mogę zastosować nowszy selektor zmiany biegów? Obecny ma oznaczenie 96811352XT i występuje do 2008r, nowsze mają już inne.
Powrót do góry
luknow

Debiutant



Dołączył: 22 Mar 2014
Posty: 18
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rzeszów
Posiadane auto: C4 GP, 2011, 2.0hdi 138KM
Piwa: 2/0
Wysłany: Pon 07 Sty 2019, 11:42
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Błąd skrzyni MCP, niemal wyłącznie przy zimnym silniku


Witam,

Kolego czy może udało Ci sie rozwiązać ten problem ze skrzynią? bo ja mam identyczne objawy jak u Ciebie i byłem na odpowietrzaniu już i adaptacji ale nic to za wiele nie dało. Mechanik chce mi sprzęgło wymieniać ale wg mnie to takie naciąganie mnie na koszty bo jak załączy bieg to zmienia je idealnie nie przeciąga nie szarpie i teraz zgłupiałem Sad
z góry dziękuję za info
Powrót do góry
gadu-gadu
luknow

Debiutant



Dołączył: 22 Mar 2014
Posty: 18
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rzeszów
Posiadane auto: C4 GP, 2011, 2.0hdi 138KM
Piwa: 2/0
Wysłany: Sro 09 Sty 2019, 08:57
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Błąd skrzyni MCP, niemal wyłącznie przy zimnym silniku


OK u mnie temat udało sie usunąć - powodem awarii była uszkodzona manetka od zmiany biegów. Kupiłem używaną za 70zł i problem zniknął - mam nadzieję że na dłużej Smile
Powrót do góry
gadu-gadu
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C4 Picasso ) Elektronika/Elektryka/Komunikaty. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C4 Picasso »

Opinie o samochodach Citroen C4 Picasso - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C4 Picasso ) Elektronika/Elektryka/Komunikaty.


CitroenC5

10 000

2007r.

312 000 km

lubelskie

CitroenBerlingo

36 900

2015r.

197 620 km

mazowieckie

CitroenC4 Grand Picasso

46 900

2015r.

163 000 km

łódzkie

CitroenC3

49 900

2019r.

41 000 km

wielkopolskie

CitroenC-Elysée

32 900

2019r.

107 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System