Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) Poziom oleju



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marxxx

Stały Bywalec



Dołączył: 23 Kwi 2015
Posty: 112
Skąd jesteś (miejscowość / region): małopolska
Posiadane auto: Citroen C5 X7 2008 2.0 HDI
Piwa: 1/7
Wysłany: Sob 20 Cze 2015, 15:37
Temat postu:

Poziom oleju


Witajcie.

Jaka powinna być ilość oleju w naszym samochodzie? Był on wymieniany w moim aucie półtora miesiąca temu, od tego czasu zrobiłem nieco ponad 2000 km.
Gdy sprawdzałem na zimnym silniku po kilku godzinach na parkingu bagnet wskazał jakieś 3/4. Gdy sprawdziłem dziś parę minut po jeździe pokazało mi 1/2.
Jak u Was wyglądają te wskazania? Czy to, że auto od miesiąca robi krótkie odcinki 2-3 km do pracy i z powrotem może być przyczyną, że więcej oleju ubywa?

Auto jest dla mnie świeże stąd ostatnio dosyć dużo pytań.

Pozdro
Powrót do góry
cynamon

Auto Maniak



Dołączył: 22 Maj 2015
Posty: 692
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krosno
Posiadane auto: Citroen C5 X7 Tourer 2.0 16V LPG
Piwa: 25/1
Wysłany: Sob 20 Cze 2015, 23:55
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Poziom oleju


Gdy samochód długo nie jest odpalany (co najmniej kilka godzin), to może pokazać większy stan oleju niż np po postoju kilkanaście minut. Olej może dość długo ściekać do miski olejowej z różnych miejsc silnika (głowica, filtr, itp). Jeżeli chcesz mieć dokładny pomiar, to rób go np zawsze rano przed odpaleniem samochodu.

Jeżeli chodzi o zużycie oleju, to na krótkich dystansach może go spalać więcej niż na trasie. Wydaje mi się, że ma znaczenie stan uszczelniaczy zaworowych i pierścieni tłokowych. Każde odpalenie zimnego silnika to dawka oleju, który przedostanie się przez zimne i sztywne uszczelniacze. Po zagrzaniu silnika uszczelniacze są bardziej miękkie i tym samym skuteczniejsze.


Ostatnio zmieniony przez cynamon dnia Nie 21 Cze 2015, 00:08, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
djbuzer

Auto Maniak



Dołączył: 07 Paź 2014
Posty: 1059
Skąd jesteś (miejscowość / region): SJZ
Posiadane auto: Citroen C5 X7 sedan 2.0 HDI (RDR) 2009
Piwa: 112/11
Wysłany: Sob 20 Cze 2015, 23:58
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Poziom oleju


Witaj Kolego, nie wiem jak jest w 2.0 ale w moim Cytronie po przejechaniu 12000 km od wymiany mam troszkę powyżej 1/2 poziomu na bagnecie bo akurat dziś sprawdzałem, a jeżdżę i krótko i dłuższe trasy. Co do Twojego przypadku jakoś szybko Ci schodzi ten poziom (skoro po 2000 tyś masz 3/4 to za 6000 tyś będziesz miał minimum), wydaje mi się że troszkę dużo go zabrało, nie wiem czy to normalne zachowanie czy zaczyna się coś dziać, no chyba, że mechanik przy wymianie nie zalał Ci do pełna oleju tylko ciut ponad 3/4 poziomu na bagnecie i tak zostało (sprawdzałeś czy było do pełna podziałki ?). A nie masz gdzieś jakiegoś wycieku ? sprawdziłeś silnik czy nie jest mokry ? A to, że gdy sprawdzałeś zaraz po zgaszeniu to normalne, że masz mniej na bagnecie gdyż olej jeszcze zalega w silniku i minie troszkę czasu zanim spłynie do miski olejowej.
Powrót do góry
gadu-gadu
mroczo

Dyskutant



Dołączył: 25 Wrz 2011
Posty: 79
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: C5 III 2009r 2.0 HDI 140KM
Piwa: 8/2
Wysłany: Nie 21 Cze 2015, 07:44
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Poziom oleju


Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się mylę, ale 3/4 stanu na zimnym silniku to prawidłowa ilość oleju, pamiętajcie ze część oleju się spala a pozostała część czyli ta w misce olejowej z biegiem czasu rozrzedza się przez paliwo.
Jeśli chcesz realnie sprawdzić czy i ile mniej więcej oleju Ci ubywa rób testy np co 500/1000km sprawdzając w poziom np godzinę po zgaszeniu wcześniej rozgrzanego silnika, lub po kilku godzinach postoju np po nocy.
Marcin
Powrót do góry
repetier

Stały Bywalec



Dołączył: 12 Cze 2013
Posty: 157
Skąd jesteś (miejscowość / region): zachodniopomorskie
Posiadane auto: Citroen C5 x7 2,0 HDI exklusive 2009
Piwa: 8/4
Wysłany: Nie 21 Cze 2015, 10:42
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Poziom oleju


A ile właściwie wlewacie oleju przy wymianie w 2,0 hdi 140 KM (silnik RHO 1) C5 X7 2009 w opisie ( w instrukcji) mam chyba pojemność układu olejowego 5,5 L (wlewam 5 L) . Olej spuszczam grawitacyjnie (przez korek miski ) co 10 tkm, ostatnio spuściłem prawie 5L co mnie trochę niepokoi czy aby nie za dużo. Oczywiście z wymianą filtra.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Nie 21 Cze 2015, 10:42
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Marxxx

Stały Bywalec



Dołączył: 23 Kwi 2015
Posty: 112
Skąd jesteś (miejscowość / region): małopolska
Posiadane auto: Citroen C5 X7 2008 2.0 HDI
Piwa: 1/7
Wysłany: Nie 21 Cze 2015, 15:12
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Poziom oleju


Dziś po 8 godzinach stania pod pracą zmierzyłem olej i pokazało mi tak jak jakieś 2 tygodnie temu około 3/4, może trochę mniej.

Za 2 tygodnie jestem umówiony do mechanika więc przy okazji zaglądnie czy coś tam jest nie tak.
Powrót do góry
Cypcio

Auto Maniak



Dołączył: 19 Lis 2014
Posty: 828
Skąd jesteś (miejscowość / region): Płock
Posiadane auto: C4 GP II 2014 2.0 BHDi AUTOMAT
Piwa: 80/4
Wysłany: Nie 21 Cze 2015, 15:58
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Poziom oleju


Normalne zużycie oleju na 1000 km to około 0,5 litra. Więc nie widzę tu powodu do obaw.
_________________
Maciek
Pomogłem - brawo JA.
Powrót do góry
mroczo

Dyskutant



Dołączył: 25 Wrz 2011
Posty: 79
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: C5 III 2009r 2.0 HDI 140KM
Piwa: 8/2
Wysłany: Nie 21 Cze 2015, 16:22
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Poziom oleju


Cytat:
Normalne zużycie oleju

Normalne czy maksymalne ? Moim zdaniem to nie jest normalne ze silnik spala takie ilości oleju.
U mnie po wymianie silnika i przejechaniu ok 4 kkm na bagnecie jest mniej może o 1 mm (oznaczyłem sobie na bagnecie poziom). Wlany mam motul ok 5.25l i przy następnej wymianie zmierzę ile go zostało.


Offtopic
Poczytaj o grupie VAG czyli silnikach TSI i wadzie konstrukcyjnej związanej z pierścieniami tłokowymi, te silniki maja wpisane w książce gwarancyjnej informację o spalaniu na poziomie właśnie do 0,5 l na 1000km i jest to jedynie zabezpieczenie producenta przed naprawami gwarancyjnymi.
Powrót do góry
djbuzer

Auto Maniak



Dołączył: 07 Paź 2014
Posty: 1059
Skąd jesteś (miejscowość / region): SJZ
Posiadane auto: Citroen C5 X7 sedan 2.0 HDI (RDR) 2009
Piwa: 112/11
Wysłany: Nie 21 Cze 2015, 16:25
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Poziom oleju


Marxxx napisał:
Dziś po 8 godzinach stania pod pracą zmierzyłem olej i pokazało mi tak jak jakieś 2 tygodnie temu około 3/4, może trochę mniej.

Za 2 tygodnie jestem umówiony do mechanika więc przy okazji zaglądnie czy coś tam jest nie tak.


Jeśli nie masz wycieków, silnik jest suchy to skoro Ci pokazał 3/4 to jest wszystko ok i nie musisz nic sprawdzać, widocznie bagnet nie był zalany do pełna podziałki i przez te 2000 tyś co przejechałeś wziął Ci niewielką ilość co obrazuje normalnym poborem oleju przez silnik i tak musi być.

Cypcio napisał:
Normalne zużycie oleju na 1000 km to około 0,5 litra. Więc nie widzę tu powodu do obaw.

Gdyby mój silnik łykał 0,5 l na 1000 km to bym musiał co drugie tankowanie do pełna dolewać ponad litr oleju a o wymianę bym się nie musiał martwić bo to co przejadę w ciągu roku uzupełnię na nowo...a wręcz tak jakbym 2 razy do roku wymieniał przy tym spalaniu olej później wystarczy tylko wymiana filtrów. W pracy poruszam się samochodami Forda w dieslu od pojemności 1.6 do 2.5 litra od nowości i wiem, że potrafią łyknąć 1 litr oleju ale na 10000 tyś km. i tak jest od samego początku (no może pierwsze parę tyś. brały ciut więcej ale to normalka), teraz mają w okolicach 300 tyś i biorą tyle samo więc dla mnie silnik który bierze 0,5 litra na 1000 km nie jest do przyjęcia....Każdy silnik coś musi wziąść nie ma opcji że jest idealny a szczególnie jak masz Fapa także uważam, że jeśli weźmie od wymiany do wymiany lub po 20 tyś km przejechanych całą podziałkę na bagnecie to jest to normalne, jeśli dużo więcej - to niestety coś puszcza i trzeba sobie tego pilnować.
Powrót do góry
gadu-gadu
Marxxx

Stały Bywalec



Dołączył: 23 Kwi 2015
Posty: 112
Skąd jesteś (miejscowość / region): małopolska
Posiadane auto: Citroen C5 X7 2008 2.0 HDI
Piwa: 1/7
Wysłany: Nie 21 Cze 2015, 16:57
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Poziom oleju


Dzięki Ci za odpowiedź Smile

Zapomniałem o najważnienszej rzeczy : mój bagnet jest nieco w jednym miejscu "złamany", tzn. wygięty i przez to jest krótszy niż zdrowy prosty bagnet. Myślę, że to może też być powodem dlaczego po długim postoju pokazuje mi tylko te 3/4. Gdyby był prosty chyba było by koło MAX, jak myślicie?
Powrót do góry
djbuzer

Auto Maniak



Dołączył: 07 Paź 2014
Posty: 1059
Skąd jesteś (miejscowość / region): SJZ
Posiadane auto: Citroen C5 X7 sedan 2.0 HDI (RDR) 2009
Piwa: 112/11
Wysłany: Nie 21 Cze 2015, 17:44
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Poziom oleju


Aby to rzeczywiście oszacować czy bagnet przez to załamanie rzeczywiście jest krótszy musisz dorwać jakiegoś znajomego z Cytronem który ma Twój silnik i porównać bagnet z jego bagnetem, a jak nikt takiego nie ma to pozostaje dorwać Kolegę z Cytrona na jakimś parkingu i wytłumaczyć oco biega - troszkę może śmieszne i dziwne no ale skuteczne... Jak już porównasz bagneciki wtedy sobie ewentualnie doliczysz parę mm do Twojego i będziesz mógł dokładnie określić poziom.

Pozdrawiam i powodzenia.
Powrót do góry
gadu-gadu
Marxxx

Stały Bywalec



Dołączył: 23 Kwi 2015
Posty: 112
Skąd jesteś (miejscowość / region): małopolska
Posiadane auto: Citroen C5 X7 2008 2.0 HDI
Piwa: 1/7
Wysłany: Nie 21 Cze 2015, 18:18
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Poziom oleju


No rozumiem. Ale na zdrowy rozum zgięty musi być krótszy.
Półtora miesiąca temu samochód był u mechanika od Cytryn, 2 tygodnie później przegląd - myślę, że ktoś by zauważył jakiś wyciek w samochodzie.

Dokładnie tak wygląda owy bagnet :

Powrót do góry
djbuzer

Auto Maniak



Dołączył: 07 Paź 2014
Posty: 1059
Skąd jesteś (miejscowość / region): SJZ
Posiadane auto: Citroen C5 X7 sedan 2.0 HDI (RDR) 2009
Piwa: 112/11
Wysłany: Nie 21 Cze 2015, 23:39
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Poziom oleju


Według mnie bagnet wygląda normalnie a ten jego banan wynika z prowadnicy jaka występuje w silniku. Bagnet dopasował się kształtem do osłony jaka prowadzi go do miski i tyle. Na poniższych zdjęciach ładnie widać jak zakręca go i dlatego tak po czasie wygląda. Tu masz wymiary z alledrogo:
NFORMACJE DODATKOWE:
BAGNET DO SILNIKÓW: 2.0 HDi
DŁUGOŚĆ CAŁKOWITA BAGNETU: 56CM
DŁUGOŚĆ ELEMENTU METALOWEGO: 50CM
NUMERY OE:
1174.61
117461
Nie wiem jaki masz kod silnika ale:
NUMER SERWISOWY:
117461 1174.61 1174 61
117462 1174.62 1174 62
PASUJE DO SILNIKÓW:
RHY (DW10TD)
RHZ (DW10BTED4)
RHS (DW10ATED)
DŁUGOŚĆ CAŁKOWITA: 550 mm
DŁUGOŚĆ PROWADNICY (MIARKI): 500 mm

Powrót do góry
gadu-gadu
Marxxx

Stały Bywalec



Dołączył: 23 Kwi 2015
Posty: 112
Skąd jesteś (miejscowość / region): małopolska
Posiadane auto: Citroen C5 X7 2008 2.0 HDI
Piwa: 1/7
Wysłany: Pon 22 Cze 2015, 06:25
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Poziom oleju


No właśnie oglądałem te prowadnice i ogólnie w Cytrynach chyba takie są.

Pojade za 2 tyg do mechanika to zaglądnie czy wszystko jest ok i powie ile wlał ostatnim razem. Nic mądrzejszego na ten moment tutaj nie wymyślimy Wink
Powrót do góry
Bartolini82

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 05 Paź 2015
Posty: 307
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: BYŁ C5 III 2.0 HDi 163KM, jest coś o wiele piękniejszego, ale też francuzik ;)
Piwa: 8/2
Wysłany: Czw 04 Sty 2018, 16:13
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Poziom oleju


Cypcio napisał:
Normalne zużycie oleju na 1000 km to około 0,5 litra. Więc nie widzę tu powodu do obaw.


Ja wymieniam olej (+ komplet filtrów) co 10 000km i nie robię w międzyczasie ŻADNYCH dolewek. Silnik na szczęście nie pobiera nic na boku. Tyle ile wleję i wskazuje na początku na bagnecie, tyle pokazuje przed wymianą.
Jak by mi auto brało 0,5l na 1000km to z pewnością udałbym się do mechanika. Chyba, że jak ktoś pisał, byłby to Wieśwagen, to wtedy to u nich normalne Razz
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy.


CitroenC3

47 800

2019r.

18 850 km

lubelskie

CitroenC4 Grand Picasso

29 000

2012r.

178 000 km

śląskie

CitroenC5

10 900

2006r.

170 000 km

śląskie

CitroenC4 Aircross

42 900

2012r.

101 000 km

mazowieckie

CitroenC5

18 000

2008r.

149 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System