Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) Filtr kabinowy jak wymienić?



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Wnętrze-klimatyzacja-konsola-nawiew
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cypek zg

Debiutant



Dołączył: 04 Sty 2014
Posty: 20
Skąd jesteś (miejscowość / region): Zielona Góra
Posiadane auto: C5 2.0 HDi 110 km rocznik 2003
Piwa: 0/3
Wysłany: Sob 16 Maj 2015, 19:48
Temat postu:

Filtr kabinowy jak wymienić?


Witam chcę wymienić w swojej C - piątce z 2003 roku filtr kabinowy z tego zdjęcia https://www.google.pl/search?q=citroen+c5+filtr+kabinowy&espv=2&biw=1366&bih=643&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=cn5XVcbeCoGrswGls4CQCQ&ved=0CAYQ_AUoAQ#imgrc=xs30N26z6sq3gM%253A%3Bt8vZNJZz7aIULM%3Bhttp%253A%252F%252Fcitroen.org.pl%252Fforum%252Ffiles%252Fthumbs%252Ft_filtr_kab_998.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fcitroen.org.pl%252Fforum%252Fviewtopic.php%253Fp%253D63565%3B400%3B300 wiem że znajduje się na prawo od pedału gazu za plastikową podbitką. proszę o info jak się zabrać za demontaż tej podbitki aby dostać się do filtra. Trzeba jakieś śrubki odkręcać czy inny sposób??
Powrót do góry
machony79

Auto Maniak



Dołączył: 13 Kwi 2014
Posty: 2557
Skąd jesteś (miejscowość / region): Katowice
Posiadane auto: Lexus NX Turbo,C5 III Exclusive Tourer 2.0 lpg
Piwa: 286/13
Wysłany: Sob 16 Maj 2015, 19:52
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Filtr kabinowy jak wymienić?


może to pomoże:
https://www.youtube.com/watch?v=G01qC4ARwzk
Robota masakryczna.Ciężko filtr włożyc nie niszcząc go.Ostatnio w ASO mi go wkładali za 30 pln.Mogę przy aucie rozrząd wymienić lub silnik naprawic ale do wymiany filtra nie mam nerwów.
_________________

Moje filmy na YT
Powrót do góry
gadu-gadu
cypek zg

Debiutant



Dołączył: 04 Sty 2014
Posty: 20
Skąd jesteś (miejscowość / region): Zielona Góra
Posiadane auto: C5 2.0 HDi 110 km rocznik 2003
Piwa: 0/3
Wysłany: Sob 16 Maj 2015, 19:59
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Filtr kabinowy jak wymienić?


Też widziałem ten filmik niestety najgorzej jest zdjąć ten szary plastik który jest zaraz na prawo od pedału gazu. Bezpośrednio za tym plastikiem prawdopodobnie jest filtr jednak nie mogę go odczepić ponieważ ten plastik wchodzi pod drugi plastik ten od klolumny drążka zmiany biegów, śrubek jak na tym filmiku niestety nie widzę a na chama ciągnąć się boję bo połamię i tyle będzie z mojej samodzielnej wymiany.
Powrót do góry
Iron.Bull

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 14 Maj 2015
Posty: 330
Skąd jesteś (miejscowość / region): Bad Rothenfelde
Posiadane auto: Grand C4 Picasso II FL '16 EAT6 150PS
Piwa: 12/5
Wysłany: Sob 16 Maj 2015, 20:30
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Filtr kabinowy jak wymienić?


miałem się z tym pobawić bo od zawsze wymieniam filtry sam - ale w tym aucie daje spokój Rolling Eyes Wink
_________________
Powrót do góry
machony79

Auto Maniak



Dołączył: 13 Kwi 2014
Posty: 2557
Skąd jesteś (miejscowość / region): Katowice
Posiadane auto: Lexus NX Turbo,C5 III Exclusive Tourer 2.0 lpg
Piwa: 286/13
Wysłany: Nie 17 Maj 2015, 09:07
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Filtr kabinowy jak wymienić?


jeszcze jedna porada:
https://www.youtube.com/watch?v=zJoj9hleGcc
Oglądając film stwierdzam jednak,że w mk3 jest trudniej wymienić filtr.
_________________

Moje filmy na YT
Powrót do góry
gadu-gadu
Reklama








Wysłany: Nie 17 Maj 2015, 09:07
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
szczepan73ms

Stały Bywalec



Dołączył: 16 Wrz 2013
Posty: 189
Skąd jesteś (miejscowość / region): LRY/Warszawa
Posiadane auto: Citroën C5 Break 2.0 hdi 2003
Piwa: 18/14
Wysłany: Sro 20 Maj 2015, 20:55
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Filtr kabinowy jak wymienić?


Cytat:
najgorzej jest zdjąć ten szary plastik który jest zaraz na prawo od pedału gazu. Bezpośrednio za tym plastikiem prawdopodobnie jest filtr jednak nie mogę go odczepić ponieważ ten plastik wchodzi pod drugi plastik ten od klolumny drążka zmiany biegów, śrubek ...

robiłem to w zeszłym roku więc dokładnie nie pamiętam,
na pewno nic nie połamałem i poszło w jakieś 15 minut.





Mniej więcej na wysokości palca z pierwszego zdjęcia plastiki są zaczepione (ten widoczny zewnętrzny i ten pod nim). Zaczepy (zaznaczone w zielonym "kółku"" na drugim zdjęciu- to jest ten plastik pod spodem) zachodzą na siebie, więc mi najłatwiej było tak jak na zdjęciu wsunąć tam palucha i z wyczuciem pociągać cały plastki aż te zaczepy zsuną się z siebie. W miarę prosto poszło, gorzej jest później je zaczepić ale da radę. Jak już zejdą to można odchylić przednią część tego plastiku i wtedy masz dostęp (też niezbyt wygodny) do śrubki zaznaczonej na żółto (na drugim zdjęciu).
Jest ona we wgłębieniu dosyć wąskim więc też nie każdy śrubokręt wejdzie, później to już powinno nie być problemu z odsunięciem tego głównego plastiku za którym jest filtr.
Powrót do góry
diablo2

Auto Maniak



Dołączył: 22 Kwi 2012
Posty: 1446
Skąd jesteś (miejscowość / region): Legnica
Posiadane auto: obecnie brak było C5 II z 2005 r diesel :-)
Piwa: 84/27
Wysłany: Czw 21 Maj 2015, 18:30
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Filtr kabinowy jak wymienić?


Witam Twisted Evil no prościej to się chyba nie da opisać jak było wcześniej opisane + film . Siedzenie do tyłu na max - latarka lub inne oświetlenie i nurkujemy w okolice pedałów Twisted Evil . Trzeba głowę włożyć i popatrzeć Twisted Evil Taki filtr od trzech lat sam wymieniam Twisted Evil do tego sam - filtr paliwa i powietrza . Wielkiej filozofii tam nie ma i nie ma co się nad tym ,,doktoryzować '' Twisted Evil
Mi też na początku wyleciało parę panienek z pod latarenki + jeszcze kilka innych epitetów , których z uprzejmości nie wymienię Twisted Evil
_________________
diablo2 dla kolegów diabeł Twisted Evil

Powrót do góry
gadu-gadu
piotrek1902

Debiutant



Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: Citroen c5 x7 2.0 hdi 2013r
Piwa: 0/3
Wysłany: Sob 15 Wrz 2018, 18:39
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Filtr kabinowy jak wymienić?


Właśnie jestem dzisiaj po wymianie filtra kabinowego Citroen c5 lll 2.0 2013r sedan
Cała wymiana wraz z pojechaniem do sklepu i kupnem tegoż filtra zajęła mi 30 minut nie jest to więc takie trudne jak niektórzy piszą powiem że robiłem to pierwszy raz w Cytrynce wcześniej wymieniłem tylko w Renault Lagunie 3 i tam to jest dopiero problem tak więc zachęcam do wymiany nie ma czego się bać.Jak by coś mogę pomóc kolegom z Łodzi i okolic jak tylko będę miał czas.Pozdrawiam
Powrót do góry
ABDANK

Stały Bywalec



Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 191
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: Citroën C5 Lift 1,6HDi HYDRActive
Piwa: 12/1
Wysłany: Pią 21 Wrz 2018, 21:08
Temat postu:

( Citroen C5 ) Wymiana filtra kabinowego w C5 I / C5 II


Spróbuję ze swojego doświadczenia dopisać kilka praktycznych wskazówek związanych z doborem filtra kabinowego, montażem i eksploatacją -> dla wersji nadwozia Citroena C5 produkowanego do 2007 roku (pierwsza wersja nadwozia i wersja nadwozia po liftingu):

Dobór filtra

1. Kupuję filtr o wymiarach 315 x 155 x 40 milimetrów.
2. Zwracam uwagę aby filtr miał usztywnienia boczne (po długim boku) wykonane z materiału, który jest nieco grubszy jak harmonijkowa warstwa filtrująca. Usztywnienia te podczas prób wyginania filtra w rękach poddają się bez większego oporu na odkształcenia, ale są na tyle elastyczne, że za każdym razem filtr powraca do swojego pierwotnego kształtu (kiedy przestaję go wyginać).
3. Uwaga! Nie kupuję filtrów, które mają ramki wykonane z plastyku, stwardniałej gumy, zastygłego kleju, itp., które przy próbach zgięcia filtra na pół spowodują pęknięcie tej ramki lub uszkodzenie warstwy filtrującej.
4. Uwaga! Aby zamontować nowy filtr kabinowy, który ma sztywną ramkę i pęknie podczas zgięcia filtra na pół, musiał bym zdemontować pedały hamulca i sprzęgła, aby takiej ramki nie uszkodzić. Nigdy nie próbowałem demontować pedałów hamulca i sprzęgła!

Montaż filtra kabinowego

5. Podczas wymiany filtra kabinowego używam do oświetlania miejsc roboczych zwykłej latarki na baterie.
6. Pokrywa filtra kabinowego znajduje się nad pedałem przyspieszenia -> długa, prostokątna, plastykowa przykrywka, zabezpieczona śrubką na odstającym języczku w dolnej części tej pokrywki.
7. Odkręcam śrubkę i podważam delikatnie płaskim śrubokrętem plastykowy języczek, który zwalnia plastykowy zatrzask i zdejmuję pokrywę filtra kabinowego.
8. Wysuwam stary filtr, który jest umieszczony pionowo w prowadnicy. Ciągnę ręką za brzeg filtra w stronę pedału hamulca, a jak już filtr dotknie do pedału hamulca, wyginam zdecydowanie na pół ten filtr w stronę fotela kierowcy i wysuwam cały czas, aż filtr zostanie wyjęty.
9. Założenie nowego filtra kabinowego robię w odwrotnej kolejności -> harmonijka podczas wkładania może podwijać się, trochę haczyć, ale robię to z wyczuciem, delikatnie wsuwając i układając w prowadnicy, aby nie uszkodzić jakiejkolwiek części i aby uzyskać szczelność w komorze filtrującej.
10. Operacji montażu filtra kabinowego nie robię na czas -> tylko z uwagą, starając się dopasować wszystkie elementy najlepiej jak potrafię.

Eksploatacja

11. Filtr ze sztywną ramką, którą przy pierwszej mojej wymianie połamałem i filtr w takim stanie włożyłem do komory filtrującej, spowodowało przedostawanie się do kabiny kurzu, pyłków i nasion, które system wentylacji Citroena C5 zaciągał podczas jazdy drogami w pobliżu pól -> zorientowałem się, że klimatyzacja nie filtruje powietrza, kiedy wiosną nasiona dmuchawców wylatywały do kabiny z dyszy klimatyzacji nad radiem. Od tamtej pory nie kupuję filtrów ze sztywną ramką.
12. Przed założeniem nowego wkładu filtra kabinowego do pustej komory filtracyjnej wsuwam długą plastykową rurkę (peszel o przekroju zamkniętym do osłony wiązek elektrycznych), która jest grubości palca, i tą rurką podłączoną do odkurzacza - przy pomocy szerokiej taśmy klejącej - czyszczę bardzo ostrożnie wnętrze komory (tuż przed miejscem dla filtra i nad chłodnicą klimatyzacji).
13. Pokrywkę filtra zamykam dokładnie. Parę lat temu zleciłem w warsztacie wymianę filtra kabinowego, i dziwiłem się przez długi czas dlaczego latem boli mnie prawa noga po dłuższej jeździe Citroenem C5 -> kiedy jesienią przyszły przymrozki i przełączyłem klimatyzację na ogrzewanie, przez niezamkniętą pokrywę zaczęło wydobywać się gorące powietrze prosto na kostkę prawej nogi.
14. Raz na jakiś czas sprawdzam stan czystości na podszybiu. Piasek, kurz, liście, igliwie z drzew stanowią tam warstwę brudu zatrzymującego wodę, która po długich deszczach, czasami może spowodować przedostawanie się wilgoci do wnętrza instalacji klimatyzacyjnej. Jak wygląda to tak źle jak napisałem, zdejmuję ramiona razem z wycieraczkami, odkręcam osłonę podszybia i odkurzam rynnę, i myję wodą przy użyciu zwykłej gąbki, aż do gładkiej warstwy lakieru -> przy okazji smaruję mechanizmy napędowe wycieraczek.
15. Filtr kabinowy wymieniam nie rzadziej jak raz na rok.

Staram się, aby po wymianie filtra kabinowego w Citroenie C5 jeden dodatkowy, nowy filtr leżał na półce w garażu -> gotowy do wymiany.

Liczę, że pomogłem takim opisem kolejnemu czytelnikowi przy wymianie filtra kabinowego w Citroenie C5, który ma dzisiaj podobnie jak mój Citroen C5 Lift ponad dziesięć lat.
Powrót do góry
redhunter

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 03 Kwi 2022
Posty: 307
Skąd jesteś (miejscowość / region): Cieszyn
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive, 1997, 2011
Piwa: 21/7
Wysłany: Czw 07 Kwi 2022, 12:03
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Filtr kabinowy jak wymienić?


Wczoraj wymieniałem komplet filtrów w C5 III w tym m.in. wkład w filtrze kabinowym.
No to jest jakiś ponury żart!
Stary wkład jak wyciągałem to był zdeformowany, pogięty. Nie mam żadnej pewności, że mnie udało się to zrobić lepiej. Dodam, że warto przed robotą oprócz odkręcenia dwóch osłon plastikowych zdjąć też końcówkę rury nawiewu na stopy. Wystarczy nią przekręcić lekko ( nie pamiętam w którą stronę) i schodzi. Założenie też jest banalne a miejsca mamy tam wtedy odrobinkę więcej.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Wnętrze-klimatyzacja-konsola-nawiew Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Wnętrze-klimatyzacja-konsola-nawiew


CitroenDS4

49 800

2017r.

108 000 km

małopolskie

CitroenC3 Aircross

47 900

2017r.

152 000 km

mazowieckie

CitroenC4 Grand Picasso

51 800

2018r.

171 000 km

małopolskie

CitroenC3

49 900

2019r.

41 000 km

wielkopolskie

CitroenC5

19 900

2008r.

149 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System