Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) Stan FAP


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lyczko

Stały Bywalec



Dołączył: 06 Kwi 2014
Posty: 217
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: C5 1.6 HDI FAP 2010r. manual 5B sedan
Piwa: 9/1
Wysłany: Sob 25 Paź 2014, 20:13
Temat postu:

Stan FAP


Witam,
kilka dni temu wyskoczył błąd o ryzyku zapchania filtra FAP (risk of particle filter clogging) , po czym zgodnie z instrukcją obsługi i uwagami na forach pojechałem auto "przepalić" .

Dzisiaj dorwałem się do lexii i takie parametry FAPa udało mi się odczytać, jak to wygląda wg. Was?

i z ciekawości jaka może być pojemność dodatku, bo tu jakieś dziwne wartości wyskakują.
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
jacekczewa

Auto Maniak



Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 3784
Skąd jesteś (miejscowość / region): Czestochowa
Posiadane auto: Citro DS 5 2,0 hdi 163 KM 2014R
Piwa: 323/2
Wysłany: Nie 26 Paź 2014, 08:01
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Stan FAP


Wskaznikiem zużycia fapa jest pozycja: masa dodatku w filtrze 17 g ( wg przeliczen auto ma ok 20 - 25 tys km) .....ile Twoje auto ma przebiegu... ? Bo wygląda że albo był wymieniany fap , albo ktoś go tylko "skasował" żeby nie było widać przebiegu....
Powrót do góry
gadu-gadu
dejnekomirek

Auto Maniak



Dołączył: 13 Mar 2009
Posty: 718
Skąd jesteś (miejscowość / region): Duisburg Niemcy
Posiadane auto: Citroen C5 2.2 hdi 2001r.
Piwa: 76/36
Wysłany: Nie 26 Paź 2014, 09:40
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Stan FAP


Caly problem z fapem sprowadza sie do wartosci cisnienia roznicowego miedzy wejsciem a wyjsciem fapa. Sprawdza sie to na pracujacym silniku. Wartosc fapu w dobrym stanie powinna oscylowac miedzy 0 - 40 mBar na wolnych obrotach i do okolo 200 mBar na obrotach. Jesli te wartosci sa wyzsze, wlacza sie regeneracja. Czeste wlaczanie sie regeracji swiadczy o zapchaniu fapa, co jest czesto objawem jazdy na krotkich odcinkach, a wiec miasto i jezdzenie po pare km na zimnym silniku, albo duzej ilosci dodatku w filtrze, co zmniejsza jego pojemnosc. Czasami konieczna jest regeracja wymuszona i przeprowadzona do konca. Czeste wypalanie fapa rozciencza tez olej w silniku i podnosi zuzycie paliwa, co tez nie jest obojetne dla trwalosci silnika i kosztow eksploatacji. W MkI wypalanie tylko na postoju, w MkII mozna wymusic takze podczas jazdy.
Odnosnie wartosci wskazywanych przez Lexie: calkiem mozliwe, ze ktos juz sie bawil fapem i zresetowal stan licznikow, a tak naprawde te wartosci nie sa miarodajne. Odnosnie stanu dodatku, tak w niektorych wersjach Lexii podawane sa jednostki, jakby ktos pogubil przecinki.
Sprawdz najpierw cisnienie roznicowe, a nastepnie, jesli bedziesz znal jego wartosc, mozesz dopiero podjac decyzje co dalej: Jesli po regeracji cisnienie bedzie ciagle duze, moze to byc spowodowane duza iloscia dodatku osadzona w filtrze i wtedy albo wymiana, albo plukanie, ktore zdaje egzamin.
Dostepnosc do Lexii czesto jest powodem, ze w uzywanych samochodach, ktorych nie znamy, wszystko stoi na glowie, bo ktos po prostu wirtualnie pozmienial stan samochodu i czesto mamy potem problem. Pozdrawiam
Powrót do góry
skype status
lyczko

Stały Bywalec



Dołączył: 06 Kwi 2014
Posty: 217
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: C5 1.6 HDI FAP 2010r. manual 5B sedan
Piwa: 9/1
Wysłany: Nie 26 Paź 2014, 10:18
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Stan FAP


No ja mam przejechane 190kkm i akurat o historii Fapa nic nie wiem.
Całą historię auta znam, ale o fapie nigdy nie widziałem nic w historii.

Za Waszą radą sprawdzę ciśnienie na włączonym silniku.

Regenerację myślę, że ostatnio wykonałem, gdyż byłem go "przepalić" zrobiłem 70km na 3500 obr.

Póki co żaden komunikat się już nie pojawił, a jeśli to nastąpi to na pewno zrobię wymuszoną regenerację i zabiorę się za jego wymycie.

Dobrym pomysłem będzie chyba sprawdzenie czy coś jest w worku na dodatek, to też powinno mi pokazać czy ktoś coś tu mieszał.

PS. Jakieś dwa miesiące temu (ok. 1,5-2kkm) lexia pokazywała mi, że masa dodatku wynosi 14g, także 3g przybyło.
Powrót do góry
jacekczewa

Auto Maniak



Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 3784
Skąd jesteś (miejscowość / region): Czestochowa
Posiadane auto: Citro DS 5 2,0 hdi 163 KM 2014R
Piwa: 323/2
Wysłany: Nie 26 Paź 2014, 10:35
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Stan FAP


co do ciśnienia róznicowego całkowicie zgadzam się z dejnerkominek, nie pisałem o wartościach ciśnienia róznicowego żeby nie komplikować ( szczególnie nie znając przebiegu auta) ale rzeczywiście tak jak napisał dejnerkominek tyle powinny mniej więcej wynosić......tak jak wspomniałem jesli masz 190 tys km najechane to albo fap był wymieniany albo tylko skasowany,
Powrót do góry
gadu-gadu
Reklama








Wysłany: Nie 26 Paź 2014, 10:35
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
szefo11

Stały Bywalec



Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 234
Skąd jesteś (miejscowość / region): Zgorzelec
Posiadane auto: Peugeot 508 RXH 2.0 HDI 181 KM 2015r.
Piwa: 12/1
Wysłany: Nie 26 Paź 2014, 19:17
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Stan FAP


kolego wyciągnij fapa na zewnątrz (nie jest to dużo roboty - około 30 minut) i go wyczyść... nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych urządzeń... płuczesz fapa najlepiej gorącą wodą (tylko nie pod ciśnieniem)... ja dodatkowo fapa zalewałem płynem do mycia silnika z firmy K2 i zostawiałem go tak na 30 minut, po czym go kilkukrotnie przepłukałem wodą... zakładasz go ustawiasz w lexii wymianę filtra na nowy i śmiga...


jest to na pewno zapchany filter, ponieważ średnia z ostatnich regeneracji masz około 100 km, u mnie tez tak było a teraz po wyczyszczeniu regenaracja średnio występuje co 950 km
Powrót do góry
lyczko

Stały Bywalec



Dołączył: 06 Kwi 2014
Posty: 217
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: C5 1.6 HDI FAP 2010r. manual 5B sedan
Piwa: 9/1
Wysłany: Nie 26 Paź 2014, 20:44
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Stan FAP


Panowie przejechałem się dziś krótko po mieście i na postoju wartość ciśnienia wynosi 0, a podczas jazdy zauważyłem tylko że maksymalne wychylenie to ok. 40bar

Niestety jak chciałem wygenerować wykres to wyskakiwał mi błąd lexii i nie udało mi się wyciągnąć dokładnych danych
Powrót do góry
dejnekomirek

Auto Maniak



Dołączył: 13 Mar 2009
Posty: 718
Skąd jesteś (miejscowość / region): Duisburg Niemcy
Posiadane auto: Citroen C5 2.2 hdi 2001r.
Piwa: 76/36
Wysłany: Nie 26 Paź 2014, 20:53
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Stan FAP


"Regenerację myślę, że ostatnio wykonałem, gdyż byłem go "przepalić" zrobiłem 70km na 3500 obr. " Wcale to nie oznacza, ze wypalanie sie wlaczylo. Ono wlacza sie tylko jak cisnienie roznicowe przekroczy wartosc aktywujaca wypalanie, oraz jesli silnik ma odpowiednia temperature. Moze sie tak zdarzyc, ze nie wlaczy sie wcale, z powodu jazdy na krotkich odcinkach, lub, gdy walniety jest termostat silnika. Jesli czujnik cisnienia bedzie uszkodzony, rowniez nie dojdzie do wypalania. Generalnie trzeba miec troche pojecia o diagnozowaniu, no i o pracy calego silnika, aby ogarnac calosc. Dobrym pomyslem jest wstawienie diody sygnalizujacej wlaczenie ogrzewania tylnej szyby i lusterek, bo wtedy wiemy dokladnie kiedy zaczyna sie wypalanie[i kiedy konczy rowniez] Fap nie jest trudnym do ogarniecia systemem w pojezdzie, ale trzeba troche wiedzy miec.
Sprawdz najpierw jakie cisnienie roznicowe masz na wolnych obrotach i do jakiej wartosci wzrasta po dodaniu gazu, a majac te wiedze zastanowimy sie co dalej nalezy zrobic. Na wymontowanie fapa z silnika 1,6 hdi potrzeba troche wiecej czasu, no i na podnosniku i lepiej robic to w ostatecznosci.
Powrót do góry
skype status
dejnekomirek

Auto Maniak



Dołączył: 13 Mar 2009
Posty: 718
Skąd jesteś (miejscowość / region): Duisburg Niemcy
Posiadane auto: Citroen C5 2.2 hdi 2001r.
Piwa: 76/36
Wysłany: Nie 26 Paź 2014, 21:06
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Stan FAP


Nic nie piszesz o tym, jak dawno jestes wlascicielem tego auta. Te wartosci sa odpowiednie dla fabrycznie nowego fapa, z tym, ze wartosc na obrotach powinna siegac okolo 160 mBar. Mozliwe, ze nie masz juz fapa, ze ktos go przewiercil. Moze byc rowniez problem z czujnikiem, albo z przewodami idacymi do niego.
Ten komunikat o mozliwosci zapchania sie filtra pojawia sie z wielu powodow. Generalnie, gdy spalanie w silniku nie jest czyste, albo gdy system dodatku zaczyna szwankowac, a wiec, np. problem z korkiem wlewu, problem z zasilaniem systemu dodatku, problem z EGR itp... Mysle, ze na spokojnie powinienes zrobic diagnostyke calego silnika, z podgladem parametrow na postoju , jak i dynamicznie w czasie jazdy, pod obciazeniem. A szczegolnie kiedy pojawia sie bledy w pamieci. Nie jest to latwe, ale nie mozna tez sie poddawac. pozdrawiam
Powrót do góry
skype status
lyczko

Stały Bywalec



Dołączył: 06 Kwi 2014
Posty: 217
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: C5 1.6 HDI FAP 2010r. manual 5B sedan
Piwa: 9/1
Wysłany: Nie 26 Paź 2014, 21:33
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Stan FAP


Myślę że wykonałem, gdyż akurat ilość kilometrów od jego ostatniego wykonania pasuje, ale fakt nie robiłem tego z komputerem, więc mogło nie wyjść. Poza tym komunikat się nie pojawił ani razu od tamtego dnia.

Właścicielem auta jestem od marca tego roku i przejechałem póki co ok. 10000km. z tego co wiem, to auto przy 160000 przeszło duży serwis, ale akurat o fapie nic nie mam w papierach.

W lexii mam dość dużą historię usterek, ale żadnych związanych z silnikiem nie ma.

Diagnostykę oczywiście zrobię, ale póki co żadnych błędów lexia nie wykazuje i przez te 10000km żadnego nie miałem. (jedynie błąd komunikacji z bluetooth się zapisał). Autem nie szarpie, chodzi równo itp. itd, a komunikat o ryzyku zapchania pojawił się tylko ten jeden jedyny raz.

Dzięki mimo wszystko za zainteresowanie i pomoc.
Powrót do góry
lyczko

Stały Bywalec



Dołączył: 06 Kwi 2014
Posty: 217
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: C5 1.6 HDI FAP 2010r. manual 5B sedan
Piwa: 9/1
Wysłany: Sro 29 Paź 2014, 21:24
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Stan FAP


Panowie pojeździłem kilka dnia z podpiętym komputerem (lexia i diagbox) i takich wartości ciśnienia w FAPie o jakich piszecie to ja nie mam....
Poniżej przedstawiam wykres, w którym widać maksymalne wartości ciśnienia.

Powrót do góry
djbuzer

Auto Maniak



Dołączył: 07 Paź 2014
Posty: 1059
Skąd jesteś (miejscowość / region): SJZ
Posiadane auto: Citroen C5 X7 sedan 2.0 HDI (RDR) 2009
Piwa: 112/11
Wysłany: Pią 31 Paź 2014, 19:58
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Stan FAP


Witam. Napisze parę spostrzeżeń odnośnie Fapa sugerując się własnymi przeżyciami z C5. Jeżeli chodzi o wypalanie to załącza się różnie - u mnie w przedziale przejechania od 200 do 600 km (z tego co doczytałem to zależy od paliwa), jeżdżę różnie i miasto i trasa i nawet odcinki po 2 km z dziećmi do szkoły. Na krótkim odcinku zapomnijmy o wypalaniu gdyż jak kolega wyżej pisał odpowiednia temperatura silnika i różnica ciśnień na czujniku. Gdy dojdzie do wypalania to na bank spalanie chwilowe waha się u mnie między 7.2 litra a 10 dodatkowo podobno komputer włącza obciążenie dla silnika w postaci podgrzewu lusterek i tylnej szyby aby temperatura dopalania była odpowiednia i w miarę wysoka ( u mnie podczas wypalania wyraźnie da się wyczuć ze silnik trosze inaczej pracuje i reaguje na pedał gazu, nawet czytałem że niektórzy montują sobie diodę na ścieżce zasilającej podgrzew lusterek aby dokładnie wiedzieć kiedy jest wypalanie). Ważną rzeczą jest dodatek bez tego ani rusz - dlatego że gdy go zabraknie to zapchasz dpf bardzo szybko (Zalecam osobiste sprawdzenie ile faktycznie masz tego płynu w zbiorniku, ponieważ ktoś mógł lexią zrobić "sztuczną" dolewkę i wartości z odczytu mogą być przekłamane). Dodatek ten dawkowany jest do paliwa po każdorazowym zatankowaniu - podobno jest czujnik otwarcia klapki z baku (nie wiem dlaczego tak to rozwiązali skoro mamy dokładny odczyt stanu paliwa i przejechania ilości kilometrów z poziomu komputera - no chyba że jest inaczej to niech mnie ktoś sprostuje), dlatego zalecane jest tankowanie jak największej ilości paliwa do zbiornika a nie dolewki za 20 złoty. Co do krótkich odcinków to podobno mamy akurat te szczęście, ponieważ mokry Fap bardziej to znosi (pamiętam jak raz załączyło mi się dopalanie w trakcie jazdy miejskiej - przejechałem 10 km spalanie wróciło do normy i proces się zakończył bezproblemowo) - więc jeśli dopalanie włącza Ci się w równych odstępach kilometrowych, kończy prawidłowo, od czasu do czasu przegonisz samochód po trasie szybkiego ruchu i masz dodatek w zbiorniczku to myślę ze dpf posłuży Ci jeszcze. W razie problemów informacji na forum odnośnie Fapa jest sporo. Pozdrawiam.
Powrót do góry
gadu-gadu
miq21

Stały Bywalec



Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 145
Skąd jesteś (miejscowość / region): D-łęka
Posiadane auto: Citroen C5 Mk III 2.0 HDI 163
Piwa: 0/1
Wysłany: Pią 31 Paź 2014, 20:12
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Stan FAP


djbuzer napisał:
...Dodatek ten dawkowany jest do paliwa po każdorazowym zatankowaniu - podobno jest czujnik otwarcia klapki z baku (nie wiem dlaczego tak to rozwiązali skoro mamy dokładny odczyt stanu paliwa i przejechania ilości kilometrów z poziomu komputera - no chyba że jest inaczej to niech mnie ktoś sprostuje), ...


no ja slyszalem ze plyn dodawany jest automatycznie jesli zatankujemy wiecej niz bodajze 6 litrow paliwa wiec raczej nie jest tak ze samo otwarcie klapki powoduje dodanie plynu.
Powrót do góry
JARASMAN

Debiutant



Dołączył: 22 Lut 2014
Posty: 16
Skąd jesteś (miejscowość / region): Biała Podlaska
Posiadane auto: Citroen C4 Grand Picasso 1.6 HDI MCP FAP, 2008r.
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 10 Lis 2014, 12:38
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Stan FAP


Witam
Mam pytanie odnośnie częstotliwości wypalania FAPa.

Po zamontowaniu diody w lusteku zauważyłem, że FAP wypalał co ok 200 km.
W Lexii/Diagbox wypaliłem go serwisowo i dystans między wapaleniami zwiększył sie do 250 km.

Ale ostatnio zaczął mi wypalać co ok 100km

Podaje dane FAP z Diagbox'a:

- Nasycenie filta cząstek 43%
- ilość dodatku zgromadzonego w FAP (cer) - 103 G
- ciśnienie różnicowe w ukł. wydechowym 24 mbar przy ok 3000 obr/min

Zrobiłem znowu wypalenie serwisowe i mam takie wartości:

- Nasycenie filta cząstek 0%
- ilość dodatku zgromadzonego w FAP (cer) - 103 G
- ciśnienie różnicowe w ukł. wydechowym 35 mbar przy ok 3100 obr/min
- ciśnienie różnicowe w ukł. wydechowym 4 mbar przy ok 740 obr/min

Po wypalaniu przejchałem dopiero ok 60km więc jeszcze nie wiem czy pomogło.

Ale tak się zastanawiam czy te 103G ceru i 35 mbar ciśnienia to juz oznacza, że filtr jest do czyszczenia, płukania?

Bo gdzies znalazłem, że jak jest ok 200G ceru i ciśnienie 200mbar to jest kompletnie zawalony i wtedy do czyszczenia?
Czy problem lezy gdzieś indziej? Ale żadnych błędów nie mam, eolys ostatnio też uzupełniałem i wykasowałem.
Przebieg ok 152 tyś km. 70% miasto - przy wypalniu w mieście nieprzerywam, jadę na trasę przegonić, wypala przez ok 10km.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Bobi94

Czytelnik



Dołączył: 20 Sty 2020
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Chrzanów
Posiadane auto: Citroen c5 1.6hdi
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 21 Sty 2020, 09:32
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Stan FAP


Witam mam problem pojawił sie komunikat ‚risk of particle filter clogging’ oraz ikona SERWIS
Po sprawdzeniu poziom zapchania 6% ostatnie wypalanie 0km temu mechanikowi nie udalo sie sprawdzić poziomu oleju w zbiorniku. od czego zaczą moze jest ktos z okolic chrzanowa który zerknił by swoim komputerem
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy.


CitroenC4 Grand Picasso

29 000

2012r.

178 000 km

śląskie

CitroenBerlingo

29 900

2013r.

210 725 km

warmińsko-mazurskie

CitroenDS4

52 900

2015r.

190 000 km

mazowieckie

CitroenC3 Aircross

59 900

2020r.

90 000 km

wielkopolskie

CitroenC4 Grand Picasso

17 900

2007r.

271 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System