Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) C5 mk2 - klimatyzacja - czujnik zanieczyszczenia powietrza


Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Wnętrze-klimatyzacja-konsola-nawiew
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Raynor

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 275
Skąd jesteś (miejscowość / region): Brzeg
Posiadane auto: Citroen C5 II 2.0 HDI 138, FAP, automat AM6, HA3+
Piwa: 15/5
Wysłany: Sro 20 Sie 2014, 10:05
Temat postu:

C5 mk2 - klimatyzacja - czujnik zanieczyszczenia powietrza


Czy w klimatyzacji automatycznej dwustrefowej w C5 występuje czujnik zanieczyszczeń? W moim poprzednim samochodzie występował taki czujnik wychwytujący zanieczyszczenia w powietrzu i przestawiający nawiew na obieg zamknięty w momencie wykrycia zanieczyszczenia. Działało to bardzo dobrze jadąc za jakimś trupem palącym olej silnikowy lub po prostu koło wypalanych traw. Czujnik automatycznie zamykał dopływ powietrza z zewnątrz, a jak zanieczyszczenie ustąpiło, to automatycznie otwierał. Nie mogę doczytać nigdzie czy takie coś występuje także w C5.
Powrót do góry
krzychotron

Debiutant



Dołączył: 02 Mar 2014
Posty: 16
Skąd jesteś (miejscowość / region): Milicz
Posiadane auto: Citroen C5 1.6HDI 2008
Piwa: 5/0
Wysłany: Sro 20 Sie 2014, 12:04
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 mk2 - klimatyzacja - czujnik zanieczyszczenia powietrza


hmm a nie miałeś w poprzednim aucie po prostu zamontowanych filtrów węglowych zamiast tradycyjnych - to raczej one powodują że nie czuć smrodów z zewnątrz Cool
Powrót do góry
Raynor

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 275
Skąd jesteś (miejscowość / region): Brzeg
Posiadane auto: Citroen C5 II 2.0 HDI 138, FAP, automat AM6, HA3+
Piwa: 15/5
Wysłany: Sro 20 Sie 2014, 13:22
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 mk2 - klimatyzacja - czujnik zanieczyszczenia powietrza


krzychotron napisał:
hmm a nie miałeś w poprzednim aucie po prostu zamontowanych filtrów węglowych zamiast tradycyjnych - to raczej one powodują że nie czuć smrodów z zewnątrz Cool


Nie, nie, nie. Filtr węglowy to filtr węglowy, a w Lancii Lybra jest jeszcze czujnik zanieczyszczenia. Znajduje się na podszybiu i steruje klapą od obiegu wewnętrznego / zewnętrznego odpowiednio nią sterując w momencie wykrycia zanieczyszczenia. Dla niedowiarków mogę wkleić serwisówkę Wink
Powrót do góry
hedgehog

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 340
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowsze
Posiadane auto: C5 II 2.0 HDI 138 BVA6 HA3+ Exclusive
Piwa: 44/1
Wysłany: Czw 21 Sie 2014, 05:27
Temat postu:

Re: C5 mk2 - klimatyzacja - czujnik zanieczyszczenia powietrza


Raynor napisał:
Czy w klimatyzacji automatycznej dwustrefowej w C5 występuje czujnik zanieczyszczeń?

Występuje (w najwyższych wersjach wyposażenia samochodu).

W mojej dwustrefowej klimie automatycznej (wersja auta Exclusive) naciskanie przycisku od zmiany trybu obiegu powietrza (na którym są tylko DWA oznaczenia trybów i dwie diody) wywołuje (za każdym kolejnym naciśnięciem) TRZY kolejne ustawienia (potwierdzane komunikatem na wyświetlaczu) - komunikaty podaję z pamięci więc mogą być nieco inne:

1. powietrze z zewnątrz (air intake) - pierwsza dioda się świeci,
2. obieg wewnętrzny (forced cabin air recycling) - druga dioda świeci,
3. automatycznie (automatic air check) - obie diody zgaszone.

Zakładam więc że ten trzeci tryb "automatyczny" to właśnie tryb z wykorzystaniem czujnika czystości powietrza (no bo jaka inna automatyka tu mogłaby być?). Przyznam natomiast, że choć to auto mam 8 rok to nigdy nie sprawdziłem (choć wiele razy planowałem) działania tego trybu automatycznego, bo jakoś zawsze miałem ustawienie "powietrze z zewnątrz" i ręcznie się przełączałem na obieg wewnętrzny jak poczułem jakiś smród. W najbliższych dniach ustawię ten tryb automatyczny i dam znać czy i jak działa - o ile będę miał szczęście wjechać w jakąś chmurę smrodu czy dymu Smile

P.S. Skoro masz C5 II 2.0 HDi Automat AM6 (tak jak ja) to zapewne też masz wersję Exclusive (bo chyba tylko Exlusivy były z automatem, przynajmniej w polskiej ofercie), więc pewnie też masz to ustawienie automatyczne. Jak napisałem wyżej, naciskaj przycisk od zmiany trybu obiegu powietrza aż obie diody zgasną a na wyświetlaczu pojawi się coś w stylu "Automatic air check" - i potestuj sam jak to działa Smile
Powrót do góry
Raynor

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 275
Skąd jesteś (miejscowość / region): Brzeg
Posiadane auto: Citroen C5 II 2.0 HDI 138, FAP, automat AM6, HA3+
Piwa: 15/5
Wysłany: Czw 21 Sie 2014, 07:20
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 mk2 - klimatyzacja - czujnik zanieczyszczenia powietrza


Zgadza się, mam Exlusive. Dzięki za informację, sprawdzę to jeszcze dzisiaj. W Lybrze przycisk też ma właśnie 3 funkcje, więc wychodzi, że logika jest identyczna. Do tej pory wciskałem po prostu AUTO i szczerze mówiąc nie dotykałem przycisku od obiegu więc nawet nie wiem co tam się świeci i jaki tryb jest ustawiony...
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Czw 21 Sie 2014, 07:20
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
hedgehog

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 340
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowsze
Posiadane auto: C5 II 2.0 HDI 138 BVA6 HA3+ Exclusive
Piwa: 44/1
Wysłany: Czw 21 Sie 2014, 10:19
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 mk2 - klimatyzacja - czujnik zanieczyszczenia powietrza


Raynor napisał:
Zgadza się, mam Exlusive. Dzięki za informację, sprawdzę to jeszcze dzisiaj. W Lybrze przycisk też ma właśnie 3 funkcje, więc wychodzi, że logika jest identyczna. Do tej pory wciskałem po prostu AUTO i szczerze mówiąc nie dotykałem przycisku od obiegu więc nawet nie wiem co tam się świeci i jaki tryb jest ustawiony...

Ja też to przypadkowo odkryłem po dobrych kilku latach, bo nieźle to ukryli skoro na przycisku nie ma żadnego oznaczenia trybu Auto - są tylko symbole "Z zewnątrz" i "Obieg wewnętrzny" i odpowiadające im diody. Jak się przełącza tryby i patrzy tylko na przycisk (a zazwyczaj się patrzy na to co się naciska) to się po prostu istnienia tego trybu Auto nie zauważy bo naciśniesz raz - pali się dioda nad "Z zewnątrz", naciśniesz drugi raz zapala się dioda nad "Wewnętrzny obieg", jak chcesz znów się przełączyć na dopływ z zewnątrz i naciśniesz trzeci raz to gasną obie diody i odruchowo człowiek naciska jeszcze raz myśląc że może coś nie załapało - zapala się dioda nad "Z zewnątrz" i jest OK, nikt się nie zastanawia dlaczego wcześniej obie diody zgasły Smile Ja kiedyś przypadkowo spojrzałem wtedy na wyświetlacz i wtedy dopiero odkryłem istnienie tego trybu Auto bo tylko na wyświetlaczu jest sygnalizowany (no i zgaśnięciem obu diod, ale to jest raczej mało zrozumiałe). Już znacznie bardziej logiczne byłoby gdyby się ZAPALAŁY obie diody a nie gasły (bo to by oznaczało że oba tryby są aktywne, a wybór między nimi jest automatyczny). Zgaśnięcie obu diód sugeruje raczej, że żaden tryb wtedy nie działa i trzeba nacisnąć jeszcze raz by jakiś włączyć....

Tak czy owak, muszę w końcu spróbowac jak i czy to działa. Bo może też być tak, że tryb jest a czujnika w tym modelu nie ma i będzie sobie chodzić w kółko na powietrzu z zewnątrz...

Muszę też zajrzeć do instrukcji czy jest to w ogóle gdziekolwiek opisane.

P.S. Już sprawdziłem w instrukcji. Jest (na stronie 75) w sposób kompletnie niezrozumiały napisane, że "by włączyć tryb AUTO należy trzeci raz nacisnąć na przycisk wyboru trybu lub na klawisz AUTO" - jest to tak sformułowane że wydaje się, że chodzi o tryb AUTO całej klimatyzacji, a nie tryb automatycznego wyboru wlotu powietrza. Dodatkowo, na stronie 30 wymienione są wyłącznie tryby "Z zewnątrz" i "Obieg wewnętrzny", ani słowa o trybie automatycznym. Nic dziwnego, że człowiek to dopiero po latach przez przypadek odkrywa...
Powrót do góry
Raynor

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 275
Skąd jesteś (miejscowość / region): Brzeg
Posiadane auto: Citroen C5 II 2.0 HDI 138, FAP, automat AM6, HA3+
Piwa: 15/5
Wysłany: Czw 21 Sie 2014, 12:28
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 mk2 - klimatyzacja - czujnik zanieczyszczenia powietrza


Hmmm... Czy z tego wynika, żeby był tam czujnik... O co chodzi z klimatyzacją? Otóż są nastawy ręczne i automatyczne. Nastawy ręczne to ręczne wymuszenie np. kierunku nawiewu, mocy wentylatora czy też źródła powietrza (zewnątrz / wewnątrz). Nastawy automatyczne sterowanie przekazują czujnikom aby uzyskać żądaną temperaturę w optymalny sposób. To znaczy, że tryb AUTO sam zmienia kierunek nawiewu, moc wentylatora oraz źródło powietrza, a my możemy zmieniać tylko temperaturę. Dlaczego AUTO zmienia źródło powietrza? Ponieważ w kabinie jest czujnik wilgotności (w niektórych samochodach jest czujnik zaroszenia przedniej szyby), który wykrywa moment, w którym przy zamkniętym obiegu narasta wilgotność (a więc wystąpi zaparowanie szyb) i aby temu zapobiec otworzy obieg. Z drugiej strony, w początkowej fazie chłodzenia samochodu i silnych upałach, tryb AUTO może zamknąć obieg aby szybciej schłodzić powietrze wewnętrzne bez dopuszczania gorącego powietrza z zewnątrz. Oczywiście po czasie tryb AUTO otworzy obieg aby jednak dopuścić świeże powietrze. Wszystko celem komfortu, dobrego samopoczucia, efektywności i zapobieganiu zaparowaniu szyb. Na razie ani słowa o czujniku zanieczyszczeń...

W instrukcji do mojego poprzedniego samochodu jest wyraźnie napisane:
"Samochód jest wyposażony w podwójny układ klimatyzacji kontrolowany jedną centralką elektroniczną, która reguluje oddzielnie temperaturę powietrza po stronie kierowcy i po stronie pasażera.
Dla uzyskania optymalnej kontroli temperatury w dwóch strefach nadwozia, układ wyposażony jest także w podwójny czujnik promieniowania słonecznego. System jest zintegrowany z czujnikiem
zanieczyszczeń włączającym automatycznie recyrkulację dla zmniejszenia
efektu dopływu zanieczyszczonego powietrza w np. gdy samochód jedzie w kolumnie, w tunelu, po włączeniu spryskiwaczy szyb (charakterystyczny zapach alkoholu)."

Tryb AUTO swoją drogą (dozowanie powietrza z zewnątrz i wewnątrz), ale czujnik jest nadrzędny. Nawet jeśli AUTO otworzył obieg, w momencie wykrycia zanieczyszczenia, czujnik zamyka ten obieg do czasu aż zanieczyszczenie minie. Działało to wyśmienicie. Naprawdę. Ba, nawet na forum testowaliśmy i ludzie demontowali filtr, psikali jakimś smrodem / dymem i widać było jak klapa się zamyka.

W C5 3 opcja to "automatic check on air intake". Wygląda jak sprawdzanie powietrza na wlocie. Ale czy zanieczyszczenia też?
Powrót do góry
hedgehog

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 340
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowsze
Posiadane auto: C5 II 2.0 HDI 138 BVA6 HA3+ Exclusive
Piwa: 44/1
Wysłany: Czw 21 Sie 2014, 18:10
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 mk2 - klimatyzacja - czujnik zanieczyszczenia powietrza


Raynor napisał:
W C5 3 opcja to "automatic check on air intake". Wygląda jak sprawdzanie powietrza na wlocie. Ale czy zanieczyszczenia też?

Zgadza się - taki właśnie komunikat pojawia się po trzecim naciśnięciu gdy gasną obie diody. Ale co to dokładnie robi to już słodka tajemnica, bo podręcznik użytkownika nie raczy tego objaśnić.

"Sprawdzanie powietrza" może znaczyć albo jego czystość, albo jego wilgotność, albo oba, albo jeszcze coś innego...

Poza tym, bardzo mylące jest też stwierdzenie w podręczniku, że tryb automatyczny można włączyć albo naciskając przycisk trybu albo przycisk AUTO, bo naciśnięcie przycisku AUTO wcale nie zmienia trybu obiegu powietrza. Jeśli masz włączony np. tryb pobierania powietrza z zewnątrz (druga dioda się świeci) to po naciśnięciu przycisku AUTO nadal druga dioda się świeci a więc tryb się nie zmienia.

Obawiam się, że niełatwo będzie sprawdzić jak to działa, bo nawet jeśli po włączeniu tego trybu automatycznego będzie automatycznie zmieniać źródło powietrza to chyba w żaden sposób nie będzie tego sygnalizować, więc co najwyżej trzeba będzie nasłuchiwać silniczka zamykającego i otwierającego dolot...
Powrót do góry
Raynor

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 275
Skąd jesteś (miejscowość / region): Brzeg
Posiadane auto: Citroen C5 II 2.0 HDI 138, FAP, automat AM6, HA3+
Piwa: 15/5
Wysłany: Pią 22 Sie 2014, 07:45
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 mk2 - klimatyzacja - czujnik zanieczyszczenia powietrza


Przejrzałem serwisówkę, przejrzałem listę części całego układu klimatyzacji i niestety Citroen C5 mk2 czegoś takiego nie posiada Sad Lancia, mimo obecnych 14 lat na karku, wygrywa w tej kwestii. A to nie jedyna taka kwestia...
Powrót do góry
hedgehog

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 340
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowsze
Posiadane auto: C5 II 2.0 HDI 138 BVA6 HA3+ Exclusive
Piwa: 44/1
Wysłany: Pią 22 Sie 2014, 18:04
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 mk2 - klimatyzacja - czujnik zanieczyszczenia powietrza


Raynor napisał:
Przejrzałem serwisówkę, przejrzałem listę części całego układu klimatyzacji i niestety Citroen C5 mk2 czegoś takiego nie posiada Sad Lancia, mimo obecnych 14 lat na karku, wygrywa w tej kwestii. A to nie jedyna taka kwestia...

No to w takim razie kwestia co ten tryb "Automatic check on air intake" w ogóle robi pozostaje otwarta. Ja wczoraj jeździłem z włączonym tym trybem - nic się nie działo i tak na dobrą sprawę to nie wiem skąd on brał to powietrze. Pewnie normalnie z zewnątrz.

W Peugeotach 407 (w których jest identyczna klima) ten czujnik zanieczyszczeń na pewno był w wyższych modelach wyposażenia, bo był wymieniany na liście wyposażenia. Może więc w C5 jest tak, że dają tę samą klimę z tym samym oprogramowaniem ale nie dają samego czujnika, przez co tryb automatyczny jest, ale nic nie robi...
Powrót do góry
Raynor

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 275
Skąd jesteś (miejscowość / region): Brzeg
Posiadane auto: Citroen C5 II 2.0 HDI 138, FAP, automat AM6, HA3+
Piwa: 15/5
Wysłany: Sob 23 Sie 2014, 16:49
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 mk2 - klimatyzacja - czujnik zanieczyszczenia powietrza


Normalnie to jest po prostu tak: włączamy:
1. Obieg zamknięty - wymuszamy obieg wewnętrzny, cały czas układ mieli powietrze ze środka. Aż nie wyłączymy lub nie wciśniemy AUTO. Skutki? Jesienią / zimą albo latem przy deszczach zaparują nam szyby.
2. Obieg otwarty - wymuszamy obieg zewnętrzny, cały czas układ dostarcza powietrze z zewnątrz. Aż nie wyłączymy lub nie wciśniemy AUTO. Skutki? Ciężko schłodzić samochód przy 35 stopniach w cieniu.
3. AUTO - to elektronika centralki za pomocą czujników (temperatura zewnętrza, wewnętrzna oraz wilgotność w kabinie) ustala czy w danym momencie ma być załączony obieg wewnętrzny czy zewnętrzny. To elektronika dba o temperaturę powietrza na wlocie, miesza je odpowiednio aby utrzymać zadane parametry.

I tyle. Układ w AUTO sobie działa i steruje kierunkiem nawiewu, mocą wentylatora i obiegiem. Raz włącza obieg zewnętrzny, a raz wewnętrzny według algorytmów wpisanych w centralkę klimatyzacji zależnych od stanów czujników. Obiegi są dobierane tylko do wartości wilgotności w kabinie i / lub szybkiego schłodzenia samochodu (kiedy dajemy najniższe wartości temperatury). Dym / smróg / zanieczyszczenia nie mają nic do tego.

Układ klimatyzacji z czujnikiem zanieczyszczenia to dodatkowy element sterujący. Jeśli w trybie AUTO, nawet wtedy kiedy obieg jest zewnętrzny, czujnik wykryje zanieczyszczenie, to ma priorytet nad tym obiegiem i go zamyka aby do kabiny nie przedostały się zanieczyszczenia. Tego, jak wynika z moich poszukiwań, w C5 nie ma. Niezależnie od wersji wyposażenia.
Powrót do góry
Bieszczad

Stały Bywalec



Dołączył: 21 Maj 2014
Posty: 125
Skąd jesteś (miejscowość / region): Przemyśl
Posiadane auto: citroen c5 X7 sedan exclusive
Piwa: 7/0
Wysłany: Sob 23 Sie 2014, 18:12
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 mk2 - klimatyzacja - czujnik zanieczyszczenia powietrza


być może w C5 II nie ma w żadnej wersji ale w x7 jest jak najbardziej . http://c5pl.blogspot.com/2012/07/instrukcja-c5-komfort.html - strona 50. W moim exclusive jest ten czujnik ale nigdy jego działanie nie zaobserowowałem i wielokrotnie czuć spaliny z innych pojazdów
Powrót do góry
hedgehog

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 340
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowsze
Posiadane auto: C5 II 2.0 HDI 138 BVA6 HA3+ Exclusive
Piwa: 44/1
Wysłany: Sob 23 Sie 2014, 18:33
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 mk2 - klimatyzacja - czujnik zanieczyszczenia powietrza


Bieszczad napisał:
być może w C5 II nie ma w żadnej wersji ale w x7 jest jak najbardziej . http://c5pl.blogspot.com/2012/07/instrukcja-c5-komfort.html - strona 50. W moim exclusive jest ten czujnik ale nigdy jego działanie nie zaobserowowałem i wielokrotnie czuć spaliny z innych pojazdów

Sęk w tym, że w C5 II komunikat który się pojawia po włączeniu tego trybu automatycznego ("Automatic check on air intake") sugeruje w zasadzie to samo działanie, czyli automatyczne przełączanie między powietrzem z zewnątrz i obiegiem zamkniętym - tylko nigdzie nie jest napisane NA PODSTAWIE CZEGO. Tak jak ty, ja żadnego efektu jego działania nie zaobserwowałem, ale dotąd go nie używałem więc wszystko przede mną. Może musi już być siwy dym w kabinie żeby zaskoczyło, a może w C5 II to działa nie w oparciu o zanieczyszczenia ale o stopień zaparowania. Trudno stwierdzić, bo instrukcja od C5 II nie raczy tego opisać poza stwierdzeniem że taki tryb automatyczny istnieje.

Cóż, włączyłem go po raz pierwszy na stałe, pojeżdżę i dalej poobserwuję. Jak będzie padać i szyby zaczną parować to zobaczę czy to działa w funkcji wilgotności - jeśli tak to powinien przełączyć sam na obieg zamknięty.
Powrót do góry
Bieszczad

Stały Bywalec



Dołączył: 21 Maj 2014
Posty: 125
Skąd jesteś (miejscowość / region): Przemyśl
Posiadane auto: citroen c5 X7 sedan exclusive
Piwa: 7/0
Wysłany: Sob 23 Sie 2014, 21:22
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 mk2 - klimatyzacja - czujnik zanieczyszczenia powietrza


tłumacząc dosłownie komunikat który podałeś " Automatyczna kontrola na wlocie powietrza" nie musi oznaczać że jest ten czujnik. Nie bierze pod uwagę spalin , wilgotności itp ( tak mi się przynajmniej wydaje). Przykładowe działanie sytemu auto polega na tym ( tak miałem w maździe 6 bez czujnika czystości powietrza) że dajesz w upał 18 stopni i wciskasz auto odnośnie klimatyzacji. Wtedy obieg zamyka się sam po to by nie pobierać powietrza z zewnątrz i jak najszybciej schłodzić do zadanej temperatury. Kiedy zostanie ona uzyskana to obieg się otwiera po to żeby się nie kisić we własnym zapachu Smile. I to samo jest w drugą stronę tj. w mrozy zamyka po to by nie pobierać z zewnątrz mroźnego powietrza ale obracać tym cieplejszym. po uzyskaniu temp. otwiera obieg. I TYLKO NA TYM polega jego automatyczność. Gdyby jednak szyba zaczęła z różnych względów parować to wtedy możesz wymusić otwarcie obiegu a przycisk auto na klimatyzacji wyłączy się z racji zmiany parametru ręcznie. Reasumując można mieć w samochodzie tryb auto bez czujnika ale czujnik bez auto już nie ponieważ jest on dodatkową funkcją tego systemu a nie integralnym elementem.
Powrót do góry
hedgehog

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 340
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowsze
Posiadane auto: C5 II 2.0 HDI 138 BVA6 HA3+ Exclusive
Piwa: 44/1
Wysłany: Nie 24 Sie 2014, 05:10
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) C5 mk2 - klimatyzacja - czujnik zanieczyszczenia powietrza


W C5 II (przynajmniej w niektórych wersjach) jest czujnik wilgotności (a w zasadzie połączony czujnik temperatury i wilgotności), a nawet dwa (wewnętrzny i zewnętrzny). Ten wewnętrzny (nr części 6445 VC - w Peugeocie 407 taki sam nr) jest przy schowku przed fotelem pasażera - po lewej stronie schowka jest taka mała kratka - trzy małe poziome szparki. Po prostu w zależności od wersji jest tam albo czujnik temp./wilg. albo tylko temperatury.

W Lexii (w odczycie parametrów klimy) jest odczyt wilgotności (dwa parametry osobno z wewnątrz i z zewnątrz) w procentach - jeśli ktoś ma odczyt to ma czujniki... A jeśli nie ma, to może sobie na Allegro kupić wewnętrzny czujnik od 407-tki za 40 zł i podmienić bo ten co mierzy tylko temperaturę i ten zintegrowany temp+wilg mają ten sam kształt i złącze. Pewnie podobnie jest z czujnikiem zewnętrznym, ale jeszcze nie namierzyłem gdzie jest (czy też w lusterku jak termometr czy osobno gdzieś indziej).

Znalazłem na jakimś angielskim forum post człowieka, któremu klima w C5 II z 2005 r. ciągle wywalała w Lexii błąd P0702 - "'Passenger humidity sensor not defined' a w Lexii w parametrach klimy pokazywało mu wilgotność w kabinie 32768%. Dostał się do czujnika który był cały zapchany brudem i miał skorodowaną płytkę, więc zamówił i podłączył nowy czujnik i wszystko gra i poprawnie odczytuje wilgotność (28%).

http://www.frenchcarforum.co.uk/forum/viewtopic.php?f=3&t=41870

Więc tam gdzie są czujniki wilgotności i działają (bo są odczyty w Lexii) to wilgotność musi być brana pod uwagę w automatycznym trybie klimy, bo inaczej po co by były (zresztą w 407 ta sama klima z czujnikami wg. instrukcji właśnie to robi). A skoro wilgotność jest brana pod uwagę (jeśli są czujniki) to ten tryb "Automatic check on air intake" prawdobodobnie dba nie tylko o szybsze schładzanie/nagrzewanie ale również o to, żeby szyby nie parowały.

Jak znajdę czas to pogrzebię dalej i może wyjaśni się też sprawa czujnika czystości powietrza. Pewnie też wystarczy dokupić z 407-ki i podłączyć, a może wręcz też jest on zintegrowany w którymś modelu tego czujnika co jest koło schowka (coś mi się wydaje że są trzy wersje: sama temperatura, temp + wilg, oraz temp + wilgotność + czystość). Dam znać jak coś znajdę.

P.S. W ręcznej konfiguracji BSI w C5 III w Lexii wg. Info Diaga który znalazłem gdzieś w Internecie są opcje "Presence of humidity sensor in the cabin - Yes/No" oraz "Presence of the pollution sensor - Yes/No". Trzeba by sprawdzić, może opcja tego "Pollution sensor" jest też w konfiguracji BSI w C5 II.

http://home.hccnet.nl/b.kool/C5%20config%20BSI.pdf

(odpowiednią stronę w tym dokumencie można szybko znaleźć wpisując w wyszukiwaniu 'humidity' - opcja "pollution sensor" jest bezpośrednio nad "humidity sensor") - jeśli jest też w BSI C5 II (a czemu by miało nie być skoro w starych 407-kach jest a tam BSI jest takie samo) to by znaczyło że wystarczy podmienić lub dołożyć czujnik zanieczyszczenia i będzie full wypas.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Wnętrze-klimatyzacja-konsola-nawiew Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Wnętrze-klimatyzacja-konsola-nawiew


CitroenC4 Picasso

17 900

2007r.

254 000 km

śląskie

CitroenC5

7 300

2006r.

295 000 km

śląskie

CitroenDS4

32 990

2014r.

203 000 km

wielkopolskie

CitroenC4 Picasso

22 000

2014r.

218 000 km

lubelskie

CitroenC4 Cactus

55 000

2017r.

130 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System