Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen Xsara Picasso ) Wentylator kabiny - naprawa, poradnik video - stacyjka



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen Xsara Picasso ) Wnętrze nadwozia-klimatyzacja-konsola-nawiew
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tomekjan

Debiutant



Dołączył: 23 Lut 2014
Posty: 26
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kuj-Pom
Posiadane auto: Peugeot 206cc 1.6 benzyna 02r
Piwa: 5/0
Wysłany: Wto 11 Mar 2014, 04:32
Temat postu:

Wentylator kabiny - naprawa, poradnik video - stacyjka


Witam,

Temat dotyczy usterki wentylatora, spowodowanej uszkodzeniem stacyjki w Citroenie Xsara Picasso 2.0 HDI 2001r.
W skali trudności od 1 do 10 daję tej operacji 6. Jeśli Ktoś nie czuje się na silach, to niech to zleci komuś, aby uniknąć dodatkowych kosztów Wink

Na forum jest co najmniej kilka tego typu postów, ale nikt w zasadzie nie wysilił się, aby podzielić się wiedzą w sposób ułatwiający życie kolejnym, którym przyjdzie się z tym problemem uporać.

Podstawowe objawy jakie towarzyszą tej usterce to niedziałający wentylator kabinowy w całym zakresie obrotów - czyli, albo działa prawidłowo, albo nie działa wcale. Usterka ma zazwyczaj charakter objawów "okazjonalnych" czyli pojawia się i znika. Niekiedy można podczas wystąpienia tej usterki poruszać stacyjką, a w zasadzie kluczem w stacyjce i w tym momencie może się załączyć dmuchawa - ale to nie zawsze.

Pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić, to zmierzyć miernikiem napięcie na bezpieczniku w kabinie NR40 - 40A (prawy górny róg) obok niego jest czerwony przewód (właśnie ten idący od stacyjki). Po włączeniu zapłonu powinno być na nim napięcie (co najmniej 12V, tyle ile mamy w naszej instalacji). Jeśli nie ma tam żadnego napięcia, to jest na 99,9% pewne, że wina jest w stacyjce. Jeśli natomiast jest na tym bezpieczniku napięcie, to znaczy, że stacyjka jest ok i trzeba szukać usterki dalej.

Jeśli nie ma zasilania na tym bezpieczniku, to przystępujemy do zdjęcia obudowy kierownicy, oraz maskownicy pod kierownicą. Kilka śrubek i wszystko powinno ładnie bez zbędnej szarpaniny zejść.
Lokalizujemy wtyczki od stacyjki i je wypinamy - z nimi może być problem, gdyż trzeba je odpowiednio wypiąć, co pokazuję na filmie. Zdejmujemy imobilaiser. Odkręcamy śrubę od stacyjki, a następnie przy włożonym kluczu w stacyjce i delikatnie przekręconym, wciskamy zabezpieczenie stacyjki i ją wysuwamy.

Odkręcamy następnie małą śrubkę od stacyjki i ją rozbieramy - uwaga na sprężynki, itp.
Kolejnym etapem jest całkowite rozebranie stacyjki (uwaga na plastik, kruchy i łamliwy) i usunięcie (akurat w moim przypadku) nadtopienia plastiku, który blokował zwieranie się przewodów od zasilania wentylatora (żółty i czerwony). Nadtopienie można zeskrobać delikatnie, aby blaszka zwierająca mogła poruszać się bez oporów.

Całość tej operacji pokazuję na trzech filmikach.

https://www.youtube.com/watch?v=hpYAS8yyeho

https://www.youtube.com/watch?v=vQ-EIs2XZLw

https://www.youtube.com/watch?v=-4csJt3lKX0

Następnie składamy to wszystko i cieszymy się z zaoszczędzonych pieniędzy, a przede wszystkim z działającego nawiewu.

Pozdrawiam,
Tomek.

ps. jeśli jest tu jakiś moderator, to może podłączyć pozostałe tematy z tą usterką, aby wszystko było w jednym miejscu - dziękuję.
Powrót do góry
Wystawiono 2 piw(a)
Emiś

Junior admin


Dołączył: 18 Lut 2010
Posty: 7671
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dolny Śląsk.(ok.Lubina|)
Posiadane auto: Citroen C5 Kombi 2.0 16v LPG,,Renault Scenic 2,016v Lpg BRC 2006
Piwa: 209/71
Wysłany: Wto 11 Mar 2014, 18:23
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara Picasso ) Wentylator kabiny - naprawa, poradnik video - stacyjka


Tomku,Podwieszę Tobie ten temat i wtedy będziemy odsyłać do niego,jak ktoś będzie miał ten problem.Wink
A i browarek za fatygę.
_________________
Nie znam się,kobietą jestem ...Wink

(zpa 1256585)
Powrót do góry
Tomekjan

Debiutant



Dołączył: 23 Lut 2014
Posty: 26
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kuj-Pom
Posiadane auto: Peugeot 206cc 1.6 benzyna 02r
Piwa: 5/0
Wysłany: Sro 14 Maj 2014, 20:02
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara Picasso ) Wentylator kabiny - naprawa, poradnik video - stacyjka


Witam ponownie,

Dwa miesiące mineły i temat wentylatora powrócił...

Objawy: nieregularne włączanie i wyłączanie.
Ponownie rozebrałem stacyjnkę, ale większych anomalii nie zauważyłem, dlatego machnąłem ręką i stwierdziłem, że nie robię nic. Lecz niestety po jakimś czasie nastąpiła amba całkowita, a że upały za pasem, to rozbebeszyłem wszystko na czynniki pierwsze!

Na pierwszy ogień poszedł patent z założeniem przekaźnika, aby odciążyć stacyjkę i wykluczyć ten problem. Sposób podania zasilania na wentylator w moim przypadku może być inny niż w sytuacji, gdy wypalony jest przełącznik w stacyjce (u mnie stacyjka działa po naprawie). W sytuacji, gdy brak jest przejścia w stacyjce, to zasialnie trzeba wziąć z innego źródła (a w zasadzie nie zasialnie, a impuls po włączeniu zapłonu, aby włączał się przekaźnik - jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić)
Oczywiście film z tej operacji zamieszczam jak to zrobić. Temat ogólnie banalnie prosty i generalnie do wykonania we własnym zakresie - opis całości w filmie.

przekaźnik:
https://www.youtube.com/watch?v=8gEg6ikN9qs

(proponuję od razu wpiąć się w ten żółty przewód widoczny na początku filmu - ten w podwójnej kostce, pod tym czerwonym zasilającym, idącym do bezpiecznika 40A - nad tym pomarańczowym. Mowa oczywiście o uzyskaniu "plusa" sterowania do przekaźnika po przekręceniu stacyjki)

Następnie zabrałem się za sam wentylator, gdyż w sumie wszystko inne działało. Wyjęcie tego ustrojstwa to delikatny problem, ale dałem radę. O wyjęciu wspominam w filmie i pokazuję co i jak. Oddałem wentylator do regeneracji i okazało się, że komutator i szczotki były na wykończeniu i raz łapało a raz nie. Stopień zużycia komutatora widać na filmie, ale powiem, iż był wyrobiony na ok 1,5 milimetra - masakra. Całość naprawy: wymiana komutatora, wymiana szczotek itp. to koszt 120zł.
Nie brałem pod uwagę kupna używanego, gdyż wyszedłem z założenia, że wolę zapłacić za regenerację niż kupować używany w niewiadomo jakim stanie. Teraz mam pewność, że kolejne kilka ładnych lat powinien podziałać - chyba.
Na szczęście tak zwany "jeż" okazał się dobry i nie trzeba było wymieniać tranzystorów itp.

wentylator demontaż:
https://www.youtube.com/watch?v=hdZEsC_f5o0

wentylator naprawa:
https://www.youtube.com/watch?v=toibP97QPJM

wentylator sprawdzenie po naprawie:
https://www.youtube.com/watch?v=j2D7wny1pC0

Całość składamy w odwrotnej kolejności i mamy nadzieję, że jakiś czas podziała.

Mam nadzieję, że filmy będą pomocne.


edit:
Po kilku dniach okazalo się, że znów wentylator przestał działać - załamałem się.
Nie wyłączając samochodu (jak nawiew nie działał) zmierzyłem napięcie na tym czerwonym przewodzie idącym do bezpiecznika 40A. Okazało się, że nie ma tam napięcia. Sprawdziłem działanie przekaźnika - ten był ok. i okazało się, że znów nie łączyła stacyjka. Zmieniłem przewód zasilający "plus" przekaźnika z tego czerwonego na żołty (tego idącego ze stacyjki do bezpieczników - opisuję to wyżej)

Widać, u mnie nałożyły się dwie usterki jednocześnie, dlatego musiałem tyle walczyć - stacyjka i zużycie wentylatora. Stąd raz przy nie działającym nawiewie miałem napięcie na bezpieczniku 40A i nie działał - widać wtedy nie łączyły szczotki na komutatorze, a jak nie było napięcia na tym bezpieczniku, to nie działała stacyjka.
A może jest coś jeszcze, o czym nie wiem Wink


Pozdrawiam,
Tomek.
Powrót do góry
pisarmen

Auto Maniak



Dołączył: 27 Sty 2010
Posty: 1013
Skąd jesteś (miejscowość / region): wielkopolska
Posiadane auto: renault clio 1,4 + LPG 2007r. citroen xsara picasso 1.8 LPG 2001r
Piwa: 42/6
Wysłany: Wto 14 Paź 2014, 16:27
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara Picasso ) Wentylator kabiny - naprawa, poradnik video - stacyjka


Witam, czy ktoś może pomóc w podpięciu przekaźnika??
Mam swój pomysł na to ale w elektryce to jestem cienki jak wypłata Wink
kupiłem przekaźnik 541 i tak myślę aby to działało to muszę wpiąć przewód który idzie do kostki pod pin numer 30 a ten co jest od kostki do panelu sterowania pod pin nr 87 i następnie muszę pobrać impuls z jakiegoś przewodu w którym pojawia sie prąd po przekręceniu kluczyka pod pin nr 86
dobrze??
_________________
NIC NA SIŁĘ. WSZYSTKO MŁOTKIEM Wink
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen Xsara Picasso ) Wnętrze nadwozia-klimatyzacja-konsola-nawiew Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen Xsara Picasso »

Opinie o samochodach Citroen Xsara Picasso - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen Xsara Picasso ) Wnętrze nadwozia-klimatyzacja-konsola-nawiew

20) klima »

CitroenC4 Cactus

26 500

2015r.

108 000 km

wielkopolskie

CitroenC5

18 990

2010r.

233 000 km

wielkopolskie

CitroenDS4

34 900

2013r.

150 000 km

kujawsko-pomorskie

CitroenC4 Picasso

26 900

2012r.

139 000 km

śląskie

CitroenC4 Picasso

22 000

2014r.

218 000 km

lubelskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System