Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) Wynik badania FAPa w ASO - prośba o komentarz


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tomik1963

Debiutant



Dołączył: 14 Lut 2015
Posty: 19
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 X7, Exclusive, 2.0 HDI kombi, 2010
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 02 Mar 2015, 21:58
Temat postu:

Wynik badania FAPa w ASO - prośba o komentarz


Mam zamiar kupić C5 2.0 hdi 163 z 2010. Przebieg to 154 tys km. Zrobiłem badanie w ASO i wyniki FAPa jak na obrazku:
[img]https://drive.google.com/open?id=0BwR8TaT9iyKpR0ZqVjFmZ3A3TTA&authuser=0[/img]

Pytanie czy da radę pojeździć czy tylko koszty? Proszę o fachowy komentarz.
Powrót do góry
dejnekomirek

Auto Maniak



Dołączył: 13 Mar 2009
Posty: 718
Skąd jesteś (miejscowość / region): Duisburg Niemcy
Posiadane auto: Citroen C5 2.2 hdi 2001r.
Piwa: 76/36
Wysłany: Pon 02 Mar 2015, 22:35
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wynik badania FAPa w ASO - prośba o komentarz


Masz tam wyraznie napisane, ze fap wytrzyma jeszcze 37 tys. km. W najblizszym czasie warto byloby uzupelnic poziom dodatku. Z przebiegow miedzy wypalaniem filtra wynika, ze auto raczej duzo jezdzi w miescie. Mysle, ze nie ma powodow do obaw, wszystko wyglada normalnie. Szkoda, ze nie zrobiono tego testu na pracujacym silniku, ale to tez wystarczy.
Powrót do góry
skype status
tomik1963

Debiutant



Dołączył: 14 Lut 2015
Posty: 19
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 X7, Exclusive, 2.0 HDI kombi, 2010
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 03 Mar 2015, 00:00
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wynik badania FAPa w ASO - prośba o komentarz


Temat FAP to dla mnie nowa rzecz. W ASO dowiedziałem się że stopień zanieczyszczenia sadzą jest bardzo wysoki i jeśli się nie da" odetkać" to FAP do wyrzucenia i promocyjnie za 4000 PLN mi to wykonają. To tyle tytułem mojego zaniepokojenia.
Dziękuję za jednak pocieszające info ale co z tą sadzą? olać?
Powrót do góry
octi

Dyskutant



Dołączył: 10 Sie 2014
Posty: 88
Skąd jesteś (miejscowość / region): Siedlce/mazowieckie
Posiadane auto: C5 (X7)Tourer 2,0 HDI 2008r exclusive
Piwa: 5/4
Wysłany: Wto 03 Mar 2015, 00:33
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wynik badania FAPa w ASO - prośba o komentarz


Nie bierz sobie tego tak do serca co mówią w ASO. Stopień zanieczyszczenia fap sadzą należałoby sprawdzić po kolejnym wypalaniu, co wtedy pokaże.
Istotny jest też parametr: całkowita masa dodatku zgromadzona w fap, czyli masa ceru, który osadził się na fapie. Tutaj jest 76g. Problemy zaczynają się przy poziomie rzędu 160g a do tego jeszcze trochę zostało. Możesz policzyć sobie mniej więcej 6-8g na jedno pełne tankowanie zbiornika ON.
FAP w bardzo prosty sposób się regeneruje. Poczytaj. Demontujesz i wypłukujesz wodą i przywracasz go do życia.
Dosyć często dochodzi do wypalania w tym konkretnym przypadku. Średnia 239km z ostatnich 10ciu wypaleń. Możliwe, że przez jazdę po mieście na krótkich odcinkach.
Ja przykładowo mam co ok. 700km.
Powrót do góry
tomik1963

Debiutant



Dołączył: 14 Lut 2015
Posty: 19
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 X7, Exclusive, 2.0 HDI kombi, 2010
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 03 Mar 2015, 00:53
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wynik badania FAPa w ASO - prośba o komentarz


ok dzięki ale nie kumam tej wyliczanki (6-8g na pełne tankowanie). Czyli za 10 tys km będą kłopoty ? i co wtedy się robi? Generalnie na teraz chce wiedzieć czy mogę sobie na spoxa pojechać na narty do Austri i nie będę miał z tytułu FAPa jakiś niespodzianek. Ewentualnie na co zwracać uwagę , co robić by uprzedzić takowe. Mam sobie sprawić lexie do diagnozowania?
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Wto 03 Mar 2015, 00:53
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
lyczko

Stały Bywalec



Dołączył: 06 Kwi 2014
Posty: 217
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: C5 1.6 HDI FAP 2010r. manual 5B sedan
Piwa: 9/1
Wysłany: Wto 03 Mar 2015, 10:17
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wynik badania FAPa w ASO - prośba o komentarz


Lexia jest dobrym rozwiązaniem. Nie jest to tani wydatek, ale zwróci się po 2-3 diagnostykach.

Jadąc do Austrii FAP z pewnością się wypali kilkukrotnie i taka trasa będzie dla niego tylko lekarstwem.
Powrót do góry
octi

Dyskutant



Dołączył: 10 Sie 2014
Posty: 88
Skąd jesteś (miejscowość / region): Siedlce/mazowieckie
Posiadane auto: C5 (X7)Tourer 2,0 HDI 2008r exclusive
Piwa: 5/4
Wysłany: Wto 03 Mar 2015, 10:30
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wynik badania FAPa w ASO - prośba o komentarz


Proporcjonalnie do ilości zatankowanego paliwa masz dawkowany dodatek do fapa (czyli te 6-8g na pełne tankowanie) i o tą właśnie wartość powiększa Ci się całkowita masa dodatku zgromadzona w fap czyli ceru, którego zadaniem jest obniżenie temp zapłonu sadzy o 100 st. C.
Sadza wypala się w procesie regeneracji a cer pozostaje i też zapycha fap. Jak zgromadzi się go ok. 160g będzie zasypywał Cię komunikatami o zapchanym filtrze fap.
W eksploatacji fapa ważne jest abyś wiedział kiedy trwa proces wypalania i nie gasił silnika czyli nie przerywał procesu.
Żeby to wiedzieć najlepiej zamontuj diodę, która Cię o tym poinformuje. Podłączasz ją albo pod ogrzewanie lusterek albo podgrzewanie tylnej szyby. Dlaczego tam? Bo w czasie trwania wypalania to wszystko jest załączane bez Twojej wiedzy, dodatkowo wentylator sillnika.
Lexia? Nieodzowna. Wtedy podejrzysz sobie wszystko sam. Stan fapa i całą resztę. Możesz wypalanie wymuszone zrobić, tylko po co?
Dioda i nie przerywanie procesu wypalania, trochę dłuższych odcinków od czasu do czasu i zapominasz o fapie, że go masz.
Przypuszczam, że w Twoim konkretnym przypadku, proces wypalania był przerywany, stąd te 80%.
Prawidłowo przebiegający proces regeneracji (nieprzerwany) wypala sadzę do 0%
Powrót do góry
tomik1963

Debiutant



Dołączył: 14 Lut 2015
Posty: 19
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 X7, Exclusive, 2.0 HDI kombi, 2010
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 03 Mar 2015, 14:49
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wynik badania FAPa w ASO - prośba o komentarz


Piękne dzięki i pytanie z tych ostatnich. 160g ceru i co później? Płukanie wodą?
Powrót do góry
hedgehog

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 340
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowsze
Posiadane auto: C5 II 2.0 HDI 138 BVA6 HA3+ Exclusive
Piwa: 44/1
Wysłany: Wto 03 Mar 2015, 19:15
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wynik badania FAPa w ASO - prośba o komentarz


Znajdź kogoś z Lexią (albo jeszcze lepiej kup dla siebie, jeszcze nie raz się przyda), zrób autku ze 2-3 wymuszone regeneracje w czasie jazdy (albo od bólu na postoju) w krótkich okresach czasu (tzn. po jednej wymuszonej regeneracji nie czekać na ponowne zatkanie do 100% tylko zrobić kolejną wymuszoną już przy kilkudziesięciu %), i po powiedzmy 3 takich regeneracjach FAP dostanie nowego życia.

Wymuszona regeneracja w czasie jazdy wygląda tak, że trzeba wyjechać na trasę z podpiętą Lexią, rozgrzać silnik, w trakcie jazdy z prędkością min. 60 km/h włączyć w Lexii funkcję wymuszonej regeneracji (jak się wszystko wcześniej przygotuje i wygodnie ułoży laptopa/tablet na siedzeniu pasażera to wystarczy tylko kliknąć na przycisk, więc nie potrzeba do tego drugiej osoby), a następnie równe 10 minut jechać nie wolniej niż 60 km/h. Po 10 minutach będzie komunikat o zakończonej regeneracji i to wszystko, więc jedynym "problemem" jest wybranie takiej trasy gdzie będzie można 10 minut płynnie jechać - najlepiej późno w nocy przy małym ruchu i bez świateł, bo zwolnienie poniżej bodajże 30 km/h na dłużej niż parę sekund przerywa regenerację.

Kilka takich wymuszonych, pełnych regeneracji naprawdę pięknie czyści FAPa, wiem z autopsji.

octi napisał:
Możesz wypalanie wymuszone zrobić, tylko po co?

Bo do wymuszonego wypalania można się odpowiednio przygotować i łatwo je przeprowadzić w równe 10 minut. Jedziesz na taką operację wtedy kiedy Ty chcesz - Ty wybierasz dobry moment (noc, mały ruch, odpowiednia trasa gdzie można jechać bez potrzeby zwalniania czy zatrzymywania się co przerywa regenerację). Natomiast zwykła regeneracja rozpoczyna się (zgodnie z prawami Murphy'ego) zawsze w jakimś kiepskim momencie i nawet jak masz diodę (albo inny sposób żeby wiedzieć że trwa regeneracja, ja np. wiem to na słuch) to i tak często po prostu są takie warunki że jechać płynnie się nie da, i d*pa. A i sama regeneracja czasami nie chce się zacząć mimo że jest potrzebna - już raz tak miałem że FAP przypchany (bo kilka poprzednich regeneracji przerwanych), Lexia pokazuje 100% zapchania, silnik rozgrzany jak trzeba, paliwa też dobre pół baku (po poniżej jakiegoś tam poziomu nie robi regeneracji), prędkość i obroty odpowiednie... i jeździłem jak głupi dobrą godzinę żeby się ta cholerna regeneracja rozpoczęła A TU NIC. Więc się wk***iłem, pojechałem wieczorem na wymuszoną, załatwiłem problem w 10 minut, i od tej pory jak czuję że FAP przypchany więcej się w czekanie na regenerację nie bawię tylko jedna wieczorna trasa z wymuszoną regeneracją i spokój na miesiące.


Ostatnio zmieniony przez hedgehog dnia Wto 03 Mar 2015, 19:27, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
octi

Dyskutant



Dołączył: 10 Sie 2014
Posty: 88
Skąd jesteś (miejscowość / region): Siedlce/mazowieckie
Posiadane auto: C5 (X7)Tourer 2,0 HDI 2008r exclusive
Piwa: 5/4
Wysłany: Wto 03 Mar 2015, 19:17
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wynik badania FAPa w ASO - prośba o komentarz


Tak dokładnie. Mycie, płukanie i instalacja lexią bądź diagboxem "świeżego" filtra
Powrót do góry
marek_bog

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 183
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive 2.0HDI FAP 2010
Piwa: 7/2
Wysłany: Sro 04 Mar 2015, 14:03
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wynik badania FAPa w ASO - prośba o komentarz


Hej

Coś mi tutaj się nie zgadza z tymi gramami. Piszecie, że każde pełne tankowanie, to około 6 - 8g ceru w FAP. Wartością graniczną jest 160g. Jak to podliczyć "od nowości", to wychodzi raptem 26,5 tankowań do pełna, co oznacza 37100km i mamy zatkany FAP. Coś mało ...
Powrót do góry
gadu-gadu
janwojx

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 01 Lut 2010
Posty: 329
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: C5 2009 2.0HDi
Piwa: 82/14
Wysłany: Pią 06 Mar 2015, 20:01
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wynik badania FAPa w ASO - prośba o komentarz


marek_bog napisał:
Hej

Coś mi tutaj się nie zgadza z tymi gramami. Piszecie, że każde pełne tankowanie, to około 6 - 8g ceru w FAP. Wartością graniczną jest 160g. Jak to podliczyć "od nowości", to wychodzi raptem 26,5 tankowań do pełna, co oznacza 37100km i mamy zatkany FAP. Coś mało ...


Do paliwa wtryskiwane jest 6-9g DODATKU, który zawiera niewielką ilość CERU.
Powrót do góry
hedgehog

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 340
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowsze
Posiadane auto: C5 II 2.0 HDI 138 BVA6 HA3+ Exclusive
Piwa: 44/1
Wysłany: Sob 07 Mar 2015, 15:18
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wynik badania FAPa w ASO - prośba o komentarz


Tak jak koledzy piszą, nie należy mylić ilości dodatku z iloscią ceru. W tych paru gramach wstrzykiwanego dodatku samego ceru są miligramy.

Natomiast w kwestii diody - to oczywiście przydatna rzecz, bo lepiej wiedzieć że właśnie trwa regeneracja (i przynajmniej spróbować jej nie przerywać) niż nie wiedzieć. Trzeba kupić diodę która chodzi na 12 V (ma wbudowany odpowiedni rezystorek), wtedy montaż jest banalny, trzeba tylko pamiętać o polaryzacji bo inaczej nie będzie świecić.

Ale rzeczywistość jest taka, że nawet jak mamy diodę to i tak często po prostu nie da się zapewnić warunków do kontynuowania regeneracji - warunki drogowe, brak czasu na pozostanie w aucie przez kolejne ileśtam minut, itp. Ja zamiast stresować się takimi rzeczami po prostu raz na jakiś czas robię wypad za miasto na jazdę z wymuszoną regeneracją - 10 minut i wszystko wypalone modelowo.
Powrót do góry
octi

Dyskutant



Dołączył: 10 Sie 2014
Posty: 88
Skąd jesteś (miejscowość / region): Siedlce/mazowieckie
Posiadane auto: C5 (X7)Tourer 2,0 HDI 2008r exclusive
Piwa: 5/4
Wysłany: Sob 07 Mar 2015, 23:58
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wynik badania FAPa w ASO - prośba o komentarz


Przykładowo ostatnie pomiary po zatankowaniu 57L ON:
- masa dodatku zgromadzonego w filtrze cząstek stałych zwiększyła się o 5mg (oczywiście wcześniej pomyliłem gramy z miligramami), natomiast
- objętość dodatku pozostała w zbiorniku dodatku zmniejszyła się o 9ml
Powrót do góry
hedgehog

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 340
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowsze
Posiadane auto: C5 II 2.0 HDI 138 BVA6 HA3+ Exclusive
Piwa: 44/1
Wysłany: Nie 08 Mar 2015, 05:11
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wynik badania FAPa w ASO - prośba o komentarz


Panowie, cer to jest metal kowalny, lantanowiec. Nie wstrzykujecie do FAPa metalu, tylko płyn EOLYS, w którym tego ceru (i to nie samego ceru ale jego tlenku) są rozpuszczone jakieś mili- jeśli nie mikrogramy. To się całymi latami musi odkładać żeby dać w FAPie osad ceru rzędu 150 gramów.

To tak samo jak w wodzie jest np. wapń, który powoduje kamień kotłowy. Tego wapnia są tam jakieś ułamki promila (np. 100 ppm znaczy że jest 100 cząsteczek związków wapnia na milion cząsteczek wody), więc trzeba przepuścić tysiące litrów wody (o przeciętnej twardości), żeby tego kamienia odłożyła się widoczna ilość.

Nie jestem chemikiem, a tym bardziej specjalistą od składu płynu EOLYS, ale w takiej przeciętnej dawce 9 ml dodatku wstrzykiwanego do paliwa czystego ceru (czy tam jego tlenku) jest pewnie tyle że pod mikroskopem atomowym by go trzeba oglądać.

U mnie po 8 latach jeżdżenia tym autem Lexia pokazuje "Całkowita ilość dodatku wprowadzona do FAP: 28 g", a jeżdżę 90% po mieście i regeneracje mam co 300-350 km, więc wygląda na to że w tym tempie będę musiał jeździć jeszcze 32 lata żeby dojść do 150 g.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy.


CitroenC3

15 900

2005r.

109 384 km

łódzkie

CitroenC3

55 990

2021r.

20 000 km

śląskie

CitroenC4 Grand Picasso

29 000

2012r.

178 000 km

śląskie

CitroenC2

9 500

2008r.

128 056 km

mazowieckie

CitroenC4 Grand Picasso

11 900

2010r.

2 318 701 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System