Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) Opinia na temat automatycznej skrzyni biegów


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cinecki1984

Debiutant



Dołączył: 18 Sty 2014
Posty: 20
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Peugeot 307
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 21 Sty 2014, 20:53
Temat postu:

Opinia na temat automatycznej skrzyni biegów


Oglądam kolejne autko. Tym razem jest to wersja z automatem i po rozkodowaniu VIN wyszło, że skrzynia to BVA AM6C1. Czy ktoś coś może na ten temat powiedzieć ? Jak z awaryjnością ? Serwisowaniem ?
Powrót do góry
darekpawel

Stały Bywalec



Dołączył: 16 Lis 2013
Posty: 172
Skąd jesteś (miejscowość / region): ...Jaworzno...
Posiadane auto: C5 2010 2.0HDI 163KM
Piwa: 1/0
Wysłany: Wto 21 Sty 2014, 23:18
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Opinia na temat automatycznej skrzyni biegów


Ja mam, ale nie za wiele mogę powiedzieć. Na razie działa bez jakichś uwag.
Na forach Citroena - też raczej niewiele idzie się dowiedzieć...

Poszukaj raczej na forach: Volvo, Ford, Opel,... - tam masowo te skrzynie były/są stosowane...
Powrót do góry
teka

Auto Maniak



Dołączył: 18 Lis 2012
Posty: 558
Skąd jesteś (miejscowość / region): wlkp
Posiadane auto: Mazda 6 kombi 2,2 175KM skypassion (2013) Mazda RX8 231KM Revolution (2005) byłe 2x c5 III excl 2.0hdi 140KM 163KM automat, opel-e, nissan, toyota, ford, hyundai, vw-y, fiat, peugeot-y
Piwa: 46/3
Wysłany: Sro 22 Sty 2014, 22:03
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Opinia na temat automatycznej skrzyni biegów


u mnie także jak na razie wszystko ok, jestem zadowolony z automatycznej skrzyni lepiej mi się jeździ niż manualem więc jak zastanawiasz się nad zakupem c5 to tylko 2,0 163KM hydro i automat, miałem 2,0 140KM w manualu sedan co prawda z hydro ale jakiś niedosyt czułem.
_________________
pozdr Teka
Powrót do góry
alfiq

Debiutant



Dołączył: 12 Sty 2014
Posty: 22
Skąd jesteś (miejscowość / region): śląskie

Piwa: 0/4
Wysłany: Pią 24 Sty 2014, 19:49
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Opinia na temat automatycznej skrzyni biegów


Podbiję temat, żeby nie zakładać nowego wątku. Ja mam ogólne pytanie o wrażenia z jazdy pomiędzy manualem a automatem w C5 2.0 hdi 163 KM (MKIII). Planuję właśnie zakup tego samochodu i nie wiem co wybrać, czytałem posty o skrzyni, pojawiają się rozrzucone po różnych tematach, więc może warto zebrać w jednym miejscu wszystko. Najlepiej, gdyby wypowiedział się ktoś kto oblatał oba rozwiązania ale oczywiście nie ma przeszkód aby wszyscy posiadacze tego silnika dorzucili swoje zdanie.

Ogólnie wiem, że automat sprawia, iż auto (przynajmniej na papierze) gorzej przyspiesza i trochę więcej pali -jak to się ma do realnych odczuć z jazdy i podczas wizyt na stacji paliw ?
Zaznaczę może, że poruszam się po trasach mieszanych, z lekką przewagą miasta (wiem, diesle nie są od tego ale nie chcę benzyny) i czy w takim miejskim ruchu ergonomiczną przewagę ma manual ? W znaczeniu,czy sprawniej się z taką skrzynią porusza ?
Powrót do góry
screeean

Czytelnik



Dołączył: 23 Wrz 2013
Posty: 4
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: C5
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 28 Sty 2014, 17:26
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Opinia na temat automatycznej skrzyni biegów


Nawiązując do tematu głównego czyli awaryjności skrzyni, osobiście miałem doświadczenia z automatem z silnikiem 2.7 HDI. Samochód od momentu odbioru samochodu z salonu do przebiegu 170 000 km, nie miał z nią nawet najmniejszego problemu.
Obecnie w firmie w której pracuję mamy kilka szt z automatem z silnikiem 2.0 HDI 163 KM (rok prod 2012) samochodu co prawda nie mają dużych przebiegów, ale niektóre z nich mają przebieg 60 000 - również 0 problemów.
Co do porównania 2.0 HDI 163KM automat i manual - wszystko zależy od nogi kierowcy. Spalanie jest bardzo podobne, chyba że w automacie często korzysta się z trybu sport lub manualnej zmiany. Spalanie 8-12l Przyśpieszenie w manualu lepsze (nie ma tak zwanej czarnej dziury gdy nagle naciśnie się na pedał gazu - automat potrzebuje chwilę żeby zareagować), chyba że używa się trybu sport (wtedy podobne). W automacie jest jeszcze opcja zmiany ręcznej, wtedy samochód też lepiej przyśpiesza.
Reasumując 2.0 HDI 163 KM to dobra opcja, aczkolwiek zdecydowanie lepszą 3.0 jeśli ma się kasę. Spalanie niewiele większe, a wrażenia z jazdy zupełnie inne.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Wto 28 Sty 2014, 17:26
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
yohnell

Debiutant



Dołączył: 17 Lut 2014
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): Szczecin
Posiadane auto: Citroen C5 SX 2.0 2002
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 26 Lut 2014, 21:14
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Opinia na temat automatycznej skrzyni biegów


Dorzucę coś od siebie.
Mam 3 auto z automatem i nigdy manuala. Czy się gorzej zbiera, nie sądzę, kwestia dobrej nogi, różnica w reakcji jest znikoma, ale w drugą stronę zyskuje się na redukcji w górę, bo nie marnujesz czasu na wysprzęglanie.
Jeśli automat ma minimum 5 biegów, nie trzeba nic więcej chcieć, jedynie minimum 140 koni pod maską oczywiście. Inaczej automat nie ma sensu bytu.
Sprawa awaryjności, w serwisie pewnie powiedzą żę są bezobsługowe, ja bym zadzwonił do dobrego warsztatu od skrzyń. AL4 powinna mieć wymieniany olej co 100tys. (zalecenie producenta) a w serwisie mówią że nie Very Happy
Dlatego też, jeśli kupujesz dopytaj sie czy był wymieniany może olej. dla świętego spokoju lepiej wymienić, koszt kilka stówek a spokój i przyjemność z jazdy zapewniona.
P.S.
Właśnie kupiłem C5 i olej wymieniam Very Happy
Powrót do góry
oring

Debiutant



Dołączył: 07 Paź 2013
Posty: 49
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 MkIII 2.0HDI ASB 2012
Piwa: 6/0
Wysłany: Czw 27 Lut 2014, 13:30
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Opinia na temat automatycznej skrzyni biegów


Ostatnie 4 lata jeździłem C5 138 KM z manualem, od 8 miesięcy C5 163 KM z automatem.
Początkowo miałem odczucia zgodne z powszechnymi opiniami - „dziura” w gazie, większe zużycie paliwa. Teraz po przejechaniu 12 tys. km mam już inne zdanie.

1 . Zużycie paliwa
Notuję skrupulatnie tankowania – taką mam fobię ale to daje mi przewagę nad tymi, którzy arbitralnie rzucają jakieś bzdurne wartości na podstawie odczytów zużycia z komputera czy kilku incydentalnie zanotowanych przy dystrybutorze tankowań.
Zużycie średnie przy jeździe głównie pozamiejskiej i autostradowej:
7.2 l/100 km – manual
7.4 l/100 km - automat
zużycie przy prędkościach średnich 50-70 km/godz.
6.3 l/100 km – manual
6.5 l/100 km - automat
Czy to istotna różnica? Każdy odpowie sobie sam.
W jeździe miejskiej sytuacja wygląda gorzej (ok. 1/100km) ale ponieważ nie mam przebiegów czysto miejskich nie chcę się wypowiadać w tej kwestii.

2. „Dziura” w gazie gdy chcemy przyspieszyć i potrzebna jest redukcja biegu.
Jest takie odczucie ale wynika ono z intuicyjnego porównywania efektów wciskania pedału gazu a przecież w manualu trzeba wcześniej wysprzęglić, wrzucić bieg i puścić sprzęgło.
Jeśli porównać czasy pomiędzy podjęciem decyzji o przyspieszeniu a efektem czyli uzyskaniem oczekiwanej prędkości to okaże się, że automat jest podobny a czasem szybszy.
Oczywiście wszystko co piszę odnosi się do spokojnego używania skrzyni a nie pseudorajdowych wyczynów.

Co do awaryjności – jak każde urządzenie – może się popsuć.
Jedyny znany mi przypadek poważnej awarii ASB został sprokurowany przez kolegę, który do przebiegu 130 tys. nie wymienił oleju a na dodatek wybrał się latem do Grecji z przyczepą ignorując komunikaty o zbyt wysokiej temp. oleju.
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
lennyak

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 145
Skąd jesteś (miejscowość / region): krakow
Posiadane auto: Citroen C5'10/Honda Jazz'12
Piwa: 2/0
Wysłany: Pią 28 Lut 2014, 01:02
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Opinia na temat automatycznej skrzyni biegów


dla mnie obecne c5 to pierwszy automat
jesli chodzi o wieksze zuzycie paliwa, to tak jak napisal kolega oring, wogole bym sie tym nie przejmowal. zakladam ze jesli ktos jest w stanie wydac 40-50 tys. na samochod to nawet litr/100km wiecej nie jest dla niego problemem.

co do uzytkowania to ja jednak czuje duza roznice (na minus automatu) glownie w miescie. pewnie zalezy to od stylu jazdy ale z manualem o wiele wygodniejsze bylo dynamiczne wlaczanie sie do ruchu, zmiana pasa itd. myslalem ze sie przyzwyczaje ale jednak nie.
ja uzywam jednak tego samochodu glownie na trasach a tam juz ma duzo zalet. gdybym mial kupowac glownie do miasta to wybralbym manuala.
Powrót do góry
oring

Debiutant



Dołączył: 07 Paź 2013
Posty: 49
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 MkIII 2.0HDI ASB 2012
Piwa: 6/0
Wysłany: Pią 28 Lut 2014, 02:10
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Opinia na temat automatycznej skrzyni biegów


Jak pisałem po mieście nie jeżdżę dużo ale zgadzam się z kol. lennyak. Włączanie się z wlotu podporządkowanego to słabość automatu. Są jednak sytuacje w których ASB w ruchu miejskim daje radę lepiej. Choćby gdy stoimy w korku to "podciąganie' co chwilę o kilka metrów na półsprzęgle jest bez porównania bardziej kłopotliwe niż gaz/hamulec w automacie a już gdy do tego dojdzie pochylenie np. na wlocie skrzyżowania z sygnalizacją to ASB w połączeniu z hamulcem elektrycznym - ideał.
Powrót do góry
gadku

Dyskutant



Dołączył: 27 Sty 2013
Posty: 50
Skąd jesteś (miejscowość / region): Antwerpen
Posiadane auto: Peugeot 3008 1.5 blue-Hdi 2019r. Peugeot 508 2.0 Hdi 2013r.
Piwa: 4/4
Wysłany: Pią 28 Lut 2014, 10:37
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Opinia na temat automatycznej skrzyni biegów


Witam kolegów,
ja robię dosyć dużo kilometrów automatem, bo około 3,5 do 4 tys. miesięcznie, z czego 60% poza miastem.
Moje wrażenia co do jazdy automatem są bardzo pozytywne, autko chodzi bardzo dobrze, dosyć szybko zmienia biegi i nie odczuwam żadnego dyskomfortu w związku z "dziurą" w gazie.
Gdy potrzebuję zaszaleć na światłach, to jednym przyciśnięciem palca włączam tryb sportowy w skrzyni i bez problemu pierwszy wyskakuję na zielonym.
Podciąganie na światłach oraz ruszanie pod górkę, które opisał kolega oring to prawdziwa bajka.
Zużycie paliwa jest na tyle nieduże, że nie stanowi większego problemu.
Powrót do góry
adam3400

Dyskutant



Dołączył: 03 Mar 2013
Posty: 94
Skąd jesteś (miejscowość / region): Częstochowa
Posiadane auto: Citroen C5 Exklusive tourer 2,0hdic 2010r citroen c4 eksklusive 2.0 benzyna 2007r Ford Mondeo mk5 2.0 HDI 180 KM Titanium 2015r
Piwa: 2/1
Wysłany: Sob 01 Mar 2014, 22:09
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Opinia na temat automatycznej skrzyni biegów


Witam, moje kolejne auto z automatem i następne też. płynna zmiana biegów ok 0.2 sekundy. Szybciej niz w manualu.wymiana oleju co 80 tys,km.Średnie zuzycie paliwa 7.1 l za 2013 rok.
Powrót do góry
mhammer

Debiutant



Dołączył: 04 Maj 2014
Posty: 17
Skąd jesteś (miejscowość / region): Glinojeck
Posiadane auto: Citroen C5 3.0 V6 2007r.
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 08 Wrz 2014, 20:19
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Opinia na temat automatycznej skrzyni biegów


Witajcie. A ja napiszę coś takiego. Otóż jeździłem już wieloma automatami różnych marek - europejskich i japońskich. Obecnie mam skrzynię AL4 i powiem szczerze - Powiesiłbym na suchej gałęzi konstruktora tej skrzyni. Jak można było takie dziadostwo wypuścić na drogę. Specyfika pracy odbiega od ogólnego standardu jaki powinna spełniać skrzynia automatyczna. Bardziej jej do manuala, a te redukcje biegów są koszmarne. Zupełny brak komfortu z jazdy automatem jaki miałem do tej pory. Już nawet skrzynia 4HP20 pomimo tego że też stara jest o niebo lepsza. Gdybym wiedział o charakterystyce pracy skrzyni AL4 nigdy bym tego nie kupił. Porażka na całej linii. Fajny samochodzik z tej Cytrynki lecz cały urok psuje beznadziejna skrzynia. A mogło być tak fajnie.........
Powrót do góry
Raynor

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 275
Skąd jesteś (miejscowość / region): Brzeg
Posiadane auto: Citroen C5 II 2.0 HDI 138, FAP, automat AM6, HA3+
Piwa: 15/5
Wysłany: Wto 09 Wrz 2014, 09:59
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Opinia na temat automatycznej skrzyni biegów


Dlatego w następnych latach stosowano inną skrzynię. Tak to jest z pierwszymi wypustami.
Powrót do góry
hedgehog

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 340
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowsze
Posiadane auto: C5 II 2.0 HDI 138 BVA6 HA3+ Exclusive
Piwa: 44/1
Wysłany: Czw 11 Wrz 2014, 00:28
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Opinia na temat automatycznej skrzyni biegów


Jeżdżę C5 II ze skrzynią AM6 ósmy rok - bezawaryjnie. Jakość pracy skrzyni, płynność zmiany biegów - nadal taka sama jak w dniu zakupu. Czyli po prostu super. Ten automat zmienia biegi szybciej i płynniej niż dobry kierowca.

Jak ktoś lubi jeździć dynamicznie i ciągnąć do wyższych obrotów to wystarczy włączyć tryb Sport skrzyni - ciągnie wtedy nawet do 4000 i bardzo żwawo reaguje na pedał gazu - robi szybki kick-down przy przyspieszaniu, itp.

Można też przełączać się na sekwencję (ręczną zmianę biegów) i wymuszać wyższe obroty - na 4. biegu w trybie sekwencyjnym przy 80 km/h depnięcie na pedał gazu daje takiego kopa jakby auto miało z 50 koni więcej, a reakcja jest błyskawiczna.

Co do zużycia paliwa... problem nie istnieje. Auto (2.0 HDI 138 KM) pali mi miasto 7.0 - 8.5 l, trasa 5.0 - 5.5 l, w zimie jakieś 0.5 l więcej. Jak na ważącą 1600 kg C5 to wynik więcej niż bardzo dobry, i nie zauważyłem by właściciele aut z tym samym silnikiem ale ze skrzynią manualną mieli jakieś zauważalnie niższe spalanie.

Poza tym, to jest po prostu nieprawda że "automat więcej pali" (w każdym razie nowoczesny). Jeśli w ogóle jest jakieś większe spalanie to nie dlatego że skrzynia jest automatyczna tylko dlatego, że automatyczna skrzynia WAŻY dobre 70-80 kg więcej niż manualna, więc po prostu masa auta jest cały czas o kilkadziesiąt kg większa - to tak jakby cały czas wozić dodatkową osobę. NA TO idą te dodatkowe mililitry paliwa a nie na to że to "automat".

Dla porównania, wcześniej miałem C5 2.0 benzyna (143 KM) w manualu i po mieście palił dobre 10 l (i więcej), a na trasie ponad 6, więc automat w dieslu pali prawie 3 l / 100 km mniej niż benzyna z manualem.

Do dynamiki nie mam żadnych zastrzeżeń. Jeśli tylko ktoś chce i nie żal mu paliwa, to jak mocno depnie (szczególnie w trybie Sport) to ze świateł (nawet taką krową jak C5) prawie zawsze będzie pierwszy.

Po prawie 8 latach jeżdżenia z tą skrzynią NIE planuję przesiadać się na manual nigdy w życiu. To tak jakbym chciał nowoczesną automatyczną pralkę zamienić na Franię.
Powrót do góry
lennyak

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 145
Skąd jesteś (miejscowość / region): krakow
Posiadane auto: Citroen C5'10/Honda Jazz'12
Piwa: 2/0
Wysłany: Czw 11 Wrz 2014, 12:46
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Opinia na temat automatycznej skrzyni biegów


hed, auto z automatem hydrokinetycznym bedzie palilo wiecej i nie wynika to roznicy wagi tylko z rodzaju przeniesienia napedu. przeniesienie napedu za na sztywno (sprzeglo i tryby) jest bardziej efektywne niz poprzez olej jak to sie dzieje w automacie hydrokinetycznym. z tego samego powodu auta z automatami maja gorsze osiagi niz ich odpowiedniki z manualami. na trasie roznice moga byc malo zauwazalne ale w miescie gdzie czesto przyspieszasz juz zdecydowanie widac roznice w spalaniu.
sytuacja jest inna w przypadku skrzyn dwusprzeglowych gdzie przeniesienie napedu jest podobne jak w manualach a zautomatyzowana jest jedynie zmiana biegow.
inna sprawa to odczucia z jazdy manualem i automatem, mam na mysli reakcje na gaz, hamowanie silnikiem itd. jak dla mnie roznica jest duza, jednym to nie robi roznicy innym tak. najlepiej pojezdzic i samemu wyciagnac wnioski
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy.


CitroenC4 Grand Picasso

45 700

2015r.

211 400 km

mazowieckie

CitroenC4 Cactus

62 000

2019r.

90 000 km

śląskie

CitroenC4 Picasso

16 900

2007r.

230 000 km

śląskie

CitroenC3 Aircross

47 900

2017r.

152 000 km

mazowieckie

CitroenC3

49 300

2017r.

87 007 km

podkarpackie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System