Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen Xsara ) Mokra świeca - Check Engine - Włącza się tryb awaryjny


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen Xsara ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cytrynka91

Debiutant



Dołączył: 14 Gru 2013
Posty: 49
Skąd jesteś (miejscowość / region): BDG
Posiadane auto: Xsara II 2003 1.4
Piwa: 1/4
Wysłany: Wto 07 Sty 2014, 12:51
Temat postu:

Mokra świeca - Check Engine - Włącza się tryb awaryjny


Cześć, to znowu ja.

Problem:
Mam problem z Citroen Xsara II 1.4 2003. Od jakiegoś tygodnia włącza mi się Check Engine ( ). Po zapaleniu się tej ikonki silnik gorzej pracuje (jakby na trzy cylindry).

Odłączyłem na 10 minut akumulator i po włączeniu przez 3 sekundy znowu była zapalona ikona Check Engine, ale po 3 sekundach zniknęła i silnik chodził normalnie. Po przejechaniu 40 km znowu się zapaliła (tym razem podczas jazdy, wcześniej po odpaleniu) i po odłączeniu akumulatora już nie chce zgasnąć.

Auto zawsze normalnie odpala.

Możliwa przyczyna:
Po pierwsze pierwsza świeca od lewej i miejsce wokół niej jest cała mokra od oleju. Reszta świec jest sucha.



Zauważyłem, że uszczelka pokrywy zaworów odchodzi od metalowej części silnika w dwóch miejscach, silnik jest mokry poniżej tej uszczelki i na krawędziach jest pęknięta.






Mam nadzieję, że to tylko uszczelka pokrywy zaworów.
Proszę o pomoc.
Powrót do góry
dejnekomirek

Auto Maniak



Dołączył: 13 Mar 2009
Posty: 718
Skąd jesteś (miejscowość / region): Duisburg Niemcy
Posiadane auto: Citroen C5 2.2 hdi 2001r.
Piwa: 76/36
Wysłany: Wto 07 Sty 2014, 18:16
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Mokra świeca - Check Engine - Włącza się tryb awaryjny


Witam. Mozliwe, ze masz problem z olejem na tej swiecy. Swieca moze byc nie dokrecona, albo z pod uszczelki pokrywy saczy sie olej i zalewa gniazdo swiecy i kabel zaplonowy, co powoduje wypadanie zaplonu w tym cylindrze. Obecnosc niespalonego paliwa w spalinach powoduje alarm w EOBD i lampka swieci. Zaloze sie, ze w bledach pojawia sie blad sondy Lamdda.
Sprawdz dokrecenie swiecy, ewentualnie wymien uszczelke i umyj przewod zaplonowy z oleju, oraz oczysc swiece z resztek oleju. Powodzenia
Powrót do góry
skype status
Cytrynka91

Debiutant



Dołączył: 14 Gru 2013
Posty: 49
Skąd jesteś (miejscowość / region): BDG
Posiadane auto: Xsara II 2003 1.4
Piwa: 1/4
Wysłany: Wto 07 Sty 2014, 18:23
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Mokra świeca - Check Engine - Włącza się tryb awaryjny


Szczerze mówiąc, to nie wiem jak tą świecę odkręcić (ona jest podłączona do cewki, a nad cewką jeszcze jest jakiś filtr i tego sam nie rozkręcę). W sobotę jadę do mechanika i zobaczę co i jak. Mam nadzieję, że jest tak jak mówisz i wystarczy wyczyszczenie i wymiana uszczelki pokrywy.
Powrót do góry
Cytrynka91

Debiutant



Dołączył: 14 Gru 2013
Posty: 49
Skąd jesteś (miejscowość / region): BDG
Posiadane auto: Xsara II 2003 1.4
Piwa: 1/4
Wysłany: Sro 08 Sty 2014, 06:50
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Mokra świeca - Check Engine - Włącza się tryb awaryjny


Dowiedziałem się, że to nie jest świeca, tylko wtryskiwacz nr 4.
Na innym forum (dot. Peugeotów, ale w Citroenach jest niby to samo) jest napisane, że woda i płyn do spryskiwaczy może kapać spod dyszy prosto na ten wtryskiwacz:

Dodam, że dzisiaj normalnie odpalił bez check engine. Może wtryskiwacz "wysechł" i zadziałał normalnie? Może wystarczy uszczelnić te dysze na masce + ew. wyczyścić wtryskiwacze (to już w warsztacie)?
Powrót do góry
dejnekomirek

Auto Maniak



Dołączył: 13 Mar 2009
Posty: 718
Skąd jesteś (miejscowość / region): Duisburg Niemcy
Posiadane auto: Citroen C5 2.2 hdi 2001r.
Piwa: 76/36
Wysłany: Sro 08 Sty 2014, 10:06
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Mokra świeca - Check Engine - Włącza się tryb awaryjny


A moze sprawdzilbys jednak stan swiecy. Tuz obok masz cewke zaplonowa. Najczesciej pada cewka zaplonowa, szczegolnie jesli pojawia sie olej - nastepuje przebicie iskry. Nie wykluczone, ze pada wtryskiwacz, ale ani woda , ani olej nie spowoduje jego awarii. Olej raczej szybciej spowoduje usterke w zaplonie. Mozliwa jest rowniez awaria cewki zaplonowej.
Powrót do góry
skype status
Reklama








Wysłany: Sro 08 Sty 2014, 10:06
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Cytrynka91

Debiutant



Dołączył: 14 Gru 2013
Posty: 49
Skąd jesteś (miejscowość / region): BDG
Posiadane auto: Xsara II 2003 1.4
Piwa: 1/4
Wysłany: Sro 08 Sty 2014, 15:57
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Mokra świeca - Check Engine - Włącza się tryb awaryjny


Rzeczywiście to może być cewka. Na zimnym silniku wszystko działa, a po rozgrzaniu gubi zapłon. Jak sprawdzić czy jest uszkodzona? Mam miernik. Ciężko jest wyjąć tą cewkę, by sprawdzić świece?
Powrót do góry
dejnekomirek

Auto Maniak



Dołączył: 13 Mar 2009
Posty: 718
Skąd jesteś (miejscowość / region): Duisburg Niemcy
Posiadane auto: Citroen C5 2.2 hdi 2001r.
Piwa: 76/36
Wysłany: Sro 08 Sty 2014, 21:35
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Mokra świeca - Check Engine - Włącza się tryb awaryjny


Normalnie niema szans na sprawdzenie cewki. Mozesz tylko wykrecic swiece i porownac ich wyglad, szczegolnie zalecane po jezdzie z wystepujacym problemem z poprawna praca silnika- z wypadaniem zaplonow. Swieca na ktorej nie bedzie iskry bedzie mokra i czarna. W przypadku jesli bedzie czysta[jak nowa], oznaczac to moze, ze problem na tym cylindrze moze byc od wtryskiwacza[brak wtrysku paliwa]. Czasami problem moze byc rowniez w uszkodzonej swiecy. O oleju na zewnatrz swiecy juz pisalem. Problem moga rowniez sprawiac oslony gumowe na poszczegolnych swiecach, one tez moga byc powodem przebijania iskry do masy. Nie zapominaj,ze na cieplym silniku wzrasta kompresja w cylindrach, a to powoduje wiekszy opor na elektrodach i iskra moze nie docierac do elektrod, uciekajac po drodze do masy. Cewka nie jest tania, tak wiec najpierw dokladne sprawdzenie stanu izolacji po drodze do swiec, a dopiero, gdy ewidentnie brak iskry na cewce wymiana na nowa. Cewke demontuje sie dosc latwo, trzyma sie na dwoch srubach M6. Nalezy rozpiac przewody powietrzne i odczepic od cewki przewod elektryczny. Powodzenia
Powrót do góry
skype status
Cytrynka91

Debiutant



Dołączył: 14 Gru 2013
Posty: 49
Skąd jesteś (miejscowość / region): BDG
Posiadane auto: Xsara II 2003 1.4
Piwa: 1/4
Wysłany: Pią 10 Sty 2014, 23:22
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Mokra świeca - Check Engine - Włącza się tryb awaryjny


dejnekomirek napisał:
Normalnie niema szans na sprawdzenie cewki. Mozesz tylko wykrecic swiece i porownac ich wyglad, szczegolnie zalecane po jezdzie z wystepujacym problemem z poprawna praca silnika- z wypadaniem zaplonow. Swieca na ktorej nie bedzie iskry bedzie mokra i czarna. W przypadku jesli bedzie czysta[jak nowa], oznaczac to moze, ze problem na tym cylindrze moze byc od wtryskiwacza[brak wtrysku paliwa]. Czasami problem moze byc rowniez w uszkodzonej swiecy. O oleju na zewnatrz swiecy juz pisalem. Problem moga rowniez sprawiac oslony gumowe na poszczegolnych swiecach, one tez moga byc powodem przebijania iskry do masy. Nie zapominaj,ze na cieplym silniku wzrasta kompresja w cylindrach, a to powoduje wiekszy opor na elektrodach i iskra moze nie docierac do elektrod, uciekajac po drodze do masy. Cewka nie jest tania, tak wiec najpierw dokladne sprawdzenie stanu izolacji po drodze do swiec, a dopiero, gdy ewidentnie brak iskry na cewce wymiana na nowa. Cewke demontuje sie dosc latwo, trzyma sie na dwoch srubach M6. Nalezy rozpiac przewody powietrzne i odczepic od cewki przewod elektryczny. Powodzenia

Ta Xsara ma jedną cewkę. Jak to jest możliwe, że trzy cylindry chodzą normalnie, a jeden nie chodzi na gorącym silniku. Jeśli miałby dwie cewki, to nie chodziłyby dwa cylindry, a jak jest jedna cewka, to chyba na żadnym cylindrze nie byłoby zapłonu?
Powrót do góry
Cytrynka91

Debiutant



Dołączył: 14 Gru 2013
Posty: 49
Skąd jesteś (miejscowość / region): BDG
Posiadane auto: Xsara II 2003 1.4
Piwa: 1/4
Wysłany: Sob 11 Sty 2014, 15:48
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Mokra świeca - Check Engine - Włącza się tryb awaryjny


Podłączyli pod kompa na początek. Wywaliło cewkę zapłonową, katalizator i wypad zapłonu. Przywieźli cewkę nówkę, wymienili. Zauważyli, że jeden wtryskiwacz się blokuje, nie podaje paliwa. Kupili używkę, podłączyli. Podczas wymiany znowu sprawdzali wszystkie wtryski. Teraz nie pryskały benzyną dwa wtryski (ten używany działał). Przeczyścili wtryski i zaczęły wszystkie pryskać benzynką. Wymienili filtr oleju + olej silnikowy, filtr powietrza, filtr paliwa. I [ cenzura ], dalej to samo - wyjeżdżam z warsztatu, wyłączam silnik, idę zapłacić, włączam silnik i CHECK ENGINE! Teraz zostawiłem im i sprawdzą dokładnie o co chodzi. Mówią, że trzeba wymienić wszystkie wtryski i będzie działać.
Krótko mówiąc są takie same objawy jak były, czyli według mnie stara cewka była w porządku. Nowa kosztowała 306 PLN.
RAZEM: -600 PLN
Macie jakieś pomysły? Bo ja nie.
Powrót do góry
Losio

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Maj 2012
Posty: 111
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lublin, Dziesiąta
Posiadane auto: Citroen Xsara II 1.4i LPG 2003
Piwa: 10/5
Wysłany: Nie 12 Sty 2014, 02:17
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Mokra świeca - Check Engine - Włącza się tryb awaryjny


Rozumiem, że nie masz LPG. W przypadku instalacji gazowej check engine to normalka, po prostu trzeba go skasować raz na parę miesięcy. Tak to ciężko powiedzieć. Sam mam 3 sztuki cewek, bo to wysoce awaryjny element. I tak - jest możliwe nie dawanie zapłonu na jeden cylinder, mimo tego, że cewka to cały moduł na 4 cylindry. Filtr powietrza i paliwa, olej mają tu mało wpływu o ile są wymieniane według zaleceń instrukcji.
_________________
Jestem Łosio. Zapoznaj się z historią mojego auta klikając w obrazek poniżej.
Powrót do góry
Cytrynka91

Debiutant



Dołączył: 14 Gru 2013
Posty: 49
Skąd jesteś (miejscowość / region): BDG
Posiadane auto: Xsara II 2003 1.4
Piwa: 1/4
Wysłany: Nie 12 Sty 2014, 11:29
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Mokra świeca - Check Engine - Włącza się tryb awaryjny


Losio napisał:
Rozumiem, że nie masz LPG. W przypadku instalacji gazowej check engine to normalka, po prostu trzeba go skasować raz na parę miesięcy. Tak to ciężko powiedzieć. Sam mam 3 sztuki cewek, bo to wysoce awaryjny element. I tak - jest możliwe nie dawanie zapłonu na jeden cylinder, mimo tego, że cewka to cały moduł na 4 cylindry. Filtr powietrza i paliwa, olej mają tu mało wpływu o ile są wymieniane według zaleceń instrukcji.

Nie mam LPG. Jest to bardzo awaryjny element, skoro padł po 10 metrach (skoro są takie same objawy jak były). W warsztacie nawet nie sprawdzali cewki żadnym omomierzem, tylko od razu wymienili widząc na kompie, że to cewka.

Jeżeli wtryskiwacze nie pracują poprawnie, to są takie objawy jak ja mam, czyli check engine i praca nie na wszystkie cylindry po rozgrzaniu silnika?
Powrót do góry
Losio

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Maj 2012
Posty: 111
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lublin, Dziesiąta
Posiadane auto: Citroen Xsara II 1.4i LPG 2003
Piwa: 10/5
Wysłany: Nie 12 Sty 2014, 13:01
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Mokra świeca - Check Engine - Włącza się tryb awaryjny


Pewnie tak, ale ja wtryskiwaczy benzyny używam tylko przez pierwsze 1-2 km po odpaleniu, potem pracują już tylko te od LPG. Raz zdarzyło mi się zacięcie wtryskiwacza gazowego i silnik chodził jak traktor, ale przełączyłem się na benzynę i spokojnie mogłem normalnie jeździć, aż do naprawy u gazownika. Pewnie masz to samo z wtryskiwaczem benzyny.

A takie zachowanie cewki to już typowe. Ten element to szajs i nie wiadomo kiedy padnie, a jak padnie to tylko wymiana na nowy, bo starego naprawić się nie da, a używane to ryzyko brać.

Takie to już będzie nasze życie z Xsarami, kiedy najmłodszy samochód jaki możesz kupić ma 10 lat. Witaj na forum wraków i złomów*. Wink

*o ile stosujesz się do instrukcji eksploatacji to auto spokojnie powinno dociągnąć do 15 lat (20 to już raczej max)
_________________
Jestem Łosio. Zapoznaj się z historią mojego auta klikając w obrazek poniżej.
Powrót do góry
Cytrynka91

Debiutant



Dołączył: 14 Gru 2013
Posty: 49
Skąd jesteś (miejscowość / region): BDG
Posiadane auto: Xsara II 2003 1.4
Piwa: 1/4
Wysłany: Nie 12 Sty 2014, 16:42
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Mokra świeca - Check Engine - Włącza się tryb awaryjny


Losio napisał:
Pewnie tak, ale ja wtryskiwaczy benzyny używam tylko przez pierwsze 1-2 km po odpaleniu, potem pracują już tylko te od LPG. Raz zdarzyło mi się zacięcie wtryskiwacza gazowego i silnik chodził jak traktor, ale przełączyłem się na benzynę i spokojnie mogłem normalnie jeździć, aż do naprawy u gazownika. Pewnie masz to samo z wtryskiwaczem benzyny.

A takie zachowanie cewki to już typowe. Ten element to szajs i nie wiadomo kiedy padnie, a jak padnie to tylko wymiana na nowy, bo starego naprawić się nie da, a używane to ryzyko brać.

Takie to już będzie nasze życie z Xsarami, kiedy najmłodszy samochód jaki możesz kupić ma 10 lat. Witaj na forum wraków i złomów*. Wink

*o ile stosujesz się do instrukcji eksploatacji to auto spokojnie powinno dociągnąć do 15 lat (20 to już raczej max)

Cewka może padać, ale w samochodach z instalacją LPG wg mnie.
Przed tymi check engine'ami zatankowałem na stacji, gdzie jakość benzyny mogła być słaba. Czy wątpliwej jakości benzyna może zatykać wtryskiwacze na ciepłym silniku? Komp wywalił katalizator, więc coś z benzyną może...
Powrót do góry
Cytrynka91

Debiutant



Dołączył: 14 Gru 2013
Posty: 49
Skąd jesteś (miejscowość / region): BDG
Posiadane auto: Xsara II 2003 1.4
Piwa: 1/4
Wysłany: Pon 13 Sty 2014, 17:22
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Mokra świeca - Check Engine - Włącza się tryb awaryjny


Dzisiaj dzwoniłem i niby naprawili. Przyczyna: wtryskiwacze. Wymienili dwa kolejne, przejechali 100 km i działa. W środę się okaże czy rzeczywiście działa Laughing
Ciekawe co spowodowało zepsucie się wtryskiwaczy? Może źle jeżdżę (zbyt wolne obroty? Trzymam powyżej 2000 i do 2700. Maksymalnie 3000)? Może źle odpalam (odpalam z wciśniętym pedałem sprzęgła, czekam aż pompa paliwa przestanie pracować i odpalam)?
Powrót do góry
Losio

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Maj 2012
Posty: 111
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lublin, Dziesiąta
Posiadane auto: Citroen Xsara II 1.4i LPG 2003
Piwa: 10/5
Wysłany: Pon 13 Sty 2014, 17:43
Temat postu:

Re: ( Citroen Xsara ) Mokra świeca - Check Engine - Włącza się tryb awaryjny


Obstawiam duży przebieg i jakość paliwa. Pewnie powinno się raz na jakiś czas dać jakiś dodatek smarujący do paliwa albo zatankować Vervę - nie wiem, ja tego nie robię. Wink

A tak z ciekawości: jaki ma wpływ jazda na LPG na żywotność cewki?
_________________
Jestem Łosio. Zapoznaj się z historią mojego auta klikając w obrazek poniżej.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen Xsara ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen Xsara »

Opinie o samochodach Citroen Xsara - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen Xsara ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy.


CitroenC4

21 900

2011r.

176 000 km

wielkopolskie

CitroenC3

22 900

2012r.

120 228 km

mazowieckie

CitroenC3

51 900

2020r.

22 000 km

wielkopolskie

CitroenC5

23 700

2010r.

268 000 km

mazowieckie

CitroenC4 Grand Picasso

66 300

2017r.

90 328 km

podkarpackie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System