Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C4 Picasso ) Światła do jazdy dziennen (LED) - mały tutorial


Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C4 Picasso ) Elektronika/Elektryka/Komunikaty.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kobrapl

Czytelnik



Dołączył: 16 Lut 2013
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Poznań
Posiadane auto: C4 Grand Pisacco 2.0 HDi
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 16 Lut 2013, 20:14
Temat postu:

Światła do jazdy dziennen (LED) - mały tutorial


Witam wszystkich.

Do paru dni jestem właścicielem C4 Grand Pisacco, wersja z 2008 roku. Ponieważ zawsze lubiłem majstrować przy swoim autku i tym razem zaczynam go przerabiać po swojemu.
Na pierwszy ogień idzie montaż świateł do jazdy dziennej, dlaczego - mam xenony a ich palniki i regeneracja kosztują więc taniej wychodzą światła no i zużycie prądu niższe ( 10W zamiast 100W)
Po kilku przymiarkach mój wybór padł na drogie ale pasujące lampy NSSC DRL 523HP.
Ich kształt prawie idealnie pasuje do atrapy halogenów przeciwmgielnych.
kliknij na fotkę w celu powiększenia

]

Prace nad montażem oceniam jako średnio trudne, podzieliłem na dwa etapy. Mechaniczny i elektryczny.

Etap I - mechaniczny

W tym etapie zamontujemy nasze światełka. W tym celu należy zdjąć czarne atrapy świateł przeciwmgielnych i przystąpić do lekkiej destrukcji atrapy oraz zderzaka. Aby nasze światła ładnie pasowały należy wyciąć otwory w atrapie ( wyciąć w kształcie litery U ) - wcześniej demontując "chromowane" ozdoby , o ile są - oraz szczelinę w zderzaku.
Należy to robić ostrożnie i etapami przymierzając nasze led'y tak, aby nie wyciąć za dużo. Tracimy przy tej operacji zatrzaski trzymające atrapy więc, jeżeli nie wytniemy dokładnie (ciasno) atrapy to trzeba będzie dodatkowo przymocować ją do zderzaka wkrętem do metalu.



Po wycięciu otworów wsuwamy lampy w powstałe szczeliny, w części dalszej (bliżej kabiny) mocujemy zaczepy które były w komplecie przykręcając je tak by tworzyły obejmę ( jak litera U ) która złapie plastik zderzaka utrzymując lampy w prawidłowym położeniu. Jeżeli prawidłowo wytniemy dziurę w zderzaku lampa wejdzie ciasno. Aby konstrukcja była mocna i stabilna , ja użyłem poksyliny jak uszczelniacza ( od środka ) przymocował ona bardzo mocno lampę do zderzaka.



Na tak zamocowanej lampie zakładamy czarną atrapę halogenów i jeżeli wycieliśmy precyzyjnie to prawie nie będzie widać że to samoróbka.
Wycinamy w chromowanym plastiku szczelinę tak by można je było zamontować w atrapie.



Etap II - elektryczny

Zgodnie z przepisami nasze światła muszą zapalać się automatycznie po włączeniu silnika oraz gasnąć po włączeniu świateł postojowych.
NSSC DRL 523HP wyposażone są w specjalny automat który należy "tylko" podłączyć.
Samą magiczną skrzyneczkę zamontowałem po lewej stronie w okolicy filtra powietrza, kabel do prawego leda poprowadziłem pod plastikową osłoną belki górnej ( tam gdzie zamek klapy komory silnika).
Teraz trzeba tylko podłączyć trzy przewody sterująco-zasilajace.
* przewód czarny - masa . Przykręciłem pod śruba mocującą chłodnicę
* przewód żółty - steruje gaszeniem świateł po włączeniu postojówek . Połączyłem go z kablem prądowym lewych świateł postojowych przy kostce klosza lampy . Bierzemy kostkę zapięciem do góry i wpinamy się do drugiego kabla od dołu . Należy użyć specjalnych kostek połączeniowych żeby nie przecinać kabli. Całość izolujemy taśmą izolacyjną - tak żeby kostka połączeniowa była cała zaizolowana.



* przewód czerwony należy połączyć z dodatnim źródłem prądy które pojawia się po przekręceniu kluczyka ( cewka zapłonowa, czujnik biegu wstecznego, zapalniczka, gniazdo 12V itp) i tu mam problem bo w plątaninie kabli nie znalazłem jeszcze właściwego. Przejście kablem z kabiny kierowcy też bez szans bo całość jest pięknie zabudowana i nie mam pojęcia gdzie jest jakiś otwór którym można by się przecisnąć.

Mam instrukcję serwisową hiszpańską ale oczywiści wszystkie kostki są opisane za wyjątkiem tych w skrzynce bezpieczników po maską. Z tego co się zorientowałem muszę podpiąć się do kostki szarej kable 3 , 4, 21 lub 22 - jutro poćwiczę jak zadział poprawie opis. Czujnik biegu wstecznego też jest dobry , ale żeby się do niego dostać trzeba zdemontować filtr powietrza górę (proste) i dół i tu nie wiem jak. No i odpiąć złączkę nie uszkadzając jej i tu też jeszcze nie wiem jak Sad

Próby podłączenia na krótko (do akumulatora) celem sprawdzenia czy wyłączanie przy włączonych pozycyjnych dział dały wynik prawidłowy.



Może ktoś z kolegów wie gdzie się podłączyć , jeżeli tak to proszę o informację .
_________________
auto służy do jazdy a nie do oglądania ...
Powrót do góry
mariomechanik

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 25 Paź 2010
Posty: 406
Skąd jesteś (miejscowość / region): radzymin
Posiadane auto: citroen c5 ll 2.0 lpg, peugeot 206 1.4
Piwa: 43/1
Wysłany: Nie 17 Lut 2013, 19:12
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Światła do jazdy dziennen (LED) - mały tutorial


witam. wystarczy za pomocą kontrolki sprawdzić na którym przewodzie po przekręceniu stacyjki jest zasilanie i się w niego wpiąć.
Powrót do góry
komunikator tlen - status
kobrapl

Czytelnik



Dołączył: 16 Lut 2013
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Poznań
Posiadane auto: C4 Grand Pisacco 2.0 HDi
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 17 Lut 2013, 19:27
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Światła do jazdy dziennen (LED) - mały tutorial


mariomechanik napisał:
witam. wystarczy za pomocą kontrolki sprawdzić na którym przewodzie po przekręceniu stacyjki jest zasilanie i się w niego wpiąć.


Nie tak prosto - kable od góry we wtyczkach są zalane a po wyczepieniu nie wszystko działa tak jak powinno. Po za tym nie chciałbym podpiąć się do kabla który na przykład przestaje podawać napięcie gdy zadziała czujnik X, albo włączy się funkcja Y itp.
Mam schemat elektryczny (po hiszpańsku Smile ) ale nie jestem tak mocny żeby na jego podstawie zidentyfikować konkretny kabel. Tym bardziej że wtyczki które są w skrzynce bezpieczników po maską jako jedyne nie sa opisane (brak numeracji które to 1 a które to np 23 )
_________________
auto służy do jazdy a nie do oglądania ...
Powrót do góry
atungi

Czytelnik



Dołączył: 02 Gru 2012
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): warszawa
Posiadane auto: c4 GP 2 hdi 2010
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 22 Lut 2013, 00:46
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Światła do jazdy dziennen (LED) - mały tutorial


A u mnie kabelek sterowania dziennych podłączony do pozycji powoduje, że komp wyłącza tę żarówkę po odpaleniu kluczyka. Chyba wyczuwa różnicę obciążenia, choć to tylko sterowanie. O dziwo, podpinanie się przy pracującej inst. działa OK, przerzuca bez problemu. :cry:
Powrót do góry
Guzior

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 03 Lut 2011
Posty: 455
Skąd jesteś (miejscowość / region): Jaworzno
Posiadane auto: Citroen C2 1,4 HDI, 2004 / Citroen C4 Picasso 2,0 HDi Exclusiv
Piwa: 31/0
Wysłany: Pią 22 Lut 2013, 18:13
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Światła do jazdy dziennen (LED) - mały tutorial


Ja wpiąłem się kabelkiem pod bezpiecznik 10A w skrzynce pod maską, drugi od prawej strony w pierwszym rzędzie od szyby, stojąc przodem do samochodu. Tam pojawia się napięcie dopiero po odpaleniu samochodu.
Powrót do góry
gadu-gadu
Reklama








Wysłany: Pią 22 Lut 2013, 18:13
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Marcin9736

Debiutant



Dołączył: 21 Kwi 2013
Posty: 37
Skąd jesteś (miejscowość / region): Legionowo
Posiadane auto: Citroen C4 Picasso
Piwa: 1/0
Wysłany: Pon 29 Kwi 2013, 21:49
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Światła do jazdy dziennen (LED) - mały tutorial


Zamontowałem okrągłe w miejsce halogenów, dzięki za opis bardzo pomógł.
Choć bezpiecznik opisany przez Guzior'a u mnie włącza 12V po przekręceniu stacyjki.
Pozdrawiam
Marcin
Powrót do góry
gegu007

Debiutant



Dołączył: 01 Cze 2013
Posty: 20
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Peugeot 1007/Citroen C4 Picasso
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 13 Sie 2013, 07:57
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Światła do jazdy dziennen (LED) - mały tutorial


Witam,

Marcin9736 czy mógłbyś napisać,gdzie wpiąłeś się przewodami (mam takie same lampy jak ty-okragle zamiast halogenów). Super by było jakbyś dołączył zdjęcia.

Dzięki wielkie z góry,
Grzegorz
Powrót do góry
pisarmen

Auto Maniak



Dołączył: 27 Sty 2010
Posty: 1013
Skąd jesteś (miejscowość / region): wielkopolska
Posiadane auto: renault clio 1,4 + LPG 2007r. citroen xsara picasso 1.8 LPG 2001r
Piwa: 42/6
Wysłany: Wto 13 Sie 2013, 22:04
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Światła do jazdy dziennen (LED) - mały tutorial


proponuje się nie wpinać w ten sposób, czyli na wariata, obecne auta sa tak naszpikowane elektroniką że aż głowa boli, wszystkim steruje komputer przez co każdy kabelek jest cienki ponieważ on odpowiada za impuls a dopiero dalej jest przewód który podaje właściwe natężenie. komputer też może zwariować jak podepniesz dodatkowe źrugło prądu o mocy "aż" 10-15 wat.
proponuje zrobić tak, że po odnalezieniu kabla (najlepiej przy stacyjce) w którym pojawia sie prąd po właczeniu zapłonu wykorzystać go jako impuls dla przekaźnika który zamknie obwód z ledami ale na zasadzie:
LEDY-PRZEKAŹNIK-BEZPIECZNIK-AKUMULATOR-LEDY
_________________
NIC NA SIŁĘ. WSZYSTKO MŁOTKIEM Wink
Powrót do góry
jabolloo

Czytelnik



Dołączył: 19 Lut 2013
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowieckie
Posiadane auto: C4 GP
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 19 Sie 2013, 10:53
Temat postu:

Re: Światła do jazdy dziennen (LED) - mały tutorial


* przewód czerwony należy połączyć z dodatnim źródłem prądy które pojawia się po przekręceniu kluczyka ( cewka zapłonowa, czujnik biegu wstecznego, zapalniczka, gniazdo 12V itp) i tu mam problem bo w plątaninie kabli nie znalazłem jeszcze właściwego. Przejście kablem z kabiny kierowcy też bez szans bo całość jest pięknie zabudowana i nie mam pojęcia gdzie jest jakiś otwór którym można by się przecisnąć.


kolego kobrapl super opis. mam pytanie i jak poradziłeś sobie z tym plusem? jak podpiąłeś? może uzupełniłbyś o jakąś fotkę tego połączenia?

a i jeszcze pytanko natury użytkowej masz u siebie czujnik zmierzchu i starowanie ledów jest automatyczne?.

jak świecą ledy przy Twoim podłączeniu? Rozumiem że zapalają sie po zapłonie, a przed odpaleniem samochodu. czy w pozycji "zero" na manetce powinny się świecić LEDy?

czy Ledy świecą ci kiedy w pozycji manetka jest "postojowe". czy jak zapalają się mijania to LEdy gasną? jakbyś mógł opisać co i jak w danej pozycji manetek byłbym bardzo wdzięczny.
pozdrawiam

Rolling Eyes Laughing Laughing
Powrót do góry
pisarmen

Auto Maniak



Dołączył: 27 Sty 2010
Posty: 1013
Skąd jesteś (miejscowość / region): wielkopolska
Posiadane auto: renault clio 1,4 + LPG 2007r. citroen xsara picasso 1.8 LPG 2001r
Piwa: 42/6
Wysłany: Pon 19 Sie 2013, 23:01
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Światła do jazdy dziennen (LED) - mały tutorial


ledy musza zapalić się wraz z uruchomieniem silnika, czyli szukamy pradu tam gdzie pojawia sie po przekręceniu kluczyka w pozycje II (włączony zapłon) i mogą się świecić same bądź ze światłami pozycyjnymi. teraz to kiedy i z czym bedą świecić zdecyduje gdzie masz podłączyć kolejny przewód.albo pod światła mijania (super rozwiązanie jeśli masz żarówki H7 ponieważ nie gasną po włączeniu świateł drogowych i kolejny plus taki że jak przypadkowo je wyłączysz i zostana same pozycje to ledy nadal świecą (brak mandatu) czego nię bedzie można zrobić jak podłączysz ten przewód pod pozycje. po odpaleniu auta zapalą się ledy po włączeniu pozycji zgasną, zapomnisz włączyć mijania i mandat gotowy.
natomiast jak masz żarówki H4 to problem jest taki że jak podłączysz pod miajania to ledy zapalą się po włączeniu drogowyc co nie jest zgodne z prawem.
_________________
NIC NA SIŁĘ. WSZYSTKO MŁOTKIEM Wink
Powrót do góry
jabolloo

Czytelnik



Dołączył: 19 Lut 2013
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowieckie
Posiadane auto: C4 GP
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 20 Sie 2013, 09:31
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Światła do jazdy dziennen (LED) - mały tutorial


dzięki kolego pisarmen za szybką odpowiedź. sporo mi to rozjaśniło. jeśli jednak kolega kobrapl zawita jednak na forum to prosiłbym o konkretną informacje jak to zrobił u siebie:) szczególnie skąd wziął ten plus, tak aby w jego pikusiu zapalały się światła po włączonym zapłonie.
Powrót do góry
pisarmen

Auto Maniak



Dołączył: 27 Sty 2010
Posty: 1013
Skąd jesteś (miejscowość / region): wielkopolska
Posiadane auto: renault clio 1,4 + LPG 2007r. citroen xsara picasso 1.8 LPG 2001r
Piwa: 42/6
Wysłany: Wto 20 Sie 2013, 13:09
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Światła do jazdy dziennen (LED) - mały tutorial


jeszcze jedna rada. Jak już to kupować naprawde dobre ledy i u sprawdzonego sprzedawcy u którego nię będzie problemu z reklamacją.
popatrzcie tylko po innych autach jak badziewnie wyglądają z tymi najtańszymi. co druga dioda nie świeci, pulsuje, świeci jedna lampa , zdemontowac już nie można bo zostaną dziury i takie tam, to musi być przemyślana decyzja. kupować ledy które najmniej zaingerują w auto. minimum wycinania no i należy pamiętać aby były spełnoine wymogi odnośnie wymiarów, jak drogówka zwącha kase to zaczną się łapanki na kiepskich ledziarzy Smile
moża kupić wąskie które wciśniemy w szczeline zachowując wymiarowanie)
lub okrągłe które da się wmontować w miejsce świateł przeciwmgłowych (jesli mamy zaślepki), ale takie ledy kosztuja. ja się zastanawiam nad zwykłymi lampami i zwykłymi żarówkami które można zastąpić żarówkami ledowymi o małym poborze prądu. a jak coś to zawsze jest możliwośc powrotu do żarówki z 2 zł, przepali się kupie kolejna na stacji benzynowej za kolejne 2 złote. a jak padnie led to co?? 200 w plecy (wiem bo mam tak w clio) kupiłem dobre ale papierka na to nie mam bo były dobre ale jednak jeden padł drugi śmiga jak ta lala. postanowiłem je rozłączyć, demontować ich jakoś nie mam weny ale będe się musiał kiedyś za ni zabrać.
_________________
NIC NA SIŁĘ. WSZYSTKO MŁOTKIEM Wink
Powrót do góry
jabolloo

Czytelnik



Dołączył: 19 Lut 2013
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowieckie
Posiadane auto: C4 GP
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 21 Sie 2013, 09:07
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Światła do jazdy dziennen (LED) - mały tutorial


Laughing rada dobra. Ledy które nabyłem do najtańszych nie należały i jakaś tam mam na nie gwarancję ze sklepu. opinie raczej też mają dobrą. Niestety mała "rzeźba musiała być" ale w najczarniejszym scenariuszu zostaną nie działające lampy jak u ciebie w clio. Rolling Eyes
Powrót do góry
pisarmen

Auto Maniak



Dołączył: 27 Sty 2010
Posty: 1013
Skąd jesteś (miejscowość / region): wielkopolska
Posiadane auto: renault clio 1,4 + LPG 2007r. citroen xsara picasso 1.8 LPG 2001r
Piwa: 42/6
Wysłany: Sro 21 Sie 2013, 14:34
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Światła do jazdy dziennen (LED) - mały tutorial


ja u siebie po demontażu nie będe miał żadnego śladu tylko mam lenia Smile
_________________
NIC NA SIŁĘ. WSZYSTKO MŁOTKIEM Wink
Powrót do góry
fox700912

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Paź 2012
Posty: 131
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gryfino
Posiadane auto: Citröen C4 Grand Picasso 1.6 HDI 2006
Piwa: 0/1
Wysłany: Sob 31 Sie 2013, 15:58
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 Picasso ) Światła do jazdy dziennen (LED) - mały tutorial


Witam.
Mam podobny problem z (+) z za świateł.
Nie wiem jak go znaleźć, bez schematu lipa.

Czy koledzy mogą dokładnie powiedzieć GDZIE SIE PODŁĄCZYLI?

BO NIE UWIERZĘ, ŻE WSZYSCY SZUKAJA PLUSA POD MASKĄ?
_________________
Mariusz
Citroen C4 Grand Picasso 1.6 HDI 2006
VIN: VF7UA9HZH45007794
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C4 Picasso ) Elektronika/Elektryka/Komunikaty. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 1 z 6
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C4 Picasso »

Opinie o samochodach Citroen C4 Picasso - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C4 Picasso ) Elektronika/Elektryka/Komunikaty.


CitroenC1

19 900

2011r.

100 227 km

śląskie

CitroenC5

24 900

2011r.

133 503 km

śląskie

CitroenC3

49 900

2019r.

41 000 km

wielkopolskie

CitroenC3

19 900

2014r.

125 000 km

mazowieckie

CitroenC4 Grand Picasso

66 300

2017r.

90 328 km

podkarpackie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System