Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) Sprzęgło ślizga???


Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marek_bog

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 183
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive 2.0HDI FAP 2010
Piwa: 7/2
Wysłany: Pon 01 Paź 2012, 17:24
Temat postu:

Sprzęgło ślizga???


Witam

Wczoraj zauwazyłem w moim C5 III 2.0HDI 143KM 2010r bardzo niepokojące zjawisko.
Mianowicie przy mocniejszym wdepnięciu gazu (zauważyłem to jadąc na czwórce i mająć około 1800obr/min), ze po około pół sekundzie ładnego przyśpieszania obroty silnika nagle podnoszą się o około 500obr/min (i nie chodzi mi o wzrost obrotów wraz ze wzrostem prędkości Wink ). W tym czasie auto ciągle przyśpiesza. Odczucie jest podobne jakby przyśpieszać automatem, który wykrywając "kick-down" redukuje bieg - niby nic nie robimy, a jednak obroty same rosną.
Jest to tym bardziej niepokojące, że jedyna rzecz, która mi przychodzi do głowy, to ślizgające się JUŻ sprzęgło! Piszę JUŻ, bo auto ma zaledwie 27,5kkm przebiegu (jest moje od nowości). Nie wyobrażam sobie, żeby przy takim przebiegu puszczało sprzęgło we współczesnym samochodzie.
Ale jeśli to nie jest sprzęgło, to co to może byc? W katalogach czytałem, że ten silnik ma funkcję "overboost", która chwilowo zwiększa moment obrotowy o 20NM, ale nie wydaje mi się, żeby przy tym miały rosnąć obroty!
Czy ktoś z Was spotkał się z takim zjawiskiem? Co to może być? Dodam, że szybko to sprawdziłem na piątce i na szóstce i też to występuje, ale obroty rosną proporcjonalnie mniej. Na niższych biegach nie miałem okazji tego sprawdzić.
Ps. Jeżdżę bardzo spokojnie, nie palę gumy, nie szpanuję, nie lansuję się autem. Po prostu jeżdżę niemalże po emerycku i w ogóle z rzadka wyprzedzam, dziennie przejeżdżam około 100km, z czego około 70km, to trasa, a pozostałe 30km to miasto lub jego obwodnica, nie jeżdżę prawie w ogóle po centrum. Więc sprzęgło nie dostaje po [cenzura]. Wcześniejszym autem (Opel Vectra) zrobiłem 100kkm i sprzęgła nie wymieniałem, nie puszczało, a auta nie miałem od nowości.

Czy ktoś się z podobnym zjawiskiem spotkał? Czy ktoś coś o tym wie? Czy mam się już bać?

Z góry dzięki, pozdrawiam
Powrót do góry
gadu-gadu
Martimo

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Maj 2012
Posty: 156
Skąd jesteś (miejscowość / region): Bochnia
Posiadane auto: C5 II 2,0 HDI Exclusive Melex
Piwa: 4/2
Wysłany: Pon 01 Paź 2012, 23:06
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzęgło ślizga???


Twój opis sugeruje problemy ze sprzęgłem niestety. Jeżeli przy ok 1800 obr mu "przyłożyłeś" i po chwili był objaw ślizgania to można to rozumiec jako właśnie wzrost momentu obrotowego i w pełni działajacą spreżarkę turbo - teoretycznie wtedy właśnie silnik ma największą moc ( od niecałych 2 tys obr do 4 tys ).

Dziwnym faktem jest że przy tak niskim przebiegu. Faktem jest, że dwumasa nie jest zbyt trwała, no ale te 150 tys powinna wytrzymać. Wszytsko zależy rzecz jasna od stylu jazdy. Jazda :emeryta: wcale nie swiadczy o niskim zużyciu podzespołów - np. jazda na półsprzęgle może wykończyć cały zespół baardzo szybko.
Powrót do góry
marek_bog

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 183
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive 2.0HDI FAP 2010
Piwa: 7/2
Wysłany: Wto 02 Paź 2012, 08:35
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzęgło ślizga???


Wiem. Dlatego napisałem, że poprzednim autem zrobiłem 100kkm i nie było problemów ze sprzęgłem, a nie miałem go od nowości! Od tamtej pory mój styl jazdy się nie zmienił.
W ogóle poza ruszaniem i samym momentem zmiany biegów nie jeżdżę na półsprzęgle, nogi "nad" sprzęgłem też nie trzymam. Nie zauważyłem dziwnych dźwięków, które są ponoć charakterystyczne dla padającej dwumasy.
Niemniej jednak ślizgające sprzęgło, to nie dwumasa. Co ciekawe tutaj obroty nie rosną "w nieskończoność" tylko o te około 500 i na tym koniec - czy ślizgające sprzęgło nie powodowałoby wzrostu obrotów o więcej niz 500obr?
Jeszcze jedna zastanawiająca rzecz - jeśli sprzęgło ślizga na czwórce, to czy na np. dwójce by to nie było jeszcze bardziej odczuwalne (jak na kołach jest duzo wyższy moment)? Czy nie byłoby problemów z ruszaniem np pod górkę (kiedy to trzeba mocniej przygazować)? Bo ja takich problemów nie zauważyłem. Auto normalnie rusza i normalnie się rozpędza, jest tez dynamiczne na wszystkich biegach.
Powrót do góry
gadu-gadu
chodki

Debiutant



Dołączył: 03 Sie 2012
Posty: 30
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 2.0HDi /2007/
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 03 Paź 2012, 15:00
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzęgło ślizga???


marek_bog napisał:

Jeszcze jedna zastanawiająca rzecz - jeśli sprzęgło ślizga na czwórce, to czy na np. dwójce by to nie było jeszcze bardziej odczuwalne (jak na kołach jest duzo wyższy moment)? Czy nie byłoby problemów z ruszaniem np pod górkę (kiedy to trzeba mocniej przygazować)?


Jest odwrotnie niż ci się wydaje, sprzęgło sprawdza się na najwyższym biegu wciskając gaz do dechy, czyli max moc silnika+największe obciążenie (wysoki bieg)... Wink

Według mnie to na pewno nie jest ślizgające się sprzęgło. Obroty by rosły do maxa tak jak słusznie sugerowałeś.

A powiedz mi jedno czy ten wzrost obrotów oceniasz tylko po wskazówce obrotomierza? Wyraźnie słychać większe obroty silnika?
Powrót do góry
marek_bog

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 183
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive 2.0HDI FAP 2010
Piwa: 7/2
Wysłany: Sro 03 Paź 2012, 15:29
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzęgło ślizga???


chodki napisał:

A powiedz mi jedno czy ten wzrost obrotów oceniasz tylko po wskazówce obrotomierza? Wyraźnie słychać większe obroty silnika?



Za perwszym razem to stwierdziłem na ucho - po prostu zacząłem wyprzedzać i jak już zjechałem na lewy pas, to w tym momencie usłyszałem, jakby mi się obroty podnosiły! Pierwsza mysl, że fajnie - jak w automacie, od razu jednak przyszła druga - ale przecież ja nie ma automatu, więc coś nie gra!!!

Później to jeszcze sprawdziłem 2 - 3x i za każdym razem obserwowałem obrotomierz. Po pierwsze słychać wyższe obroty, po drugie je widać na obrotomierzu. Dzięk podnoszących się obrotów pokrywa się z tym, co widzę. Im wyższy bieg tym mniej się te obroty podnoszą - na czwórce tak, jak pisałem - jest to około 500obr więcej, na szóstce tylko około 200obr.
Powrót do góry
gadu-gadu
Reklama








Wysłany: Sro 03 Paź 2012, 15:29
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
chodki

Debiutant



Dołączył: 03 Sie 2012
Posty: 30
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 2.0HDi /2007/
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 03 Paź 2012, 19:53
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzęgło ślizga???


Osobiście zgłupiałem.. To jest przecież niemożliwe... Shocked
Powrót do góry
marek_bog

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 183
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive 2.0HDI FAP 2010
Piwa: 7/2
Wysłany: Czw 04 Paź 2012, 09:33
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzęgło ślizga???


chodki napisał:
Osobiście zgłupiałem.. To jest przecież niemożliwe... Shocked



No cóż - jak się okazuje, to jest możliwe Wink Nie przypominam sobie, żebym pił coś mocniejszego przed jazdą, wiec na pewno mi się nie wydawało. Jeszcze to potestuję, może coś wykminię w tym temacie. Może o czymś teraz zapomniałem, bo byłem tym tak zaaferowany.
Fakt jest jednak faktem, że rzeczywiście - na najwyższym biegu powinno to być najbardziej odczuwalne (jeśli to sprzęgło), a jest odwrotnie. Fakt też jest taki, że obroty skaczą o konkretną ilość i nic a nic więcej - ślizgające sprzęgło raczej nie miałoby takiego ograniczenia Wink
Powrót do góry
gadu-gadu
rilo

Debiutant



Dołączył: 27 Gru 2010
Posty: 38
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: C5 2.0HDI '05; CIVIC 1.4 '96
Piwa: 2/4
Wysłany: Wto 23 Paź 2012, 17:59
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzęgło ślizga???


ja mam bardzo prosty patent, czy jest ślizga się sprzęgło, ale jest potrzebny tempomat.

Ustawiasz na tempomacie np 120 km/h, i jadąc ok 80 km/h na 5 lub 6 biegu
włączasz jazdę na tempomacie.
Jeśli przy przyspieszaniu Ci wyskoczy z tempomatu, to znaczy że sprzęgło się ślizga. Im później wyskoczy tym lepiej trzyma sprzęgło. Jeśli nie wyskakuje mimo tak dużego obciążenia tarczy to nie będzie to ślizgające sprzęgło.
Powrót do góry
marek_bog

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 183
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive 2.0HDI FAP 2010
Piwa: 7/2
Wysłany: Sro 24 Paź 2012, 11:31
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzęgło ślizga???


rilo napisał:
ja mam bardzo prosty patent, czy jest ślizga się sprzęgło, ale jest potrzebny tempomat.

Ustawiasz na tempomacie np 120 km/h, i jadąc ok 80 km/h na 5 lub 6 biegu
włączasz jazdę na tempomacie.
Jeśli przy przyspieszaniu Ci wyskoczy z tempomatu, to znaczy że sprzęgło się ślizga. Im później wyskoczy tym lepiej trzyma sprzęgło. Jeśli nie wyskakuje mimo tak dużego obciążenia tarczy to nie będzie to ślizgające sprzęgło.



Hmm, tempomat mam, więc to nie jest problem. A dlaczego przy ślizgającym się sprzęgla ma się wyłączyć tempomat? Z czego to wynika?
Powrót do góry
gadu-gadu
marek_bog

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 183
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive 2.0HDI FAP 2010
Piwa: 7/2
Wysłany: Pią 26 Paź 2012, 09:39
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzęgło ślizga???


No i wykonałem ten eksperyment.

Jechałem 80km/h na szóstce, włączyłem tempomat i zacząłem na nim przyśpieszać. Ustawiłem 140km/h.
Niestety efekt był ten sam - obroty zaczęły rosnąć, a po chwili maleć - jakby dostosowywać się do prędkości. I znowu rosły i znowu malały. A tym czasie auto przyśpieszało, ale te obroty ..... Sad Tempomat nie wyłączył się.

Póki co, jestem umówiony w serwisie na diagnozę, bo jestem przekonany, że to nie jest normalne.
Powrót do góry
gadu-gadu
marek_bog

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 183
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive 2.0HDI FAP 2010
Piwa: 7/2
Wysłany: Sro 31 Paź 2012, 10:49
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzęgło ślizga???


Serwis nic nie znalazł, ale i tak postanowili wymienić kompletne sprzęgło na gwarancji - brawo! Zobaczymy jak będzie po wymianie, ale jestem dobrej myśli Smile
Powrót do góry
gadu-gadu
raku74

Debiutant



Dołączył: 02 Sty 2011
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Międzyrzecz
Posiadane auto: C5 BREAK 1.6 HDI SX 2005r.
Piwa: 0/1
Wysłany: Sro 02 Sty 2013, 22:59
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzęgło ślizga???


jak sądzę jesteś już po wymianie sprzęgła.
Napisz, czy objawy ślizgającego sprzęgła zniknęły ???
_________________
Jak dbasz, tak masz - powiedział Citroen do właściciela
Powrót do góry
marek_bog

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 183
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive 2.0HDI FAP 2010
Piwa: 7/2
Wysłany: Pią 04 Sty 2013, 17:47
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzęgło ślizga???


Tak - jestem po wymianie i tak - objawy ustapily - calkowicie Smile jestem w 100% zadowolony, teraz ladnie przyszpiesza, oby tak juz mu zostalo Smile
Powrót do góry
gadu-gadu
marek_bog

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 183
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive 2.0HDI FAP 2010
Piwa: 7/2
Wysłany: Wto 25 Lut 2014, 16:41
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzęgło ślizga???


Obawiam się, że muszę odgrzebać kotleta.

Otóż mam wrażenie, że znowu zaczyna mi się ślizgać sprzęgło. Mam najechane zaledwie 45,5kkm. Objawy dokładnie takie, jak wcześniej - czyli w okolicy 2000obr/min przy mocniejszym depnięciu na biegu 4 i wyższym czuję, słyszę i widzę lekkie podniesienie się obrotów względem prędkości.

Ale do rzeczy - sprzęgło miałem wymieniane na gwarancji z tego samego powodu. Obecnie jestem już po gwarancji, ale czy na wymienione w ramach gwarancji sprzęgło jest nałożona od nowa gwarancja? Jeśli tak, to ile - typowe 2 lata?
Czy ktoś już przerabiał taki temat?
Powrót do góry
gadu-gadu
mskgs

Stały Bywalec



Dołączył: 23 Sie 2012
Posty: 161
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: C3 1.4 HDi
Piwa: 6/1
Wysłany: Sro 26 Lut 2014, 13:41
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Sprzęgło ślizga???


Ile km przejechałeś od wymiany ?
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy.


CitroenBerlingo

69 900

2019r.

106 000 km

mazowieckie

CitroenC4 Cactus

59 000

2019r.

90 000 km

śląskie

CitroenBerlingo

16 499

2009r.

191 000 km

warmińsko-mazurskie

CitroenC5

19 900

2008r.

149 000 km

śląskie

CitroenC4 Grand Picasso

53 300

2016r.

115 665 km

podkarpackie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System