Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C3 ) Kontrolka układu oczyszczania spalin



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C3 ) Elektryka/Elektronika/komunikaty.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rob670214

Debiutant



Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Płock
Posiadane auto: Citroen C3 1.4 exlusive
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 24 Sty 2012, 19:46
Temat postu:

Kontrolka układu oczyszczania spalin


Witam.d pewnego czasu mam mały problem z kontrolką układu działania oczyszczania spalin.Zapala mi się co chwilkę.Samochód pracuje normalnie,nic się nie dzieje.Komputer odczytuje błąd numer 0414.Samochód został sprowadzony i jest tam zamontowany jakiś zawór EGR z pompką powietrza(tzw.odkurzacz SYSTEM ANTYZANIECZYSZCZENIOWY WTRYSK POWIETRZA "DMUCHAWA" ) i to podobno to jest przyczyną.Wymieniłem ten zawór jak i tą pompkę ale pomogło to na krótki czas.Nie wiem jak to powinno działać.czy ta pompka powinna dmuchać powietrze do tego EGRa czy ciągnąć z EGRa.Zauważyłem że co jakiś czas w tej pompce zbiera się woda i zaciera tam silniczek elektryczny.czy może mi ktoś podpowiedzieć jak to powinno działać i co można zrobić w tym temacie aby ciągle nie zapalała się ta kontrolka.Dziękuję i pozdrawiam
Powrót do góry
redlo5

Czytelnik



Dołączył: 03 Lut 2012
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Zachodniopomorskie
Posiadane auto: Citroen c3, exclusive 1.4 benzyna, 2003
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 03 Lut 2012, 21:50
Temat postu:

Re: ( Citroen C3 ) Kontrolka układu oczyszczania spalin


Mam ten sam problem. Ta tzw z niemieckiego luft pompa dodatkowo pali bezpiecznik w skrzynce bezpieczników. Świeci się check engine i silnik źle pracuje.
W ubiegłym roku miałem to samo. Gdy tylko mrozy ustąpią problem znika.
Zauważyłem, że ta pompa powietrza w tej części gumowej zamarza, gdyż po ściśnięciu gumy chrupie tam lód, jeśli oczywiście mamy mrozy.
Gdy się skasuje błąd komputera, problem po nocnym postoju powraca, gdyż ta chyba woda w pompie (myślę, że dostaje się tam z powietrzem) zamarza i silniczek staje. I dalej wiadomo bezpiecznik, kontrolka check i silnik źle pracujący.
Ta pompa powinna dmuchać powietrze do EGR-a, a wtedy tego nie czyni.
Ta pompa to chyba nie nasze klimaty wynalazek. Ciągle zimą kasuję błędy, które powracają jak tylko przyjdą mrozy.
pozdrawiam
Piotr
Powrót do góry
rob670214

Debiutant



Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Płock
Posiadane auto: Citroen C3 1.4 exlusive
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 05 Lut 2012, 17:25
Temat postu:

Re: ( Citroen C3 ) Kontrolka układu oczyszczania spalin


Witam.Masz racje.U mnie również przepala bezpiecznik znajdujący się w skrzynce w komorze silnika.Dzieje się to gdy silnik od tej pompy powietrza jest zatarty.Ja już dwa razy naprawiałem ten silniczek.U Ciebie na 100% jest zatarty.Nie wiem tylko dlaczego tam się zbiera woda i skąd?Nikt mi nie może poradzić jak to wyłączyć lub co zrobić aby przestał wyłapywać ten błąd i wskazanie check engine .Pozdrawiam
Powrót do góry
redlo5

Czytelnik



Dołączył: 03 Lut 2012
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Zachodniopomorskie
Posiadane auto: Citroen c3, exclusive 1.4 benzyna, 2003
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 05 Lut 2012, 21:08
Temat postu:

Re: ( Citroen C3 ) Kontrolka układu oczyszczania spalin


Napiszę co zrobiłem wczoraj. Wyciągnąłem pompę powietrza z samochodu do domu. Wyleciało sporo wody, po ogrzaniu pompy. Zapaliłem auto bez pompy i zauważyłem, że z zaworu na kolektorze w miejscu gdzie nakłada się wąż, wydobywają się spaliny i kapała woda. Nie wiem czy ten zawór (dotąd nazywałem go EGR, lecz przecież nie dochodzi do niego żaden kabel, czy kabel z pneumatyką, gdyż są one sterowane elektrycznie lub pneumatycznie. On też nie pompuje powietrza jak prawdziwe EGR-y do kolektora ssącego, tylko podaje do spalin powietrze z pompy do kolektora wylotowego, dlatego nie wiem czy dobrze go wszyscy nazywają) to nie przyczyna kłopotów z pompą, gdyż przez niego w moim przypadku dostaje się do pompy powietrza wilgoć ze spalinami, która zamarza i problem gotowy- bezpiecznik, check itd.
A teraz jeszcze jedna rzecz. Po wysuszeniu pompy i zamontowaniu w aucie odpaliłem i pompa działała, słychać było jak zawsze charakterystyczny gwizd przez ok 1-2 minuty. A więc pompa działa, tylko, że przymarza i nie rusza po nocnym postoju.
Planuję w najbliższym czasie poeksperymentować w ten sposób:
- wykasuję błąd check engin
- odłączę wąż pompy od zaworu "EGR", pompy od zasilania elektrycznego nie odłączę
- zaślępię zawór "EGR"
Zobaczymy czy pompa będzie zamarzać bez łączności z tym zaworem i czy zapali checka.
U mnie tak to wygląda. Jak możesz to zdejmij wąż od pompy przy zaworze na zimnym silniku przy odpalaniu i zobacz czy też idą spaliny przez zawór do pompy. To wg mnie przyczyna kłopotów.
cześć
Piotr
Powrót do góry
rob670214

Debiutant



Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Płock
Posiadane auto: Citroen C3 1.4 exlusive
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 06 Lut 2012, 18:10
Temat postu:

Re: ( Citroen C3 ) Kontrolka układu oczyszczania spalin


Witam.Ja już robiłem różne rzeczy z tą pompą.Wymieniłem nawet ten zawór EGR.U mnie jest tak że w momencie odpalania zimnego silnika nic nie dmucha z tego EGRa a pompka włącza się na chwilkę i dmucha powietrze przez ten EGR do kolektora.Kiedy zdjąłem ten czarny kapsel który jest na EGR jest tam taka membrana którą jak się przyciśnie to wtedy dmucha spalinami.Nie wiem właśnie na jakiej zasadzie to dziala.Gdzieś wyczytałem że położenie tej membrany zależy od temperatury.W pompie również zbierała mi się woda i silniczek w pompie się zacierał.Musiałem go rozbierać czyścić i wszystko jest ok.Jak pompka była zatarta to przepalał się bezpiecznik nr.16(jeżeli dobrze pamiętam 30A).W tamtym tygodniu znów musiałem czyścić pompkę i wymieniać bezpiecznik.Pompkę zrobiłem,chodzi ok ale nie połączyłem ją z tym EGR tylko sobie wisi z boku.Z EGRa nic nie dmucha więc go nie ślepiłem.Zrobiłem jeszcze taki numer że wykręciłem sondę lambda z kolektora wyczyściłem ją bo była okopcona i od tego momentu nie zapaliła mi się kontrolka check engine.U mnie pompka włącza się tylko kiedy silnik jest zimny a kiedy gorący nie włącza się.Teraz więc jest ok .Jeżeli mogę jeszcze jakoś pomóc to podaję numer na gg. to może wspólnie jakoś uda nam się zrozumieć działanie tego ustrojstwa.Mój numer gg.11855295.Pozdrawiam
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 06 Lut 2012, 18:10
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
redlo5

Czytelnik



Dołączył: 03 Lut 2012
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Zachodniopomorskie
Posiadane auto: Citroen c3, exclusive 1.4 benzyna, 2003
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 06 Lut 2012, 21:45
Temat postu:

Re: ( Citroen C3 ) Kontrolka układu oczyszczania spalin


Dziękuję za odp. Czyli spróbuję też oczyścić swoją pompę. Chciałem zapytać czy to te cztery śruby służą do rozkręcenia pompy, które zaznaczyłem na fotografii, do której dołączam link:
http://www.redlo.strefa.pl/Pompa.jpg

Czy silnik pompy znajduje się w tej gumowej części pompy? Co tam się w ogóle po rozebraniu czyści?
Chciałem Cię zapytać jak rozebrałeś ten EGR, czy się to odkręca z góry, zdejmuje czy jeszcze coś innego?
A tak na marginesie naszych zmagań z cytrynami,
może Wiesz kiedy się skończy zima? - żartowałem, oczywiście.

pozdrawiam
Piotr
Powrót do góry
rob670214

Debiutant



Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Płock
Posiadane auto: Citroen C3 1.4 exlusive
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 06 Lut 2012, 23:03
Temat postu:

Re: ( Citroen C3 ) Kontrolka układu oczyszczania spalin


Witam.Tak na początku trzeba odkręcić tą jedną śrubkę która jest na samym środku tego dekielka,później te cztery które pokazałeś i wtedy zdejmiesz tą gumową osłonę w której jest silnik.Teraz zobaczysz w jakim stanie on jest.Tam masz dostęp i do szczotek.Jeżeli jest mocno skorodowany i nie dasz rady ruszyć go(chodzi mi o to czy będziesz mógł przekręcić tym kołem z łopatkami które są na ośce silnika)to będziesz musiał go rozebrać całego i wyczyścić.Ale na razie zostawimy to ,może nie będzie potrzeby.Wyczyść szczotki nasmaruj ośkę i przeczyść całą obudowę.Co do tego EGRa to ja nagrzałem suszarką ten czarny kapsel na EGRZe i później delikatnie powoli otpinałem łapki tego kapsla od dołu jedną po drugiej aby nie połamać i tak powoli zejdzie Ci cały.Tam zobaczysz w jakim stanie jest membrana.Czy nie jest połamana,podarta i czy jak naciśniesz to będzie chodzić.U mnie jest ona tak ustawiona że zamyka wyjście spalin do pompki.Wyczyść sobie sondę lambda u mnie po wyczyszczeniu wszystko jest na razie ok.Tak prawdę mówiąc to mam już lekko dość tego samochodu ,ciągle coś trzeba robić a do tego sporo pali.Mam też sensor deszczu który nie wiem czy działa czy nie bo nie wiem jak to uruchomić..A co do zimy to podobno ma się dopiero zacząć.Żartowałem.Pozdrawiam
Powrót do góry
redlo5

Czytelnik



Dołączył: 03 Lut 2012
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Zachodniopomorskie
Posiadane auto: Citroen c3, exclusive 1.4 benzyna, 2003
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 07 Lut 2012, 19:05
Temat postu:

Re: ( Citroen C3 ) Kontrolka układu oczyszczania spalin


Cześć i dziękuję za pomoc.
Rozkręciłem pompę. Ze środka wylała się wręcz woda. Obudowa silnika była zaśniedziała. Wyjąłem sprężynki trzymające szczotki, pełno było syfu. Same szczotki nie wyszły. Psiknąłem WD 40 na ośkę silnika. Mój silnik kręcił się lekko i bezproblemowo nawet bez WD-ka.
W weekend za Twoją poradą przyjrzę się EGR-owi.
Zastanawiam się czy przez jakiś uszczelniacz między turbinką a silniczkiem nie przedostaje się woda do środka, jeśli mój EGR przepuszcza.
Tak jak Ci pisałem zdejmę rurkę z Egr-a, żeby nie leciało nic w stronę pompy.
Myślę jeszcze o zrobieniu 2 otworów w gumowej obudowie silniczka, może to pomoże w ewentualnym odprowadzaniu i odparowaniu wody.
Sondę też przeczyszczę.
Co czujnika deszczu ja go też mam, to zrób tak:
- włącz zapłon
- przełącz raz włącznik wycieraczek z pozycji neutralnej raz do góry - to jest pozycja auto
- wyjdź przed samochód i zakryj dłonią czujnik, wtedy jeśli wszystko OK powinny się włączyć wycieraczki.

pozdrawiam
Piotr
Powrót do góry
rob670214

Debiutant



Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Płock
Posiadane auto: Citroen C3 1.4 exlusive
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 07 Lut 2012, 22:16
Temat postu:

Re: ( Citroen C3 ) Kontrolka układu oczyszczania spalin


Witam. Jeżeli chodzi o uszczelniacz to takiego nie ma.Rozbierałem całą pompkę łącznie z silniczkiem na drobne części i nie ma tam żadnego uszczelniacza.Zrobienie dziurek w tej obudowie gumowej też nie wiele dają .To jest już moja druga pompka i z pierwszą eksperymentowałem na różne sposoby.Robiłem dziurki tak jak Ty chciałeś zrobić ale za wiele to nie pomogło.U mnie minęło już dwa tygodnie i jak na razie wszystko ok.Myślę że pomogło te czyszczenie sondy lambda.Kontrolka się nie zaświeciła.Jutro sprawdzę ten swój sensor deszczu.Dam Ci znać jak to wygląda.dzięki za pomoc.Pozdrawiam Robert
Powrót do góry
redlo5

Czytelnik



Dołączył: 03 Lut 2012
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Zachodniopomorskie
Posiadane auto: Citroen c3, exclusive 1.4 benzyna, 2003
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 13 Lut 2012, 22:01
Temat postu:

Re: ( Citroen C3 ) Kontrolka układu oczyszczania spalin


Cześć
Udało mi się prowizorycznie rozwiązać problem. Odłączyłem pompę od zaworu, a na wylot od zaworu przez, który dobywały się spaliny (choć nie powinny) założyłem wąż i skierowałem go pod samochód na dół. Na pewno ten mój zawór jest uszkodzony, chociaż po jego rozebraniu stwierdzam, że membranę miał całą i góra-dół dał się poruszać. Jednak jakoś przepuszcza te nieszczęsne spaliny.
Jak łatwo sobie wyobrazić gorące spaliny szły na pompę i tam się to wszystko skraplało.
Podjechałem do znajomego mechanika obejrzał to i kazał tak zostawić. Powiedział, że takie patenty jak mój stosował już z powodzeniem w innych autach. Skasował mi check engina i od tego czasu 4 dni wszystko gra.
Pompa chodzi gdy trzeba, tylko nie dmucha w zawór a zawór nie przepuszcza w pompę.
Zawór wymienię dopiero jak będzie ciepło.

pozdrawiam
Piotr
Powrót do góry
kinga12

Czytelnik



Dołączył: 20 Paź 2016
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rzeszów
Posiadane auto: citroen c3 1.4 benzyna 2009
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 20 Paź 2016, 21:56
Temat postu:

Re: ( Citroen C3 ) Kontrolka układu oczyszczania spalin


proszę o informacje, czy ta usterka jest jakoś niebezpieczna dla silnika, czy może unieruchomić samochód. Niestety, dokładnie taka usterka jaka jest opisana w tym temacie pojawiła się w moim citroenie kilka dni temu. Tak wstępnie jak oglądałam ceny na allegro to np pompa powietrza wtórnego jest wydatkiem dość sporym ( o ole to to).
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C3 ) Elektryka/Elektronika/komunikaty. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C3 »

Opinie o samochodach Citroen C3 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C3 ) Elektryka/Elektronika/komunikaty.


CitroenBerlingo

27 900

2010r.

170 687 km

łódzkie

CitroenC5

23 700

2010r.

268 000 km

mazowieckie

CitroenC4 Grand Picasso

16 800

2009r.

183 000 km

mazowieckie

CitroenDS4

53 900

2015r.

190 000 km

mazowieckie

CitroenC4 Cactus

38 900

2014r.

65 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System