Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) Wymiana kol a podnoszone zawieszenie


Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marek_bog

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 183
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive 2.0HDI FAP 2010
Piwa: 7/2
Wysłany: Sro 05 Paź 2011, 10:33
Temat postu:

Wymiana kol a podnoszone zawieszenie


Czesc

Czy aby samodzielnie wymienic kola nalezy najpierw podniesc auto do najwyzszej mozliwej pozycji?
Takie cos znalazlem w instrukcji i chcialbym sie o to dopytac - czy chodzi o to, zebym sie lewarkiem nie nakrecil za bardzo przy podnoszeniu (czyli uklon w moja strone), czy moze chodzi o cos wiecej? Co sie moze stac, jesli auta nie podniose zawieszeniem, a bede kresil lewarkiem?

Druga sprawa - mam metalowy klin i wg instrukcji mam go umiescic PRZED przednim kolem (po drugiej stronie niz to wymieniane) niezaleznie od kierunku nachylenia drogi. Z tego wynika, ze niezaleznie od tego, czy jest pochylona droga w przod (z gorki), czy w tyl (pod gorke), to i tak klin ma sie znalezc PRZED kolem. Czemu to ma wiec sluzyc?

Dzieki
Powrót do góry
gadu-gadu
Miranix

Czytelnik



Dołączył: 04 Paź 2011
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Śląsk
Posiadane auto: Citroen C4 HDi 1,6 2006
Piwa: 0/2
Wysłany: Sro 05 Paź 2011, 12:39
Temat postu:

Re: Wymiana kol a podnoszone zawieszenie


marek_bog napisał:
Czesc

Czy aby samodzielnie wymienic kola nalezy najpierw podniesc auto do najwyzszej mozliwej pozycji?
Takie cos znalazlem w instrukcji i chcialbym sie o to dopytac - czy chodzi o to, zebym sie lewarkiem nie nakrecil za bardzo przy podnoszeniu (czyli uklon w moja strone), czy moze chodzi o cos wiecej? Co sie moze stac, jesli auta nie podniose zawieszeniem, a bede kresil lewarkiem?

Druga sprawa - mam metalowy klin i wg instrukcji mam go umiescic PRZED przednim kolem (po drugiej stronie niz to wymieniane) niezaleznie od kierunku nachylenia drogi. Z tego wynika, ze niezaleznie od tego, czy jest pochylona droga w przod (z gorki), czy w tyl (pod gorke), to i tak klin ma sie znalezc PRZED kolem. Czemu to ma wiec sluzyc?

Dzieki

Po pierwsze, mam nadzieję, że pytania są na serio.
Podnoszenie i wymiana:
Za pierwszym razem podnosisz na tyle autko, aby odciązyć nacisk na koło, a ono jeszcze się nie oderwało od podłoża. Luzujesz śruby, a następnie w górę do czasu, aż koło oderwie się od podłoża i ściagasz je.
Druga sprawa kliny:
dla świętego spokoju ja daje zawsze po przeciwnej stronie niż podnoszę z przodu i z tyłu koła. Jeżeli stoi samochód z górki, a Masz jeden klin, to od strony pochyłu. Mam nadzieję, że o to chodziło Smile
_________________
Zawsze do usług, jeżeli troszkę chodź pomogłem, daj piwko, ja dam też.
Powrót do góry
marek_bog

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 183
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive 2.0HDI FAP 2010
Piwa: 7/2
Wysłany: Sro 05 Paź 2011, 12:52
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kol a podnoszone zawieszenie


Very HappyVery Happy

Nie no, nie o to mi chodzilo - jak obslugiwac lewarek to jeszcze wiem Wink Nie jest ze mna az tak zle.

Mi tutaj chodzi o dosc szczegolny przypadek - mianowicie auto z zawieszeniem hydroaktywnym!
W tym przypadku instrukcja zaleca inna procedure wymiany kola - a nawet nie o sama wymiane mi chodzi, co o przygotowanie sie do tego. W instrukcji jest napisane, ze musze podniesc auto (zawieszeniem, a nie lewarkiem!) do najwyzszej mozliwej pozycji i dopiero wtedy krecic lewarkiem.

Pytam wiec dlaczego tak? Czy chodzi o to, ze podnoszac auto zawieszeniem o te okolo 10cm oszczedzam sobie fatygi zeby tyle samo krecic lewarkiem? Czy chodzi o cos powazniejszego - np. jesli nie podniose auta zawieszeniem i zaczne krecic lewarkiem, to cos sie spierniczy - co?

A druga rzecz - wg instrukcji auta, ktore maja zawieche hydroaktywna maja tez na wyposazeniu metalowy klin. Ja rowniez takowy posiadam (skladany). I w tym przypadku w instrukcji jest napisane, ze ten klin nalezy wsadzic zawsze PRZED przednie kolo bedace po drugiej stronie niz to, ktore chcemy wymienic i niezaleznie od kierunku nachylenia drogi. Wydaje sie to byc logiczne, jesli auto stoi "z gorki", ale jesli stoi "pod gorke", to jaki jest cel umieszczania tego klina PRZED kolem?

Ps. Zeby byla jasnosc - ja sie nie kloce z instrukcja - chce ja tylko zrozumiec Wink A tego akurat nie moge, dlatego prosze o jakies info w tej sprawie.
Powrót do góry
gadu-gadu
Miranix

Czytelnik



Dołączył: 04 Paź 2011
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Śląsk
Posiadane auto: Citroen C4 HDi 1,6 2006
Piwa: 0/2
Wysłany: Sro 05 Paź 2011, 13:05
Temat postu:

:-))


Ha, ha, ha, ja to czułem. Ale wiedzy nigdy za dużo. Postaram się cos dowiedzieć i dam znać. Pozdrawiam
_________________
Zawsze do usług, jeżeli troszkę chodź pomogłem, daj piwko, ja dam też.
Powrót do góry
DominikKo

Czytelnik



Dołączył: 04 Paź 2011
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: C5 I 2.2 HDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 05 Paź 2011, 13:36
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kol a podnoszone zawieszenie


Instrukcja polska ? Jeśli tak to to jest to błąd tłumaczenia w części podkładania klina pod koło. Jak nie wierzysz to zdobądź instrukcję francuską.
A podniesienie auta na max informuje komp. hydro, że ma nie regulować ciśnienia w tym położeniu.
Bez tego auto może chodzić w trakcie podnoszenia lewarkiem.

pozdrawiam,
Dominik
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sro 05 Paź 2011, 13:36
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
marek_bog

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 183
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive 2.0HDI FAP 2010
Piwa: 7/2
Wysłany: Sro 05 Paź 2011, 14:26
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kol a podnoszone zawieszenie


DominikKo napisał:
Instrukcja polska ? Jeśli tak to to jest to błąd tłumaczenia w części podkładania klina pod koło. Jak nie wierzysz to zdobądź instrukcję francuską.
A podniesienie auta na max informuje komp. hydro, że ma nie regulować ciśnienia w tym położeniu.
Bez tego auto może chodzić w trakcie podnoszenia lewarkiem.

pozdrawiam,
Dominik



Tak, instrukcje mam polska, ktora mi salon dal do auta. Francuskiej nie widzialem. Niemniej wlasnie wydawalo mi sie to nielogiczne, dlatego pytam tu na forum. Dzieki.


Ps. rozumiem wiec, ze klin nalezy podkladac od tej strony, gdzie droga idzie w dol? Czyli jak auto stoi 'z gorki', to z przodu kola, a jak 'pod gorke', to z tylu kola?
Powrót do góry
gadu-gadu
Miranix

Czytelnik



Dołączył: 04 Paź 2011
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Śląsk
Posiadane auto: Citroen C4 HDi 1,6 2006
Piwa: 0/2
Wysłany: Sro 05 Paź 2011, 14:36
Temat postu:

Klin i zawieszenie


Dominik dokładnie to opisał, nic dodać nic ująć. Kliny dokładnie tak jak Piszesz Laughing
Pozdrawiam
_________________
Zawsze do usług, jeżeli troszkę chodź pomogłem, daj piwko, ja dam też.
Powrót do góry
marek_bog

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 183
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive 2.0HDI FAP 2010
Piwa: 7/2
Wysłany: Sro 05 Paź 2011, 14:46
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kol a podnoszone zawieszenie


ok, super - dzieki
Powrót do góry
gadu-gadu
radarek000

Debiutant



Dołączył: 01 Sie 2011
Posty: 11
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lubin
Posiadane auto: Citroen C5 mk I 1.8 2003r
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 05 Paź 2011, 23:23
Temat postu:

Re: Wymiana kol a podnoszone zawieszenie


marek_bog napisał:

Czy aby samodzielnie wymienic kola nalezy najpierw podniesc auto do najwyzszej mozliwej pozycji?


Tak należy podnieść zawieszenie auta do najwyższej pozycji ,
podnoszenie auta w pozycji zawieszenia innej niż najwyższa może spowodować awarię układu hydraulicznego (dość poważną z tego co wiem)

Ps trzeba zwracać uwagę mechanikom i wulkanizatorom na to

pozdrawiam Radar
Powrót do góry
gadu-gadu
marek_bog

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 183
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Citroen C5 Exclusive 2.0HDI FAP 2010
Piwa: 7/2
Wysłany: Czw 06 Paź 2011, 08:10
Temat postu:

Re: Wymiana kol a podnoszone zawieszenie


[quote="radarek000"]
marek_bog napisał:


Ps trzeba zwracać uwagę mechanikom i wulkanizatorom na to

pozdrawiam Radar




No to na pewno - niestety nie wiem jaki jest poziom wiedzy na ten temat, ale obawiam sie, ze niewysoki Sad
Powrót do góry
gadu-gadu
DominikKo

Czytelnik



Dołączył: 04 Paź 2011
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: C5 I 2.2 HDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 06 Paź 2011, 10:12
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kol a podnoszone zawieszenie


oj, nie demonizujcie zawieszenia. jak czytam posty o magiczności hydro i jego delikatności to się zastanawiam, skąd te poglądy ?

zawieszenie samo się nie uszkodzi od tego że ktoś podniesie auto lewarkiem w pozycji do jazdy.
uszkodzenie czegokolwiek może być wtedy jedynie efektem działań jakie podejmie komputer hydro - czyli próby wyrównania ciśnienia i poziomu (bo komputer na bieżąco analizuje czujniki), a jeżeli wtedy auto, podnośnik będzie na niestabilnym gruncie, to "konstrukcja" się zawali (spadnie). lewarek stanie sztorcem, auto zsunie się i w następstwie może nastąpić uszkodzenie mechaniczne.

oczywiście upraszczam pewne kwestie - nie będę się rozwodził nad przypadkami przejścia komputera w tryb eco, odpięcia aku, braku lds, itd.
Powrót do góry
DominikKo

Czytelnik



Dołączył: 04 Paź 2011
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: C5 I 2.2 HDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 06 Paź 2011, 10:20
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kol a podnoszone zawieszenie


aha - bezcenna jest mina kierowców, kiedy mogą zobaczyć jak właściciel cytryny z hydro zmienia koło bez użycia lewarka Smile
Powrót do góry
radarek000

Debiutant



Dołączył: 01 Sie 2011
Posty: 11
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lubin
Posiadane auto: Citroen C5 mk I 1.8 2003r
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 06 Paź 2011, 10:34
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kol a podnoszone zawieszenie


DominikKo napisał:

zawieszenie samo się nie uszkodzi od tego że ktoś podniesie auto lewarkiem w pozycji do jazdy.


Od wymiany z lewarka raczej nie ale jak wulkanizator podnosi całe auto do góry z zawieszeniem w trybie do jazdy to wtedy z układem potrafią się dziać różne rzeczy.
Nie mówię że za każdym razem tak się stanie bo ja sam przez kilka ładnych lat tego nie stosowałem i nic się nie stało. Ale jak w kwietniu byłem u mechanika który zajmuje się tylko cytrynami to przy mnie przywieźli mu C5 leżącą na glebie po tym jak gumolep podniósł auto na podnośniku a jak opuścił to zawieszenie już leżało
Mechanik mówił że to już trzecia leżąca C5-tka z "wiosennej wymiany opon"
Powrót do góry
gadu-gadu
DominikKo

Czytelnik



Dołączył: 04 Paź 2011
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: C5 I 2.2 HDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 06 Paź 2011, 11:06
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kol a podnoszone zawieszenie


zgoda - tyle że wtedy to jest efekt wadliwego układu już PRZED wymianą opon, a nie efekt (uszkodzenie) tej konkretnej wymiany.
może być niesprawny np korektor wysokości.
jeszcze raz, to nie efekt takiej a nie innej 'techniki' wymiany kół, a efekt niesprawności układu hydro. sprawne hydro poradzi sobie z problemem wiszących kół.

wypada co jakis czas (kontrolnie) opuścić auto do samego dołu i je podnieść a zwłaszcza sprawdzić to u kumatego mechanika, spuszczając cisnienie z hydro.

jeżeli zadbamy o swoją cytrynę, to się nam odwdzięczy
Powrót do góry
radarek000

Debiutant



Dołączył: 01 Sie 2011
Posty: 11
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lubin
Posiadane auto: Citroen C5 mk I 1.8 2003r
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 06 Paź 2011, 11:32
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kol a podnoszone zawieszenie


DominikKo napisał:

jeżeli zadbamy o swoją cytrynę, to się nam odwdzięczy


Jak najbardziej dbajmy o cytrynki
i właśnie zaleceniem producenta jest podniesienie zawieszenia podczas wymiany kół co chroni układ hydrauliczny przed większym obciążeniem
pozdrawiam Radar
Powrót do góry
gadu-gadu
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy


CitroenC4 Grand Picasso

59 900

2017r.

215 000 km

mazowieckie

CitroenC3 Picasso

21 800

2013r.

143 000 km

mazowieckie

CitroenC4 Cactus

26 500

2015r.

108 000 km

wielkopolskie

CitroenC4 Picasso

16 900

2007r.

230 000 km

śląskie

CitroenBerlingo

27 900

2010r.

170 687 km

łódzkie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System