Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C8 ) Wymiana zarowki xenonowej



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C8 ) Elektronika/Elektryka/Komunikaty.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lucki Lucek

Debiutant



Dołączył: 17 Maj 2011
Posty: 16
Skąd jesteś (miejscowość / region): Slask
Posiadane auto: Citroen C8 2006 2.2 HDi
Piwa: 2/0
Wysłany: Pią 17 Cze 2011, 17:34
Temat postu:

Wymiana zarowki xenonowej


Witam ponownie,
Mam do wymiany zarowke xenonowa. Mniej wiecej wiem jak ja wymienic ale pozostaje mi pytanie czy trzeba odlaczac kable od przetwornicy czy wystarczy tylko odlaczyc zarowke? Podobno troche to niebezpieczne ale widze po roznych forach, ze ludzie sami sobie wymieniaja. Nikt sie nie skarzyl, ze dostal po palcach pradem albo nie przezyl Laughing
W serwisie wymiana kosztuje 150zl. To troche drogo jak na wyjecie reflektora i wymiane zarowki.

Pozdrawiam
Lucjan
Powrót do góry
Lucki Lucek

Debiutant



Dołączył: 17 Maj 2011
Posty: 16
Skąd jesteś (miejscowość / region): Slask
Posiadane auto: Citroen C8 2006 2.2 HDi
Piwa: 2/0
Wysłany: Sro 29 Cze 2011, 16:59
Temat postu:

Re: ( Citroen C8 ) Wymiana zarowki xenonowej


Witam ponownie,
Nie bylo odzewu, nie moglem czekac w nieskonczonosc, wiec postanowilem, z dusza na ramieniu, na wlasne ryzyko wymienic te nieszczesna zarowke.
I sie udalo. Ale po kolei. Dla uscislenia - reflektor prawy (strona pasazera).
Instrukcja obslugi mowi, ze xenony do C8 to zarowki typu D2R. Juz prawie kupilem kiedy jeszcze zapytalem serwis i inny warsztat specjalizujacy sie w Peugeocie i Citroenie o koszt zakupu i/lub wymiany felernej zarowki. Ceny serwisowe wymiany na Slasku to 120-150 zl + koszt zarowki (300 zl), u nieautoryzowanego mechanika w Katowicach: wymiana 63 zl, zarowka - 300 zl. Wlos sie jezy na glowie patrzac na te ceny. Postanowilem wiec zarowke kupic na Allegro (162 zl Osram z transportem). Konsultujac jeszcze moje obawy z serwisem poproszono mnie o nr VIN i na tej podstawie stwierdzili napewno typ zarowki. Okazalo sie, ze ma byc D1S !!!! (I wez tu polegaj na instrukcji!!!). Jak mowilem, kupilem D1S na Allegro i zastanawiajac sie kiedy pojechac warsztatu na wymiane sledzilem rozne fora zwracajac uwage na sposob wymiany zarowki. Po czym dokonalem wizji lokalnej pod maska samochodu w kierunku dostepnego miejsca na te operacje. Nie ma duzo, wiec demontaz reflektora wydawal sie konieczny. Jesli ktos bedzie to robil pierwszy raz konieczne okaze sie male lusterko do wgladu do reflektora i rozeznania ukladu elementow wewnatrz.
Kiedy zarowka przyszla (z Zielonej Gory - polecam sprzedawce) zabralem sie do demontazu lampy. Najpierw demontaz oslon plastikowych nad zderzakiem (pod zamkiem maski) zeby dostac sie do jednej ze srub mocujacych. Druga sruba dostepna bezproblemowo. Ale jest jeszcze gdzies trzecia sruba. Lampa sie poluzowala, ale nie dalo sie jej wyjac. Chyba trzeba by demontowac nadkole ze zderzakiem. Stwierdzilem, ze nie bede sie w to bawil i postanowilem jeszcze raz dokladnie obejrzec z lusterkiem reflektor od wewnatrz bez wyjmowania go i wymienic zarnik na czuja. Okazalo sie, ze nie jest to takie trudne. Wystarczy zluzowac drucik mocujacy zarowke, delikatnie ja wyjac, odczepic przewod elektryczny, podlaczyc nowa zarowke i delikatnie, na wyczucie wsadzic w tej samej pozycji co poprzednia. Oczywiscie nie dotykajac elementow szklanych palcami (ani inna czescia ciala). Aby zminimalizowac ryzyko uszkodzenia nowej (badz co badz drogiej) zarowki zalecam przecwiczyc wkladanie i wyjmowanie do i z reflektora starej zarowki. To daje wprawe i moze oszczedzic koszt ponownego zakupu kolejnej zarowki. I tak to sie odbylo. Bez demontazu lampy, nadkola, zderzaka. Kosztowalo mnie to jakies 50-60 min. czasu lacznie z odkrecaniem/przykrecanie srub, zdejmowaniem/zakladaniem plastikowych oslon pod maska i innymi, niepotrzebnymi, czynnosciami zwiazanymi z wykonywaniem tej wymiany pierwszy raz. Nastepnym razem uwine sie w 10 min. Aha, i chyba jeszcze jedno, podobno b. wazne: zarowka oczywiscie byla zimna (ale o tym nie musze chyba wspominac), przed przystapieniem do wyjmowania zarnika odlaczylem przewod el. wchodzacy do reflektora w jego gornej czesci. Nie wyciagajcie go na sile!!! Z boku ma czerwony element, ktory trzeba wyciagnac i wtedy wtyczka sama wyskoczy.

Po wymianie sprawdzilem jak swieci. Ku mojej uciesze elegancko. Sprawdzilem snop swiatla na drzwiach garazu i okazalo sie, ze jest taki sam jak bylo przy starej zarowce - czyli dobrze. Teraz czekam, zeby wyprobowac te swiatla w trasie na wakacjach.
Wymienilem tylko jedna zarowki, choc zalecana jest wymiana obydwu ze wzgledu na roznice barwy swiatla nowej i uzywanej zarowki. Rzeczywiscie, widze te roznice, ale zostawie to jak jest gdyz:
1. Xenony to dla mnie zlo konieczne. Raz mialem okazje jechac na nich w nocy i nie moge powiedziec, ze roznica miedzy nimi a halogenami byla widoczna. Byc moze zgasla mi wtedy ta felerna zarowka i jechalem na jednej. Pozyjemy zobaczymy.
2. Rzadko jezdze w nocy, szczegolnie latem, wiec roznica w kolorze barwy swiatla nie bedzie nikomu przeszkadzala. I tak po jakims czasie barwy sie ze soba zrownaja z obydwu reflektorow.

I to by bylo tyle w temacie wymiany zarowki.
Jesli cos opisalem nie jasno, to prosze o info - doprecyzuje.

Pozdrawiam
Lucjan
Powrót do góry
Wystawiono 2 piw(a)
rilo

Debiutant



Dołączył: 27 Gru 2010
Posty: 38
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: C5 2.0HDI '05; CIVIC 1.4 '96
Piwa: 2/4
Wysłany: Pon 10 Wrz 2012, 14:48
Temat postu:

Re: ( Citroen C8 ) Wymiana zarowki xenonowej


chociaż mam C5 za taki opis należy się piwo:-)
Powrót do góry
Lucki Lucek

Debiutant



Dołączył: 17 Maj 2011
Posty: 16
Skąd jesteś (miejscowość / region): Slask
Posiadane auto: Citroen C8 2006 2.2 HDi
Piwa: 2/0
Wysłany: Wto 18 Wrz 2012, 13:59
Temat postu:

Re: ( Citroen C8 ) Wymiana zarowki xenonowej


Wrazenia z jazd z nowa zarowka po ponad roku:
1. Brak jakichkolwiek problemow z zarowka
2. Kolory poszczegolnych sa juz jednakowe
Powrót do góry
Lucki Lucek

Debiutant



Dołączył: 17 Maj 2011
Posty: 16
Skąd jesteś (miejscowość / region): Slask
Posiadane auto: Citroen C8 2006 2.2 HDi
Piwa: 2/0
Wysłany: Wto 10 Gru 2013, 23:15
Temat postu:

Re: ( Citroen C8 ) Wymiana zarowki xenonowej


Zaczela mrugac druga zarowka. Przymierzam sie do wymiany. Ta wczesniej wymieniona dziala bez zarzutu.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Wto 10 Gru 2013, 23:15
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C8 ) Elektronika/Elektryka/Komunikaty. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C8 »

Opinie o samochodach Citroen C8 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C8 ) Elektronika/Elektryka/Komunikaty.


CitroenC4 Cactus

26 500

2015r.

108 000 km

wielkopolskie

CitroenC1

19 900

2011r.

100 227 km

śląskie

CitroenC4 Picasso

38 800

2015r.

140 000 km

małopolskie

CitroenC4

17 500

2013r.

174 000 km

lubelskie

CitroenC-Crosser

25 900

2008r.

201 547 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System