Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) Wymiana kul w zawieszeniu hydro C5 (X7)


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
danos22

Dyskutant



Dołączył: 24 Sie 2014
Posty: 55
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 III kombi 2.0HDI 2010 163hp automat
Piwa: 4/2
Wysłany: Wto 26 Sie 2014, 13:52
Temat postu:

Wymiana kul w zawieszeniu hydro C5 (X7)


Byłem wczoraj na badaniu technicznym, które wykazało, że prawe tylne koło ma tylko 25% tłumienia drgań (reszta ok 60%).
Faktycznie jak wpadnę tym kołem w jakąś nierówność to samochód ma tendencje do zarzucania tyłem.
W warsztacie stwierdzono lekki wyciek z tego amortyzatora ale powiedziano, że winna jest kula, którą , trzeba wymienić.
Chciałem skonsultować z wami tą diagnozę i zapytać jednocześnie czy zamienniki kul firmy I.F.H.S są dobrej jakości?
Takie jak TU
Powrót do góry
Milero

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 29 Maj 2013
Posty: 268
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 Exlusive 2.0 2008 Hdi
Piwa: 7/5
Wysłany: Wto 26 Sie 2014, 16:51
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kul w zawieszeniu hydro C5 (X7)


kolego to kula nie z tego rocznika a znając Citroena to pewnie nie pasuje do twojego. rzadko spotykana sprawa żeby kula ciekła zamiast siłownika.. podjedz do innego specjalisty na potwierdzenie tej teorii pierwszego Smile
Powrót do góry
danos22

Dyskutant



Dołączył: 24 Sie 2014
Posty: 55
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 III kombi 2.0HDI 2010 163hp automat
Piwa: 4/2
Wysłany: Wto 26 Sie 2014, 21:42
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kul w zawieszeniu hydro C5 (X7)


Tak. Ja wiem, że nie do mojego samochodu ta kula. Chodziło mi o firmę.
Czy jest ok?
Wracając do mojego pytania.
Co odpowiada za tłumienie drgań w zawieszeniu hydropneumatycznym, kula czy siłownik?
Powrót do góry
hedgehog

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 340
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowsze
Posiadane auto: C5 II 2.0 HDI 138 BVA6 HA3+ Exclusive
Piwa: 44/1
Wysłany: Sro 27 Sie 2014, 04:14
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kul w zawieszeniu hydro C5 (X7)


danos22 napisał:
Tak. Ja wiem, że nie do mojego samochodu ta kula. Chodziło mi o firmę.
Czy jest ok?
Wracając do mojego pytania.
Co odpowiada za tłumienie drgań w zawieszeniu hydropneumatycznym, kula czy siłownik?

Za tłumienie odpowiada sfera. W połowie sfery jest memberana a nad nią azot (gaz, który się ściska i rozpręża tłumiąc drgania). Siłownik (płyn w nim) reguluje prześwit, a jednocześnie przenosi drgania do membrany sfer gdzie są tłumione. O jakości tłumienia decyduje ilość (a więc ciśnienie) gazu w sferach - membrana może być walnięta i trochę gazu uciekło - tu masz więcej: http://citroen.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?p=978074#978074

Ja w mojej pierwszej C5 2.0i w 2006 r. miałem wymieniane obie tylne sfery na gwarancji w miesiąc po zakupie auta bo tył tłumienia nie miał żadnego - walił na wybojach jak wóz drabiniasty. Walnięta chyba była jedna sfera, ale wymieniali parami, a że na gwarancji czyli za free to tym lepiej Razz

Belgijska firma IFHS robi sfery od wieeelu lat (już od czasów Hydractive 2), nie tylko standardowe ale także różne odmiany, np. Comfort (jeszcze bardziej pływające) czy sportowe (sztywniejsze). Jakość oryginału.
Powrót do góry
Wystawiono 2 piw(a)
danos22

Dyskutant



Dołączył: 24 Sie 2014
Posty: 55
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 III kombi 2.0HDI 2010 163hp automat
Piwa: 4/2
Wysłany: Sro 27 Sie 2014, 11:32
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kul w zawieszeniu hydro C5 (X7)


Dzięki.
@hedgehog jak zwykle pomocny Smile
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sro 27 Sie 2014, 11:32
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Milero

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 29 Maj 2013
Posty: 268
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 Exlusive 2.0 2008 Hdi
Piwa: 7/5
Wysłany: Sro 27 Sie 2014, 17:20
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kul w zawieszeniu hydro C5 (X7)


no tak mówisz że w swoim wcześniejszym C5 miałeś wymieniane sfery ale w tych wersjach podobno się to nie zdarza...
Powrót do góry
hedgehog

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 340
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowsze
Posiadane auto: C5 II 2.0 HDI 138 BVA6 HA3+ Exclusive
Piwa: 44/1
Wysłany: Sro 27 Sie 2014, 21:11
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kul w zawieszeniu hydro C5 (X7)


Milero napisał:
no tak mówisz że w swoim wcześniejszym C5 miałeś wymieniane sfery ale w tych wersjach podobno się to nie zdarza...

Ja nie wiem czy jest jakaś reguła. W tamtej C5 II (HA3 bez plusa) tył walił w zasadzie już od wyjazdu z salonu w dniu zakupu. Sfery zostały wymienione po miesiącu tylko dlatego, że miesiąc zajęło wykłócanie się z ASO by coś z tym zrobili - jeżdżenie z mechanikami na tylnym siedzeniu i w bagażniku, z szefem ASO, nasłuchiwanie i generalnie wmawianie mi że "jest zimno więc stuka, jak będzie ciepło to przestanie" (to był mroźny styczeń/luty) co mnie niestety nie przekonywało. Sprawa w końcu oparła się o CP (wysłałem oficjalne pismo) i wtedy wymienili. Problem zniknął jak ręką odjął - wystarczyło że po wymianie odjechałem 500 metrów od ASO i już wiedziałem że jest OK. Najwyraźniej któraś sfera była walnięta fabrycznie.

W tej C5 II którą mam teraz (2.0 HDi z HA3+) nigdy problemu z hydrozawieszeniem nie było - tłumi elegancko mimo że ma już 8 rok. Natomiast po niecałych 50,000 km (i u mojego szwagra w C5 II 1.6 HDi po podobnym przebiegu też) trzeba było wymienić łożyska tylnych wahaczy bo skrzypiały że ciarki przechodziły - co przy takim przebiegu jest po prostu skandalem. Wymieniliśmy na zestaw naprawczy Citroena, zobaczymy jak długo pociągnie, na razie jest dobrze.

W C5 III niczym się sfery nie różnią jeśli chodzi o ich budowę (są jedynie odrobinę inne ciśnienia), więc jeśli w C5 II mogła walnąć sfera (i to fabrycznie) to i w C5 III może walnąć... Membrany w sferach są gumowe, to nie jest coś niezniszczalnego. Może być np. fabrycznie cieńsza guma w którymś miejscu w takiej membranie - test ciśnieniowy w fabryce przejdzie ale po iluśtam cyklach pracy puści...
Powrót do góry
Milero

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 29 Maj 2013
Posty: 268
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 Exlusive 2.0 2008 Hdi
Piwa: 7/5
Wysłany: Czw 28 Sie 2014, 17:40
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kul w zawieszeniu hydro C5 (X7)


no tak tylko wszytko może.... ja też bym z checią sprawdził swoje sfery ;/ widzę że jestes z mazowsza może wiesz gdzie można sprawdzić ich stan ?
pzdr
Powrót do góry
hedgehog

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 340
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowsze
Posiadane auto: C5 II 2.0 HDI 138 BVA6 HA3+ Exclusive
Piwa: 44/1
Wysłany: Pią 29 Sie 2014, 02:32
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kul w zawieszeniu hydro C5 (X7)


Milero napisał:
no tak tylko wszytko może.... ja też bym z checią sprawdził swoje sfery ;/ widzę że jestes z mazowsza może wiesz gdzie można sprawdzić ich stan ?
pzdr

Jedyne co mi na szybko przychodzi do głowy to (kiedyś dobrze znany wszystkim cytryniarzom w Polsce) Donat Jadczak - firma Rodomet - z Radomia ul. Biała ileśtam. On jest specem od hydrozawieszeń i (przynajmniej kiedyś) miał sprzęt do pomiaru ciśnienia i nabijania sfer. Zwykły warsztat "garażowy" ale istnieje ze 20 lat wiedzą co robią. Robiłem swojego czasu u niego parę rzeczy - nie było powodu do narzekania ani na cenę, ani na usługę. Zadzwoń, zapytaj... Przez telefon wydaje się mało sympatyczny, ale potem okazuje się że normalny gość Razz

https://plus.google.com/114778757914875002813/about
Powrót do góry
expedit54

Dyskutant



Dołączył: 20 Sty 2014
Posty: 63
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: C5 III Tourer (X7) HA3+, 2.0HDI FAP 138PS; BVA6
Piwa: 2/2
Wysłany: Pią 29 Sie 2014, 08:03
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kul w zawieszeniu hydro C5 (X7)


Milero napisał:
no tak tylko wszytko może.... ja też bym z checią sprawdził swoje sfery ;/ widzę że jestes z mazowsza może wiesz gdzie można sprawdzić ich stan ?
pzdr

Zadzwon do Frimar Auto na Mareckiej 94 w Zielonce,wiem ze maja sprzęt do nabijania sfer więc i pomiar mogą zrobic
_________________
Powrót do góry
Milero

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 29 Maj 2013
Posty: 268
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 Exlusive 2.0 2008 Hdi
Piwa: 7/5
Wysłany: Pią 29 Sie 2014, 18:06
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kul w zawieszeniu hydro C5 (X7)


oo Zielonka mi bardziej po drodze Smile dziekuje
Powrót do góry
hedgehog

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 340
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowsze
Posiadane auto: C5 II 2.0 HDI 138 BVA6 HA3+ Exclusive
Piwa: 44/1
Wysłany: Pią 29 Sie 2014, 23:46
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kul w zawieszeniu hydro C5 (X7)


O Zielonce nie wiedziałem, rzeczywiście bliżej Razz Ale do napraw zawieszenia nadal Radom mogę polecić. Np. łożyska tylnych wahaczy tam wymieniają (na zestaw naprawczy Citroena) w cenie 3x niższej niż ASO (800 zł zamiast 2100-2200 zł bo w ASO nie chcą wymieniać samych łożysk mimo że mają taki zestaw naprawczy Very Happy ).

expedit54 napisał:
ON 8,73 l/100 km

Kurczę, albo mam taką lekką nogę albo C5 III o tyle więcej waży niż C5 II bo u mnie średnie spalanie (w czym 85% to miasto) od lat jest 7,8 - 7,9 l/100 km Cool
Powrót do góry
Milero

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 29 Maj 2013
Posty: 268
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 Exlusive 2.0 2008 Hdi
Piwa: 7/5
Wysłany: Sob 30 Sie 2014, 13:32
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kul w zawieszeniu hydro C5 (X7)


a jakie miasto ? u mnie 10 średnio automat Razz
Powrót do góry
Milero

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 29 Maj 2013
Posty: 268
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 Exlusive 2.0 2008 Hdi
Piwa: 7/5
Wysłany: Sob 30 Sie 2014, 13:36
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kul w zawieszeniu hydro C5 (X7)


a byś jeszcze wskazał gdzie te łożyska tylnych wachaczy są np schemat Smile i czym objawia się ich zużycie
Powrót do góry
hedgehog

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 340
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowsze
Posiadane auto: C5 II 2.0 HDI 138 BVA6 HA3+ Exclusive
Piwa: 44/1
Wysłany: Nie 31 Sie 2014, 07:33
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Wymiana kul w zawieszeniu hydro C5 (X7)


Milero napisał:
a jakie miasto ? u mnie 10 średnio automat Razz

Jeśli benzyna to normalne. Mnie poprzednia C5 2.0i w manualu wciągała też koło tego. Dieselkiem, mimo że z automatem, jestem na stacji prawie dwa razy rzadziej niż benzyną w manualu, co bardzo cieszy, a do tego jeszcze ropa tańsza. Różnica w cenie silnika już mi się spłaciła mimo małego przebiegu. Trasa 5.0 - 5.5, miasto 7.5 - 8.5. Zimą z pół litra więcej.

Cytat:
a byś jeszcze wskazał gdzie te łożyska tylnych wachaczy są np schemat Smile i czym objawia się ich zużycie

Gdzie są? W tylnych wahaczach Very Happy

Tu jest jakieś zdjęcie z sieci:

http://www.peugeot-citroen.com/images_mce/obrazki/amatorska_regeneracja_wahacza.jpg

Zużycie łożysk objawia się paskudnym skrzypieniem tylnego zawieszenia, np. na nierównościach (szczególnie łagodnych typu "śpiący policjant" czy takie dołki i górki na polnej drodze) czy też np. przy wsiadaniu i wysiadaniu z auta gdy trochę idzie do góry lub do dołu. Słychać też gdy się pobuja budą na boki.

Jeśli skrzypienie słychać już często to trzeba to w miarę szybko wymienić bo jak łożysko się rozlatuje to zaczyna niszczyć wahacz, potem trzeba go podfrezować, co nie każdy umie zrobić dobrze - jak za dużo sfrezują to potem nie spasują poprawnie nowego łożyska.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy


CitroenC5

17 900

2008r.

359 000 km

kujawsko-pomorskie

CitroenDS4

31 900

2012r.

178 000 km

wielkopolskie

CitroenBerlingo

36 900

2015r.

197 620 km

mazowieckie

CitroenC4 Picasso

17 900

2007r.

254 000 km

śląskie

CitroenC3

3 300

2003r.

250 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System