Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen Xsara Picasso ) Wentylator chłodnicy naprawa, demontaż zderzaka - filmy



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen Xsara Picasso ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tomekjan

Debiutant



Dołączył: 23 Lut 2014
Posty: 26
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kuj-Pom
Posiadane auto: Peugeot 206cc 1.6 benzyna 02r
Piwa: 5/0
Wysłany: Czw 03 Kwi 2014, 05:23
Temat postu:

Wentylator chłodnicy naprawa, demontaż zderzaka - filmy


Witam,

Opiszę swoją walkę z wentylatorem chłodnicy w Citroenie Xsara Picasso 2.0 HDI 2001r.

Objawem było niedziałanie wentylatora podczas włączania klimatyzacji, a przez to klimatyzacja miała słabą wydajność, a w zasadzie prawie nie działała. Podczas jazdy z prędkością ok 100km jej wydajność się podnosiła, ale jak tu jeździć non stop w mieście sto na godzinę Wink

Dobrą oznaką było to, że gdy włączałem klimę, to mogłem ręką bujnąć wentylator i czasem załapał i chodził do wyłączenia zapłonu, ale i to z czasem przestało się udawać. A że temperatura na zewnątrz rośnie, to nie miałem wyjścia i musiałem się do tego dobrać.

Pierwsza rzecz to zdjęcie zderzaka. Odkręcamy kilka śrubek, wypinamy pare spinek i w zasadzie zderzak schodzi. Oprócz widocznych śrub, po dwie z każdej strony ukryte są w nadkolu i łączą się z błotnikiem, reszta śrub jest widoczna i nie powinna stanowić problemu. Zdjęcie kół przednich ułatwia dostęp.
Film ze zdjęcia zderzaka:
https://www.youtube.com/watch?v=99Q48bYUXb0

Następnie wymontowanie wentylatora. Odkręcamy 4 śruby mocujące wentylator, a w zasadzie można w pierwszej kolejności zasadzić się na 3 śruby mocujące sam silnik, gdyż są one konkretnie zapieczone, i z zamontowanym wentylatorem będzie się łatwiej zaprzeć. Ja do tego użyłem klucza udarowego, gdyż wiedziałem, że śrubokrętem to jedynie spiłuję łby śrub i tyle będzie z odkręcenia silnika. Silnik trzeba odkręcić, po pierwsze, aby się do niego dobrać, a kolejną rzeczą jest fakt, że bez jego odkręcenia nie wyjdzie wtyczka z obudowy i nie bedzie można odłączyć przewodów.
Film z wymontowania wentylatora:
https://www.youtube.com/watch?v=_AU_gx10BGI

Naprawa wentylatora. Postanowiłem oddać wentylator do naprawy, gdzie przezwajają silniki itp. Okazało się, że była jakaś przerwa na komutatorze, czy coś takiego. Koszt naprawy to 70zł.
Następnie montujemy wszystko w odwrotnej kolejności i po kłopocie.

Dodatkowo, przed zdjęciem wentylatora pojechałem, do mechanika, aby podłączył pod komputer Xsarę i sprawdził działanie przekaźników wentylatora i ogólnie rzucił okiem co i jak. Jako, że od strony sterowania wszystko było ok, to oddałem wentylator do naprawy.

Po założeniu wentylatora, włączał się po uruchomieniu klimatyzacji, ale postanowiłem jeszcze raz podjechać i podłączyć go pod komputer, aby sprawdzić poprawność działania. Okazało się, że załącza się prawidłowo na dwóch biegach. Wolałem mieć całkowitą pewność zamin założę zderzak, dlatego zdecydowałem się na dwie wizyty u mechanika i podłączenie pod komputer.
Film z testu wentylatora:
https://www.youtube.com/watch?v=QbBJB8WVSA8

Jeszcze słowo o bezpiecznikach termicznych, które są umiejscowione z przodu obok wentylatora, widać je dokładnie na filmie z testu wentylatora. Można je sprawdzić miernikiem, czy aby są sprawne - skoro i tak już mamy wszystko na wierzchu, to byłoby grzechem, aby ich nie wymontować i sprawdzić w jakim są stanie.

Łączne koszty naprawy to 140zł - 70zł naprawa wentylatora i dwa razy podłączenie pod komputer 70zł (tych kosztów można uniknąć, ale ja wolałem mieć pewność). Oczywiście praca we własnym zakresie.
Koszty używanych wentylatorów zaczynają się od 50zł do 400zł.

Po zamieszczonym opisie, niech każdy sam zdecyduje się, czy da rade zrobić to we własnym zakresie, czy zlecić tę pracę mechanikowi.

Jeśli z czymś się pomyliłem, to mnie poprawcie.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen Xsara Picasso ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen Xsara Picasso »

Opinie o samochodach Citroen Xsara Picasso - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen Xsara Picasso ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy.


CitroenSaxo

4 000

2001r.

249 000 km

lubelskie

CitroenC3

16 990

2010r.

196 000 km

wielkopolskie

CitroenBerlingo

36 900

2015r.

197 620 km

mazowieckie

CitroenC4 Cactus

32 999

2014r.

140 300 km

wielkopolskie

CitroenC3

54 990

2020r.

47 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System