Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) Swiece żarowe


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dziubek2222

Czytelnik



Dołączył: 13 Kwi 2019
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: C4 grand picasso 1,6 HDI 9HZ
Piwa: 0/1
Wysłany: Wto 03 Gru 2019, 09:24
Temat postu:

Swiece żarowe


Witam . Przy jakiej temp powinna zapalać się kontrolka swiec żarowych? C4GP 1.6HDI 109KM.
Powrót do góry
stefans

Stały Bywalec



Dołączył: 11 Lut 2013
Posty: 192
Skąd jesteś (miejscowość / region): Przemyśl
Posiadane auto: Citroen C4 Picasso II,rok 2016, 1,2 PureTech, 130 kM
Piwa: 6/11
Wysłany: Wto 03 Gru 2019, 11:03
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Swiece żarowe


Około -5 stopni
_________________
Citroen C4 Picasso II, 1,2 /130km
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Wto 03 Gru 2019, 20:00
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Swiece żarowe


Obecnie to na krótko, bo zależne jest od temperatury otoczenia czyli, im mniejsza temperatura otoczenia to tym dłużej świecą.
_________________
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
Regulamin to nie wróg, a przyjaciel który uchroni Ciebie przed kwarantanną.
Powrót do góry
Pyotrek

Auto Maniak



Dołączył: 10 Kwi 2013
Posty: 2841
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 2.0HDI 2006, 2007
Piwa: 254/2
Wysłany: Sro 04 Gru 2019, 02:24
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Swiece żarowe


Od temperatury silnika nie otoczenia.
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Sob 07 Gru 2019, 18:09
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Swiece żarowe


Cytat:
Od temperatury silnika nie otoczenia
Można również wspomnieć od cieczy chłodzącej i jaka jest różnica (żadna).
Auto jak stoi w podgrzewanym garażu, a drugie auto bez ogrzewania, a trzeci w ogóle nie ma garażu więc, temperatura silnika zawsze jest zależne od otoczenia w jakim się znajduje.
_________________
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
Regulamin to nie wróg, a przyjaciel który uchroni Ciebie przed kwarantanną.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sob 07 Gru 2019, 18:09
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
AMlGO

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Paź 2019
Posty: 181
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: C4 Pikuś Wielki
Piwa: 24/4
Wysłany: Sob 07 Gru 2019, 20:30
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Swiece żarowe


Pyotrek napisał:
Od temperatury silnika nie otoczenia.
a ja zrozumiałem Wink
Mostek123 napisał:
(...) temperatura silnika zawsze jest zależne od otoczenia w jakim się znajduje.
uwaga Pyotrka jest jak najbardziej trafna, bo jednak temp. silnika i otoczenia to dwie różne sprawy, a o włączeniu grzania świec decyduje właśnie temp.silnika
Powrót do góry
radzio77

Auto Maniak



Dołączył: 11 Wrz 2011
Posty: 2317
Skąd jesteś (miejscowość / region): Ostrów
Posiadane auto: Xantia 2.0 C5 Break 2.0+lpg C5 X7 Tourer 2.0 16V
Piwa: 225/3
Wysłany: Sob 07 Gru 2019, 21:37
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Swiece żarowe


Piotrek napisał:
Od temperatury silnika nie otoczenia.

Prawidłowo.
Jak silnik nagrzany w ogóle się nie załączą ,choćby było (-30°) temperatury otoczenia.
_________________
Jak mogie to pomogie.
Posiadam DiagBox-a


Ostatnio zmieniony przez radzio77 dnia Sob 07 Gru 2019, 22:40, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Francuz_C8
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 20 Maj 2016
Posty: 1450
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wyżyna Lubelska
Posiadane auto: Citroën, C8, Exclusive, 2.2 HDi ML6CL, 2005... i jakieś dwa niemieckie.
Piwa: 84/53
Wysłany: Sob 07 Gru 2019, 22:27
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Swiece żarowe


Mostek123 napisał:
Cytat:
Od temperatury silnika nie otoczenia
Można również wspomnieć od cieczy chłodzącej i jaka jest różnica (żadna).
Auto jak stoi w podgrzewanym garażu, a drugie auto bez ogrzewania, a trzeci w ogóle nie ma garażu więc, temperatura silnika zawsze jest zależne od otoczenia w jakim się znajduje.


Gdy stoją obok siebie w tej samej temperaturze otoczenia: auto nieruszane od dwóch dni i auto zgaszone 2 minuty temu, to ich temperatury silników nie różnią się?
_________________
Do poczytania:
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
ZPA www.francuskie.pl
Moje C8
Było fajnie... a potem przekroczył 270 tysięcy :p
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Pon 09 Gru 2019, 10:43
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Swiece żarowe


Koledzy, oczywiście potocznie nazywamy temperatury silnika lecz temperatura silnika jaką uzyskuje po nocnym postoju w miejscu parkingu, a ogrzewanym garażu ma znaczenie dla temperatury otoczenia całego silnika.
Jeżeli auto stoi w garażu ogrzewanym to nie z wielu przyczyn mówi się podczas rozruchu silnika jaki? (zimny czy ciepły lecz często używamy słów: Rozruch zimnego silnika (Prawda). A więc, jeżeli auto stoi w garażu choćby w podziemnym mający dodatnią temperaturę, a na dworze -10 to u którego świece dłużej podgrzeje?

Jeszcze jedno, podgrzewanie świec żarowy nie bierze się z silnika, a tylko z czujnika podłączony na obudowie termostatu Wink lecz potocznie nazywamy jak wyżej początku napisałem.

Ps.
Koledzy jak zwał tak zwał czy zależne jest otoczenie temperatury czy samego silnika to nie ma tutaj różnicy. Ta informacja jest również dla Tych co z garażu wyjeżdżają po to, żeby się nie rozczarowali z uszkodzonym świecy żarowej lub kiedy kontrolka się zapali z chwili rozruchu silnika po wyjściu z pracy do auta.

Cytat:
auto nieruszane od dwóch dni i auto zgaszone 2 minuty temu, to ich temperatury silników nie różnią się?
Nie wiem co za porównanie, ale porównaj dwa auta gdzie jeden stoi na dworze, a drugi w ocieplanym (gdzie dodatni temperaturę) garażu lub podziemnym garażu po dwóch dnia postoju.
_________________
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
Regulamin to nie wróg, a przyjaciel który uchroni Ciebie przed kwarantanną.
Powrót do góry
AMlGO

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Paź 2019
Posty: 181
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: C4 Pikuś Wielki
Piwa: 24/4
Wysłany: Pon 09 Gru 2019, 13:43
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Swiece żarowe


...ale ciężko przychodzi przyznanie się do błędu
...właściwie to nawet nie był błąd, ale nieprecyzyjne stwierdzenie i wystarczyło napisać: "racja Pyotrek, wyraziłem się mało precyzyjnie"
Wybrałeś jednak pójście w polemikę i do tego z kiepskimi argumentami Rolling Eyes
Zafiksowałeś się z tymi garażami i straciłeś orientację, że w tej dyskusji nie chodzi o to gdzie silnik szybciej i bardziej się wychłodzi tylko o to która temperatura jest decydująca dla uruchomienia świec żarowych - zewnętrzna czy silnika?
Idąc Twoim tropem zaraz okaże się że dojdziemy do tego, że tak właściwie temp.otoczenia to nie temp.odczuwalna, a to właśnie ta druga ma decydujący wpływ na tempo wychłodzenia m.in. silnika Twisted Evil

Ale wracając do tematu - sam wbiłeś sobie "gwóźdź do trumny":
Dobrze, że wspomniałeś o termostacie, bo widzę tu sporą analogię do włączania grzania świec Cool
Włączenie jednego i drugiego zależy właśnie od tej samej temperatury i nawet "odczytywanej" z tych samych okolic silnika.

Czy o termostacie też byś napisał, że włącza się (otwiera tzw. duży obieg) w zależności od temp. otoczenia Question
Powrót do góry
stefans

Stały Bywalec



Dołączył: 11 Lut 2013
Posty: 192
Skąd jesteś (miejscowość / region): Przemyśl
Posiadane auto: Citroen C4 Picasso II,rok 2016, 1,2 PureTech, 130 kM
Piwa: 6/11
Wysłany: Pon 09 Gru 2019, 14:52
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Swiece żarowe


Po przeczytaniu tej interesującej lektury na temat świec żarowych, doszedłem do wniosku że muszę kupić kąłdrę z wełny owczej z merinosów, dopasowaną do gabarytów silnika, aby w zimę nie dochodziło do wychłodzenia a w lecie do przegrzania silnika, będę musiał skorzystać z ofert telefonicznych na pokazy pościeli w owczej wełny, pozdrawiam.
_________________
Citroen C4 Picasso II, 1,2 /130km
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Pon 09 Gru 2019, 17:23
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Swiece żarowe


AMIGO o co Ci chodzi i nie bardzo rozumiem, bo ja tu rozumiem atak w moją stronę za wymienioną nazwę i nic więcej.

Cytat:
o to która temperatura jest decydująca dla uruchomienia świec żarowych - zewnętrzna czy silnika?
No dobrze AMIGO i jakie to ma znaczenie według Ciebie w całej dyskusji, bo jak dotąd sam nic nie wniosłeś do tematu poza polemiką.
Czy według Ciebie nie jest tutaj decydująca w uruchomieniu świec mający auto w garażu, a mający na parkingu, bo ja wiem, że w garażu w ogóle się nie załączy co nie każdy o tym wie, ale mniejsze o to te dyskusję, bo nie jest dla mnie ważna.


Cytat:
zewnętrzna czy silnika?
Chyba nie myślisz, że przed rozruchem temperatury silnika jest wyższa albo niższa i jeśli tak to zwracam honor. Bo dla mnie nie ma znaczenia i wiadomo jak na zewnątrz zimno (raczej w mrozie, bo o tym też zaraz porównacie) to wiem, że świece podgrzeją w silniku więc może masz inne zdanie.

Jeszcze jedno podgrzewanie świec w HDI nie jest decydującą przy -5 jak kolega wspomniał, bo nawet sprawne świece żarowe również można nie odpalić silnika to pierwsze...
_________________
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
Regulamin to nie wróg, a przyjaciel który uchroni Ciebie przed kwarantanną.
Powrót do góry
AMlGO

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Paź 2019
Posty: 181
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: C4 Pikuś Wielki
Piwa: 24/4
Wysłany: Pon 09 Gru 2019, 19:11
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Swiece żarowe


Mostek123 napisał:
AMIGO o co Ci chodzi i nie bardzo rozumiem, bo ja tu rozumiem atak w moją stronę za wymienioną nazwę i nic więcej
generalnie chodzi o to, że Pyotrek poprawnie skorygował Twoją odpowiedź i to właśnie Ty rozpocząłeś tę polemikę, a ja tylko przechodziłem obok i dołączyłem przyznając mu rację.
To, że dla Ciebie temp. powietrza czy silnika to jeden czort to jeszcze jakoś mogę zrozumieć, ale to że innym też to wmawiasz już nie...
Widzę, że ciężko przyjmujesz krytykę i odbierasz ją od razu jako atak na siebie... Szkoda, ale to akurat Twoja prywatna sprawa i z tym nie polemizuję Wink

Moste123 napisał:
Chyba nie myślisz, że przed rozruchem temperatury silnika jest wyższa albo niższa i jeśli tak to zwracam honor.
... rozumiem, że nadal nie możesz sobie wyobrazić, że np. nawet przy silnym mrozie uruchamiany silnik może być ciepły, a nawet gorący, bo porostu kilka minut wcześniej przestał pracować?
Mi nie musisz, bo ja wiem, ale sam sobie odpowiedz czy nadal uważasz że w tej sytuacji temp.silnika i otoczenia będą takie same czy jednak silnika będzie wyższa?

Uwziąłeś się na te garaże, wielogodzinne postoje itp. i zdaje się, że umknął Ci caly sens Pyotrkowego postu, że o włączeniu świec żarowych decyduje komputer na podstawie temp. SILNIKA, a nie otoczenia (bo rzadko kiedy to jedno i to samo) i naprawdę nic a nic nie interesuje go to gdzie auto parkuje...

Proponuję zakończyć ten wątek, bo jeżeli moje i innych argumenty nie trafiają to szkoda tracić energię i czas...
Powrót do góry
Francuz_C8
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 20 Maj 2016
Posty: 1450
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wyżyna Lubelska
Posiadane auto: Citroën, C8, Exclusive, 2.2 HDi ML6CL, 2005... i jakieś dwa niemieckie.
Piwa: 84/53
Wysłany: Pon 09 Gru 2019, 21:03
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Swiece żarowe


[quote="Mostek123"
Cytat:
auto nieruszane od dwóch dni i auto zgaszone 2 minuty temu, to ich temperatury silników nie różnią się?
Nie wiem co za porównanie, ale porównaj dwa auta gdzie jeden stoi na dworze, a drugi w ocieplanym (gdzie dodatni temperaturę) garażu lub podziemnym garażu po dwóch dnia postoju.[/quote]

Nie zrozumiałeś, o co mi chodzi. Tak jak koledzy mówili - temperatura silnika jest zależna od temperatury otoczenia, ale nie jest przez nią determinowana. Nawet przy -30 możemy mówić o "ciepłym silniku", tak jak AMIGO napisał.
Prawdą natomiast jest, że jeśli któraś ze świec jest uszkodzona, to nie potrzeba dużego mrozu, by odpalanie było zauważalnie trudniejsze.
_________________
Do poczytania:
http://citroen.auto.com.pl/forum/regulamin.php
ZPA www.francuskie.pl
Moje C8
Było fajnie... a potem przekroczył 270 tysięcy :p
Powrót do góry
ABDANK

Stały Bywalec



Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 191
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: Citroën C5 Lift 1,6HDi HYDRActive
Piwa: 12/1
Wysłany: Pon 09 Gru 2019, 21:07
Temat postu:

Re: Swiece żarowe


Dziubek2222 napisał:
Przy jakiej temp powinna zapalać się kontrolka swiec żarowych?

Kolega Dziubek2222, który ma Citroena C4 Grand Picasso z silnikiem 1,6 HDi, otworzył post w dziale Citroena C5 z zapytaniem: "Przy jakiej temp powinna zapalać się kontrolka swiec żarowych?"

Dotychczas, nikt z kolegów nie udzielił koledze Dziubek2222 interesującej kolegę (zapewne nadal) odpowiedzi. Bo tak po prawdzie, nie napisał w pytaniu o temperaturze otoczenia samochodu,i o temperaturze silnika też nic nie napisał. A tak w ogóle, czy temperatura silnika interesuje większość użytkowników aut poruszających się na co dzień po drogach?

Ja, podobnie jak kolega Mostek123, odpowiedział bym na to pytanie, ponieważ najogólniej rzecz biorąc tak to wygląda.

Kierowcę amatora, który dojeżdża do pracy Citroenem interesuje, czy po mroźnej nocy uda mu się nad ranem odpalić auto, czy nie uda się ta sztuka, a tym bardziej kiedy ma świadomość tego, że świece żarowe mogą być niesprawne.

Spróbuję odpowiedzieć na pytanie kolegi Dziubek2222, to znaczy: "Przy jakiej temp powinna zapalać się kontrolka swiec żarowych?"

Nie ma reguły, ponieważ świece żarowe w silniku 1,6 HDi są sterowane przez kalkulator sterujący silnikiem.
Głównym parametrem branym do obliczeń jest aktualna temperatura zmierzona w płynie chłodzącym silnik. Ale nie jest to jedyny parametr biorący udział w obliczeniach. Są również ważne: zaprogramowane dawki wtryskiwanego paliwa (ustalające prędkość obrotową silnika na biegu jałowym), zawartość tlenu w powietrzu (która jest wyznaczona w przybliżeniu, na podstawie panującego aktualnie ciśnienia atmosferycznego).

Dobrze jest z tego wszystkiego zapamiętać, aby - w czasie niskiej temperatury otoczenia, kiedy po kilku godzinach postoju zamierzamy odpalić Citroena - nie przekręcać od razu kluczyka w stacyjce do oporu, ale odczekać chwilę, aż zgaśnie żółta kontrolka, informująca o pracy świec żarowych w celu ułatwionego rozruchu silnika. Wink
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Silnik Diesel-uklad chłodzenia -układ zasilania-układ napędowy.


CitroenC5

23 900

2011r.

271 458 km

mazowieckie

CitroenDS5

45 900

2014r.

210 000 km

kujawsko-pomorskie

CitroenC4 Picasso

54 800

2018r.

141 000 km

małopolskie

CitroenC2

10 900

2009r.

189 000 km

pomorskie

CitroenC5

7 300

2006r.

295 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System