Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) wyciek płynu chłodniczego, czy pompa wody jest wadliwa ?



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ketrabasu

Czytelnik



Dołączył: 28 Maj 2018
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rzeszów
Posiadane auto: Citroen C5 Tourer 2011 2.0D 163KM automat HYDROACTIV
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 28 Maj 2018, 10:23
Temat postu:

wyciek płynu chłodniczego, czy pompa wody jest wadliwa ?


Citroen C5 kombi 2011 2.0D 163KM automat hydroactiv.

Mam wyciek płynu chłodniczego.
Po zakupie 2 lata temu przy 160kkm został wymieniony pierwszy raz rozrząd z pompą wody, kilka miesięcy temu zaczął wyciekać płyn chłodniczy przy 195kkm. Wyciek był na poziomie litra na tydzień. Było widać że to z rozrządu, więc została wymieniona pompa wody.

Przez miesiąc, dwa było chyba OK i teraz znowu wycieka płyn z tej nowej pompy a przejechałem na niej ledwo 4kkm. Wyciek jest teraz mniejszy powiedzmy 0,5 litra na 2 tygodnie i co niesamowite czasem przez jakiś czas nie cieknie - 3 tygodnie ostatnio i znów się pojawił.

Mam miejsce postojowe w garażu podziemnym na którym stoi tylko moje auto, wiec wiem ile jest kiedy nakapane i na podstawie tego oraz dolewek jestem w stanie określić częstotliwość wycieku która jest nieregularna i nie da się jej przypisać do stylu i miejsca jazdy.

Nie cieknie na pewno z chłodnicy i przewodów, po zdjęciu koła widać wyraźnie mokre okolice rozrządu.

PYTANIE: czy wymieniać pompę ? na jaką ? czy one są jakieś wadliwe czy mam po prostu pecha? czy może być inna przyczyna padania szczelności pompy ? czy może być wina nieprawidłowego uszczelnienia a ni samej pompy ?

Proszę o pomoc każdego kto cokolwiek wie na ten temat bo nie chce znowu płacić 500zł za pompę z wymianą jeśli znów będzie ciekło...
Powrót do góry
Pyotrek

Auto Maniak



Dołączył: 10 Kwi 2013
Posty: 2841
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 2.0HDI 2006, 2007
Piwa: 254/2
Wysłany: Pon 28 Maj 2018, 10:38
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wyciek płynu chłodniczego, czy pompa wody jest wadliwa ?


Mogła być wadliwa pompa, dopytaj w hurtowni z którymi nie było problemu, najczęściej polecają pompy SKF. Mechanik powiedział że na sucho pompą nie powinno się kręcić aby nie uszkodzić pompy.
Powrót do góry
ketrabasu

Czytelnik



Dołączył: 28 Maj 2018
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rzeszów
Posiadane auto: Citroen C5 Tourer 2011 2.0D 163KM automat HYDROACTIV
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 28 Maj 2018, 12:06
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wyciek płynu chłodniczego, czy pompa wody jest wadliwa ?


Dziękuję za odpowiedź. Gdyby to był jedna pompa to nie drążyłbym tematu ale jedna padła po 33kkm, kolejna po kilku a pierwsza chodziła od nowości przez 160kkm więc ciężko mi uwierzyć że trafiłem na 2 wadliwe dlatego myślałem że może ktoś miał podobnie, jeśli nie to pewnie tak zrobię że zamówię SKF i wymienię.
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Pon 28 Maj 2018, 12:45
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wyciek płynu chłodniczego, czy pompa wody jest wadliwa ?


Napisał Pyotrek:
Cytat:
Mechanik powiedział że na sucho pompą nie powinno się kręcić aby nie uszkodzić pompy.
To żart, czy poważnie?
Bo niby kiedy ta pompa ma na sucho pracować? i nawet jeśli wycieknie płyn z chłodnicy to też nie zaszkodzi i raczej brak płynu to wysoka temperatura silnika co kolega tego nie wspomina, bo jednak pilnuje i sprawdza poziom płynu.

Na moje podejrzenie to najszybciej brak prawidłowej uszczelnienie samej pompy w trakcie montażu co niekiedy warto trochę dodać specjalnego silikonu, no chyba, że przez otwór pompy leci płyn co raczej przy takim przebiegu świadczyć może jedynie o jakości samej pompy i należy sprawdzić skąd tak naprawdę leci płyn, czy przez otwór, czy przez uszczelki zanim kupisz następną pompę, bo jak się okaże, że przez uszczelki to bez sensu następną pompę kupować.
Powrót do góry
Pyotrek

Auto Maniak



Dołączył: 10 Kwi 2013
Posty: 2841
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 2.0HDI 2006, 2007
Piwa: 254/2
Wysłany: Wto 29 Maj 2018, 02:38
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wyciek płynu chłodniczego, czy pompa wody jest wadliwa ?


ketrabasu tu masz artykuł na temat działania i montowania pomp, możliwe że masz którąś z przyczyn podanych w artykule, niektórzy producenci nawet przed montażem zalecają wsadzenie pompy do płynu aby miała odpowiednie smarowanie i nie chodziła na sucho, możliwe że mechanik uruchomił silnik bez płynu i spowodował uszkodzenie uszczelnienia pompy.

https://motofocus.pl/informacje/nowosci/15498/jak-uniknac-bledow-podczas-wymiany-pompy-cieczy-chlodzacej

Mostek123 napisał:
Napisał Pyotrek:
Cytat:
Mechanik powiedział że na sucho pompą nie powinno się kręcić aby nie uszkodzić pompy.
To żart, czy poważnie?


Mostek123 masz doszkól się, dla mnie jesteś ignorantem i wiesz kim jeszcze i to do kwadratu i jeszcze to takimi tekstami potwierdzasz, że się nie znasz, nie masz wiedzy i doświadczenia a udajesz mądrego podając informacje z internetu, masz artykuł na temat montażu pompy, oczywiście jak to u ciebie nie przyznasz się do porażki:

a tu cytat:

Należy unikać nadmiernego kręcenia wirnikiem pompy przed zamontowaniem, oraz nadmiernego kręcenia silnikiem bez płynu chłodzącego. Praca uszczelnienia na sucho może prowadzić do tzw. wstępnego uszkodzenia pierścienia ślizgowego. Podczas gdy pierścienie uszczelniające trą o siebie bez smarowania płynem, powstają mikrouszkodzenia, które w późniejszym czasie mogą skutkować brakiem szczelności.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Wto 29 Maj 2018, 02:38
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Wto 29 Maj 2018, 09:39
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wyciek płynu chłodniczego, czy pompa wody jest wadliwa ?


Pyotrek jakie masz Ty wiedzy praktycznej i teoretycznej na temat całego auta od podstaw?. Bo widzę, że dobrze powielasz czyjeś teksty ale sam nie wiesz jak wygląda doskonale w praktyce i dobrze o tym wiesz, że nie masz swojej własnej doświadczonej wiedzy.

Z cytatu Twojego Pyotrek z artykułu:

Cytat:
Należy unikać nadmiernego kręcenia wirnikiem pompy przed zamontowaniem
Pytam: Czym i jak można ukręcić nadmiernie pompę tak, aby pierścień uszczelniający został uszkodzony przed zamontowaniem i tutaj logika nie pozwala myśleć, że kręcąc rękoma chyba nie użyjesz takiego obrotu jak siły naciągniętego z paska rozrządu. Tak więc Pyotrek powielasz nie sprawdzone i nie przemyślane teksty oraz sam nie weryfikujesz, a dlaczego sam nie weryfikujesz, bo nie masz wiedzy i powielasz czyjeś teksty aniżeli swoje własne doświadczenie .


Cytat:
możliwe że mechanik uruchomił silnik bez płynu
A może wstawił pompę gorszej jakości, a policzył jak za lepszej jakości.
Powrót do góry
Pyotrek

Auto Maniak



Dołączył: 10 Kwi 2013
Posty: 2841
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 2.0HDI 2006, 2007
Piwa: 254/2
Wysłany: Wto 29 Maj 2018, 11:21
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wyciek płynu chłodniczego, czy pompa wody jest wadliwa ?


Zacytuję znane powiedzenie:

Nie dyskutuj z idiotą bo cię sprowadzi do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.
Powrót do góry
ketrabasu

Czytelnik



Dołączył: 28 Maj 2018
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rzeszów
Posiadane auto: Citroen C5 Tourer 2011 2.0D 163KM automat HYDROACTIV
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 30 Maj 2018, 09:51
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wyciek płynu chłodniczego, czy pompa wody jest wadliwa ?


Zakończmy utarczki słowne.
Mam jeszcze jedno pytanie: Mam starą pompę na której zrobiłem 33kkm czy jeśli nie widać luzu to jestem w stanie jakoś stwierdzić że leje się z uszczelnienia wirnika czy tego uszczelnienia montażowego ? TO samo dotyczy tej na której jeżdżę czy jeśli wszystko wokół jest mokre to bez rozbierania jakoś mogę stwierdzić wyciek z samej pompy czy uszczelnienia ?
Powrót do góry
ketrabasu

Czytelnik



Dołączył: 28 Maj 2018
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rzeszów
Posiadane auto: Citroen C5 Tourer 2011 2.0D 163KM automat HYDROACTIV
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 30 Maj 2018, 09:59
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wyciek płynu chłodniczego, czy pompa wody jest wadliwa ?


I pisze jeszcze w tym artykule żeby nie stosować żadnego silikonu ani uszczelniacza przy montażu a ta wyjęta pompa to uwalona jakimś silikonem po krawędzi dookoła. Wiec stosuje się to czy się nie stosuje ??
Powrót do góry
Pyotrek

Auto Maniak



Dołączył: 10 Kwi 2013
Posty: 2841
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 2.0HDI 2006, 2007
Piwa: 254/2
Wysłany: Sro 30 Maj 2018, 13:50
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wyciek płynu chłodniczego, czy pompa wody jest wadliwa ?


Nie widzę możliwości sprawdzenia na stole pompy skąd był wyciek, chyba żeby ja umyć zatykając otwór spustowy a potem mu się przyjrzeć czy były ślady wycieków.

Co do sprawdzenia na silniku to trzeba by umyć pompę dookoła i potem na uruchomionym i nagrzanym silniku obserwować skąd leci.

Co do silikonu jeśli jest tylko na brzegach to raczej nie powinien stanowić problemu.

Czasami jest tak że mechanik aby sprawdzić działanie rozrządu uruchamia silnik bez płynu, podpytaj w warsztacie czy zalali układ płynem zanim uruchomili silnik.
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Czw 31 Maj 2018, 08:46
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wyciek płynu chłodniczego, czy pompa wody jest wadliwa ?


Cytat:
Co do sprawdzenia na silniku to trzeba by umyć pompę dookoła i potem na uruchomionym i nagrzanym silniku obserwować skąd leci.
Praktycznej wiedzy Pyotrek to Ty nie masz. Bo każdy wyciek z pompy zawsze można zauważyć, czy to leci z pompy, czy leci z uszczelnia montażowej, a im cały brudny tym lepiej widać.

Cytat:
Czasami jest tak że mechanik aby sprawdzić działanie rozrządu uruchamia silnik bez płynu, podpytaj w warsztacie czy zalali układ płynem zanim uruchomili silnik.
Nawet jeśli tego nie zrobili to przy próbie tylko wyłącznie uruchomienia nie powoduje rozszczelnienia pompy i jak widać, praktyki to Ty tutaj i również Pyotrek nie masz. (ot. filozof) O wiedzy z teorii już nie wspomnę.
Sprawdzenie rozrządu zawsze należy kilka razy obrócić wałem ręcznie przed uruchomieniem i co? według Ciebie Pyotrek pompa poszła w kici mać, bo bez płynu, tak.


ketrabasu, jakiej firmy kupiłeś pompę i za ile?
Powrót do góry
ketrabasu

Czytelnik



Dołączył: 28 Maj 2018
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rzeszów
Posiadane auto: Citroen C5 Tourer 2011 2.0D 163KM automat HYDROACTIV
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 01 Cze 2018, 13:31
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wyciek płynu chłodniczego, czy pompa wody jest wadliwa ?


Pierwsza pompa, która była założona po wymianie rozrządu i na której zrobiłem 33kkm była kupiona przez zakład który to robił nie wiem jakiej jest firmy i ile kosztowała, zdjęcia tej pompy tutaj:
http://ifotos.pl/z/qepawsx
http://ifotos.pl/z/qepawsn
http://ifotos.pl/z/qepawse
http://ifotos.pl/z/qepawss
Leżała w garażu pół roku więc jest nieco przyrdzewiała i ma osady z płynu.

Druga pompa na której jeżdżę i zaczęła cieknąć prawie zaraz po założeniu, była kupowana z myślą że ma być solidna i kosztowała 200zł ale nie pamiętam jakiej to było firmy.
Powrót do góry
Mostek123

Auto Maniak



Dołączył: 14 Sty 2017
Posty: 1917
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowieckie
Posiadane auto: Volvo S60 2.4 Renault Master3 2.3
Piwa: 114/1
Wysłany: Pią 01 Cze 2018, 20:01
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wyciek płynu chłodniczego, czy pompa wody jest wadliwa ?


A cóż ta za pompa Shocked, toż to ewidentnie widać podróbka i wcale się nie dziwię wycieku płynu z takiej pompy.
Nowa pompa tak nie wygląda i mogę podejrzewać, że sprzedano Tobie pochodzący z produkcji wtórnej aniżeli nową cześć albo naprawdę niskiej jakości takowej pompy.
Powrót do góry
ketrabasu

Czytelnik



Dołączył: 28 Maj 2018
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rzeszów
Posiadane auto: Citroen C5 Tourer 2011 2.0D 163KM automat HYDROACTIV
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 08 Cze 2018, 11:33
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wyciek płynu chłodniczego, czy pompa wody jest wadliwa ?


Jestem laikiem,
Czemu jest to wg Ciebie podróbka? co to znaczy wg ciebie podróbka ? Jakie detale o tym świadczą?
Proszę o rzeczową odpowiedź, pozbawioną wywodów, przypuszczeń i emocji.
Z góry dziękuję.
Powrót do góry
ketrabasu

Czytelnik



Dołączył: 28 Maj 2018
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rzeszów
Posiadane auto: Citroen C5 Tourer 2011 2.0D 163KM automat HYDROACTIV
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 08 Cze 2018, 11:36
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) wyciek płynu chłodniczego, czy pompa wody jest wadliwa ?


A na razie obecna pompa przestała cieknąć, albo cieknie tak słabo że odparowuje. Będę obserwował sytuacje ale tymczasowo się wstrzymuję z wymianą, jak to zrobię to na pewno napiszę i prześlę zdjęcia kolejnej pompy.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy.


CitroenC3

51 900

2020r.

22 000 km

wielkopolskie

CitroenC4 Picasso

35 000

2014r.

185 000 km

śląskie

CitroenC3

52 900

2018r.

38 000 km

śląskie

CitroenC4 SpaceTourer

83 900

2018r.

67 000 km

śląskie

CitroenC4 Grand Picasso

17 900

2007r.

271 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System