Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C4 ) Blokujący się zacisk hamulcowy. lewy tył



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C4 ) Układ jezdny-układ hamulcowy-układ kierowniczy-zawieszenie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
unitek

Dyskutant



Dołączył: 08 Cze 2012
Posty: 50
Skąd jesteś (miejscowość / region): Toruń
Posiadane auto: C4 1.4i 16V, Coupe VTR
Piwa: 6/4
Wysłany: Pon 17 Lip 2017, 20:12
Temat postu:

Blokujący się zacisk hamulcowy. lewy tył


Witam.
Koledzy lekko blokuje mi się zacisk lewego tylnego koła , blokuje się tylko na tyle że ręką można bez problemu ruszyć koło ale nie da się go wprowadzić w ruch obrotowy , objawy to konkretne grzanie się zacisku.
Teoretycznie śmieszny problem do usunięcia ale: zacisk zdemontowałem tłoczek też nic nie zapieczone wszystko normalnie chodzi , prowadnice ok ( górna ma troche luz na boki nie wiem czy tak ma być ) , ręczny ok , blaszki slizgowe te pod i nad klockiem ok. Po zmontowaniu całości pierwsze wciśnięcie hamulca nożnego lub ręcznego i jest to samo....koło lekko zblokowane.
Dodam że jeździ tym żona i teraz wymieniałem jej klocki czy to było przed wymiana nie wiem.
Co teraz ? wymienić zacisk czy prowadnice ?
Dzięki z góry za jakieś rady Pozdrawiam.
Very Happy
PS. auto to c4 2006r 1.4 benzyna coupe , win podaje że hamulce to bosch 8.0 gdybym miał kupić prowadnice to powie ktoś które bo jak szukam w necie to wychodzi mi że jest kilka rodzajów.
Powrót do góry
costam000

Auto Maniak



Dołączył: 03 Kwi 2009
Posty: 1596
Skąd jesteś (miejscowość / region): silesia ;)
Posiadane auto: C4 GP 1.6 HDI 2009 Exclusive
Piwa: 307/4
Wysłany: Pon 17 Lip 2017, 20:41
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 ) Blokujący się zacisk hamulcowy. lewy tył


jeżeli tłoczek jak piszesz chodzi OK, to ja bym wymienił gumowy przewód elastyczny
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
unitek

Dyskutant



Dołączył: 08 Cze 2012
Posty: 50
Skąd jesteś (miejscowość / region): Toruń
Posiadane auto: C4 1.4i 16V, Coupe VTR
Piwa: 6/4
Wysłany: Pon 17 Lip 2017, 22:10
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 ) Blokujący się zacisk hamulcowy. lewy tył


Dzięki za podpowiedz , czy to ten przewód ?
http://salko.pl/przewody-elastyczne/61662-przewod-hamulcowy-elastyczny-Citroen-C4-Peugeot-307-tyl-190mm-zamiennik-polski-CD.html?fpc=reset

Gdzieś na jakiejś stronie czytałem o tym gumowym przewodzie , jutro kupie i dam znać
Powrót do góry
costam000

Auto Maniak



Dołączył: 03 Kwi 2009
Posty: 1596
Skąd jesteś (miejscowość / region): silesia ;)
Posiadane auto: C4 GP 1.6 HDI 2009 Exclusive
Piwa: 307/4
Wysłany: Wto 18 Lip 2017, 07:45
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 ) Blokujący się zacisk hamulcowy. lewy tył


tak, przewód ma wyglądać tak jak w linku który podałeś

oczywista oczywistość że po wymianie trzeba odpowietrzyć hamulce Wink
Powrót do góry
lechu1777

Stały Bywalec



Dołączył: 20 Gru 2014
Posty: 184
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa, Kraków
Posiadane auto: C4 Coupe VTS 2.0 16V RFJ 2005
Piwa: 5/0
Wysłany: Sro 19 Lip 2017, 14:02
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 ) Blokujący się zacisk hamulcowy. lewy tył


Temat znany w tym aucie, przerabiałem to. Daruj sobie ten gumowy przewód, bo to nie to. Miałem to samo, zregenerowałem cały zacisk i to nic nie daje. Jak weźmiesz wyjęty zacisk do ręki i go wciśniesz i puścisz to musi się samoistnie delikatnie cofnąć tłoczek (widać to gołym okiem), a u Ciebie prawdopodobnie tego nie robi. Stąd problem. Tam jest jakiś mechanizm najwidoczniej, który za to odpowiada i widocznie w Boschach pada to na potęgę, zaciski rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Co nalezy zrobić to jechać na szrot/sklep z częściami, wziąć używany zacisk do ręki i kupić taki, który po wciśnięciu delikatnie samoistnie się cofa, wtedy zacisk jest sprawny i możesz go zakładać. Naturalnie oczyść całość. Jeżeli uszczelka na tłoczku nie jest uszkodzona to nawet NIE regenerowałbym tego zacisku. A jeżeli zdecydujesz się na regeneracje uszczelki tłoczka + oringu wewnętrznego to są dwie szkoły, jedna mówi, że jeśli zacisk nie ma problemu z samoistnym cofnięciem to nie należy go polerować, druga szkoła mówi, że nie zaszkodzi na delikatnej (!) polerce przejechać. Tylko i wyłącznie samoistne cofnięcie tłoczka jest gwarancją poprawności jego działania. Jako taka regeneracja zacisku, w którym to nie działa, może dać różne efekty, może nie dać nic, może pomóc doraźnie i problem powróci. Najbezpieczniej wymienić zacisk, ja tak zrobiłem i mam spokój, a wcześniej dwa, trzy razy wyjmowałem kompletnie zregenerowany zacisk i było to samo co u Ciebie. Lipa jest z zaciskami Boscha w tych autach. Cena zacisku max 70zł, żeby nie przepłacić.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sro 19 Lip 2017, 14:02
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
unitek

Dyskutant



Dołączył: 08 Cze 2012
Posty: 50
Skąd jesteś (miejscowość / region): Toruń
Posiadane auto: C4 1.4i 16V, Coupe VTR
Piwa: 6/4
Wysłany: Sro 19 Lip 2017, 17:07
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 ) Blokujący się zacisk hamulcowy. lewy tył


Dzięki Lechu1777 , przewód gumowy już zamówiłem w sklepie niedaleko chałupy więc odbiore koszt niewielki bo 20 kilka złotych.
Czyli jeśli dobrze zrozumiałem to demontuje zacisk ,spuszczam płyn i wtedy wciskam tłoczek ?
tylko w tym tylnim zacisku jest mechanizm ręcznego taka nagwintowana śruba w którą wkręca się tłoczek i nie wiem czy jego da się w ogóle wcisnąć ? Z przodu to ok tłoczki są wciskane natomiast tylne cofamy przez wkręcanie ,wcisnąć się ich nie da .........chyba. Z tego co pamiętam przy wymianie klocków i potem przy tym moim serwisie to ten tłoczek chodzi bardzo ciężko a z tego co piszesz to powinien tak na luzie sobie śmigać.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
kobe24la

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 14 Sie 2014
Posty: 422
Skąd jesteś (miejscowość / region): Częstochowa
Posiadane auto: brak
Piwa: 22/2
Wysłany: Sro 19 Lip 2017, 18:46
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 ) Blokujący się zacisk hamulcowy. lewy tył


Na luzie to on tak nie śmiga, palcami tego nie wkręcisz. Albo przyrząd do wkręcania, albo np. szczypce morsa i w miarę lekko powinien się wkręcać. Tłoczka nie da się wciskać, bo masz regulator od ręcznego tak jak piszesz. A zaciski to ogólnie porażka. Raz w roku muszę serwisować. Jak nie pęknie osłona cylinderka, to ręczny się zapieka, albo sam tłoczek.
Powrót do góry
unitek

Dyskutant



Dołączył: 08 Cze 2012
Posty: 50
Skąd jesteś (miejscowość / region): Toruń
Posiadane auto: C4 1.4i 16V, Coupe VTR
Piwa: 6/4
Wysłany: Nie 30 Lip 2017, 09:36
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 ) Blokujący się zacisk hamulcowy. lewy tył


Koledzy jeszcze jedno pytanko odnośnie identyfikacji zacisku bo stwierdziłem że jak mam się bawic to lepiej kupic nowy zacisk i po sprawie ....chyba. Win podaje że hamulce to bosch a na zacisku jak byk wytłoczony jest napis TRW
Podsyłam link do fotki mojego zacisku może ktoś zidentyfikuje czy to bosch czy trw
http://imgur.com/bCMfsNy

Ps 1. Kupiłem ten przewód gumowy więc przed kupnem zacisku jeszcze go wymienie dla swiętego spokoju.
Ps 2. Wyczytałem w necie że : jeśli po wciśnięciu hamulca nożnego koło pozostaje zblokowane to popuszczamy na chwile odpowietrznik i jeśli blokowanie ustąpiło to wina jest po stronie przewodów natomiast jeśli blokuje nadal to wina tylko i wyłącznie zacisku. Czy to prawda ?
Powrót do góry
unitek

Dyskutant



Dołączył: 08 Cze 2012
Posty: 50
Skąd jesteś (miejscowość / region): Toruń
Posiadane auto: C4 1.4i 16V, Coupe VTR
Piwa: 6/4
Wysłany: Sro 02 Sie 2017, 09:21
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 ) Blokujący się zacisk hamulcowy. lewy tył


Dobra problem rozwiązany : opisze co i jak może się komuś przyda.
Zaczynamy
Jeśli lekko blokują ci się koła ( dotyczy tylnych zacisków z ręcznym) to po pierwsze:
Sprawdż czy problemem są przewody czy zacisk
Podnieś auto na lewarku wciśnij i puść hamulec nożny , jeśli koło masz zblokowane to popuść odpowietrznik zacisku
jeśli hamulec odpuści to masz problem z wężami jeśli trzyma nadal to problemem jest tylko i wyłącznie zacisk.
Teraz zdemontuj zacisk i spuść płyn.
Trzymając zacisk poruszaj dzwignią od ręcznego i obserwuj tłoczek
Jeśli z każdym ruszeniem dzwigni tłoczek wysuwa się coraz bardziej to właśnie znalazłeś usterkę swojego zacisku.
Tłoczek nie może się wysuwać coraz bardziej on ma się wysunąć i wrócić na swoje miejsce.
Ta właśnie usterka tłoczka powoduje też to że podczas wkręcania tłoczka w zacisk trzeba użyć dużej siły aby tłoczek nie kręcił się w miejscu tylko żeby się wkręcał.
Sprawny tłoczek potrzebuje dosłownie kilku obrotów aby wkręcić się całkowicie i to bez naciskania na niego.
Teraz naprawa:
Wyciągacie tłoczek i go rozbieracie czyli wyjmujecie szczypcami pierscień segera ,łapiecie tą tuleje z gwintem i całość wyciągacie z tłoczka.
Przy wyciąganiu nie pogubcie tych wszystkich podkładek i nie pomylcie kolejności.
Z tego co pamiętam to kolejność jest następująca ; licząc od środka tłoczka pierwsze jest łożysko potem zwykła podkładka następnie ta pofalowana sprężynująca i jako pierwsza za pierścieniem jest ta zębata podkładka.
Teraz najważniejsze.
Ta pofalowana podkładka pełni role sprężyny która wraz z upływem lat traci swoje właściwości sprężyste i powoduje to to że środek tłoczka obraca się w tłoczku bardzo lużno i z każdym naciśnięciem hamulca tłoczek się samoreguluje i nie wraca do zacisku tylko wychodzi blokując tarcze.
Szukałem takiej podkładki lub środka tłoczka ale nie udało mi się znaleźć, w sprzedaży są tylko same tłoczki bez środka.
Wystarczy do tego zestawu podkładek dołożyć dodatkową podkładkę aby ta sprężynka była bardziej ściśnięta tylko że to nie może być za gruba podkładka bo nie założycie potem pierścienia trzeba znaleźć odpowiednio cieńką podkładkę lub wyciąć sobie z jakiegoś arkusza blachy.
Ja tą dodatkową podkładkę dałem jako pierwszą tuż za pierścieniem segera.
Przy zakładaniu pierścienia trzeba uważać bo potrafi on konkretnie wyskoczyć i jeśli robicie to w miejscu otwartym to może być potem problem aby go odnaleźć.
Więc radze montować to w garażu lub jakimś pomieszczeniu.
Po złożeniu wszystkiego do kupy tłoczek wkręcił się w zacisk praktycznie bez naciskania na niego tylko ruchem obrotowym
(klucz od zmiany tarczy w małej szlifierce kątowej pasuje idealnie)
Teraz jak ruszam dzwignią od ręcznego tłoczek nie wysuwa się coraz bardziej tylko wraca do zacisku tak jak powinien.
Następnie montaż , odpowietrzenie i po problemie.
NAPRAWIONE.



Very Happy Very Happy Very Happy
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
Lukaszer

Debiutant



Dołączył: 07 Sie 2017
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość / region): Konin
Posiadane auto: Xsara picasso 1.8 2003
Piwa: 1/0
Wysłany: Sob 02 Wrz 2017, 21:33
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 ) Blokujący się zacisk hamulcowy. lewy tył


Panowie a orientuję się ktoś jak to jest w xsara picasso ? Ponieważ po wymianie klocków też mam problem z nie odbijaniem tloczka i całe koło się grzeje . Co robić ?
Powrót do góry
kobe24la

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 14 Sie 2014
Posty: 422
Skąd jesteś (miejscowość / region): Częstochowa
Posiadane auto: brak
Piwa: 22/2
Wysłany: Nie 03 Wrz 2017, 15:38
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 ) Blokujący się zacisk hamulcowy. lewy tył


A dobrze zamontowałeś klocki? Przed montażem też się grzało koło?
Powrót do góry
unitek

Dyskutant



Dołączył: 08 Cze 2012
Posty: 50
Skąd jesteś (miejscowość / region): Toruń
Posiadane auto: C4 1.4i 16V, Coupe VTR
Piwa: 6/4
Wysłany: Sob 30 Wrz 2017, 23:36
Temat postu:

Re: ( Citroen C4 ) Blokujący się zacisk hamulcowy. lewy tył


Hej.
Xsara ma takie same zaciski jak C4 więc może być podobnie jak u mnie ale najpierw sprawdz czy dźwigienka hamulca ręcznego w zacisku odbija do końca bo to też może być przyczyną blokowania no i czy klocki wsadziłeś na miejsce z luzem czy może sam klocek stoi zablokowany ?
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C4 ) Układ jezdny-układ hamulcowy-układ kierowniczy-zawieszenie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C4 »

Opinie o samochodach Citroen C4 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C4 ) Układ jezdny-układ hamulcowy-układ kierowniczy-zawieszenie

15) opony »

CitroenC4 Picasso

15 000

2007r.

227 000 km

lubelskie

CitroenC5

32 000

2014r.

290 000 km

śląskie

CitroenXsara Picasso

7 700

2007r.

212 000 km

mazowieckie

CitroenC1

10 900

2007r.

197 499 km

śląskie

CitroenC5

19 900

2010r.

264 000 km

kujawsko-pomorskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System