Citroen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Citroen C5 ) Hydro-zawieszenie stukanie



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grygli

Debiutant



Dołączył: 24 Wrz 2012
Posty: 43
Skąd jesteś (miejscowość / region): Piła
Posiadane auto: Citroen C5 X7, 2.0 HDI 163 km, 2010
Piwa: 2/4
Wysłany: Sro 15 Lut 2017, 13:45
Temat postu:

Hydro-zawieszenie stukanie


Witam szanownych forumowiczów Very Happy
Na wstępie powiem ( a raczej napiszę ) że, jestem szczęśliwym posiadaczem Citroena C5 od 3 miesięcy.
Mój problem polega na tym że, po przejechaniu przez próg zwalniający słychać stuknięcie tak jakby koło spadało bez żadnego oporu i siłownik w ogóle nie trzymał. Jest to zawieszenie hydro-pneumatyczne i z tego co się naczytałem to powinno być bardzo komfortowe a w sumie to moje poprzednie auto lepiej wybierało takie nierówności na zwykłym zawieszeniu. Z tego co kojarzę ( z forum) to jest to wina źle ustawionej wysokości zawieszenia ponieważ u mnie z przodu mam 44,5 cm a z tyłu 42 cm (licząc od środka koła do rantu nadkola) na ustawieniu normalnym. Ogólnie to dobrze się jeździ tym autem, tylko właśnie se stuki na nierównościach są wkurzające.
Na forum piszą że można to przestawić na komputerze tzn. Lexia powinna pomóc. Ale jak dzwoniłem do "niegdyś" serwisu Citroena w Pile, to specjalista mi powiedział że tego się nie da przestawić na komputerze. I tu moje pytanie: Czy jest to prawda czy po prostu fachura chce mnie już na wstępie wygiąć i lepiej omijać taki eks-serwis?

I ostatnie pytanie Smile Czy przyczyną tego może być niedostateczny poziom płynu LDS? U mnie jak auto stoi na najniższym ustawieniu to nie widać w ogóle ani kropli płynu na sitku.
Powrót do góry
cynamon

Auto Maniak



Dołączył: 22 Maj 2015
Posty: 692
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krosno
Posiadane auto: Citroen C5 X7 Tourer 2.0 16V LPG
Piwa: 25/1
Wysłany: Sro 15 Lut 2017, 14:12
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Hydro-zawieszenie stukanie


Pierwsza sprawa, to wysokość zawieszenia. Nawet niewielka zmiana wysokości ma kolosalny wpływ na komfort. Powinno być wyregulowane precyzyjnie. Serwisant nie powinien nic mówić dopóki nie sprawdzi jakie parametry są wpisane w kalkulatorze zawieszenia. Małe korekty można robić z komputera. Jest specjalna procedura, która zaczyna się od pomiaru specjalnymi miarkami. Doraźnie można zrobić to na kanale, kręcąc obejmą korektora, jednak jest ryzyko że przekroczymy zakres pracy korektora i np zawieszenie nie ustali pozycji. Jest nawet ryzyko, uszkodzenia pompy. U Ciebie jest dość duża rozbieżność, więc raczej nie obejdzie się bez wstępnej regulacji na kanale i kontroli stanu korektorów. Jeżeli już będziesz to robił i płacił około 200PLN, to przypilnuj aby mechanik nie robił tego na oko, tylko zmierzył precyzyjnie specjalnymi miarkami.

Poziom LDS w wersji MK3 można sprawdzić Lexią, po likwidacji ciśnienia w układzie. Zawieszenie wtedy jest odprężone i leży na odbojach. Wtedy poziom LDSu powinien być pomiędzy znacznikami A i B, nad sitkiem. Są jeszcze garażowe sposoby mierzenia poziomu płynu, wsuwając do zbiornika opaskę. Na YT jest filmik jak to zrobić. Nie stosuj metody takiej jak w starszych wersjach mk1 i mk2 (na najniższej pozycji ustawionej z panelu), bo wtedy płynu będzie za dużo, a to może nawet doprowadzić do rozwalenia zbiornika.
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
Grygli

Debiutant



Dołączył: 24 Wrz 2012
Posty: 43
Skąd jesteś (miejscowość / region): Piła
Posiadane auto: Citroen C5 X7, 2.0 HDI 163 km, 2010
Piwa: 2/4
Wysłany: Sro 15 Lut 2017, 14:54
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Hydro-zawieszenie stukanie


Dziękuję bardzo za błyskawiczną, zwięzłą oraz konkretną odpowiedź.
Pojadę do tego gościa i faktycznie może tak jak piszesz trzeba to ustawić poprzez kręcenie tą obejmą i poniekąd miał racje mówiąc że to nie przez komputer się robi. Nie mniej jednak dopilnuję aby nie robił tego na oko. Mam nadzieje że, z tego że jest to serwis Citroena a bynajmniej był kiedyś i posługują się logiem Citroena będą miel specjalistyczne urządzenia do ustalenia pożądanych wartości.
Powrót do góry
Pyotrek

Auto Maniak



Dołączył: 10 Kwi 2013
Posty: 2848
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Citroen C5 2.0HDI 2006, 2007
Piwa: 255/2
Wysłany: Sro 15 Lut 2017, 16:08
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Hydro-zawieszenie stukanie


Jeśli wysokość zawieszenia mieści się w widełkach możliwych do zmiany przez Lexię (czyli komputerem) to robi się to tylko komputerem, jeśli wysokość wychodzi poza zakres to wtedy dopiero trzeba wstępnie wyregulować na obejmie.
Powrót do góry
Grygli

Debiutant



Dołączył: 24 Wrz 2012
Posty: 43
Skąd jesteś (miejscowość / region): Piła
Posiadane auto: Citroen C5 X7, 2.0 HDI 163 km, 2010
Piwa: 2/4
Wysłany: Czw 16 Lut 2017, 18:22
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Hydro-zawieszenie stukanie


Dzięki za pomoc. We wtorek jadę do serwisu i się okaże czy to regulator czy tylko w kompie trzeba troszkę przestawić. Dam znać dla potomnych co i jak po wizycie.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Czw 16 Lut 2017, 18:22
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
octi

Dyskutant



Dołączył: 10 Sie 2014
Posty: 88
Skąd jesteś (miejscowość / region): Siedlce/mazowieckie
Posiadane auto: C5 (X7)Tourer 2,0 HDI 2008r exclusive
Piwa: 5/4
Wysłany: Pon 20 Lut 2017, 23:55
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Hydro-zawieszenie stukanie


Jeśli przód masz na 44,5cm to bankowo trzeba najpierw zgrubnie ustawić na korektorze i dopiero szczegółowo diagbox. Jeśli będziesz się brał samodzielnie za przestawianie korektora to uważaj bo to bardzo precyzyjne ustrojstwo i ruch obejmy o każdy milimetr powoduje od razu zmianę wysokości zawieszenia.
Powrót do góry
Grygli

Debiutant



Dołączył: 24 Wrz 2012
Posty: 43
Skąd jesteś (miejscowość / region): Piła
Posiadane auto: Citroen C5 X7, 2.0 HDI 163 km, 2010
Piwa: 2/4
Wysłany: Wto 21 Lut 2017, 11:28
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Hydro-zawieszenie stukanie


Witam, jestem własnie po serwisie zawieszenia.
Panowie wyregulowali zawieszenie na kolektorze ponieważ mówili że faktycznie przód stał zbyt wysoko.
Wydaje mi się że teraz jest lepiej i auto gołym okiem stoi niżej i jest też bardziej miękkie podczas jazdy.
Dolali też LDS bo mówiłem żeby to sprawdzili po spuszczeniu ciśnienia w układzie, niby wyszło że brakowało 0,8 l.
(coś dużo tego brakowało ale ok muszę wierzyć że tak było).
Zajęło im to około 40 minut a koszt wyniósł 179,20 zł. Nie wiem czy to dużo czy nie za to co zrobili, ale chyba tragedii nie ma.
A i jeszcze pan mnie uświadomił że przedni prawy siłownik zawieszenia lekko się poci i że będzie się tylko pogarszało.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
cynamon

Auto Maniak



Dołączył: 22 Maj 2015
Posty: 692
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krosno
Posiadane auto: Citroen C5 X7 Tourer 2.0 16V LPG
Piwa: 25/1
Wysłany: Wto 21 Lut 2017, 12:05
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Hydro-zawieszenie stukanie


Jesteś pewny, że sprawdzali poziom LDS na zlikwidowanym ciśnieniu (odprężonym zawieszeniu), a nie na obniżonym zawieszeniu? 0,8 l to właśnie różnica jaka wychodzi pomiędzy obniżonym zawieszeniem, a odprężonym przez interfejs.
Proponuję abyś sam to sprawdził: ustaw zawieszenie na min przyciskiem na panelu i sprawdź czy płyn jest powyżej sitka. Jeżeli jest, to masz go za dużo o 0,8 l. Ten błąd robią nawet w serwisach tzw. autoryzowanych. Podczas normalnej eksploatacji zwykle nic się nie dzieje, ale już np podczas serwisu opon może dojść do rozszczelnienia układu po stronie niskiego ciśnienia.
Powrót do góry
octi

Dyskutant



Dołączył: 10 Sie 2014
Posty: 88
Skąd jesteś (miejscowość / region): Siedlce/mazowieckie
Posiadane auto: C5 (X7)Tourer 2,0 HDI 2008r exclusive
Piwa: 5/4
Wysłany: Sro 22 Lut 2017, 12:44
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Hydro-zawieszenie stukanie


Grygli czy mógłbyś pomierzyć wysokości jakie masz po regulacji? Od środka koła do rantu oczywiście.
Powrót do góry
cynamon

Auto Maniak



Dołączył: 22 Maj 2015
Posty: 692
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krosno
Posiadane auto: Citroen C5 X7 Tourer 2.0 16V LPG
Piwa: 25/1
Wysłany: Sro 22 Lut 2017, 13:57
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Hydro-zawieszenie stukanie


octi napisał:
Grygli czy mógłbyś pomierzyć wysokości jakie masz po regulacji? Od środka koła do rantu oczywiście.


Pomiar musi być robiony na pracującym silniku.
Powrót do góry
Grygli

Debiutant



Dołączył: 24 Wrz 2012
Posty: 43
Skąd jesteś (miejscowość / region): Piła
Posiadane auto: Citroen C5 X7, 2.0 HDI 163 km, 2010
Piwa: 2/4
Wysłany: Sro 22 Lut 2017, 17:29
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Hydro-zawieszenie stukanie


No właśnie chyba dolali tego płynu bez uprzedniej likwidacji ciśnienia ponieważ zrobiłem tak jak pisałeś czyli po obniżeniu na maxa sprawdziłem płyn i był nad sitkiem ;/ ( jutro tam pojadę i powiem że jest za dużo i tyle ) mam nadzieje że zrobią to bez gadania i nie będą mi wmawiać że tak jest dobrze.
Cynamon to w razie czego to co mam im powiedzieć? Że może dojść do rozszczelnienia układu po stronie niskiego ciśnienia?

Pomierzyłem wysokości na odpalonym silniku i z przodu mam około 40-41 cm a z tyłu około 39 cm.
Powrót do góry
cynamon

Auto Maniak



Dołączył: 22 Maj 2015
Posty: 692
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krosno
Posiadane auto: Citroen C5 X7 Tourer 2.0 16V LPG
Piwa: 25/1
Wysłany: Sro 22 Lut 2017, 21:39
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Hydro-zawieszenie stukanie


Wyślij mi na priv swój e-mail, to prześlę Ci instrukcję sprawdzania poziomu LDS dla wersji mk3. Pokażesz mechanikom i poprosisz aby zrobili to prawidłowo, wg instrukcji.
Powrót do góry
cynamon

Auto Maniak



Dołączył: 22 Maj 2015
Posty: 692
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krosno
Posiadane auto: Citroen C5 X7 Tourer 2.0 16V LPG
Piwa: 25/1
Wysłany: Sro 22 Lut 2017, 22:48
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Hydro-zawieszenie stukanie


Wysokość zawieszenia masz z grubsza ok. Ktoś tutaj na forum podawał wysokości przód - 41 cm, tył - 39,5 cm, zmierzone po dokładnym ustawieniu za pomocą Lexii. Wysokości te dotyczą nadwozia tourer, nie wiem czy w sedanie są takie same. Ciekawe, czy u Ciebie ustawiali dokładnie, czy też po najmniejszej linii oporu jak z poziomem LDS.
Nie obrażając nikogo, to mechanikom trzeba patrzeć na ręce. Ja mam z nimi złe doświadczenia.
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
Grygli

Debiutant



Dołączył: 24 Wrz 2012
Posty: 43
Skąd jesteś (miejscowość / region): Piła
Posiadane auto: Citroen C5 X7, 2.0 HDI 163 km, 2010
Piwa: 2/4
Wysłany: Czw 23 Lut 2017, 14:40
Temat postu:

Re: ( Citroen C5 ) Hydro-zawieszenie stukanie


Faktycznie trzeba patrzeć na ręce tym "specjalistom".
Byłem dzisiaj u nich i powiedziałem że poziom LDS jest wdłg. mnie i instrukcji zbyt wysoki i czy zrobili to zgodnie z procedurą, czyli spuszczeniem całkowicie ciśnienia w układzie.
Jakże inaczej mogła zostać udzielona odpowiedz Smile pan serwisant powiedział że było to wykonane zgodnie z procedurą i że oni się tym zajmują na co dzień i nie ma mowy o pomyłce.
Moje pytanie na to było że, w takim razie dlaczego jest widoczny płyn po opuszczeniu podwozia na glebę. Odpowiedz była taka że tak musi być i mieści się on w granicach miedzy minimum a maximum.

Cynamon bądź co bądź to piwo dla Ciebie za instrukcję serwisową.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum CITROEN Forum Strona Główna -> ( Citroen C5 ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Citroen C5 »

Opinie o samochodach Citroen C5 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Citroen C5 ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy


CitroenC4 Picasso

32 900

2013r.

223 442 km

śląskie

CitroenC4 Grand Picasso

36 500

2014r.

165 000 km

pomorskie

CitroenC3

24 900

2015r.

84 000 km

wielkopolskie

CitroenC4

49 900

2018r.

129 000 km

wielkopolskie

CitroenDS4

34 900

2013r.

186 297 km

kujawsko-pomorskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System